İhsan Yılmaz Pirelli takviminde bir Afrika kralı

İhsan Yılmaz

Londra’nın Greenwich bölgesinde manzarasını modern gökdelenlerin oluşturduğu ışıltılı Magazine London binasında Afrika tamtamlarıyla başlıyor 2024 Pirelli takviminin gala gecesi.

Ardından yerel kıyafetleriyle önde dansçıların eşlik ettiği Gana’nın yerel Asante halkının kralı Otumfuo Osei Tutu II ve maiyeti giriyor içeriye.

Yerel kıyafetleri içinde başında tutulan şemsiyesiyle bir Afrika kralının böyle bir gecede ne işi var diyebilirsiniz.

Kral ve ailesi bu yılın Pirelli takviminde model olarak yer aldılar ve gecenin onur konuğu olarak gala gecesi onun gelişiyle başladı.

Pirelli takviminin çekimleri bu yıl Otumfuo Osei Tutu II’nun torunum dediği Ganalı görsel sanatçı Prince Gyasi tarafından gerçekleştirildi.

i̇hsan yılmaz pirelli takviminde bir afrika kralı

Pirelli takviminde bir Afrika kralı

‘Zamansız’ (Timeless) başlıklı takvim çalışması için önce bir manifesto hazırlayan Ganalı sanatçı “Zamansız olarak doğmayız. Zamansız oluruz. Öyleyse kendi hayatımızın geçişini zamana meydan okuyanlarla kutlayalım” diyerek çocukluğundan itibaren kendisine ilham veren isimleri seçmiş fotoğraflamak için.

Eserlerinde izleyiciye Batı dünyasındaki hakim ‘Afrika’ algılarına zıt bir söylem sunan Gyasi, 1964’ten beri ikonik bir kültürel mirasa dönüşen Pirelli Takvimi’nin yayınlanmadığı yıllar da hesaba katıldığında 60 yıllık tarihindeki 50’nci edisyonunu oluşturuyor.

i̇hsan yılmaz pirelli takviminde bir afrika kralı

Pirelli takviminde bir Afrika kralı

Takvime poz veren Amerikalı ünlü oyuncu Angela Basset ile basın toplantısında bir araya geldik. Pek çok önemli film ve dizide rol alan Basset, 1993 yapımı What’s Love Got to Do With It (Aşkın Bununla Ne İlgisi Var) filminde Tina Turner’ı canlandırmıştı.

Zamanı ölçmek için kullandığımız bir araç olan takvimi, ‘zamansız’ kavramıyla görselleştiren  sanatçı, zamanı varlığın ufku olarak yorumlayan Alman filozof Martin Heidegger’e de farkında olmadan bir selam gönderiyor sanki.

BENİM SÜPER KAHRAMANLARIM

Ganalı sanatçı, imzası niteliğindeki canlı renkler ve keskin kontrastlarla fotoğrafladığı kişileri “süper kahramanlar gibiler ama aynı zamanda yakınlık hissi de uyandırıyorlar” sözleriyle tanımlıyor.

Gyasi, “Fotoğraflanan her kişi yeteneklerinin farkına varıp kendini kabul ettirmiş bireyler. Kendi güçlerini keşfederek kaderlerini değiştirmeyi başardılar. Zamansız olmak da bu anlama geliyor. Bu kişiler sorguluyor, toplumun düşüncelerine uymak zorunda hissetmiyor, yaş, şöhret veya paradan etkilenmiyor ve kendi yeteneklerini özgün bir şekilde geliştirebiliyor. Başkalarına olağanüstü gibi görünen ama kendilerine normal gelen şeyler yapıyor ve kaderlerini değiştirebiliyorlar. Tüm gözler üzerlerinde olmasa bile kendi alanlarındaki söylemi değiştirebiliyor ya da farklı bir şeyler yapabiliyor, böylece başkalarına ilham verebiliyorlar” diyor.

i̇hsan yılmaz pirelli takviminde bir afrika kralı

Pirelli takviminde bir Afrika kralı

KİM NEYİ TEMSİL EDİYOR

Takvimde ‘Royalty’ (Kraliyet) başlığı altında yer alan Batı Afrika’daki tarihi Asante İmparatorluğunun Kralı Otumfuo Osei Tutu II ve maiyetinin çekimleri Manhyia Sarayında gerçekleşti. Amerikalı oyuncu Angela Bassett ‘Altruistic’ (Diğerkâm), yazar Margot Lee Shetterly ile şair Amanda Gorman ‘The Blueprint’ (Örnek) ve Ganalı çağdaş sanatçı Amoako Boafo ‘The Chosen One’ (Seçilmiş Olan) başlıklarını temsil ediyor.

Gyasi ‘Details’ (Ayrıntılar) başlığıyla takvimin bir ayını kendisine ayırdı. Kapak ve aylardan biri için seçilen görselde çocuk model Abul Faid Yussif, ‘Studious’ (Çalışkan) genç Gyasi’yi canlandırıyor.

Canlı turkuaz bir fonun önünde fotoğraflanan Yussif, Takvim sayfalarında görülen bazı objelerin minyatür versiyonlarıyla oynuyor: Bassett’in tuttuğu bir anahtar; Campbell’in setinden bir saatin parçaları; Gorman’ın tırmandığı pembe merdivenler; oyuncu, yönetmen, DJ, yapımcı ve ‘Man of Honour’ (Onurlu bir Adam) İdris Elba’nın taşıdığı mavi çanta.

Dünyaca ünlü süper star ve oyuncu Tiwa Savage, ‘Resilience’ (Direnç); yazar, yönetmen ve yapımcı Jeymes Samuel ‘Visionary’ (Vizyoner); eski futbolcu ve girişimci Marcel Desailly ‘Focus’ (Odak); şarkıcı, sanatçı ve oyuncu Teyana Taylor ise ‘Future Forward’ (Geleceğe Doğru) kavramlarını temsil ediyor.

i̇hsan yılmaz pirelli takviminde bir afrika kralı

Pirelli takviminde bir Afrika kralı

RENKLERİN TERAPİ GÜCÜNE İNANIYOR

Pirelli’nin en renkli edisyonlarından birine imza atan sanatçı, fotoğraf öznelerinin yanına genellikle canlı kırmızılar, maviler veya pembeler ekliyor.

Eserlerini ‘renklerle terapi’ olarak gören Gyasi renklerin, insanların ruh sağlığı ve mutluluğu üzerinde pozitif etkisi olabileceğine inanıyor.

 

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World