İstanbul Aile Vakfı

İstanbul Aile Vakfı, (25 Kasım 2023 Cumartesi) İstanbul Medeniyet Üniversitesi-Kuzey Kampüsü’nde Küresel Tehditlere Karşı Aile konulu Aile Çalıştayı düzenledi.

Ailenin söylem, bilinç ve kurum olarak küresel tehditler karşısında yaşadığı sorunları, değişimleri ve çözüm önerilerini tartışmayı; bu konuda karar yapıcıları harekete teşvik etmeye yönelik ihtiyaç duyulan bilgi ve fikirlerin üretimine katkı sağlamayı amaçlayan toplantının açılışı, İstanbul Valisi Davut Gül, 28. Dönem Milletvekili ve sanatçı Yücel Arzen Hacıoğulları, 26. ve 27. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Çalıştay Başkanı Doç. Dr. Turgay Şirin ve İstanbul Aile Vakfı Başkanı Ali Rıza Arslan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

i̇stanbul aile vakfı

Açılış konuşmasında Vali Gül, suçla mücadelede ilk akla gelen önlemin güvenlik unsurlarını arttırılması olsa da aslında yapılacak ilk önlemin ailenin güçlendirilmesi olması gerektiğini belirtti. Vali Gül sözlerine şöyle devam etti:

‘Böylesi etkinlikler yoluyla, aileyi toplumun merkezine yerleştiren anlayışla aile merkezlerini güçlendirmeli ve niteliklerini artırmalıyız. Aile güçlenecek, suç oranı düşecek. Aile güçlenecek, toplum güçlenecek. Aile güçlenecek, devlet güçlenecek.’

Katılımcılara seslenen Milletvekili ve sanatçı Yücel Arzen Hacıoğulları ise kültür-sanat camiasındaki propaganda ve dayatmaların norm yıkıcı etkilerine değindi. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren Hollywood yapımlarının içerdiği alt metinlerin milli şuurları ve kültürel değerleri tahrip ettiğini vurgulayan Hacıoğulları şöyle konuştu:

i̇stanbul aile vakfı

‘Ailesiz insan, medeniyet oluşturamaz ve inşa edemez. Medeniyetin özü ailedir. Ne yapmaya çalışıyorlar bize? 2000 yılından beri Hollywood, zihinlerimize saldırı gerçekleştiriyor. Ailenin yıkılmaya çalışıldığı çok farklı bir dönemde yaşıyoruz ve bu dönemde algılarımız yönetilmeye çalışılıyor. Müzikte ve sinemanın alt metinlerinde aile parçalanmak istiyor. Her bireyi bir ticarethane olarak gören kapitalizm, insan üzerinden aile değerlerine saldırıyor.’

26. ve 27. Dönem Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, devlet ve sivil toplumun el ele vererek çalışmasının önemine değinerek sözlerine başladı. Medeniyetimizin kökeninde aile kurumunun önemini vurgulayan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Medeniyetimizde yer alan ‘Devlet Ana’ metaforunda, vatan anadır, devlet babadır. Bunların çocukları ise millettir. Boydan başlayarak aile merkezli, aileden millete, milletten milli devlete, milli devletten tüm bu sorunlara insanlığın ufkunda ilaç olma niyetindeysek, değerlerimizin dertleriyle dertlenmek zorundayız. Ülkemizin gelişimindeki tüm politikaları; teknolojiden enerjiye, eğitimden sağlığa kültürümüz ve medeniyet ölçeği içerisinde değerlendirerek sorunlara çözüm aranması gerekmektedir. ‘İl gider, töre kalır’ sözü çok önemlidir. Töre kalırsa, yeniden devlet olur. Törenin temelinde aile, ailenin temelinde ise ana vardır.’

Çalıştay açılış oturumunda kürsüye çıkan Çalıştay Başkanı Doç. Dr. Turgay Şirin ise TÜİK başta olmak üzere kamu kurumlarının ve İstanbul Aile Vakfı’nın yaptığı bilimsel araştırmaları sundu. Çalıştayın gerekçesine ve akademik açıdan önemine değinen Şirin, komisyon başlıkları hakkında güncel verileri katılımcılarla paylaştı. Katılımcıların katkılarının ve bu gibi bilimsel toplantıların çok önemli olduğunu vurgulayan Turgay Şirin, bu çalışma sonunda bilimsel bir rapor hazırlanacağını ve sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Çalıştayda ‘Küresel Tehditler Karşısında Aile’ meselesi farklı açılardan ele alındı. Çocuk ve genç, evlilik müessesesi, toplumsal yapı ve demografi gibi konular üzerine yapılan komisyon toplantılarına araştırmacılar, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, medya mensupları, eğitimciler, iş insanları, sporcular, hukukçular ve aile meselesine gönül vermiş olan şahsiyetler katkı sağladı. Çalıştay sonrasında hazırlanacak sonuç raporu İstanbul Aile Vakfı tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World