Koruna je blízko rekordu vůči zlotému

© Michael Zelinka / INCORP images Ilustrační foto

Koruna jednoznačně těží z očekávání zvyšování úrokových sazeb. ČNB má za sebou už několikeré zvednutí sazeb za poslední měsíce a aktuálně se 2Tsazba drží na 0,75 %. Do konce roku počítáme ještě s dvojím zvýšením sazeb až na 1,25 % a v příštím roce čeští centrální bankéři pravděpodobně zamíří ke 2 %.

Na druhé straně NBP (centrální banka Polska) drží sazbu na zlotém na úrovni 0,1 % už od března 2020. Na konci loňského roku dokonce intervenovala proti zlotému ve snaze podpořit ekonomiku. Zatímco ČNB tedy bojuje s inflací utahováním měnových podmínek, pro NBP je klíčový ekonomický růst. Podobně jako v Polsku vidí situaci i FED (centrální banka USA), ECB (centrální banka zemí platící eurem) či BoE (centrální banka Velké Británie).

Silná koruna, dobře pro dovoz, špatně pro vývoz

Sílící koruna není dobrou zprávou pro české exportéry. Ti za své vyvezené zboží inkasují zloté, které následně směňují do korun. Těch se silnou domácí měnou dostanou méně a méně. Naopak mnout ruce si mohou importéři, ti totiž za dovezené zboží platí ve zlotých, které jsou pro ně levnější.

Čtěte také

  • Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu pošesté za sebou stoupla

Za prvních šest měsíců letošního roku máme s Polskem zápornou obchodní bilanci. Od ledna do července export do Polska dosáhl na necelých 190 mld. korun, zatímco import byl v objemu 212,5. mld korun. Polsko je naším třetím největším obchodním partnerem. V rámci vývozu je druhé Slovensko a první Německo. U dovozu patří druhá pozice Číně a první opět Německu. Skladba zboží, která putuje přes polské hranice oběma směry je velmi podobná, nejčastěji se jedná o motorová vozidla, spotřební elektroniku nebo nábytek.

Přítrž dalšímu posilování koruny udělá nejspíš jakákoli informace o polské rostoucí inflaci.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

NHL ONLINE: Vejmelka dostane další šanci od začátku, hrají Chytil i Hertl

V noci ze čtvrtka na pátek se v NHL představí celá řada Čechů. Druhou šanci od začátku utkání dostane v brankovišti Arizony Karel Vejmelka, který naposledy naskočil do nevydařeného zápasu ... Read more »

SÚKL: Necelá třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

© Radek Sycha, EuroZprávy.cz Ilustrační foto Naopak jen výjimečně tuto možnost využívá 39 procent z nich. Zkontrolovat předepsané léky mohou v případě, že pacientovi vydávají lék na recept z jeho ... Read more »

Fiala: Mynářem zveřejněné informace nic nemění na situaci a dalším postupu

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové video, které dnes zveřejnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, potvrdilo, že ... Read more »

Dnešní tiskovka na případné aktivaci článku 66 nic nemění, vzkázal Fiala

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové video, které dnes zveřejnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, potvrdilo, že ... Read more »

Neočkovaní učitelé budou muset mít ve výuce respirátory, někde se bude testovat

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Ilustrační foto “S Adamem Vojtěchem jsme se dohodli, že žáci nebudou mít ve třídách respirátory a zároveň, že neočkovaní učitelé je budou muset mít ... Read more »

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně nosit respirátor

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Ilustrační foto “S Adamem Vojtěchem jsme se dohodli, že žáci nebudou mít ve třídách respirátory a zároveň, že neočkovaní učitelé je budou muset mít ... Read more »

Lidl stahuje mléko Pilos, hned tři druhy. Hrozí zažívací potíže, varuje mlékárna

Kdo jste si koupili v poslední době mléko v supermarketu Lidl, zpozorněte. Řetězec stahuje z regálů výrobky „Pilos“ Čerstvé mléko 1,5% 1 l, „Pilos“ Čestvé mléko 3,5% 1 l a ... Read more »

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči personálu a snížit návštěvnost, bojí se restauratér

© archiv Luboše Kastnera Luboš Kastner Netají se názorem, že vládní nařízení o prokazování bezinfekčnosti v restauraci není detailně promyšlené. Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ... Read more »

Hrad zveřejnil video s prezidentem Milošem Zemanem

© Poskytovatel: EVROPA 2 Hrad zveřejnil video s prezidentem Milošem Zemanem Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové Sněmovny. ... Read more »

Hanychová má s Prachařem vztahy na bodu mrazu: Do vily Like House šla kvůli němu

Agáta Hanychová v pondělí nastoupila do Like Housu a jako dvojnásobná matka samozřejmě dostává časté dotazy, zda jí nevadí opouštět děti na celý týden. Na to má ale Agáta jasnou ... Read more »

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů zdarma ještě klesne

© Pixabay Ilustrační foto Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že od 1. listopadu už lidé nebudou mít preventivní testy na koronavirus hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Využít je budou ... Read more »

Výběr z bankomatu už brzy nemusí být bezpečný: nový program rozpozná PIN

© CHIP.cz Bezpečnostní experti se zasloužili o noční můru uživatelů, kteří vybírají hotovost z bankomatů, anebo jejich prostřednictvím provádějí i další bankovní transakce. Vytvořili program, který zkoumal zadávání údajů do ... Read more »

Asociace: Návštěvnost bazénů je na 60 procentech, bez hrazených testů bude ještě nižší

© Pixabay Počasí Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že od 1. listopadu už lidé nebudou mít preventivní testy na koronavirus hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Využít je budou v ... Read more »

Plačící Ben Cristovao i NotSoFunnyAny upozorňují na velmi důležitou věc

© Poskytovatel: EVROPA 2 Plačící Ben Cristovao i NotSoFunnyAny upozorňují na velmi důležitou věc Video iniciativy Svoboda zvířat ukazuje autentické reakce celebrit na hrůzné záběry z laboratoří, kde trpí zvířata. A ... Read more »

Fiala: Mynářovy informace nic nemění na situaci a dalším postupu

Praha – Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a dalším postupu. Do 8. listopadu nejsou žádné aktivní kroky prezidenta Miloše Zemana nezbytné, pro ... Read more »

Zrušení hrazených testů může snížit návštěvnost bazénů, obávají se provozovatelé

© Pixabay Ilustrační foto Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu. Zrušení hrazených testů na koronavirus a zkrácení jejich platnosti ji může dále ... Read more »

Pobodaná v sanitce. Anna Kadeřávková vyděsila fanoušky. Všechno je ale nakonec úplně jinak

© Poskytovatel: Frekvence 1 Snímky, na kterých herečka Anna Kadeřávková leží v sanitce, všechny pořádně vyděsily. “Dostala jsem nožem do břicha,” napsala k tomu hvězda seriálu Ulice. Fanoušci jí začali ... Read more »

Češi pomáhají uprchlickým sirotkům i bez vlády. Za vlastní peníze ulehčují život v táborech v Řecku

© Poskytovatel: Hlidacipes.org Jsou to už tři roky, co Českem rezonovala kauza „syrských sirotků“. Vláda se tehdy nepřipojila k evropskému relokačnímu programu a rozhodla, že nepřijme ani jediné dítě bez doprovodu. ... Read more »

Čína otestovala hypersonickou střelu. Nebo jen neškodnou kosmickou loď?

Deník Financial Times nedávno přišel s tvrzením, že Čína v srpnu otestovala hypersonickou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Podle Pekingu… © Poskytovatel: Zive.cz Deník Financial Times nedávno přišel s tvrzením, že ... Read more »

Třetí dávka očkování: Jak ovlivní platnost očkovacího certifikátu?

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie. Očkovací certifikát má být již brzy vyžadován i na dalších místech. Od 1. listopadu budou totiž podle nových opatření ... Read more »

Babiš: Mynář mě informoval o schůzi Sněmovny, o Vondráčkovi nepadlo ani slovo

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Mynář při dnešním prohlášení novinářům řekl, že jej Zeman pověřil ještě před hospitalizací 10. října, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové ... Read more »

ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv

© Michal Zelinka / INCORP images Česká národní banka Obnovení odprodeje je podle centrální banky součástí normalizace měnové politiky, kterou bankovní rada provádí od konce devizových intervencí v dubnu 2017. ... Read more »

Lídři EU jsou před summitem nejednotní ohledně reakce na růst cen energií

Brusel – Rozdílné pohledy na příčiny i možná řešení současné situace na trhu s energiemi prezentovali lídři členských států Evropské unie před dnešním začátkem zasedání Evropské rady. Někteří včetně českého ... Read more »

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, zjistila studie

© Pixabay Vakcína, ilustrační foto Účastníci testů dostali třetí dávku v průměru 11 měsíců po druhé dávce, část z nich dostala placebo. Ve skupině, která dostala třetí dávku, se později ... Read more »

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, ukázala studie

© Pixabay Očkování, ilustrační foto Účastníci testů dostali třetí dávku v průměru 11 měsíců po druhé dávce, část z nich dostala placebo. Ve skupině, která dostala třetí dávku, se později ... Read more »

Mynář: Předávání vyznamenání bude odloženo, pokud Zeman nerozhodne jinak

Praha – Předávání státních vyznamenání bude z 28. října odloženo na pozdější termín, pokud prezident Miloš Zeman nerozhodne jinak. Na tiskovém briefingu na Pražském hradě to řekl vedoucí Kanceláře prezidenta ... Read more »

Mynář se ohradil, že by někdo manipuloval podpis prezidenta

Praha – Hradní kancléř Vratislav Mynář se na tiskofém briefingu ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval nebo falšoval podpis prezidenta. Je připraven poskytnout součinnost policii. © ČTK Vratislav ... Read more »

PRVNÍ ZÁBĚRY Zemana v nemocnici: Kancléř Mynář zveřejnil videozáznam!

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Miloš Zeman na záběrech z nemocnice Mynář na tiskové konferenci také připodobnil současný stav věci k období, kdy byl prezidentem Václav Havel. “V roce ... Read more »

Mynář zveřejnil video se Zemanem. Situaci přirovnal k Havlovi

© Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz Vratislav Mynář Mynář na tiskové konferenci také připodobnil současný stav věci k období, kdy byl prezidentem Václav Havel. “V roce 1996 Kancelář dokonce nezveřejnila ani informace o ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic