Nie wolno zwolnić pracownika przed emeryturą? Kogo dokładnie obowiązuje wiek ochronny? Do kiedy? Oto szczegóły

W dzisiejszych czasach wielu pracodawców woli zatrudniać młodych pracowników niż tych doświadczonych. Osoby, które przekroczyły 50. rok życia i zostały zwolnione z pracy często mają duży problem z odnalezieniem się na rynku pracy. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z tymi, którzy zbliżają się do emerytury. Tu jednak z pomocą przychodzą przepisy i tak zwany wiek ochronny. Kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika przed emeryturą? Sprawdź!

nie wolno zwolnić pracownika przed emeryturą? kogo dokładnie obowiązuje wiek ochronny? do kiedy? oto szczegóły

Nie wolno zwolnić pracownika przed emeryturą? Kogo dokładnie obowiązuje wiek ochronny? Do kiedy? Oto szczegóły

Pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego mogą liczyć na specjalną ochronę. Zapisy takie znajdują się w Kodeksie pracy i powodują, że zatrudnionemu na umowę o pracę pracownikowi, któremu zostało kilka lat do emerytury nie mozna obnizyc pensji ani go zwolnić.

Ochrona przedemerytalna. Dla kogo?

Ochrona przedemerytalna wynika z artykułu 39. Kodeksu pracy. Zapis mówi jasno, że na cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracownik może znaleźć się pod specjalnym parasolem prawnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

Ochrona przedemerytalna pracownika może zostać zastosowana tylko w przypadku osoby, której do osiągnięcia wieku emerytalnego zostały nie więcej niż 4 lata pracy. To odpowiednio 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.

Powszechny wiek emerytalny w Polsce dla kobiet to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Oznacza to, że generalnie wiek ochronny przed emeryturą to:

  • 56 lat dla kobiet,
  • 61 lat dla mężczyzn.

Wcześniejsza emerytura

Są jednak zawody, jak czytamy na wiadomosci.radiozet.pl, w których przysługuje obniżony wiek emerytalny. Zgodnie z art. 184 Kodeksu Pracy obniżony wiek emerytalny przysługuje:

  • osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • ubezpieczonym z tytułu działalności twórczej lub artystycznej,
  • górnikom,
  • pracownikom kolejowym.

Oczywiście nie oznacza to, że pracownik może lekceważyć swoje obowiązki. Umowa o pracę może bowiem zostać rozwiązana gdy:

  • Pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
  • Pracownik popełnił w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo.
  • Pracownik utracił ze swojej winy uprawnienia, które są konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (np. prawo jazdy).

Oprócz tego można z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia i bez winy pracownika, gdy nieobecność w pracy jest zbyt długa lub uporczywa:

  • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy;
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tytułu choroby wynagrodzenia i zasiłku (182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik zatrudniony był co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
  • jeśli usprawiedliwiona nieobecność w pracy, z innych przyczyn niż wymienione wyżej, trwa dłużej niż 1 miesiąc

.

Najważniejsze zmiany dla pracowników w styczniu 2024. Zobacz TUTAJ

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World