Kouč hokejistů Rulík: Byl to lepší výkon než proti Finům, věřím, že góly přijdou

Brno – Trenér Radim Rulík přes další porážku na Českých hrách v Brně pochválil svůj tým za zlepšený herní projev oproti čtvrtečnímu vystoupení proti Finsku. V rozhovoru s novináři po utkání se švédskými hokejisty (0:2) vyzdvihl výkon brankáře Petra Mrázka, mrzel ho ale inkasovaný gól ze situace, na kterou hráče upozorňoval. Řekl to novinářům. Zkušený kouč věří, že brzy přibudou i vstřelené branky na straně jeho výběru.

kouč hokejistů rulík: byl to lepší výkon než proti finům, věřím, že góly přijdou

foto

foto

foto

foto

“Byl to lepší výkon než s Finskem, což jsme samozřejmě chtěli, abychom se posunuli. Na začátku zápasu – prvních deset minut – nás opravdu podržel Mrázek, který chytil šance Švédů. Tam nám nešly nohy, nevím, jestli to bylo způsobené ceremoniálem před utkáním. Pro oba týmy je stejný, ale začátek jsme nezachytili my, Švédové byli lepší; měli lepší start na kotouč, lepší pohyb, z toho si vytvořili šance,” hodnotil zápas Rulík.

Zhruba od desáté minuty se podle jeho názoru poměr sil na ledě vyrovnal. “Pak už jsme jim toho moc nepovolili. Kluci dnes opravdu bojovali, nechali tam hodně sil, odvedli bojovný výkon, snažili se, šli za tím, aby zápas dneska dopadl dobře pro nás. Věděli jsme, že se Švédové budou snažit o brejky a jeden se jim podařil, to jde na náš vrub, ale výkon byl opravdu bojovný,” uvedl.

Gól Linuse Johanssona zkraje třetí třetiny se ukázal jako rozhodující. Právě na takové brejky přitom trenéři hráče upozorňovali. “Situace, o které jsme věděli, že ji Švédové hrají, tak přišla. Odskočil nám centr, přečíslil to a dali z této brejkové situace gól,” popsal Rulík.

“Když jsme byli u nich, byli přehuštění a prostor prostě nebyl, moc se to k nám neodrazilo, a vždycky, když se to odrazilo k nim, tak letěli do protiútoku. Z toho byla nebezpečná situace už v závěru druhé třetiny. Věděli jsme, že se o brejky budou snažit a jeden se jim podařil, to jde na náš vrub,” doplnil.

Češi Švédy trojnásobně přestříleli, zkušený kouč bere zatím s nadhledem, že se to nepromítlo do skóre. “Teď je to náš zájem, abychom udrželi dobrou atmosféru v týmu, aby hráči neměli hlavy dole. Pořád je to příprava. Nechci to nějak zlehčovat, ale každopádně když půjdeme touto cestou a bude se takhle pracovat, tak si myslím, že branky přijdou. Samozřejmě není potěšující, když dáme jeden gól za 120 minut hry. Myslím si však, že v tuto chvíli je potřeba hlavně trpělivosti a píle,” prohlásil Rulík.

Znovu ocenil Mrázkův výkon a také jeho protějšku Filipa Gustavssona. “Jak byl na naší straně vynikající gólman, který měl skvělou rozehrávku, to musím vyzdvihnout, tak na jejich straně byl také extratřída gólman. Nebylo to jednoduché. Proto bylo skóre 1:0, pak jsme šli do rizika, chtěli jsme si vyzkoušet i power play, ale nebyli jsme nebezpeční,” konstatoval.

“Nevím, jestli bude něco pravdy na tom, co kluci říkali, že už nebyl kvalitní led tady v teple, neklouzal, bohužel jsme si to nedali na volej a nevyhověli jsme si. V šest na čtyři jsme měli mít lepší zakončení, na to se vůbec nevymlouvám, ale bohužel… Chtěli jsme, ještě jsme to mohli překlopit a bojovat o vítězství, ale nepodařilo se. Jdeme si za tím, chceme góly, ale bohužel. Od minulého zápasu jsme se zlepšili a budeme pracovat na dalším zlepšení,” ujistil Rulík.

Původně zvažoval po utkání oznámit další škrty v kádru, na to nedošlo. “Sedneme si teď, budeme o tom diskutovat a dlouho. Pokud se rozhodneme, že někoho zítra do utkání se Švýcary nepoužijeme a nebudeme s ním počítat, tak buď to oznámíme ještě dnes, nebo zítra ráno. Uvidíme,” uvedl Rulík.

Sestavu pro nedělní duel hodně obmění. “Dnes hodně hráčů nehrálo, zítra budou hrát. Bude jiný tým. Očekávám, že proti Švýcarsku to bude podobné jako proti skandinávským soupeřům. Švýcaři mají taky kvalitní tým, dnes nenechali hrát hráče, kteří přijeli z NHL, zítra je hrát nechají,” tušil.

Škoda, že jsme nevyužili nějaké šance, litoval Červenka

Útočník Roman Červenka v rozhovoru s novináři litoval, že českým tým nevyužil šance, ale byl rád za dobrou prověrku před šampionátem v Praze.

“Byl to pro nás určitě dobrý test. Samozřejmě výsledek je, jaký je. Škoda, že jsme nevyužili nějaké šance. Nebyl to ale špatně odehraný zápas,” řekl s tím, že stál hodně sil. “Každý zápas je náročný. Je to samozřejmě podmínkami, je strašné horko a led je špatný, ale samozřejmě pro oba týmy stejný. Neříkám to vůbec jako nějakou výmluvu, ale kvůli tomu je zápas náročnější,” dodal.

Češi dali za dva zápasy jediný gól. “Jsou to vyrovnané zápasy, oba týmy se snaží hrát dobře do defenzivy. Švédi měli něco ze začátku, pak si myslím, že jsme je taky do moc šancí nepouštěli, až na tu situaci dva na jednoho a z toho dali gól. Asi to bohužel bylo o prvním gólu,” vrátil se Červenka k brance Linuse Johanssona ze 42. minuty.

Nastoupil opět ve formaci s Ondřejem Kašem a Michaelem Špačkem jako minulý pátek v Trenčíně při výhře nad Slováky (4:2). O den později v Bratislavě (4:1) hrál také se Špačkem a Filipem Chlapíkem. “Snažili jsme se držet na puku, ale Švédi hrajou dobře do obrany. Je hodně soubojů dole na mantinelech, je potřeba to co nejdřív přehrát nebo zahrát nahoru na beky, kteří jsou volní a jít do brány,” popsal Červenka.

V kádru bojuje 32 hráčů v poli o místa na šampionátu, na soupisce jich může být jen 22. Červenka si myslí, že svázaný nervozitou nikdo není. “Myslím si, že se všichni snaží makat, nebo hrát nejlíp, jak můžou. Odevzdat maximum,” podotkl.

Věří, že v neděli proti Švýcarsku se Češi konečně střelecky prosadí, i když očekává podobně tuhou bitvu. “Žádná otevřená partie. Je to o tom dostávat puky na bránu a být víc kolem ní. Před brankářem a druhý hráč na dorážku. Když se dostaneme do nějaké vyloženější šance, tak je potřeba zachovat klid a mít sílu v zakončení,” řekla opora Rapperswilu.

Zatím netuší, jestli v neděli nastoupí. “Švýcarsko znám, ale není to nic speciálního. Těším se na každý zápas v nároďáku a uvidíme, jaká bude sestava,” dodal Červenka po svém 197. zápase v národním týmu. Hranici 200 utkání v samostatné české reprezentaci překonali jen útočník David Výborný (219) a obránce Petr Čáslava (201). V součtu s federální érou se může stát 20. hráčem, který na ni dosáhne.

Ránu zblokují, nebo se nedostaneme k odrazům, řekl k trápení v koncovce Tomášek

Podle nejlepšího střelce základní části švédské ligy v dresu Färjestadu Davida Tomáška měl jeho tým vytěžit více především z druhé třetiny a závěrečné power play.

“Moc toho vzadu neotevřeli, nejvíc asi ve druhé třetině, tam jsme si zasloužili dát gól. Zmáčkli jsme je pak na konci při šest na čtyři, ale nedaří se nám defenzivu prostřelit. Buď ránu zblokují, nebo se nedostaneme k odrazům. Mají velké beky a hodně kvalitní tým, který chce jít na zlato,” řekl novinářům. “Podmínky byly těžké, nevybízely ke krásnému hokeji, takže jsme se museli přizpůsobit. Ale asi to chtělo si taky víc věřit a něco si zkusit,” dodal Tomášek.

V zaplněné hale se hokejisté potýkali s vedrem i kvalitou ledu. “Ale to je pro oba stejné. Oba týmy se s tím musí umět nějak poprat, možná pro kombinaci je to jen horší. Švédi zvládli stejně gól dát, my dvě takové situace měli, kdy zaspali. Ale bohužel se nám to využít nepodařilo,” prohlásil.

Ze střeleckého trápení si nechce dělat hlavu. “Euro Hockey Tour byla výborná. Padalo nám to tam, do přípravy přijíždí hodně kluků, je tady speciální rok, kdy hrajeme mistrovství světa doma. Může se to všechno nějak projevovat, ale neviděl bych v tom nic víc,” řekl Tomášek a zmínil boj širokého kádru o nedělní konečnou nominaci pro šampionát v Praze.

“Je nás tady hodně, všichni bojujeme. Nasazení je obrovské. Možná chybí klid, protože jde o hodně. Ale nevymlouval bych se na to, že Švédi čekají už jen na pár hráčů. Každý tým se snaží udělat maximum, myslím, že jsme udělali všechno pro úspěch. Chyběl odraz a možná ještě kvalita, tak to někdy je. Jen zase teď je ještě ideální doba, aby se tyhle věci objevovaly,” podotkl Tomášek.

Švédové nastoupili se sedmi posilami z NHL, kouč Radim Rulík jich dnes nechal většinu odpočívat a představili se tři hráči, kteří v této sezoně nastoupili v nejlepší lize světa. “Hráči, co jim přijeli, jsou výborní. Ale myslím, že jsme neměli nějaký přehnaný respekt. Vyrovnali jsme se jim a dokázali je přehrát. Je to strašně pozitivní. My jsme nastoupili skoro bez kluků z NHL,” uvedl Tomášek.

Vyhlíží závěrečný zápas v neděli se Švýcarskem a následnou nominaci. “Za sebe to vidím pade na pade. V sezoně něco objezdíte, pak je příprava před mistrovstvím dlouhá, do toho se nějak vyvíjí NHL. Tu neovlivníte. Snažíme se hrát podle toho, jak trenér chce, všichni s maximálním nasazením. Pak se prostě uvidí,” dodal Tomášek.

Brankář Mrázek: Jeden inkasovaný gól je pěkný, ale počítají se výhry

Po více než dvou týdnech nastoupil do zápasu brankář Petr Mrázek. V dresu hokejové reprezentace předvedl v souboji se Švédy více než spolehlivý výkon, pouze jedinkrát inkasoval, k úspěšnému výsledku to však týmu nepomohlo a prohrál 0:2. A jak opora Chicaga zdůraznila v rozhovoru s novináři, právě to, jak si vedl celý tým, je nejdůležitější.

“Jeden inkasovaný gól je sice pěkný, ale myslím, že jsme mohli vyhrát. A to je to, co se počítá. Říkal jsem to už několikrát: bych bych radši, kdybychom dostali čtyři góly a vyhráli 5:4. Byli bychom spokojenější. Každopádně pro mě to byl zápas po dvou týdnech, tak jsem se těšil. Začátek byl těžký, soupeř měl pár dobrých šancí, tak jsem se dostal do hry,” uvedl Mrázek, jenž odchytal poslední zápas v NHL v polovině dubna.

Nebyl pod velkou palbou Seveřanů, v první třetině se však zaskvěl, když vychytal v úniku Isaca Lundeströma. “I to my samozřejmě pomohlo. Takový začátek je pro člověka důležitý, když nebyl týden dva v zápasovém tempu. Byl jsem rád, že jsem puky zkraje zápasu viděl, dostalo mě to do hry,” pochvaloval si dvaatřicetiletý ostravský rodák.

Inkasovaný gól z úvodu třetí části, kdy ho přesnou ranou do horního růžku propálil v zakončení dvou na jednoho Linus Johansson, si vyčítal. “Myslím, že jsem trošku couval do brány. Je to něco, na čem jsem pracoval dlouho v Chicagu. Čekal jsem nahrávku, pak jeden z beků skočil a už jsem neměl čas zastavit a posunout se přímo do střely, takže jsem mu to trošku otevřel. Trefil to dobře, ale myslím, že kdybych byl trochu agresivnější a zůstal nahoře, mohlo mě to i trefit,” přemítal Mrázek.

Trestuhodné však bylo, že šlo o situaci, kterou trenérský štáb rozebíral s hráči během přípravy u videa. “Ano, bavili jsme se o tom jak před zápasem, tak potom i po první a druhé třetině, že právě z toho jsou nebezpeční,” potvrdil Mrázek. Švédové nakonec uspěli i přesto, že vyslali jen 12 střel. “Víme, jaký hokej hrají. Výborně do obrany a čekali na naše chyby. V tom si to zasloužili,” uznal.

Že by ale vychladl, nehrozilo. “Bylo mi od začátku hodně teplo, hodně jsem toho vypotil. Myslím, že je velkým pozitivem, co jsme předvedli v obraně. Komunikace s obránci byla super, rozehrával jsem jim puky za bránou, dokázali jsme se takhle dostávat z pásma, to mě udrželo v tempu hodně,” uvedl Mrázek.

Od kouče Radima Rulíka si vysloužil pochvalu nejen za výkon, ale i za to, jak se snažil pomoci spoluhráčům rozehrávkou. “Je tady větší led, takže člověk na to má více času. Je to něco vcelku běžného v NHL. Myslím, že dokážu hrát s pukem, ale zase nejsem ten typ, který by riskoval nahrávky středem a podobně. Určitě je to něco, co bychom mohli využít, ještě se o tom budeme bavit. Myslím, že s tím nebude žádný problém,” řekl Mrázek.

15 minutes ago

The Linc - Eagles Autism Challenge up to more than $30 million raised since 2018

Yellen says US opposed to global tax on billionaires: ‘That’s something we can’t sign on to’

Hunter Biden wants tax trial held until September, despite judge warning of no ‘significant delay’ plans

18 minutes ago

Indianapolis Motor Speedway names Ken Griffey Jr. as 2024 Indy 500 pace car driver

19 minutes ago

Drake Bell reflects on the aftermath of revealing his ‘gruesome' past in ‘Quiet on Set'

21 minutes ago

American Idol viewers in TEARS after new champion Abi Carter breaks down on stage and Katy Perry bows out - before teasing a potential return

How an almond-sized implant - which takes just 20 minutes to insert - could ease lower back pain with donor cells

Nigella Lawson, 64, reveals she would 'never take Ozempic' as a weight-loss drug because she has spent her life 'trying to help people not to feel food is the enemy'

Watch moment Baltimore bridge cargo ship moved from crash site two months after disaster

Bella Hadid goes braless in an elegant sheer dress as she joins glamorous models Coco Rocha, Candice Swanepoel and Winnie Harlow at the 77th annual Cannes Film Festival premiere of Donald Trump biopic The Apprentice

Status Orange and Yellow thunderstorm warnings issued for 11 counties as heavy rain on way