İkinci elde en çok hangi modeller tercih ediliyor?

İkinci elde en çok hangi modeller tercih ediliyor?

Türkiyede otomobilin pandemi boyunca yatırım aracı olarak görülmesi, fakat 2023ün yaz aylarında bu durumun sona ermesi ikinci el araç sektöründe tüm dinamikleri değiştirdi.

Geçtiğimiz ayları hatırlayacak olursak, yılın ilk yarısında sıfır araç fiyatlarını aşan ikinci el araç fiyatları, yaz aylarıyla birlikte düşüşe geçti.

Ticaret Bakanlığı tarafından Temmuz ve Ağustos aylarında hayata geçirilen uygulamalar bu tabloda etkili oldu.

Bakanlığın yürürlüğe aldığı yeni kurallara göre, satın alınan sıfır araç hem ticari işletmeler hem de bireysel satıcılar tarafından 6 ay ve 6 bin km dolmadan satılamıyor, ikinci el araç ilanı verirken sıfır km fiyatının üstünde araç ilanı verilemiyor ve ikinci el araç ilan sahiplerinden kimlik doğrulaması isteniyor.

İşte bu üç uygulama, otomobilin yatırım aracı olarak görülmesinin önüne geçti ve piyasadaki talebi düşürdü.

PAZARIN GELECEĞİ EKONOMİDEKİ GELİŞMELERE BAĞLI

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, düşen talebin fiyatlara yansıdığını ve Temmuzdan bu yana fiyat düşüşünün yüzde 25leri bulduğunu aktardı.

i̇kinci elde en çok hangi modeller tercih ediliyor?

İkinci elde en çok hangi modeller tercih ediliyor?

Yalçın, “Bu düşüşün süresi, ekonomik ve politik faktörlere bağlı. 2023 sonunda beklenen ÖTV matrah düzenlemeleri ve seçim ekonomisinin getireceği canlanma, 2024 başında fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Dolayısıyla, pazarın geleceği, süregelen ekonomik ve politik gelişmelere duyarlı olacak şekilde şekillenecek” dedi.

Otomotiv sektöründeki yeni trendlerin ikinci el araç piyasasında da etkisini gösterdiğini belirten Yalçın, “Teknolojik gelişmeler ve çevre bilinci de pazarda önemli rol oynamaya devam ediyor. Elektrikli ve hibrit araçlara olan ilgi artarken, bu araçların ikinci el piyasasındaki varlığı ve fiyatlandırması önemli bir faktör haline gelebilir. Tüketicilerin çevre dostu araçlara yönelmesi, ikinci el pazarındaki araç tercihlerini ve dolayısıyla fiyatları etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN MODELLER YERLİ SEDANLAR

Cardata verilerine göre, ikinci el araç piyasasında en çok tercih edilen modeller de belli oldu.

Buna göre, ilk üç sırada yerli modeller Renault Megane, Fiat Egea ve Fiat Linea bulunuyor.

i̇kinci elde en çok hangi modeller tercih ediliyor?

Sıfır otomobil tarafından pazarın yarısının SUV modellerden oluşmasına rağmen, ikinci el otomobil piyasasında en çok tercih edilen modellerin halen sedan otomobillerden oluşması ise dikkat çekiyor.

İKİNCİ EL EN DİPTE

Otomerkezi.net CEOsu Muhammed Ali Karakaş ise, ikinci el araç piyasasındaki fiyat düşüşlerinin sonuna gelindiğini savundu.

Karakaş, fiyatlarda daha fazla düşüş olmayacağını öne sürerek, “İkinci el otomobil fiyatlarında en dipteyiz. Yüksek faiz ortamı ve mevcut stok maliyetleriyle satıcılar fiyat düşüremeyecek noktaya geldi. Hatta bazı araçların fiyatları geçtiğimiz kış ayları seviyesine yaklaştı” dedi.

i̇kinci elde en çok hangi modeller tercih ediliyor?

2024te mevcut tablonun değişeceği öngörüsünde bulunan Karakaş, “Önümüzdeki yıl bu tablo bu şekilde devam etmeyecektir. Tüketiciler yeni yılda fiyat artışlarına hazırlıklı olsun. Finansman çıkmazı nedeniyle pazar daralma endişesi taşıyor” açıklamasın bulundu.

Ekim ayında ikinci el araç piyasasının yüzde 5.2 daraldığını açıklayan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç da, finansmana erişim sıkıntılarının satışları düşürdüğünü vurgulamıştı.

Erkoç, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Hem sıfır hem ikinci el piyasasında durağanlık olduğunu gözlemliyoruz. Bunun başlıca sebepleri faiz oranlarının yüksek, vade sayılarının düşük olması ve vatandaşların finansmana erişimde yaşadığı sıkıntılar. Araç fiyatları gerçek piyasa değerine geldi, piyasada denge sağlandı. Fiyatlarda daha fazla düşüş yaşanacağını düşünmüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World