Czterodniowy tydzień pracy. Ministerstwo nie mówi nie, ale stawia warunek

czterodniowy tydzień pracy. ministerstwo nie mówi nie, ale stawia warunek

Agnieszka Dziemianowicz Bąk

Resort pracy nie wyklucza skrócenia tygodnia pracy. Resort uważa jednak, że najpierw należy przeprowadzić szerokie konsultacje w tej sprawie. Lewica niedawno zapowiedziała, że złoży swój projekt na “czterodniowy tydzień pracy”.

czterodniowy tydzień pracy. ministerstwo nie mówi nie, ale stawia warunek

Ministra rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz – Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie jest przeciwne skróceniu czasu pracy w Polsce – dowiedział się od resortu “Dziennik Gazeta Prawna”. To nie powinno dziwić, jako że na jego czele stoi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy. Zresztą ledwie tydzień temu jej partyjny kolega Robert Biedroń powiedział, że ugrupowanie przygotowuje projekt w tej sprawie. Przed dwoma laty taki projekt złożyła z kolei partia Razem, która jest w koalicji z Lewicą.

czterodniowy tydzień pracy. ministerstwo nie mówi nie, ale stawia warunek

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz wideo Marta Nowak: Dziwnym wydaje się, że czas pracy pozostaje taki sam, jak sto lat temu

Czterodniowy tydzień pracy? Tak, ale najpierw konsultacje

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza jednak, że skrócenie czasu pracy wymaga najpierw “szerokiej dyskusji” z partnerami społecznymi, czyli przedstawicielami zarówno pracodawców, jak i związków zawodowych, które wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego (to ten organ stara się ustalić co roku m.in. wysokość pensji minimalnej).

Pomysł Lewicy to skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. To nie musi oznaczać jednak czterech dni pracy, jak zwyczajowo określa się tego rodzaju projekty. Pracodawca może zdecydować się na przykład na model pięciu dni pracy po siedem godzin dziennie.

Konfederacja Lewiatan zrzeszająca pracodawców twierdzi, że podstawą zmian powinna być rzetelna ocena skutków regulacji społeczno-gospodarczych, ale takowa jeszcze nie powstała. “W mojej ocenie w obecnych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych nie powinniśmy jeszcze ingerować w czas pracy w  formie inicjatywy ustawowej. Należy raczej stawiać na ewolucję, a nie rewolucję, poprzez praktyki firm w poszczególnych sektorach” – mówi w rozmowie z “DGP” Robert Lisicki, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Adrian Zandberg o 35-godzinnym tygodniu pracy

Jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg spytany o skrócenie czasu pracy w “Porannej rozmowie Gazeta.pl” z 15 lutego rozwinął temat oraz pomysł jego ugrupowania na reformę pracy. – W umowie koalicyjnej nie ma skrócenia czasu pracy. W naszym imieniu położyła to na stole Marcelina Zawisza. Nie było zgody, żeby to wpisać do umowy koalicyjnej – powiedział Zandberg.

– Myślę, że rzeczywistość będzie wymuszać w wielu sprawach ponowne przyjrzenie się tym obszarom. Uważam, że jeśli chodzi o czas pracy, to już jest czas, żebyśmy szli w tym kierunku. Stopniowo, krok po kroku, my mamy gotową ustawę, przygotowane od A do Z kompleksowe rozwiązanie do wprowadzenia w czasie jednej kadencji w sposób płynny, bezpieczny dla gospodarki – mówił polityk Razem.

Zandberg tłumaczył dalej: – Nie chodzi o to, żeby to zrobić na raz i wygenerować szok, tylko chodzi o to, żeby zrobić to stopniowo, płynnie. (…) Mamy ustawę gotową do wdrożenia, więc jest to kwestia woli politycznej pozostałych partii. Na razie przekonana jest do tego poza nami Nowa Lewica, czekamy, aż przekonają się do tego pozostałe formacje w polskim parlamencie.

– Uważam, że jest to kierunek, w którym powinniśmy iść, ponieważ wokół nas dzieje się dzisiaj duży przełom technologiczny związany z wielkimi modelami językowymi, tym co się nazywa roboczo sztuczną inteligencją. To będzie miało swoje konsekwencje dla zmian na rynku pracy. To nie znaczy, że praca zniknie, ale będzie ona funkcjonowała inaczej – stwierdził polityk Razem.

Do końca tej kadencji ludzie powinni pracować 35 godzin w tygodniu. Powinniśmy schodzić sukcesywnie po godzinie, dwie rocznie, żeby łatwo było to zakotwiczyć w planach firmy, żeby wiedziały, na co się piszą przez kolejne cztery laty. W 2027 roku – 35 godzin pracy

– skończył temat Zandberg.

Według danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat z 2022 roku typowy tydzień pracy osób w wieku 20-64 lat wynosił w Unii Europejskiej średnio 37,5 godziny. Tylko cztery kraje przekroczyły próg 40 godzin. To Grecja, Polska, Rumunia i Bułgaria.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World