Her yıl 6 milyon kişinin hayatını kaybettiği vaka hakkında bilgilendirdi

Asia's Tech News Daily

Her yıl 6 milyon kişinin hayatını kaybettiği vaka hakkında bilgilendirdi
© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Zamanında müdahale edilemeyen inme vakalarının hastalarda kalıcı hasar bıraktığını belirten Doç. Dr. Türkan Acar, inmede erken müdahalenin önemini vurguladı.

Zamanında müdahale edilemeyen inme vakalarının hastalarda kalıcı hasar bıraktığını belirten Doç. Dr. Türkan Acar, inmede erken müdahalenin önemini vurguladı. Acar, bu konuda farkındalığın artırılmasıyla birlikte kalıcı hasarların önlenebileceğini kaydetti.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Nöroloji Kliniği Hekimi Doç. Dr. Türkan Acar, 29 Ekim Dünya İnme Günü dolayısıyla inme vakalarıyla ilgili bilgi verdi. Dünyada her yıl 17 milyon kişinin inme geçirdiğini ve yaklaşık 6 milyon kişinin ise inme nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Acar, Türkiye’de son yıllarda inmeye bağlı kalıcı sakatlık ve ölüm riskinin güncel tedavilerin yaygınlaşmasıyla azalma eğilimine girdiğini dile getirdi. İnmenin birtakım belirtilerle aniden başladığının altını çizen Doç. Dr. Türkan Acar, en sık görülen belirtiler arasında vücudun bir yarısında güçsüzlük, konuşmada bozulma, ağızda kayma, dengesizlik, yürüme güçlüğü ve görme kaybının yer aldığını söyledi.

Hala inme vakalarının sıklık gösterdiğini kaydeden Acar, “Beyninizin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana gelir ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluşur. İnme her yaşta görülebilir. 60 yaş üstü bireylerde sıklığın daha fazla olduğu bilinmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı, yüksek kolesterol düzeyi, sağlıksız beslenme, obezite, hareketsiz yaşam, aşırı alkol tüketimi, madde kullanımı, kalp ritim bozuklukları, kalp kapak hastalıkları gibi birçok neden inme için önemli risk faktörlerindendir. Bu risk faktörlerinin farkında olmak ve tedavi etmek inme riskini azaltacaktır” dedi.

Türk Beyin Damar Hastaları Derneğinin “İnmede Çare Erken Müdahale” sloganını hatırlatan Acar, inme kliniğinin ve erken müdahalenin önemini vurguladı. İnme belirtileri ortaya çıkar çıkmaz hasta veya hasta yakınının vakit kaybetmeden 112 acil çağrı merkezi ile iletişime geçmesinin son derece önemli olduğunu belirten Acar, inme önleme stratejini belirleyecek yöntemlerin aktif olarak uygulanmasının inme riskine karşı bizleri güçlendireceğini ifade etti. Acar; İnme riskine karşı düzenli egzersiz, günlük 10 bin adım atarak yürüyüş yapmak, az tuzlu-yağdan fakir-bol sebze ve meyve içeren Akdeniz tipi beslenme, düzenli uyku, alkol ve sigaradan uzak durmak, mevcut kronik rahatsızlıkların tedavisini aksatmamanın faydalı olacağını kaydetti.

Korona virüs gölgesinde geçen yaklaşık son iki yılda, dünya genelinde yapılan çalışmaların inmenin artan oranda devam ettiğini gözler önüne serdiğine dikkat çeken Acar, inmeyi tetikleyen risk faktörlerini ortadan kaldırmadıkça hastalığın gelişmesine engel olunamayacağını dile getirdi. Günümüz sosyal medya çağında bile erişkin yaş grubunda inmenin bilinirliğinin sınırlı olduğunu dile getiren Acar, dikkate toplumsal farkındalığın çocukluk döneminde başlatılmasının önemli olduğunu belirtti. İnme tedavisinde her dakikanın son derece önemli olduğunun unutulmaması gerektiğini bir kez daha vurgulayan Acar, “İnme geçiren kişide kalıcı hasarların önlenebilmesi için zamanında müdahale çok önemli. Bu yüzden inme belirtilerini fark edildiği anda vakit kaybetmeden 112’ye haber verilerek hasta derhal hastaneye getirilmelidir. İnme hakkında toplumdaki farkındalık artırılarak yaşanan durumların daha çabuk farkında olunması sağlanmalıdır” diye konuştu.

(İHA).

Internet Explorer Channel Network
Asia's Tech News Daily
News Related

OTHER NEWS

ABD bu kararı konuşuyor: Ayağına çivi batan kadın zincir mağazayı 10 milyon dolar tazminata mahkum ettirdi!

© Hürriyet ABD bu kararı konuşuyor: Ayağına çivi batan kadın zincir mağazayı 10 milyon dolar tazminata mahkum ettirdi! ABD’nin en büyük mağaza zinciri Walmart’ın başı 2015’de yaşanan ve 2017’de mahkemeye ... Read more »

Engelli öğretmen atama başvuru sonuçları açıklandı mı? Engelli öğretmen atama sonuçları sorgulama

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Engelli öğretmen atama sonuçları bugün açıklanıyor. 750 engelli öğretmen ataması için başvurular Kasım ayında gerçekleşmişti. Başvuru sonuçları MEB tarafından 3 Aralık (Bugün) belli oluyor. Sonuçlar T.C. ... Read more »

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Güldal Akşit'in ailesine baş sağlığı

© Hürriyet Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Güldal Akşit’in ailesine baş sağlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2021 Yılı Engelli Öğretmen Ataması Engelli Öğretmen Ataması ve Engelsiz Vizyon 2030 Tanıtım Programı”nda yaptığı konuşmanın başında, ... Read more »

Hakkari'de, HDP önündeki evlat nöbetinde 22'nci hafta

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Hakkari’de çocuklarınıterör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen aileler, 22’nci haftada da Cumhuriyet Caddesi’nde bir araya geldi. Aileler; ellerinde Türk bayrakları, çocuklarının fotoğrafları ve’Dağları kurtlara, kuşlara bırakın’, ... Read more »

Karabağ'da Azerbaycan askerine saldıran Ermeni etkisiz hale getirildi

© Hürriyet Karabağ’da Azerbaycan askerine saldıran Ermeni etkisiz hale getirildi Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da Azerbaycan askerine saldıran Ermeni asıllı bir kişinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Hocavend ilindeki ... Read more »

Öğretmen Meslek Kanunu nedir, ne zaman çıkacak? 2022 Öğretmen Meslek Kanunu son durum...

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Öğretmenler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra arayışa geçti. Öğretmenler merak ettiği soruları tek tek araştırmaya başladı. İlk olarak Öğretmen Meslek Kanunu nedir, ne zaman çıkacak soruları yoğun ... Read more »

Forbes: Bayraktar TB2'ler Ermenistan tanklarını ve diğer araçları parçaladı

© Hürriyet Forbes: Bayraktar TB2’ler Ermenistan tanklarını ve diğer araçları parçaladı Amerikan Forbes dergisi, Ukrayna-Rusya arasındaki olası savaşa değindiği yazısında, “TB2 Bayraktar insansız hava araçları, Ermenistan tanklarını ve diğer araçları ... Read more »

Son dakika: Denizlispor Başkanı Mehmet Uz: "Bursaspor maçını kazanmamız gerekiyor"

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Son dakika gelişmesine göre A. Denizlispor Başkanı Mehmet Uz, gerçekleştirdiği basın toplantısında Bursaspor maçının öneminden bahsederek, kazanmaları gereken bir karşılaşma oynayacaklarını söyledi. A. Denizlispor Başkanı Mehmet ... Read more »

Altay, Galatasaray maçı hazırlıklarını tamamladı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Altay, Süper Ligin 15. haftasında konuk olacağı Galatasaray maçının hazırlıklarını tamamlayarak İstanbula hareket etti. Altay, Süper Lig’in 15. haftasında konuk olacağı Galatasaray maçının hazırlıklarını tamamlayarak İstanbul’a ... Read more »

Ziraat Türkiye Kupası'nda eşleşmelerin ardından

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme Turunda Afjet Afyonsporla eşleşen Fenerbahçeyi yenebileceklerine inandıklarını belirtti. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Ziraat Türkiye Kupası ... Read more »

Gaziantep'te babasının dövdüğü bebek yoğun bakımdan çıktı

Gaziantep’te, babası tarafından dövülen bebek, yoğun bakımdan normal servise alındı. Bebeğin doktoru İsmail Demir, serviste tedavisinin devam ettiğini ve sağlık durumunun iyiye gittiğini söyleyerek, kısa sürede taburcu edilebileceğini belirtti. © ... Read more »

AK Parti Edirne İl Başkanı İba, Er Meydanı'nın yenileme çalışmalarının yakında başlayacağını belirtti

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin düzenlediği Er Meydanının yenileme çalışmalarının yakın bir zamanda başlayacağını bildirdi. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin ... Read more »

Musa Orhan'a verilen ceza belli oldu!

© Musa Orhan a verilen ceza belli oldu Musa Orhan a verilen ceza belli oldu Siirt’te 18 yaşındaki kıza cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan’a 10 ... Read more »

Kandıra'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü yürüyüşü gerçekleştirildi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Kocaelinin Kandıra ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Kandıra Belediyesi desteğiyle Kandıra ... Read more »

İstanbul'da 15 bin nüfuslu sitede bu sefer de sular kesildi

Esenyurt’ta geçtiğimiz günlerde fatura borcu yüzünden doğalgazı kesilen 15 bin nüfuslu sitede bu sefer de sular kesildi. © NTV tarafından sağlanmıştır İstanbul’da 15 bin nüfuslu sitede bu sefer de sular ... Read more »

Ziraat Türkiye Kupası'nda eşleşmeler belli oldu

© T24 Ziraat Türkiye Kupası’nda eşleşmeler belli oldu Karşılaşmalar, tek maç eleme usulüne göre, 28, 29 ve 30 Aralık’ta seri başı takımların sahasında oynanacak Futbolda Ziraat Türkiye Kupası 5. Eleme ... Read more »

Ankara Barosu avukatları, Engelliler Günü'nde basın açıklaması yaptı

Ankara Barosu avukatları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli bireylerin hak ve özgürlüklerinin korunmasına ilişkin Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. © NTV tarafından sağlanmıştır Ankara Barosu avukatları, Engelliler Günü’nde basın ... Read more »

Hakkaride evlat nöbeti devam ediyor

© HABERTURK Hakkaride evlat nöbeti devam ediyor Hakkaride evlat nöbeti devam ediyor Cumhuriyet Caddesinde bir araya gelen terör mağduru aileler, “Kahrolsun PKK”, “Çocuklarımızı geri verin” sloganları attı. Ellerindeki pankart, döviz ... Read more »

Son dakika haber: Ordu'da trafik kazasında hayatını kaybeden acil tıp teknisyeninin cenazesi defnedildi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Son dakika haberler: Ordunun Ünye ilçesinde dün meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden acil tıp teknisyeni Muhammet Ali Şahinin (30) cenazesi defnedildi. Ordu’nun Ünye ilçesinde dün ... Read more »

Marmarada lodos engeli! Limanda bekliyorlar

© HABERTURK Marmarada lodos engeli! Limanda bekliyorlar Marmarada lodos engeli! Limanda bekliyorlar Hızı zaman zaman 60 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle yerli ve yabancı bandıralı 9 şilep ve tanker, Tekirdağ sahiline ... Read more »

AÖL sınavları kaçta, ne zaman? AÖL sınavları çevrim içi mi?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Açık Öğretim Kurumları (Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu) sınavları hafta sonu başlıyor. Öğrenciler sınavlara çevrimiçi ... Read more »

KYK BURS SORGULAMA: 2021-2022 KYK bursu ne kadar, sonuçlar açıklandı mı?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır KYK burs ve kredi başvuru sonuçları henüz açıklanmadı. E-Devlet üzerinden sorgulanabilecek olan KYK burs ve kredi sonuçları için tarih belli olmadı. İşte KYK bursu ile ilgili ... Read more »

Vettel: "Yeni bir pistte sürüş yapmak her zaman heyecanlıdır"

© Mark Sutton / Motorsport Images Sebastian Vettel, Aston Martin Sezon bu hafta sonu yapılacak Suudi Arabistan Grand Prix’si ile birlikte devam edecek ve pistin inşası sadece birkaç gün önce ... Read more »

Pendik'te 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Pendik Belediyesi Ampute Futbol Takımı ile aralarında hakim, başsavcı vekilleri ve savcıların da bulunduğu Anadolu Adliyesi Futbol Takımı dostluk maçı ... Read more »

SON DAKİKA: Musa Orhan'ın cezası belli oldu

© CNN TÜRK Siirt’te 18 yaşındaki kıza cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Siirt’te 18 yaşındaki kıza cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla ... Read more »

Meteoroloji'den Trakya için 'kuvvetli yağış' uyarısı geldi

© CNN TÜRK Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Trakya için kuvvetli ve gök gürültülü yağış uyarısı yaptı. Yağışın bu akşamdan itibaren etkili olmasının beklendiği belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Trakya için ... Read more »

Marmara Denizi'nde ulaşıma lodos engeli

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Marmara Denizinde sabah saatlerinden bu yana etkisini gösteren lodos, deniz ulaşımında aksamalara neden oluyor. Marmara Denizi’nde sabah saatlerinden bu yana etkisini gösteren lodos, deniz ulaşımında aksamalara ... Read more »

Savcı Murat Uzun'u şehit etmişti! O teröriste rekor ceza!

Kahramanmaraş’ın Nurhat ilçesinde 2017 yılında operasyonda yaralı yakalanan, PKK’nın bazı sol örgütlerle kurduğu sözde çatı örgüt HBDH’nin Türkiye sorumlusu olan ve aralarında Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun ile çok sayıda ... Read more »

Sahte EFT belgesi ile 780 bin liralık dolandırıcılık yapan 5 kişiye gözaltı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır ŞANLIURFAda kendilerini iş insanı ve firma yöneticisi olarak tanıtarak internet üzerinden satış yapan kişileri, ödeme yaptıklarını gösterir sahte EFT belgeleriyle dolandıran 5 kişi gözaltına alındı. ŞANLIURFA’da ... Read more »

Kümese giren vaşak, yakalanıp doğaya bırakıldı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır KAYSERİnin Felahiye ilçesinde kümese giren vaşak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak, doğaya bırakıldı. KAYSERİ’nin Felahiye ilçesinde kümese giren vaşak, Doğa Koruma ve ... Read more »

Edirne motokros pisti Türkiye Motokros Şampiyonası final yarışına hazır

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Edirne Doğa ve Motor Sporları Merkezi Motokros Pistinde düzenlenecek Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonasının 5. ayak final yarışları öncesi pistte son hazırlıklar tamamlandı. Edirne Doğa ve ... Read more »

SMA testi zorunlu mu? Evlilik öncesi SMA testi nasıl yapılır? SMA nasıl bir hastalık?

© SMA testi zorunlu mu Evlilik öncesi SMA testi nasıl yapılır SMA nasıl bir hastalık SMA testi zorunlu mu Evlilik öncesi SMA testi nasıl yapılır SMA nasıl bir hastalık SMA ... Read more »

Pep Guardiola Avrupa futboluna veda etmeye hazırlanıyor

© Aksam Manchester City’nin gözde menajeri Pep Guardiola sözleşmesi bittikten sonra aynı şirket için farklı bir kıtada çalışabilir. Manchester City’nin gözde menajeri Pep Guardiola sözleşmesi bittikten sonra aynı şirket için ... Read more »

Sivasspor'un Alanya kadrosu belli oldu

© Hürriyet Sivasspor’un Alanya kadrosu belli oldu Süper Lig’in 15. haftasında A Alanyaspor ile karşılaşacak DG Sivasspor’un Alanya kafilesi belli oldu. Süper Lig’in 15. haftasında Sivasspor yarın deplasmanda Alanyaspor ile ... Read more »

Son dakika: Musa Orhan'ın cezası belli oldu! İpek Er'e cinsel saldırıdan yargılanıyordu

© Hürriyet Son dakika: Musa Orhan’ın cezası belli oldu! İpek Er’e cinsel saldırıdan yargılanıyordu Siirt’te 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası ... Read more »

3 çocuk araba çalıp Ordu'dan İstanbul'a kaçtı! Her yerde aranıyorlar

© Hürriyet 3 çocuk araba çalıp Ordu’dan İstanbul’a kaçtı! Her yerde aranıyorlar Ordu’da yaşları 12 ile 14 arasındaki 3 çocuk, 5 gün önce galeriden otomobil çalarak kaçtı. Polis, plakasından en son ... Read more »

Fuat Oktay: Devlet kurumları muhalefetin şov yapacağı mekan değil

© Hürriyet Fuat Oktay: Devlet kurumları muhalefetin şov yapacağı mekan değil Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Devlet kurumları muhalefetin siyasi rant sağlayıp, şov yapacağı mekanlar değildir” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ... Read more »

Babasının öldürdüğü Hazal toprağa verildi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Olay, dün Kırıkkale’de Sanayi Mahallesi’ndeki 1423. Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan K. (37) ailesine intihar edeceğini söyleyerek evlerindeki bir odaya kendini kilitleyip kasadaki tabancasını ... Read more »

104 kez bıçakladı! Akılalmaz savunma!

© HABERTURK 104 kez bıçakladı! Akılalmaz savunma! 104 kez bıçakladı! Akılalmaz savunma! İzmirin Buca ilçesindeki Çamlık Mahallesinde 30 Ağustosta meydana gelen olayda; uyuşturucu madde bağımlısı olduğu ileri sürülen Feyzo Duran ... Read more »

Bakan Gül: Boşanmalarda mağduriyeti önleyecek sistemi hedefliyoruz (2)

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır PROJEMİZİ TAMAMLADIK VE YATIRIM PROGRAMINA GİRMESİ İÇİN SÜRECİ BAŞLATTIKAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliğini ziyaret etti. ‘PROJEMİZİ TAMAMLADIK VE YATIRIM PROGRAMINA GİRMESİ ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic