İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan: Klima pazarında saygın düzeydeyiz

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği’nin yayınladığı rapora göre, son 5 yılda split klimalardaki ihracatta yüzde 260 oranında artış görüldü. Raporu değerlendiren dernek başkanı Ayk Serdar Didonyan, “Türkiye klima pazarında ihracat alanlarını genişleterek yurtdışında haklı ve saygın bir düzeye ulaştı” dedi.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) tarafından geçen mart ayında sektörün durumu ile olası gelişmelerin incelendiği rapor yayınlandı. İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan tarafından açıklanan raporda, Türkiye’nin Avrupa’da üretim üssü konumunda olduğu ve sektörün önemli ürün gruplarından olan yüzde 40’a varan enerji tasarrufu sağlayan ‘A++’ enerji sınıfı ve inverter kompresörlü split klima ürünlerine talebin ciddi şekilde arttığı belirtildi. Didonyan, “Güçlü üretici ve distribütör firmalar, tüketicinin hizmet kalitesinde artan beklentilerine yanıt veriyor. AB’ye uyum süreci de özellikle çevre ve enerji verimliliği açısından sektördeki teknolojik gelişmelere önemli oranda ivme kazandırıyor” dedi.

İHRACAT YÜZDE 260 ARTTI

İstatistik sonuçlarına göre, en büyük pazar olan split klimalarda geçen yıla oranla üretimde yüzde 20, iç pazarda yüzde 2 ve ihracatta yüzde 20’lik bir artış gözlemlendi. Buna karşılık 5 yıllık veriler ele alındığında split klima üretiminde yüzde 130, iç satışta yüzde 35 ve ihracatta yüzde 260 oranında artış görüldü.  Bu artış oranını ve iç pazarı değerlendiren Didonyan, “Geçtiğimiz yıl ani fiyat artışları, yaz mevsiminin nispeten serin geçmesi ve ekonomik alım gücünün de düşmesiyle iç satışta az bir artış görüldü. Bu durum iç pazarın belli bir doyuma ulaştığı olarak yorumlanabilir” diye konuştu.

i̇ski̇d yönetim kurulu başkanı ayk serdar didonyan: klima pazarında saygın düzeydeyiz

İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan: Klima pazarında saygın düzeydeyiz

İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Didonyan, “Dernek olarak yüzde 90’ını temsil ettiğimiz iklimlendirme sektörü, hızlı teknolojik gelişmeyle Türkiye’de enerji verimliliği standartlarına uygun iklimlendirme cihazları üretiyor. Ülkemizde Avrupa Birliği yönetmelikleriyle uyumlu, yeni nesil gazlar kullanılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

‘HIZLI BİR GELİŞİM GÖSTERDİ’

Didonyan, “Türkiye üretim kapasitesiyle klima pazarında hem nicelik hem de nitelik yönünden hızlı bir gelişim gösterdi. Pandemide her sektörde olduğu gibi klima pazarında da bir daralma gözlense de ülkemiz pandemi sonrasında uluslararası pazara hızlı bir giriş yaptı. İhracat alanlarını genişleterek yurtdışında haklı ve saygın bir düzeye ulaştı” dedi.

i̇ski̇d yönetim kurulu başkanı ayk serdar didonyan: klima pazarında saygın düzeydeyiz

İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan: Klima pazarında saygın düzeydeyiz

Küresel iklimlendirme sektörü 2021 yılında  319 milyar dolarlık büyüklüğe sahipken  2026 yılına kadar bu büyüklüğün 477 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World