Idzie czas dwucyfrowych podwyżek pensji. Pracodawcy będą płakać i płacić

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Inflacja pcha pracowników do coraz większych żądań podwyżek płac. Presja na pracodawców jeszcze nigdy nie była tak wielka – pokazują dane NBP. A to oznacza, że w 2022 r. szefowie będą zmuszeni podnosić pensje solidnie, już nie tylko symbolicznie.

Bezrobocie w Polsce w grudniu wyniosło 2,9 proc. według metodologii Eurostatu i nie dość, że było drugim najniższym w Unii Europejskiej, to jeszcze nigdy w historii tych pomiarów bezrobocie w naszym kraju nie było tak niskie, a historia sięga 1997 r.

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Z drugiej strony w 2021 r. mieliśmy rekordowy napływ pracowników z zagranicy, wydano około 3 mln dokumentów pozwalających cudzoziemcom na pracę wPolsce. Strach pomyśleć, co by się działo w firmach, gdyby nie oni.

Global Tech News Daily

Dlaczego? Bo i z nimi pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników. Dołóżcie do tego jeszcze inflację, która pustoszy portfele Polaków i powoduje, że ich żądania podwyżek u pracodawców się nasilają. Efekt? W 2022 r. możemy mieć do czynienia z ogromnym wzrostem płac.

Wydajność pracy rośnie wciąż szybciej niż wynagrodzenia (8/n) pic.twitter.com/kviVj818K2

Global Tech News Daily

— PKO Research (@PKO_Research) February 1, 2022

Rekord za rekordem

To zresztą nie tylko robocza teza, ale wnioski z badań NBP „Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”, które jasno pokazują, że presja na podwyżki płac w firmach rozkręciła się do najwyższych poziomów w historii badania NBP. Co w nich takiego wyjątkowego? Rekord za rekordem.

48,5 proc. firm w IV kw. 2021 r. miało nieobsadzone miejsca pracy – to najwyższy odsetek w tym stuleciu. Dla porównania, w 2019 r., a więc jeszcze przed pandemią, kiedy firmy już mocno narzekały na brak pracowników, odsetek ten wynosił 43 proc. Rekordowe są też plany kadrowe firm. Różnica między odsetkiem przedsiębiorstw, które planują w I kw. tego roku zwiększyć zatrudnienie, a odsetkiem przedsiębiorstw planujących zwolnienia, wyniosła ponad 35 pkt proc. – to najwięcej w historii badania. 37 proc. firm w IV kw. 2021 r. odczuwało narastającą presję na wzrost płac – tak, to również najwyższy odsetek w historii badania NBP. A mowa o narastającej presji. Ogólnie presję na wzrost płac odczuwają trzy na cztery firmy. 47 proc. firm zakłada podwyżkę przeciętnej płacy w I kw. 2022 r. – to też najwyższy w historii badań poziom. 

I tak oto krystalizuje się obiecująca perspektywa podwyżek. Co więcej, w SM NBP prawie 20 proc. firm planujących podwyżkę przeciętnej płacy deklarowało znaczne podwyżki. Dla porównania, w prognozach na I kw. 2019 r. i I kw. 2020 r. udział znacznych podwyżek wyniósł 14 proc.

Porównanie danych z grudniowych Biuletynów Statystycznych GUS z 2015 i 2021 r.:

PKB +44,1%inflacja +19,6%zatrudnienie +13,1%wynagrodzenia +47,2%emerytury +33,7%renty socjalne +83%bezrobocie -42,7%aktywność zawodowa +7%eksport +86,5%nakłady inwestycyjne +26,1%

koszmar😳

— Dominik Kuciński (@DominikKucinsk) January 27, 2022

Co to znaczy „znaczne” podwyżki? Analitycy Pekao prognozują, że w tym roku przeciętne wynagrodzenie wzrośnie w dwucyfrowym tempie. A przypomnę, że już 2021 r. był pod tym względem doskonały, bo płace rosły w tempie 8-9 proc., szczególne przyspieszenie nastąpiło w ostatnich miesiącach, bo w listopadzie pensje w przedsiębiorstwach rosły w tempie 9,8 proc., a w grudniu 11,2 proc. r/r, choć analitycy spodziewali się „zaledwie” 9 proc. Grudniowe dane GUS to więc zapewne przedsmak tego, co czeka pracowników w 2022 r.

Czas małych podwyżek płac się skończył. W 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrośnie w dwucyfrowym tempie

– uważają analitycy Pekao.

Kto dostanie podwyżkę?

Ciekawe, że jednocześnie, w czasie, gdy szykują się duże podwyżki płac, prognozy na 2022 r. sugerują pogorszenie kondycji sektora przedsiębiorstw, szczególnie silne właśnie w pierwszym kwartale 2022 r.

Ponad 70% Polaków zarabia poniżej tzw. średniego wynagrodzenia, czyli około 6000zł brutto. Te miliony pracowników, mikroprzedsiębiorców + ogromna większość emerytów zdecydowanie zyskuje na #PolskiLad, ale nie mają tej siły przebicia, którą dysponują wielkomiejskie elity III RP!

— Stefan Wójcik🇵🇱 (@Szczery2015) February 3, 2022

Po kilku kwartałach silnego wzrostu optymizmu oczekiwań, wynikającego głównie z usunięcia części obostrzeń przeciwpandemicznych, w pierwszym kwartale 2022 r. firmy mogące być nimi ponownie objęte oczekują wyraźnego spadku koniunktury, a prognozy te są istotnie gorsze niż w przypadku pozostałych podmiotów, pochodzących głównie z działów przetwórczych

– czytamy w raporcie NBP.

Bizblog.pl poleca

Idzie czas dwucyfrowych podwyżek pensji. Pracodawcy będą płakać i płacić by Agata Kołodziej Niemcy triumfują. Gaz ziemny uznany w Unii Europejskiej za zielone paliwo zrównoważone by Michał Tabaka Niemcy jeżdżą do Polski po tanie tankowanie. Nasze bilety kolejowe to już dla nich drożyzna by Michał Tabaka

Czyż to nie przeszkoda, by podnosić pracownikom pensje? Nie, bo w niektórych sektorach pracodawcy nie będą mieli wyjścia. A po drugie:

W dłuższym horyzoncie firmy podlegające obostrzeniom przeciwpandemicznym spodziewają się silniejszego ożywienia gospodarczego niż przedsiębiorstwa pozostałe

– czytamy raporcie NBP.

Jest jeszcze po trzecie: presja płacowa, owszem, narasta, i dzięki niej podwyżki, jeśli już będą, będą wyższe, ale to wcale nie znaczy, że wszyscy je dostaną, bo odsetek firm, planujący podnosić wynagrodzenia wcale radykalnie nie rośnie.

Najbardziej brakuje rąk do pracy w transporcie, przetwórstwie przemysłowym i budownictwie i to tam o podwyżki pensji będzie pewnie bardzo łatwo. Ale mniej więcej połowa wszystkich pracowników firm będzie musiała obejść się smakiem.

News Related

OTHER NEWS

Kuba Wojewódzki na starej fotce. Bardzo się zmienił?

© fot. AKPA Kuba Wojewódzki jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych Kuba Wojewódzki opublikował na swoim Instagramie zdjęcie z lat 90. Prezenter miał na nim 33 lata. Internauci z rozbawieniem ... Read more »

Uciekają przed Polskim Ładem. Ich liczba idzie w setki

© money, Rafał Parczewski autostrada ciężarówka transport droga samochody droga ekspresowa Polskie firmy transportowe coraz liczniej wybierają saksy. Uciekają przed Polskim Ładem, czy prowadzić działalnością u zachodnich sąsiadów. Już kilkaset ... Read more »

Jakub Rzeźniczak przerywa milczenie w sprawie chorego syna. "Dziecko mi umiera"

Jakub Rzeźniczak, Magdalena Stępień Magdalena Stępień i Jakub Rzeźniczak Magdalena Stępień i Jakub Rzeźniczak Jakub Rzeźniczak Jakub Rzeźniczak Jakub Rzeźniczak Jakub Rzeźniczak Magdalena Stępień Magdalena Stępień z synem Oliwierem Magdalena ... Read more »

Pierwszy raz od 30 lat ten czynnik może mieć wpływ na portfele Polaków

© East News, Tadeusz Koniarz/REPORTER Inflacja może w Polsce być wysoka jeszcze przez wiele lat – przestrzegają ekonomiści Citi Do tej pory oczekiwania Polaków co do wyższej inflacji nie miały ... Read more »

Oscary 2022. Kto powalczy o nagrody Akademii Filmowej?

© newspix.pl Oscary 2022 zostaną wręczone w niedzielę, 27 marca w Los Angeles w Kalifornii. Oscary 2022 zostaną wręczone w niedzielę, 27 marca w Los Angeles w Kalifornii. Ogłoszenie nominacji ... Read more »

Helen Mirren krytykowana za rolę Goldy Meir, bo nie jest Żydówką. Odgryzła się w swoim stylu

6. Helen Mirren 89.93% Golda Meir Helen Mirren podczas rozdania nagród BAFTA Komentarz Maureen Lipman o wyborze nieżydówki Helen Mirren do roli Goldy Meir, choć aktorka dodała, że na pewno ... Read more »

Mieszkanie to w Polsce wciąż towar deficytowy

© Dostarczane przez FilaryBiznesu.pl Na tysiąc osób mamy już w Polsce ponad 400 mieszkań – wynika z danych GUS oraz szacunków HRE Investments. – Chociaż ostatnie lata przyniosły dużą poprawę ... Read more »

OpenMandriva Lx 4.3 już jest. Zawiera najnowsze aplikacje KDE

© OpenMandriva OpenMandriva Lx 4.3 Dystrybucja OpenMandriva Lx doczekała się stabilnego wydania o numerze 4.3. System jest w pełni darmowy i zapewnia użytkownikowi wszystkie funkcje oprogramowania, których może potrzebować w ... Read more »

Jest nazywany eliksirem młodości, chroni przed miażdżycą

Miłorząb japoński Wyciąg z miłorzębu japońskiego, według medycyny naturalnej, ma zwalniać procesy starzenia, zwłaszcza mózgu Nasiona słonecznika – źródło witaminy młodości Jeżyny mają dużo ‘witaminy młodości’, czyli E, maliny uodparniają, ... Read more »

McLaren z klocków Lego

© McLaren Daniel Ricciardo, Lando Norris with the LEGO Technic McLaren Formula 1 Race Car Model wydany jest jako część serii Lego Technic. Po złożeniu ma długość 65 centymetrów. Wyposażony ... Read more »

Naturalny minerał może przywrócić zdolności poznawcze mózgu po udarze

Selen jest bardzo istotny dla wielu funkcji organizmu. Pomaga w metabolizmie hormonów tarczycy, syntezie DNA, pracy układu immunologicznego, zapobieganiu depresji, czy walce z wolnymi rodnikami. Chociaż potrzebujemy go niewiele, niedobory ... Read more »

Oblał kwasem mężczyznę. Został zatrzymany. Zrobił to na zlecenie szwagra pokrzywdzonego?

© pixabay – Zatrzymano podejrzanego o oblanie kwasem mężczyzny – poinformowała we wtorek oficer prasowa kaliskiej policji asp. Anna Jaworska-Wojnicz. Z informacji, do których dotarła, wiadomo, że zatrzymany przyznał się ... Read more »

Pączki hiszpańskie. Tańsza i równie smaczna alternatywa na tłusty czwartek

© zdjęcie ilustracyjne; fot. Boerescu / shutterstock.com Pączki hiszpańskie – wspaniała alternatywa dla naszego klasyku. Idealne na karnawał i tłusty czwartek [PRZEPIS] © zdjęcie ilustracyjne; fot. pingpongcat / shutterstock.com Pączki ... Read more »

Objawy choroby Hashimoto. Jak rozpoznać ją jak najwcześniej?

© Shutterstock Objawy choroby Hashimoto. Jak rozpoznać ją jak najwcześniej? Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która często przebiega w ukryciu i rozwija się powoli. Na wczesnym jej etapie większość osób nie ... Read more »

NATO wzmacnia obecność na wschodniej flance

Niemiecki rząd chce wysłać na Litwę dodatkowych 350 żołnierzy. Amerykanie już rozmieszczają dodatkowe siły w Polsce, niedaleko granicy z Ukrainą. © Kay Nietfeld/dpa/picture alliance Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO w ... Read more »

Macron zadowolony po spotkaniu z Putinem. Czy słusznie?

© PAP/EPA Prezydent Francji Emmanuel Macron/Rosyjski przywódca Władimir Putin Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek, że jego poniedziałkowe spotkanie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w Moskwie pozwoliło mu zapewnić, że „nie ma degradacji ani (dalszej) eskalacji ... Read more »

Stachura: Chcemy przekazać, że o niepodległość trzeba się starać

Pokazując miejsca kaźni dokonane na Polakach przez Niemców, lub Sowietów chcemy, aby młodzi ludzie dokonali refleksji na temat polskiej historii – mówi Tomasz Stachura, członek Stowarzyszenia Polska Hekatomba w rozmowie ... Read more »

Będzie remont ważnego odcinka A1 na Śląsku. Teraz wiemy, dlaczego uległ uszkodzeniu

Nowy odcinek autostrady A1 z Wieszowej do Pyrzowic Autostrada A1 biegnąca od granicy Czech urywa się dziś koło lotniska w Pyrzowicach. Ma być przedłużona do Częstochowy Budowa autostrady A1 na ... Read more »

Walentynkowe przeceny w MediaExpert. Sprawdź, póki nie jest za późno

Walentynkowe przeceny w MediaExpert. Produkty elektroniczne możesz kupić nawet do 80 proc. taniej. Przyjrzyj się wybranym produktom, które przedstawimy poniżej. Oferta jest ograniczona czasowo. © Shutterstock / fizkes Para przed ... Read more »

Mój pecet ma 10 lat. Nowszego nie potrzebuję [OPINIA]

© dobreprogramy, Kamil J. Dudek Tak trzeba żyć Według branżowych standardów, mój komputer powinien znajdować się w muzeum lub na złomowisku. Dziesięcioletni laptop, choć zadbany, wygląda już na sprzęt z ... Read more »

Molestowanie w wirtualnej rzeczywistości. Facebook wprowadza wirtualny płot, który uniemożliwi zbliżenia

Facebook, który stale pracuje nad swoim światem w wirtualnej rzeczywistości, wprowadza w nim nowe rozwiązanie, które ma przeciwdziałać wirtualnemu molestowaniu. © Shutterstock Facebook walczy z molestowaniem w wirtualnej rzeczywistości Awatary ... Read more »

Premier reaguje na haniebne zachowanie części opozycji

© Fratria/Facebook/Mateusz Morawiecki Premier reaguje na haniebne zachowanie części opozycji 71 lat temu w więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy zamordowany został major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka – dowódca V Wileńskiej brygady Armii Krajowej – ... Read more »

Mleko sojowe i migdałowe odchodzą do lamusa. W tym roku hitem będzie mleko ziemniaczane

© Shutterstock Mleko sojowe i migdałowe odchodzą do lamusa. W tym roku hitem będzie mleko ziemniaczane Mleko roślinne jest na czasie od dłuższego czasu. W 2022 roku hitem będzie jednak ... Read more »

Kluczyk samochodowy nie tylko otwiera auto. Ma kilka ukrytych funkcji

Telefon zamiast kluczyka? Proszę bardzo. Jest też apka z informacjami o samochodzie Ten kluczyk działa na pasjonata motoryzacji lepiej niż jakikolwiek afrodyzjak. Niepozorny, prawda? kluczyki Cyfrowy kluczyk w Android 12 ... Read more »

Putin zawarł umowę z Macronem? Kreml zaprzecza

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował informacje dot. rzekomego porozumienia między prezydentami Władimirem Putinem i Emmanuelem Macronem. © PAP/EPA / ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Rosji ... Read more »

Komisja etyki zajęła się zachowaniem posłów Konfederacji. Korwin-Mikke zszokował swoimi „tłumaczeniami”

Komisja etyki poselskiej zajęła się skandalicznym zachowaniem posłów Konfederacji w czasie protestu przeciwko restrykcjom i szczepieniom. Sprawa nie doczekała się jednak jeszcze finału. Przed komisją stawił się między innymi Janusz ... Read more »

Złe wieści od izraelskiego ministra zdrowia. "Covid-19 prawdopodobnie nigdy nie zniknie"

Subwariant Omikronu BA.2, uważany za wysoce zaraźliwy, w szybkim tempie rozprzestrzenia się na całym świecie. Zdaniem izraelskiego ministra zdrowia prof. Nachmana Asza, który we wtorek rozmawiał z radiostacją 103FM, Covid-19 ... Read more »

Uganda: Będzie obowiązek szczepień pod groźbą kary więzienia?

Władze Ugandy chcą wprowadzić w kraju obowiązkowe szczepienia w czasie epidemii, by przyspieszyć realizację programu szczepień na COVID-19. © AFP Projekt ustawy ws. obowiązkowych szczepień przewiduje, że osoba, która nie ... Read more »

Obajtek odpowiada radnym Gdańska. „Gdyby faktycznie im zależało, nie robiliby wrzawy”

© fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska Gdyby Państwu Radnym faktycznie zależało na poznaniu szczegółów tej transakcji, zwróciliby się bezpośredniego do mnie, bez robienia medialnej wrzawy. Tymczasem wrażenie jest zupełnie inne – ... Read more »

Musimy na nowo uczyć się umiejętności społecznych!

© Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels Od dwóch lat żyjemy w zmienionej rzeczywistości i oczekiwaniu, że pandemia COVID-19 wkrótce się skończy. Niestety wszystko wskazuje na to, że w stanie permanentnego, ... Read more »

Olimpijski obiekt na terenie fabryki. Te zdjęcia robią wrażenie

© MANAN VATSYAYANA/AFP/East News Olimpijski obiekt na terenie fabryki. Te zdjęcia robią wrażenie Na ZIO w Pekinie kibice mogą podziwiać kilka zapierających dech w piersiach obiektów. Jednak największą uwagę skupia ... Read more »

Polska straci środki za Turów. Rzecznik rządu: odwołamy się

© Stefan Maszewski/REPORTER Centrum Prasowe na polsko-bia?oruskiej granicy03.12.2021 Poplawce Centrum Prasowe na polsko bialoruskiej granicy Konferencja prasowa N/z rzecznik rzadu Piotr Muller Fot. Stefan Maszewski/REPORTERStefan Maszewski/REPORTER Komisja Europejska poinformowała we ... Read more »

Zmiany w Kodeksie karnym. Ziobro: Przewidujemy surowsze kary

© fratria Zbigniew Ziobro Dla najgroźniejszych przestępców przewidujemy znacznie surowsze kary – powiedział we wtorek na konferencji dotyczącej zmian w Kodeksie karnym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. CZYTAJ TAKŻE: — Szef MS zapowiada zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. ... Read more »

Pieniądze z ministerstw płynęły do fundacji powiązanej z o. Rydzykiem. Senator Brejza ujawnia kwoty

Ministerstwo Zdrowia w 2021 roku wydało ponad 430 tys. złotych na spoty oraz materiały w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie Telewizji Trwam – wynika z odpowiedzi resortu na interpelację senatora ... Read more »

PiS chce podarować Węgrom manuskrypt warty 25 milionów. Posłowie opozycji są oburzeni

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który przygotował poseł PiS Piotr Babinetz. Zakłada on, że na rzecz Węgier zostanie przekazany jeden z najcenniejszych zabytków torunia, czyli pochodzący z XV wieku manusprypt. ... Read more »

Będą zmiany w Polskim Ładzie? Jest deklaracja wiceministra

© youtu.be/487GwcDVmX8 Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że obecnie resort pracuje nad zmianami w Polskim Ładzie, a testowane są różne warianty. Polityk zapewnił, że wszystkie zmiany będą skonsultowane i zrozumiałe ... Read more »

BXVI prosi o przebaczenie: Do tego błędu niestety doszło

© Fratria Benedykt XVI Emerytowany papież Benedykt XVI wyraził ból z powodu nadużyć i błędów w związku z przypadkami pedofilii w miejscach, gdzie sprawował urzędy w Kościele katolickim. „Mogę tylko jeszcze raz wyrazić mój głęboki wstyd ... Read more »

Ziobro zapowiada zaostrzenie kar

© Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska Zbigniew Ziobro Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział zaostrzenie kar dla najgroźniejszych przestępców. Jak zaznaczył, “to najgroźniejsi sprawcy, którzy dopuszczają się najcięższych przestępstw stanowią realny problem i ... Read more »

Mercedes niechcący stworzył SUV-a idealnego. W końcu ma czym konkurować z BMW

© Provided by Spider’s Web Nowy suv mercedesa W204 Nowy SUV Mercedesa wygląda jak W204 sedan, ale to tylko pozory. Czystym przypadkiem niemieckiemu producentowi udało się zrobić idealny pojazd. Prawie ... Read more »

Wykładowca kazał instalować studentom własnego Pegasusa? Afera na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

© Provided by Spider’s Web Studencoi mieli do wyboru albo zdać egzamin na terenie uczelni mimo obowiązujących obostrzeń, albo zrobić to zdalnie we własnych domach, ale z zainstalowanym programem „szpiegującym”. ... Read more »