Kam s obilím? Šéf Agrární komory srovnal stav s Titanicem. Bavme se o sóje, vyzval Výborný

kam s obilím? šéf agrární komory srovnal stav s titanicem. bavme se o sóje, vyzval výborný

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Agrární komory Jan Doležal

V Evropě jsou plné sklady obilí a trh stojí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Agrární komory Jan Doležal. Podotkl, že někteří zemědělci váhají, jestli zakládat porosty jařin, a situaci přirovnal k Titanicu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) namítl, jestli není na čase bavit se o nových plodinách, jako je třeba sója.

V zemědělství se momentálně hraje o to, aby bylo kam uskladnit zimní produkci, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Agrární komory Jan Doležal. „Zemědělci mají na polích mimo jiné ozimé olejniny, které budou sklízet v létě. Máme ale plné sklady a trh prakticky stojí. Někteří dokonce pochybují, že by měli zakládat porosty jařin, protože trh nemá odbyt,“ popsal Doležal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: To je něco tak drzého. Klaus se tvrdě pustil do Fialy kvůli výrokům o zemědělcích

Podotkl, že Evropa vždy byla vývozní. „Živili jsme Afriku a lidnaté státy v jihovýchodní Asii. Dnes to tak není. Na trzích je teď i Ruská federace, která dováží do Evropy,“ zdůraznil Doležal a situaci přirovnal k Titanicu. „Musíme ucpat tu díru, protože nám tady opravdu teče obilí na evropský trh a my ho nejsme schopni odčerpat. Evropská komise by to měla řešit,“ dodal.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ale podotkl, že situace není černobílá. „Vždy platí, že někdo prodává a někdo kupuje. Česká republika má poměrně výraznou nadprodukci obilovin, vypěstujeme zhruba osm milionů tun a spotřebujeme pět milionů. Ale je to také hozená rukavice farmářům a zemědělcům. Pojďme se bavit o tom, jestli není čas se bavit o nových plodinách, jako je třeba sója,“ sdělil Výborný.

To ale podle Doležala není tak jednoduché. „Zemědělci vždy pěstují jen to, co dokáží prodat. Tam budeme samozřejmě narážet na obchodní řetězce, a proto jdeme do základních komodit,“ uvedl Doležal.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World