Jak by dnes žili neandertálci, kdyby je lidé nevyvraždili. Byli by na tom o dost lépe než my

Populace neandrtálců nebyla zdaleka tak početná, jako populace naše. Neandrtálců žilo v jednom okamžiku jen asi 10 000, což znamená, že v dnešní době žije na stejném prostoru, který obýval jeden neandrtálec, asi 800 000 lidí.

Jak neandrtálci žili?

Lidé žijí od nepaměti ve společenských skupinách, nejčastěji rodinných klanech. Jednotlivé skupiny neandertálců byly od sebe vzdáleny mnohem více než 100 km. Neandertálci navíc měli sklon zůstávat ve svých rodinných skupinách a byli ostražitější vůči novým lidem. Takže kdyby se stalo to, že by nevyhynuli a předstihli druh Homo sapiens, hustota populace by byla pravděpodobně mnohem nižší. Z toho lze usuzovat, že příčiny našeho dramatického populačního růstu mohou spočívat v počátcích Homo sapiens před více než 100 000 lety.

Převládnuvší rod Homo sapiens se častěji stýkal se skupinami mimo svou rodinu, čímž vzrůstal i genetický fond. A snižovaly se i zdravotní komplikace, ačkoli se zvýšila populace. Naopak kvůli vyššímu počtu lidí se objevovaly nemoci, vůči nimž byli izolovaní neandrtálci ochráněni.

Právě proto, že se druh Homo sapiens mohl i rychleji rozmnožovat, bylo potřeba více potravy. Jednotlivé skupiny lidí se začaly stýkat a vytvářet předměty, docházelo k širokému sdílení myšlenek a k sezónním shromážděním. Spřátelené kmeny si pomáhaly i s potravou v době, kdy byla nouze.

V možném světě neandrtálců by zřejmě lidé nepěstovali vztahy a asi by ani nedocházelo k domestikaci zvířat.

Co se stalo?

Neandrtálci nepřežili právě kvůli nedostatku potravy, zejména v dobách úbytku rostlin a živočichů. Nebýt těchto náhodných změn, mohli neandrtálci přežít. Naproti tomu skupiny lidí se naučily žít efektivněji z půdy a druh Homo sapiens byl lépe přizpůsoben proměnlivému počasí a rizikovým podmínkám. Většina severní Evropy byla šest až devět měsíců v roce pokryta ledem.

Druh Homo sapiens příliš nespotřebovával zdroje, jako jsou jeleni nebo ryby, a pravděpodobně si byl více vědom svých životních cyklů.  Naše záliba ve vzájemné společnosti a způsob, jakým společně strávený čas podporuje naši kreativitu, byl základem našeho druhu. Ale mělo to svou cenu. Lidé totiž začali postupně naší planetě škodit. Ať už to bylo intenzivní zemědělství či nadměrný rybolov. Dnes nám nezbývá než doufat, že náš myslící druh opět změní svůj postoj.

Musíme totiž s politováním říci, že kdyby místo nás přežili neandrtálci, nepotřebovali bychom expandovat na planety mimo naši Zemi.

Na to, jak by to vypadalo, kdyby neandrtálci nevyhynuli, se podívejte na videu zde:

Zdroje: www.nottinghampost.com, www.ancientpages.com, www.quora.com

News Related

OTHER NEWS

Policie zveřejnila další informace o vraždách v Čakovicích, zemřelo tam i dítě

Policie ČR, ilustrační foto “Čin byl spáchán legálně drženou střelnou zbraní,” doplnila policie. Případem se zabývá pražské oddělení vražd. “S ohledem na pozůstalé rodiny a vzhledem k citlivosti celého případu ... Read more »

Středoškolák zachránil těhotnou ženu před uškrcením. Útočníka srazil na zem a zahnal

Bylo 8. září kolem osmé večer, když David Vecko s dalším kamarádem šli k vlakovému nádraží v Potštejně. Uslyšeli z dálky zoufalý křik ženy. Když přiběhli blíž, uviděli, že ji ... Read more »

Putin využívá zimu jako zbraň, řekl Stoltenberg. Apeluje na zvýšení pomoci Ukrajině

Jens Stoltenberg Podle něj by žádné země neměly podporovat ruskou “nezákonnou válku” dodávkami zbraní; konkrétně Stoltenberg zmínil Írán, jehož drony ruská armáda na Ukrajině hojně využívá. Šéf NATO už před ... Read more »

Stoltenberg: Putin využívá zimu jako zbraň, je třeba zvýšit pomoc Ukrajině

Summit NATO, Jens Stoltenberg Podle něj by žádné země neměly podporovat ruskou “nezákonnou válku” dodávkami zbraní; konkrétně Stoltenberg zmínil Írán, jehož drony ruská armáda na Ukrajině hojně využívá. Šéf NATO ... Read more »

Jurečka chce minimální mzdu vyšší o 1100 korun. Ekonom říká, že je to moc

Marian Jurečka Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí, o kterém informuje server novinky.cz, by od ledna měla vzrůst o 1100 korun na 17 300 korun hrubého měsíčně. Dnes se ... Read more »

Od zítra se budou do potvrzených případů covidu počítat i reinfekce

Covid-19, ilustrační foto Podle nich nyní statistiky evidují od začátku epidemie v Česku předloni v březnu téměř 4,2 milionu potvrzených případů a přes 360.000 suspektních reinfekcí. “Změna se dotkne i ... Read more »

Pošlete zbraně a munici, volá Ukrajina na NATO. Nestíháme vyrábět a už máme sami málo, odpovídá Západ

Pošlete zbraně a munici, volá Ukrajina na NATO. Nestíháme vyrábět a už máme sami málo, odpovídá Západ V obřím paláci bývalého rumunského diktátora Nicolaeho Ceaušeska v Bukurešti se tento týden scházejí ministři ... Read more »

Istanbul zasáhne brzy silné zemětřesení, varuje geolog z tamní univerzity

Istanbul “Toto zemětřesení (v provincii Düzce) je důkazem toho, že geologové ne zcela dobře porozuměli pohybům anatolské (litosférické) desky,” řekl Şengör k otřesům o síle 5,9 stupně z minulého týdne, ... Read more »

ONLINE: Írán - USA. Přímý boj o postup, jistotu přinese jen výhra

Na politické mapě světa jsou obřími soupeři, večer se Íránci a Američané střetnou i na fotbalovém hřišti. Ve hře je postup ze skupiny B, který oběma týmům zaručí jen vítězství. ... Read more »

SPD vyzvala Fialovu vládu k demisi, chce jednat o energetické krizi

SPD Podle Okamury vládní neschopnost přímo ohrožuje fungování domácností a firem. Pomoc občanům a podnikům popsal jako zcela nedostatečnou. Kritizoval také, že se unijní ministři pro energetiku stále neshodli na ... Read more »

Nové covidové počty. Od středy budou potvrzené případy zahrnovat i reinfekce

Testování na koronavirus, ilustrační foto. Podle nich nyní statistiky evidují od začátku epidemie v Česku předloni v březnu téměř 4,2 milionu potvrzených případů a přes 360.000 suspektních reinfekcí. “Změna se ... Read more »

Slovensko dodalo Ukrajině desítky bojových vozidel. Rusko lže o svých úspěších u Bachmutu

Ukrajina převzala od Slovenska 30 bojových vozidel pěchoty, jejichž dodávku Kyjevu Bratislava slíbila v létě. V úterý to oznámil slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Zopakoval zároveň dřívější dohodu s Německem, ... Read more »

Krampol se ozval z nemocnice: Tvrdí nesmysly, řekl o manažerovi a prozradil, jak se cítí

Krampol se ozval z nemocnice: Tvrdí nesmysly, řekl o manažerovi a prozradil, jak se cítí V nemocnici leží Krampol kvůli oslabené dýchací soustavě. „Čtrnáct dní zpátky jsem začal chraptět, a ... Read more »

Masakr stovek indiánů provázely hrůzné scény. Vojáci vraždili především ženy a děti

Masakr stovek indiánů provázely hrůzné scény. Vojáci vraždili především ženy a děti Důvodem byly neustále rostoucí požadavky bílých kolonistů na indiánskou půdu, což se promítlo v únoru 1861 zmenšením území přiznaného ... Read more »

Snažíme se odbourat myšlenku, že matematiku v životě nepotřebujeme, říká manažerka centra Didaktikon

„Matematika je složitá v tom, že její využití vidíme až za nějaký čas. Staví na sebe a dřív nebo později se nám ukáže, že ji opravdu potřebujeme,” myslí si matematička ... Read more »

Pavlova kampaň? Soubor prázdných hesel. Asi se bojí vzestupu Nerudové, hodnotí komentátoři

Pavlova kampaň? Soubor prázdných hesel. Asi se bojí vzestupu Nerudové, hodnotí komentátoři „Doufám, že v této těžké době zvolíme člověka, který ví, jak se vypořádat s krizemi, nebude zmatkovat a ... Read more »

Bez kojeneckých ústavů se obejdeme. Chudoba by neměla být argument pro odebírání dětí

Spousta dětí se dostává do ústavní péče ze socioekonomických důvodů nebo kvůli takzvaným nízkým rodičovským kompetencím. Jde o rodiny, které například nemají vyhovující bydlení nebo se neumí o dítě dobře postarat, což vůbec neznamená, ... Read more »

Když jsou sankce problém. Firma na recyklaci uranu z francouzských elektráren je v Rusku

Ilustrační fotografie. Na rozdíl od několika zemí východní Evropy není Francie u provozu svých 18 jaderných elektráren závislá na palivu z Ruska. Přírodní uran Francie dováží z Nigeru, Kazachstánu, Uzbekistánu ... Read more »

Petr Kramný je opět před soudem. V Ostravě se rozhoduje o obnově procesu

Petr Kramný u soudu. Podle obhájkyně Kramného Jany Rejžkové posudky vylučují elektřinu jako příčinu smrti. Znalci budou hovořit dnes a ve čtvrtek. Podle místopředsedy krajského soudu Igora Krajdla ale senát ... Read more »

Máte nazbyt půl milionu? Kočka plemene Ashera je nejdražší na světě, zájemci si počkají až rok

Máte nazbyt půl milionu? Kočka plemene Ashera je nejdražší na světě, zájemci si počkají až rok Kočka plemene Ashera je opravdu hodně unikátní. Jde o křížence afrického servala, asijského leoparda ... Read more »

Počet náměstků bude neomezený. Poslanci přehlasovali Zemanovo veto služebního zákona

Počet náměstků bude neomezený. Poslanci přehlasovali Zemanovo veto služebního zákona Sněmovní opoziční poslanci kritizovali koaliční novelu služebního zákona. Výtky mířily zejména na zrušení počtu náměstků člena vlády. To kritizoval zejména ... Read more »

Drony se stanou běžnou součástí života. Podle EK budou sloužit jako pošta či taxi

Dron O dronech je v poslední době slyšet především kvůli jejich nasazení ve válce na Ukrajině, stále větší roli ale hrají také při svém civilním využívání od natáčení přes městské ... Read more »

Maciuchová měla srdce na dlani: Sestře odkázala milióny, myslela i na bratra

Když v lednu loňského roku zemřela oblíbená herečka Hana Maciuchová, národ truchlil. Nejen, že odešla nenahraditelná umělkyně, ale také férový a poctivý člověk, který uměl hospodařit s penězi a po ... Read more »

Sváťa (54): Tatínek mi volal pár minut po tom, co zemřel. Věřím, že mělo jít o poslední loučení

Sváťa (54): Tatínek mi volal pár minut po tom, co zemřel. Věřím, že mělo jít o poslední loučení Mnoho lidí na nadpřirozené jevy nevěří. Sváťa k nim ale nepatří. S ... Read more »

Moskva varuje Washington před následky zapojení USA do války na Ukrajině

Rusko, Kreml “Nemáme s USA dialog ohledně ukrajinské otázky, protože pozice se radikálně liší. Máme periodickou výměnu signálů o tom, jak ty či jiné kroky Moskvy a Washingtonu jsou vnímány ... Read more »

Ruština je jen dialekt ukrajinštiny. Lotyšský poslanec pobouřil Rusy, sklidil posměch

Dlouhodobá snaha Rusů o přepisování historie, aby vyhovovala jejich výkladu dějin, se obrátila proti nim. Člen vládní strany Národní aliance a poslanec lotyšského parlamentu Aleksandrs Kiršteins nedávno na Twitteru popřel existenci ... Read more »

Češi se propadají do energetické chudoby. Už před krizí v ní bylo 900 tisíc lidí

Energetika, ilustrační fotografie Většina těchto ohrožených osob bydlela v energeticky náročných budovách. Ukázala to nová studie, na které se podílely Platforma pro sociální bydlení, iniciativa Za bydlení, Hnutí Duha a ... Read more »

ONLINE: Nizozemsko - Katar 1:0. Oranjes ve vedení, trefil se Gakpo

Na MS ve fotbale začíná poslední kolo zápasů ve skupinách. V áčku mají nejpohodlnější pozici Nizozemci, kterým k absolutní jistotě postupu stačí remíza s Katarem, za jistých okolností mohou i ... Read more »

Ukrajině by mohly s elektřinou pomoci generátory z lokomotiv, navrhuje Baerbocková

Annalena Baerbock Ukrajina řeší problémy s dodávkami proudu kvůli rozsáhlým ruským útokům, které se v poslední době zaměřují právě na energetickou infrastrukturu. Je to velký problém pro podniky i jednotlivce, ... Read more »

ONLINE: Nizozemsko - Katar. Domácí loučení, Evropanům stačí remíza

Na MS ve fotbale začíná poslední kolo zápasů ve skupinách. V áčku mají nejpohodlnější pozici Nizozemci, kterým k absolutní jistotě postupu stačí remíza s Katarem, za jistých okolností mohou i ... Read more »

Chtěla zabít makléřku, najala si "vraha od Jonáka": Ten to prásknul policii! Jen hra, hájí se u soudu

Podivný případ rozplétá Krajský soud v Plzni. Gia Daniela V. (41) si podle obžaloby objednala vraždu realitní makléřky z Karlovarska. Zakázku měl uskutečnit Alex A. (49), v minulosti souzený za ... Read more »

Z právního hlediska dneškem definitivně končí kauza zneužití Vojenského zpravodajství, říká komentátor týdeníku Respekt Spurný

Ústavní soud zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Bývalá ředitelka kanceláře tehdejšího premiéra Petra Nečase z ODS a jeho nynější manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová, a někdejší zpravodajci Milan ... Read more »

Praha láká turisty na advent. Metropoli navštíví kolem půl milionu lidí, méně než před covidem

Do hlavního města by v adventu a na Vánoce mohlo přijet kolem půl milionu návštěvníků, což je zhruba o 25 procent méně než před pandemií koronaviru v roce 2019. Sdělila ... Read more »

Pokud nebudeme chránit demokracii, jsme poslední generace, která ji zažije, řekla Čaputová

Zuzana Čaputová na návštěvě České republiky Menšinový kabinet premiéra Eduarda Hegera vybídla ke změně stylu vládnutí nebo k vypsání nových parlamentních voleb. Upozornila na dopady zdražování a podle ní prvotní ... Read more »

Vánoční hvězda, kaktus nebo brambořík: Které rostliny by doma neměly chybět na Vánoce?

Vánoční dekorování si zaslouží i rostliny, které právě v období těchto svátků kvetou. Patří mezi ně vánoční hvězda, brambořík, kalanchoe, azalka, hvězdník nebo vánoční kaktus. Pokud se o rostliny navíc budete ... Read more »

Neúčast Babiše ve volebních debatách vypovídá o jeho odvaze, řekl Pavel

Petr Pavel V současné době Pavel nevidí důvod, aby na své předvolební kampani něco zásadně měnil. Plánuje se i nadále účastnit debat s protikandidáty, besedovat s lidmi a pořádat veřejná ... Read more »

Apple v problémech. Doma na něj útočí Musk, v Číně protestují dělníci

Nejhodnotnější společnost světa Apple se dostává pod výrazný tlak na vícero frontách. V domovských Spojených státech si ho jako nového nepřítele číslo jedna zvolil Elon Musk, a to zejména kvůli ... Read more »

Istanbul se roky připravuje na masivní zemětřesení. Podle geologa je velmi blízko

Turecko, ilustrační foto “Toto zemětřesení (v provincii Düzce) je důkazem toho, že geologové ne zcela dobře porozuměli pohybům anatolské (litosférické) desky,” řekl Şengör k otřesům o síle 5,9 stupně z ... Read more »

Policie zasahovala v sídle investiční společnosti Xixoio

Policie zasahovala v sídle investiční společnosti Xixoio V úterý ráno detektivové zasahovali v sídle blockchainové investiční společnosti Xixoio. Podle informací Hospodářských novin byli během akce Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ... Read more »

Policie pátrá po dvanáctileté dívce z Plzeňska. Odešla ze školy a nikomu se neozvala

Policie pátrá po dvanáctileté dívce z Plzeňska. Odešla ze školy a nikomu se neozvala Aneta Altmanová podle policie měří 168 až 170 centimetrů a vypadá na 12 až 14 let. Je ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network