Konec otravných komárů. V oblíbeném letovisku vyzráli na hmyz důmyslnou pastí

konec otravných komárů. v oblíbeném letovisku vyzráli na hmyz důmyslnou pastí

Maledivy

Ráj v podobě písečných pláží s tyrkysovým mořem, a nyní dokonce bez komárů. Kunfunadhoo, jeden z ostrovů na Maledivách, se pyšní zvláštním úspěchem. Dokázal se bez chemikálií zbavit veškerého otravného hmyzu, který často přenáší i nemoci, jako je například malárie. Jedinečný triumf popsal pro CNN Arnfinn Oines, ředitel pro životní prostředí řetězce luxusních hotelů Soneva.

I malý škůdce, jako je komár, může snovou dovolenou změnit v noční můru. Může navíc představovat vážná zdravotní rizika. Často přenáší nebezpečné nemoci, jako jsou malárie, horečka dengue, žlutá zimnice nebo virus zika.

Luxusní letovisko Soneva Fushi na soukromém ostrově Kunfunadhoo proti komárům bojuje už léta. Region na severu Malediv se dlouhodobě potýká s problémy, které se každoročně zhoršují během monzunové sezony, jež trvá od května do listopadu. Boj s komáry byl dlouhodobě neúspěšný, píše CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Důvodem je migrace odjinud. Větší zvířátka řeší hlavně ve Francii, řekl Prymula o výskytu štěnic

„Zkusili jsme několik metod, včetně pastí a takzvané horké mlhy, která ale není přesná v zaměřování hmyzu a také může být nepříjemná pro naše hosty,“ popsal Arnfinn Oines. Podobné techniky jsou navíc účinné pouze pro likvidaci dospělých komárů, kteří začnou být po nějakém čase proti použitým chemikáliím imunní. Odolný proti nim však není další hmyz, jenž tvoří ekosystém ostrova, jako jsou motýli, vážky, čmeláci a další brouci, jejichž populace kvůli tomu poklesla.

„Hledali jsme proto způsob, jak se s komáry vypořádat bez použití chemikálií,“ řekl Oines. Letovisko se spojilo s německou společností Biogents, která vyvinula speciální past, jež se spoléhá na ekologicky šetrné návnady. Poprvé využili jejich systém v roce 2019, kdy rozmístili po ostrově více než 500 pastí. První typ pasti BG-GAT je podle Oinese určený především pro komáry tygrované, kteří již někoho kousli a hledají místo, kde by mohli naklást vajíčka. Druhý typ BG-Mosquitaire CO2 zase přitahuje komáry, kteří hledají krev.

„Druhý typ je jedinečný a účinný v tom, že simuluje přítomnost člověka pomocí oxidu uhličitého a pachu potu. Zařízení v podstatě voní jako lidé, láká a polapí komáry,“ popsal Oines. V prvních několika týdnech pasti nachytaly tisíce komárů každý den. Už po roce využívání těchto pastí oznámil resort, že se mu podařilo zbavit se neuvěřitelných 98 procent celkového počtu komárů.

„Od zavedení pastí Biogents se flóra i fauna ostrova neuvěřitelně zotavily. Počty původního hmyzu, především opylovačů, se rapidně zvýšily, což vedlo také k rozkvětu rostlin, které slouží jako potrava pro spoustu místních zvířat,“ potvrdila společnost Biogents. Po dlouhé době proto mohou hosté spatřit například světlušky.

Díky spolupráci s Biogents chce Soneva být prvním ostrovem na Maledivách, který se zbaví komárů úplně. Řetězec resortů daroval pasti na komáry i do Male, hlavního města Malediv, a uspořádal školení pro zaměstnance. Výsledek na ostrově Kunfunadhoo inspiroval také sousední ostrov Medhufaru, kde bylo během dvou dní odchyceno do jediné pasti přes 3 000 komárů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku se nekontrolovaně množí švábi. Doma se jich můžete zbavit i bez drahé deratizace

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World