Interiérové dveře: Známe nejpoužívanější materiály, ale i různé povrchové úpravy

Vybrat interiérové dveře není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Kromě jejich designu a způsobu otevírání je totiž třeba promyslet i to, jaké materiály zvolíte. A to jak materiály výplňové u konstrukce, tak i povrchové úpravy. Abychom vám vaše tápání usnadnili, představujeme vám nejčastěji používané materiály, zanedlouho se podíváme na zoubek i samotným trendům a otevírání.

Interiérové dveře a materiály

Tvrzená PUR deska

Velkým plusem u dveří vyrobených z polyuretanového materiálu z pěnového podkladu jsou vysoké tepelně-izolační vlastnosti, současně také odolnost proti vodě a vlhkosti. Jde o lehký a velmi pevný materiál, je odolný také proti chemikáliím. Za nevýhodu lze považovat obsah chemických látek.

Voština

Voština se vyrábí ze speciálně tvrzeného papíru, který se skládá do šestihranného tvaru, který připomíná včelí plástve. Tento materiál je vhodný zejména do méně namáhaných dveří, případně do přechodných výplní dveřních otvorů. Nevýhodou je nedostatečná stálost a tuhost, výhodou čistě přírodní složení, lehkost a variabilita.

© Poskytovatel: HomeInCube.cz

Plná DTD deska

Nejpevnější a nejbytelnější výplní je plná dřevotřísková deska, která je stabilní a odolná – a to i proti proražení. K jejímu použití dochází zejména u speciálních dveří, například u bezpečnostních vstupních. Nevýhodou je fakt, že jsou takové dveře těžší.

Rekonstruujete? Poradíme, jaké rozměry dveří jsou sázkou na jistotu

Odlehčená DTD deska

Dveře vyrobené z odlehčené DTD desky jsou tuhé a pevné, současně ale nejsou stejně těžké jako dveře vyráběné z plné DTD desky. Tento materiál je levnější, zdravotně nezávadný, ale i dostatečně spolehlivý.

Masiv

Pokud si chcete za interiérové dveře připlatit, můžete se vydat cestou masivu – takové dveře jsou mechanicky odolné, pevné a robustní. Jejich povrchovou úpravu tvoří lak, za nevýhody považujeme jejich omezenou schopnost reagovat na teplotní rozdíly a vlhkost uvnitř interiéru.

Sklo

Vaše interiérové dveře mohou být tvořeny také sklem – ať už čirým, mléčným nebo barevným. je to jen na vás a vašem vkusu. Takové dveře mohou mít namísto klasické kliky jen vyfrézované drážky pro snazší uchopení. Sklo může tvořit také jen část ze dveří. K výrobě se používá tvrzené sklo.

© Poskytovatel: HomeInCube.cz

Povrchové úpravy

Masivní dřevo              

Masivní dřevo patří k přírodním materiálům, které jsou do interiérů zcela nejvhodnější – nejen, že skvěle vypadá, ale navíc napomůže k vytvoření zdravého klimatu u vás doma. Dřevěné dveře budou vypadat luxusně, ale stále jednoduše. Za nevýhodu lze považovat případnou barevnou nestálost způsobenou působením dopadajícího světla a jeho intenzitou.

Povrch z dýhy

Pokud milujete dřevěné dekory, ale chcete trochu ušetřit, jsou pro vás vhodné dveře s dýhovaným povrchem – každé dveře budou jedinečné. Výplň dveří bude tvořit jiný materiál, ten bude potažen dýhou, což je tenký plát masivního dřeva, který je podobně barevně nestálý jako masiv. I zde se moou barvy měnit v závislosti na dopadajícím světle.

HPL – vysokotlaký laminát

HPL je kompozitní materiály, který tvoří několik vrstev, všechny jsou impregnovány pryskyřicí. Jak už vyplývá z názvu, materiál je vyráběn za vysokých teplo ti tlaku. Velkou výhodou dveří z tohoto materiálu je vysoká odolnost proti oděru, samozřejmě i jejich omyvatelnost. Díky tomu jsou dveře vhodné jak do běžné domácnosti, tak i do míst s vyšším provozem, jako jsou školy.

Lakovaná povrchová úprava

Lakované dveře jsou klasikou, s níž se setkal už každý z nás. Mezi nejznámější lakované úpravy patří RAL, EBC a PÓR. Dveře s lakovanou povrchovou úpravou mohou mít různé barevné odstíny ze stupnice RAL, vybírat si můžete nástřik ředitelný vodou, ale i polyuretanový lak.

Velmi odolný je bílý lakovaný povrch, který je vytvrzený za pomoci elektronového paprsku a polymerizací hmot na bázi akrylátu. EBC lakování zajistí stoprocentní vytvrzení laku – povrch je hladký a bez pórů. Jeho výhodou je odolnost a stálobarevnost. Poslední z úprav je úprava dveří nástřikem (PÓR). Povrch takových dveří není hladký, dveře si zachovávají strukturu dřevitých vláken. Vybírat si můžete z bílého, ale i barevného provedení.

Soft CPL

Tato povrchová úprava se používá u dveří s rámovou konstrukcí. Dveře s touto povrchovou úpravou jsou odolné proti poškrábání, oděru a vyblednutí. Oblíbíte si je zejména díky povrchu s kresbou dřeva. U Soft CPL se jedná o obchodní označení, nikoliv po postup výroby tohoto materiálu.

© Poskytovatel: HomeInCube.cz

Polypropylen

Dveře opatřené polypropylenovou folií jsou hezké na pohled a také odolné proti oděru. Pokud si vyberete dekor s označením 3D, získáte dveře s trojrozměrným strukturovaným povrchem a s plastickým reliéfem.

PVC folie

PVC folie používaná u profilovaných dveří se může pochlubit svojí vysokou odolností, ale i snadnou údržbou. PVC povrch zdůrazní výraznější profilování dveří.

Kašírovací folie

Pokud hledáte funkční a cenově dostupné řešení, doporučujeme vám kašírované dveře. Ty jsou opatřeny kašírovací folií – ta může být bílá nebo s dekorem dřeva, jde o materiál vhodný do prostor bez zvýšené zátěže.

Laminované CPL

Laminované dveře využijete jak doma, tak zejména v náročnějším provozu – jsou mechanicky odolné, výhodou je i stálost barev a jednoduchá údržba. Dveře si můžete vybírat v různých barvách, ale i dekorech dřeva. V hladkém, ale i strukturovaném provedení.

Fotogalerie:

© Poskytovatel: HomeInCube.cz
© Poskytovatel: HomeInCube.cz Dveře do koupelny a na toaletu by se měly otevírat směrem do chodby. Zdroj: Dorsis
© Poskytovatel: HomeInCube.cz
© Poskytovatel: HomeInCube.cz
© Poskytovatel: HomeInCube.cz
© Poskytovatel: HomeInCube.cz
© Poskytovatel: HomeInCube.cz Pivotové dveře Axon. Zdroj: Dorsis
© Poskytovatel: HomeInCube.cz
© Poskytovatel: HomeInCube.cz Do dětského pokoje se hodí posuvné dveře, které ušetří místo. Zdroj: Dorsis
© Poskytovatel: HomeInCube.cz

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Houbaříte? Poradíme vám, jak na sušení hub

Podzim je známý jakožto vrchol houbařské sezony. Právě v průběhu tohoto ročního období je největší šance, že si z lesa odnesete košík plný hub. Pokud se vám obzvlášť zadaří, budete jich mít ... Read more »

Zemanův stav by se měl řešit až při demisi vlády, řekl Babiš

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana by se měla řešit až v době, kdy bude ... Read more »

Cabaret prizes to Sara Kroos, Alex Klaasen and Elke Vierveijzer

The prize for Alex Klaasen was in the engagement category for his performance Show ponies 2, the sequel to his successful show Showponies. The jury calls it a wonderful party, ... Read more »

Donovanosis: behind the rise of the rare 'Flesh-eating STI'

Warning: Graphic content A rare sexually transmitted disease that “progressively destroys genital tissue” is spreading in the UK. The medical condition is known as donovanosis but has been dubbed the ... Read more »

Would you pay £235 000 for a detached house the size of a toolshed?

One of the smallest detached houses in the UK has gone on sale for £235,000. (William Lailey/Caters) A tiny detached house which measures just 4m by 4m has gone on ... Read more »

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil proč

© Pixabay Koronavirus SARS-CoV-2 Klíč k výsledku pandemie Lidská rozhodnutí a individuální i kolektivní jednání jsou klíčem k výsledku aktuální pandemie, deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že lidé sedí na pomyslném sedadle řidiče ... Read more »

Mum shares Christmas wrapping paper hack using paper bags

Do you know there’s only two months to go until Christmas? Depending on just how organised you are about Christmas presents, that revelation will either be old news to you, ... Read more »

V respektovaných testech zimních pneumatik vyhrály Goodyear a Dunlop

© Auto Kelly Ilustrační foto Pneumatiky se v testu hodnotí na základě sedmnácti náročných kritérií. Letos byl test zaměřen na oblíbený rozměr 195/65R15, který používá řada nejprodávanějších rodinných vozů, například ... Read more »

Couple slammed for wearing 'inappropriate' T-shirts at Disney World

Furious Disney fans are calling on the happiest place on earth to ban inappropriate clothing. It comes after a couple were photographed wearing T-shirts with sexually suggestive wording at Disney ... Read more »

Gumbalkan: Vtipný inzerát na ředitelský Voc Vagen Gold

© bazos.cz Voc Vagen Gold Prodám tuto parádu. Objeli jsme s tím ČR okolo hranic, dojeli přes Ukrajinu do Rumunska a zpátky a předtím s tím už někdo ujel na ... Read more »

Inside Manchester United's dressing room unrest - and why players lost faith in Ole Gunnar Solskjaer

Inside Manchester United‘s dressing room unrest – and why players lost faith in Ole Gunnar Solskjaer – Custom image Ole Gunnar Solskjaer’s dwindling authority at Manchester United has suffered another ... Read more »

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

© Facebook Joe Biden Joe Biden, prezident USA Spojené státy zavedly bezprecedentní cestovní restrikce loni v březnu ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Lidé, kteří pobývali v posledních 14 dnech na ... Read more »

Egyptský prezident Sísí ohlásil, že neprodlouží výjimečný stav

© Pixabay Egypt “Egypt se (mezitím) stal oázou bezpečnosti a stability v regionu,“ uvedl Sísí. Egypt vyhlásil výjimečný stav v dubnu 2017 po krvavých bombových útocích na kostely a koptské ... Read more »

V Egyptě se výjimečný stav prodlužovat nebude, oznámil to Sísí

© Kremlin.ru Abd Fattáh Sísí “Egypt se (mezitím) stal oázou bezpečnosti a stability v regionu,“ uvedl Sísí. Egypt vyhlásil výjimečný stav v dubnu 2017 po krvavých bombových útocích na kostely ... Read more »

Slovenská policie má podle médií odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

© Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz Robert Fico. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice. Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním ... Read more »

Poelifinario's voor Alex Klaasen, Sara Kroos en Elke Vierveijzer

Theater maker Alex Klaassen heeft maandagavond in Theater Diligentia in Den Haag een Poelifinario in de categorie Engagement gewonnen, voor de voorstelling Show pony 2.. Hetprogramma is hetvervolgop Show pony, ... Read more »

StarDance v paralýze? ČT už musí kvůli koronaviru upravovat program!

© Česká televize StarDance Česká televize dnes informovala, že testy potvrdily koronavirovou nákazu u herečky a moderátorky pořadu Terezy Kostkové, která tak bude o nadcházejícím víkendu chybět.  Čtěte také ŠOK ... Read more »

Lidé by chtěli více solárních panelů na budovách

© Pixabay Energetika, ilustrační fotografie. V obou případech podpory výstavby je pro místní důležité, zda projekty vytvoří pracovní příležitosti v lokalitě – takto se vyjádřilo 63 procent dotázaných. Pro 62 ... Read more »

Gezichtsherkenning als identificatiemiddel naast de coronacheck voor Festivals

Kun je straks op een Festival je gezicht laten zien door simpelweg je gezicht te laten zien? Afgelopen zomer kon het al tijdens Limburg Oet de Drup, een benefietfestival in ... Read more »

Zeman chce státní vyznamenání předat osobně 1. ledna

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Miloš Zeman “Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší ... Read more »

Vy a počítač: Používáte na zařízeních noční režim pro potlačení modrého světla?

Noční osvětlení, noční režim, Night Shift, modrý filtr… Technologie, které na obrazovkách večer potlačí studené barvy a zobrazení posunou do těch teplých,… © Poskytovatel: Zive.cz Noční osvětlení, noční režim, Night ... Read more »

Pozor na podvodné aplikace. Už si je stáhly miliony uživatelů

© unsplash.com mobilní telefony, photo by Rodion Kutsaev Avast více než 80 aplikací, které byly v minulém týdnu stále k dispozici ke stažení v Obchodě Google Play, ohlásil bezpečnostnímu týmu ... Read more »

Předávání státních vyznamenání se odkládá z 28. října na 1. ledna

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Miloš Zeman během předávání státních vyznamenání. “Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne ... Read more »

Havlíček odmítl kompenzace pro restaurace za kontroly bezinfekčnosti

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Karel Havlíček, volební štáb hnutí ANO Doklady o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu bude muset personál restaurací kontrolovat od 1. listopadu. Podnikatelé v ... Read more »

Windows XP slaví 20 let. Takhle jsme systém přivítali v říjnu 2001

Je 25. října 2001 a Microsoft uvádí na trh nejdůležitější operační systém své doby – Windows XP. Redmondská společnost v něm poprvé spojila dvě… © Poskytovatel: Zive.cz Je 25. října ... Read more »

Last chance! Travel Europe for free by train for a month

Wonderful by train. Photo: Getty Images Do you want to take maximum advantage of a promotion where you can cross Europe for free by train for 30 days? Then you ... Read more »

Lee Suckling: Why Halloween is the unofficial gay Christmas

OPINION: Halloween is gay Christmas. You might not know this unless you’re queer, but it’s our high holiday of the year. Months of planning go into our costumes. We get ... Read more »

Astrosnímek týdne: Palomar 6

Palomar 6 25. října | Palomar 6 je jednou z asi 200 kulových hvězdokup, které můžete najít v Mléčné dráze. Tyto sférické hvězdné koule jsou starší než… © Poskytovatel: Zive.cz ... Read more »

Moderna se může používat i pro třetí dávku, povolila to EMA

© Pixabay Očkování, ilustrační foto Vakcína od Moderny se tak stává po přípravku od firem Pfizer a BioNTech druhou očkovací látkou povolenou v Evropské unii ke třetímu použití. EMA dnes ... Read more »

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání. “Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne ... Read more »

V EU je možné používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

© Pixabay Očkování, ilustrační foto Vakcína od Moderny se tak stává po přípravku od firem Pfizer a BioNTech druhou očkovací látkou povolenou v Evropské unii ke třetímu použití. EMA dnes ... Read more »

Policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

© Lukáš Henzl / INCORP images Robert Fico. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice. Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a ... Read more »

Cafe owner's raw food cookbook fills a gap in the market

What they don’t tell you when you start your own cafe is that as well as doing the parts you love, you also have to become an accountant, banker, stocktaker, ... Read more »

Hamáček na jednání předsednictva ČSSD oznámil rezignaci

© Michal Kalášek / INCORP images Jan Hamáček Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční z rozhodnutí předsednictva ještě letos, v pátek 10. prosince. Bude volební, když k jeho datu dnes odstoupili ... Read more »

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl Havlíček

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Karel Havlíček (ANO). Doklady o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testu bude muset personál restaurací kontrolovat od 1. listopadu. Podnikatelé v gastronomii kvůli tomu ... Read more »

Nizozemsko v ohrožení? Moře může do konce století stoupnout o dva metry

© Pixabay Nizozemí Zhruba třetina rozlohy Nizozemska leží pod úrovní hladiny moře, takže se tato západoevropská země považuje za mimořádně ohroženou oteplováním, ale Nizozemsko je zároveň v přepočtu na obyvatele ... Read more »

Šéf školských odborů lituje, že se někteří učitelé zatím nenechali naočkovat

© unsplash.com ilustrační fotografie, photo by Mat Napo Podle předsedkyně spolku Učitelská platforma Petry Mazancové se názory vyučujících na respirátory liší. V některých školách je podle ní podíl neočkovaných stále ... Read more »

Leichtová touží po svatbě, podívejte se, jak se její partner vtipně vymlouvá

Kristýna Leichtová žije s hercem a režisérem Vojtěchem Štěpánkem. I když spolu vychovávají dvě dcerky, tříletou Dorotku a roční Rozárku, ke svatbě ještě nedošlo. Zatímco oblíbená herečka by se už ... Read more »

EMA povolila používat vakcínu od firmy Moderna i ve třetí dávce

© Reprofoto Vakcína firmy Moderna Vakcína od Moderny se tak stává po přípravku od firem Pfizer a BioNTech druhou očkovací látkou povolenou v Evropské unii ke třetímu použití. EMA dnes ... Read more »

Nečekaný profil na OnlyFans: Vídeňským muzeím jiné sociální sítě smazaly obsah jako nevhodný

© Poskytovatel: EVROPA 2 Nečekaný profil na OnlyFans: Vídeňským muzeím jiné sociální sítě smazaly obsah jako nevhodný Na platformě OnlyFans se většinou objevuje erotický obsah, o to kontrastněji působí profil, ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic