Jedyny taki obiekt w Polsce. Zazdrości go nam także Europa

jedyny taki obiekt w polsce. zazdrości go nam także europa

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom

Przez ponad 100 lat górnicy zjeżdżali tutaj, by fedrować węgiel. Dziś budynki dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark pełnią zupełnie inną funkcję. Użytkownicy, zamiast schodzić pod ziemię, wdrapują się po ściankach wspinaczkowych. Skarpa Bytom to unikatowe miejsce.

W 2004 roku w bytomskiej kopalni Rozbark wydobyto ostatnią tonę węgla. Niedługo później obiekt, który przez ponad 140 lat żywił tysiące ludzi, całkowicie opustoszał. Jak to zwykle bywa w przypadku infrastruktury poprzemysłowej, szybko zainteresowali się nim lokalni złomiarze, a imponujące i zabytkowe zabudowania popadały w ruinę. Bardzo długo nikt nie miał pomysłu, co zrobić z tym miejscem.

Nowe życie bytomskiej kopalni

Na szczęście KWK Rozbark dostała drugie życie. Pierwszym krokiem było utworzenie w dawnej cechowni Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że kilka lat później obok powstanie centrum sportowe, które jest unikalne nie tylko na skalę krajową, ale także europejską, a nawet światową. Dziś Bytom z dumą chwali się Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa, znajdującym się przy ul. Wojciecha Kilara 33.

– Pomysł na centrum sportów wspinaczkowych powstał, kiedy jeździliśmy z zawodnikami naszego klubu na mistrzostwa po całym świecie. Doszliśmy do wniosku, że w Polsce nie ma obiektu, który jest przystosowany do trenowania wspinaczki na najwyższym poziomie. W naszym kraju istnieją komercyjne ścianki wspinaczkowe, ale my chcieliśmy zapewnić naszej kadrze dobre warunki do treningów i do organizacji zawodów na szczeblu międzynarodowym. Do tej pory, nigdzie nie było to możliwe. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech. Biorąc pod uwagę nasze przywiązanie do regionu, postanowiliśmy uratować obiekty po byłej KWK Rozbark – mówi w Wirtualnej Polsce Ola Giczewska reprezentująca Skarpę Bytom.

jedyny taki obiekt w polsce. zazdrości go nam także europa

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom

Kiedy pierwszy raz ogłoszono plany na zagospodarowanie pozostałych obiektów po KWK Rozbark, mieszkańcy Bytomia nie wierzyli, że to możliwe. Pomysł na tę inwestycję od początku bowiem robił ogromne wrażenie. Najważniejsze, że w tym przypadku plany zostały zrealizowane. Dawna kotłownia jest teraz ogromnym obiektem ze ściankami wspinaczkowymi. W pomieszczeniu po maszynie wyciągowej utworzono siłownię, a stacja transformatorowa zamieniła się w strefę noclegowo-szkoleniową.

– Skarpa Bytom to największe centrum wspinaczkowe w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Powierzchnia wewnętrznych ścian wspinaczkowych to aż 3 tys. metrów kwadratowych. Obiekt wyróżnia się na tle innych ze względu na lokalizację w postindustrialnych przestrzeniach byłej KWK Rozbark. Realizując tę inwestycję, nie zapomnieliśmy o historii tego miejsca. Już przy samym wejściu do budynku znajduje się korytarz przypominający górniczy chodnik, z malowidłami i drewnianymi obudowami. Część przeznaczona do trenowania sportów siłowych utrzymana jest w industrialnym stylu. Na murze oporowym powstał mural z grafiką, która także odwołuje się do kopalni. Z kolei w styczniu bieżącego roku w rejonie dawnego szybu “Stalmach” została odsłonięta tablica upamiętniająca katastrofę górniczą z 1923 roku – wyjaśnia Giczewska.

CSWiS Skarpa Bytom to obiekt, którego może zazdrościć każde miasto w Polsce. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Poza przeróżnymi ściankami wspinaczkowi jest też siłownia, siłownia plenerowa, miejsca do ćwiczeń biegów terenowych OCR, tor do jazdy na rolkach czy bieżnia.

Zawalił się komin, nie było fundamentów

Dziś obiekt imponuje na każdym kroku, ale cała inwestycja była niezwykle kosztowna i bardzo trudna w realizacji. Pewnie nie udałoby się jej sfinalizować, gdyby nie środki z funduszów europejskich. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozyskano ponad 23 mln złotych, z czego aż 16 mln to środki z Unii Europejskiej.

– Pierwotnie obiekt był przeznaczony do rozbiórki, ale ze względu na jego historyczny i zabytkowy charakter, na szczęście do tego nie doszło. To była bardzo trudna inwestycja. Stan budynków okazał się gorszy, niż zakładaliśmy. Przykładowo, pod budynkiem głównej hali nie było fundamentów – zdradza nasza rozmówczyni.

jedyny taki obiekt w polsce. zazdrości go nam także europa

Pozostałości po KWK Rozbark przed remontem

Stan zabudowań dał się we znaki już na początku prac remontowych. Pewnego dnia cały Bytom zamarł, gdy pojawiła się informacja, że zawalił się komin, który docelowo miał zostać wykorzystany jako ścianka wspinaczkowa. Takie przykre historie jednak się zdarzają w przypadku zabudowań, które mają około 100 lat. Na szczęście nie przeszkodziło to w kontynuowaniu remontu i dziś zabudowania po KWK Rozbark znowu tętnią życiem.

– Nasze ścianki wspinaczkowe już od ponad półtora roku cieszą wspinaczy z całego kraju. Rocznie nasz obiekt odwiedza 100 tys. osób. W kwietniu zeszłego roku odbyły się tutaj zawody Pucharu Polski we wspinaczce na czas, a w listopadzie Mistrzostwa Śląska Dzieci w Boulderingu i Prowadzeniu. Z kolei w tym roku mamy już za sobą Akademickie Mistrzostwa Polski w Boulderingu, Prowadzeniu i Wspinaczce na czas. Ze ścianki wspinaczkowej korzystają jednak nie tylko najbardziej wymagający wspinacze. Wśród wytyczonych dróg są również takie, na których swoich sił może spróbować każdy w miarę sprawny człowiek czy rodziny z dziećmi – tłumaczy Giczewska.

Skarpa Bytom cały czas się rozwija i wzbogaca swoją ofertę. Niedawno otwarto zewnętrzne ścianki wspinaczkowe oraz boulderownię. Biorąc pod uwagę wszystkie ścianki w tym obiekcie, ich łączna powierzchnia to 3000 metrów kwadratowych.

jedyny taki obiekt w polsce. zazdrości go nam także europa

Skarpa Bytom posiada 3 tys. m2 ścianek wspinaczkowych

Centrum wspinaczkowe funkcjonuje przez cały rok. Na odwiedzających czeka wykwalifikowana kadra, która dba o bezpieczeństwo użytkowników i szkoli nawet osoby, dla których jest to pierwszy raz ze wspinaczką. Ceny biletów zaczynają się już od 20 złotych. Dlaczego warto wybrać się do bytomskiej Skarpy? Najlepiej oddać głos ludziom, którzy tym obiektem zarządzają.

– Największą atrakcją Skarp Bytom jest wewnętrzna ścianka wspinaczkowa. Dominuje tutaj strefa sportowa, czyli grota o wysokości 15,5 m z 18 stanowiskami. Długość wyznaczonych tu dróg przekracza nawet 25 m. Kolejna strefa rekreacyjna ma wysokość 13 m i mieści 21 stanowisk. Strefa dziecięca ma z kolei 14 torów. Dla najmłodszych przeznaczona jest także jedna z boulderowni. Oprócz niej działają także boulderownie sportowa i rekreacyjna oraz regulowany i podświetlany Kilter Board, a także drewniana ściana systemowa Beastmaker. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy wspinaczki na czas – łącznie to cztery drogi 15-metrowe i dwie 10-metrowe w standardzie IFSC. W sezonie letnim dostępna jest również zewnętrzna ścianka, która razem z wewnętrzną dają łącznie 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni wspinaczkowej. Cały obiekt jest przystosowany do uprawiania wszystkich dyscyplin wspinaczkowych i prowadzenia kompleksowych treningów w jednym miejscu – podsumowuje Giczewska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

News Related

OTHER NEWS

Znów skandaliczny incydent wykorzystujący dzieci w kampanii

Skandaliczna kampania Poziom polskiej kampanii wyborczej z każdym dniem obniża się coraz bardziej i coraz trudniej znaleźć słowa, które mogłyby opisywać niektóre z incydentów. Oto na przykład w mediach społecznościowych możemy znaleźć zdjęcie dziecka, które ... Read more »

Mniej ziemniaków, zbóż, warzyw i owoców, więcej buraków. GUS podał szacunek zbiorów z pól i sadów w 2023 roku

GUS: Dotychczasowy przebieg warunków pogodowych był najmniej sprzyjający uprawom kapusty oraz kalafiorów i brokułów.Pogoda nie sprzyjała również ziemniaków, których może być mniej aż o 9 proc. Spis treści GUS oszacował ... Read more »

Masz to na banknocie? Możesz być bogaty! Oto najdroższe i najbardziej poszukiwane pieniądze. Sprawdź na co zwrócić uwagę! 29.09.2023

Masz to na banknocie? Możesz być bogaty! Oto najdroższe i najbardziej poszukiwane pieniądze. Sprawdź na co zwrócić uwagę! 29.09.2023 Nietypowe numery seryjne na banknocie Pośród banknotów, którymi operujemy na co ... Read more »

Może trwale uszkodzić mózg dziecka. Ekspert ostrzega

Może trwale uszkodzić mózg dziecka. Ekspert ostrzega Psycholog alarmuje, że nadmierna ekspozycja małych dzieci na ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, może mieć negatywne skutki dla ich rozwoju. Do 13. ... Read more »

Omoda 5. Kiedy chiński SUV trafi do Polski? Tak ma wyglądać sprzedaż

Omoda 5. Kiedy chiński SUV trafi do Polski? Tak ma wyglądać sprzedaż Debiutancki model OMODA 5 od samego początku był projektowany z myślą o europejskich klientach. – Za projekt tego ... Read more »

Paliwo w błyskawicznym tempie znika ze stacji. Straż ostrzega kierowców. Tyle można kupić jednorazowo

Bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. Tańsze niż wcześniej paliwa na Orlenie przyciągają kierowców. Na stacjach w wielu miejscowościach zauważane są już ich braki. Właściciele aut, ... Read more »

Krzysztof Gonciarz oskarżony o przemoc wobec kobiet. To jeden z najpopularniejszych youtuberów

Krzysztof Gonciarz to kolejny znany youtuber, w stosunku do którego pojawiły się oskarżenia o złe traktowanie kobiet. W sieci pojawiły się nagrania z opisem jego rzekomych działań. Influence odniósł się ... Read more »

Oto najbardziej leniwe rasy psów. Kanapa to ich naturalne środowisko. Sprawdź listę największych leniuchów! 29.09.2023

Oto najbardziej leniwe rasy psów. Kanapa to ich naturalne środowisko. Sprawdź listę największych leniuchów! 29.09.2023 Nie od dziś mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a nawet pełnoprawnym członkiem ... Read more »

Polski siatkarz nie bawi się w dyplomację. To go boli. Wprost o "znieczulicy"

Reprezentacja Polski jest już w Chinach, gdzie wkrótce rozpocznie rywalizację w siatkarskim turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk. Po zakończeniu zmagań kadrowicze pojadą do swoich klubów i rozpoczną przygotowania do sezonu ... Read more »

Upadek siatkarskiego polskiego klubu. Ośmiokrotny mistrz zniknął z mapy drużyn

Upadek siatkarskiego polskiego klubu. Ośmiokrotny mistrz zniknął z mapy drużyn Siatkarska sekcja Legii Warszawa przeszła do historii. Ośmiokrotny mistrz Polski, który łącznie na krajowym podwórku wywalczył prawie 30 medali ostatecznie ... Read more »

Discord nie działa. Duża awaria popularnego komunikatora

Discord nie działa. Jeśli odpalacie ten popularny komunikator, to przy próbie wykonania jakiejkolwiek akcji wyskakuje błąd – co ciekawe, Discord na swojej oficjalnej stronie internetowej twierdzi, że wszystko jest w ... Read more »

Janusz Kowalski dla „Wprost”: Niemcy muszą zapłacić za wywołanie wojny na Ukrainie

– Ukraina w Unii to zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Struktura ich rolnictwa jest całkowicie inna, to wielkie agro-holdingi, zarządzane przez oligarchów. Inne są również standardy produkcji, metody… Nie wyobrażam sobie, ... Read more »

Wsparcie na rozwój małych gospodarstw – kwota robi wrażenie. Ruszyło składanie wniosków. Jak otrzymać dopłatę?

Jakie warunki musi spełnić posiadacz małego gospodarstwa, aby otrzymać dopłatę? Spis treści Więcej pieniędzy na małe gospodarstwa Do kogo skierowana jest pomoc? Zmiany w dopłatach na rozwój małych gospodarstw Jak ... Read more »

Holoubek przekazał właśnie smutną wiadomość o Tomaszu Komendzie. Wydawało się, że wychodzi na prostą, nowotwór to nie jedyny problem

Tragedia, jaka spotkała Tomasza Komendę miesiącami była na ustach Polaków. Mężczyzna niesłusznie skazany za zbrodnie, której nie dokonał, spędził w więzieniu aż 18 lat. W końcu prawda wyszła jednak na ... Read more »

Szokująca propozycja dla Igi Świątek. Pierwszy trener ma radę dla Polki

Agnieszka Radwańska i Iga Świątek Po słabych występach Iga Świątek bardzo szybko pożegnała się z turniejem w Tokio. Nietypowe rozwiązanie, które mogłoby pomóc naszej tenisistce, zaproponował jej pierwszy trener, Artur ... Read more »

Niebywały wyczyn Lewandowskiego. On się nie zatrzymuje. Magiczna granica coraz bliżej

Robert Lewandowski wyszedł w podstawowym składzie na piątkowy mecz z Sevillą. Statystycy szybko wyliczyli, że to 950. mecz w karierze kapitana reprezentacja Polski. Na swój dorobek “Lewy” pracuje sukcesywnie od ... Read more »

Rodzice Krzysztofa Dymińskiego przekazali przykre wieści! Jest komentarz policji

Rodzice Krzysztofa Dymińskiego przekazali przykre wieści! Jest komentarz policji Rodzice zaginionego Krzysztofa Dymińskiego, 16-latka spod Warszawy, przekazali w rozmowie z o2.pl, że nie mają dostępu do materiałów policji i nie ... Read more »

Przyjaciele o Wojciechu Pijanowskim. Ujawnili, jaki prywatnie jest mistrz "Koła Fortuny"

Wojciech Pijanowski Wojciech Pijanowski, gwiazda kultowego “Koła Fortuny”, od lat nie występuje na szklanym ekranie. Ostatnio jednak zrobił wyjątek i dał się namówić na rozmowę z “Dzień Dobry TVN”. Znany ... Read more »

Konsument na kulturowej wojnie

Flaga LGBT, zdjęcie ilustracyjne Cechą charakterystyczną światowej gospodarki ostatnich lat jest bez wątpienia wszechobecna dążność do przedkładania potrzeb rynków finansowych ponad zadowolenie klientów. Do tej pory mogło się wydawać, że ... Read more »

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych Do tragicznego wypadku drogowego doszło w niedzielę 10 września wieczorem na trasie krajowej nr 48 w miejscowości Białki Górne ... Read more »

Kuba Wojewódzki ostro o Grzegorzu Krychowiaku. Po takich słowach można się załamać

Polscy piłkarze od lat wywołują w kibicach ogromne emocje. Niedawno do gwiazd komentujących rozgrywki piłkarskie dołączył Kuba Wojewódzki, który nie gryzł się w język. Dziennikarz w mediach społecznościowych postanowił dać ... Read more »

Zwolnienie z WDŻ. Podpowiadamy, jak napisać, by było prawomocne. Co zamiast tego będzie miało dziecko?

Lekcja w szkole (zdjęcie ilustracyjne) Rodzicu, czy wiesz, jak napisać dziecku zwolnienie z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, aby było prawomocne? I na jakie zajęcia w zamian WDŻ będzie ... Read more »

Robert Lewandowski podpalił lont, a teraz nastąpił wybuch [KOMENTARZ]

Już mecz z Wyspami Owczymi pokazał, w jakim miejscu jest nasza piłkarska reprezentacja. Radość z wygranej nad tak słabym rywalem nie zwiastowała niczego dobrego. I szczerze mówiąc, jeśli ktoś wierzył ... Read more »

Lekarz Putina aresztowany. Przyłapano go na próbie ucieczki z Rosji

Wiktor Truchin zatrzymany przez FSB. Lekarz Putina i dyrektor Instytutu Badawczego Szczepionek i Surowic w Petersburgu został zatrzymany na granicy z Białorusią. 59-latek próbował uciec po tym, jak na jaw ... Read more »

Przygnębiające. Smutne słowa Hiszpanów o Polsce i Lewandowskim

Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski Niedzielna porażka reprezentacji Polski z Albanią (0:2) odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Hiszpańskie media skomentowały wyczyn Polaków z Robertem Lewandowskim na czele. ... Read more »

Lewandowski został zmiażdżony, brutalne fakty. Albańczycy kpią z Polaka

Bez gry, bez wyniku i… bez prawdziwego kapitana na boisku. Tak wyglądał niedzielny występ reprezentacji Polski, która przegrała w meczu eliminacji do mistrzostw Europy w Tiranie 0:2. Po meczu miejscowe ... Read more »

Pogoda na nowy tydzień. Czechy ledwo zipią. Polska też tego posmakuje

pogoda Po gorącym weekendzie ponownie padną lokalne rekordy temperatur, prognozują nasi sąsiedzi z południa. Czeskie tropiki dotrą do Polski. Początek tygodnia będzie upalny. Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na ... Read more »

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala W nocy z soboty na niedzielę (z 9 na 10 września) doszło do ... Read more »

Pogoda na jesień i zimę. Nowa prognoza długoterminowa od IMGW

Pogoda na jesień. Prognoza na zimę. IMGW pokazał mapy Jesień oraz zima to czas kojarzony z ochłodzeniem i zmianą pogody. Czy nadchodzące miesiące będą obfitować w opady i niskie temperatury? ... Read more »

Migranci napierali na granicę, nagle nastąpił zwrot. Najnowszy raport SG

Straż Graniczna opublikowała najnowszy komunikat w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Skala incydentów jest znacznie mniejsza niż kilka miesięcy temu. Sytuacja na granicy z Białorusią, zdjęcie ilustracyjne Straż Graniczna ... Read more »
Top List in the World