HDP 5. Olağan Kongresi'nde neler konuşuldu, hangi konular öne çıktı?

Hakkında açılan kapatma davası devam eden Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5. Olağan Kongresi Ankara Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede 43 kişilik Danışma Kurulu oluşturuldu.

“Çözüm Bizde” sloganıyla düzenlenen kongre on bin kişilik salonda yapıldı, içeri giremeyenler bahçeye kurulan sinevizyon ile kongreyi takip etti.

Kongrede yaklaşan seçimler ve “Kürt sorununun çözümüne” yönelik mesajlar verildi.

Seçimlerin temel belirleyicisinin HDP olduğunu söyleyen Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Önümüzde önemli bir seçim süreci var. Bu seçimler kimin cumhurbaşkanı ya da başbakan olacağı seçimler değildir. Asıl mesele; kriz üreten bu sistemin değiştirilmesi ve demokratik eşitlikçi yeni bir düzenin kurulması meselesidir. HDP, yeni dönemin siyasal gücüdür” dedi.

HDP 5. Olağan Kongresi'nde neler konuşuldu, hangi konular öne çıktı?

HDP 5. Olağan KongresiDilek Gül

Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin alacağı tavır iki eş genel başkanın gündemindeydi.

HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, parlamento seçimlerine içinde oldukları ittifakla gireceklerini vurgularken, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ise tutumlarının çok net olduğunu ifade etti:

“Bizler kamuoyu önünde açık, şeffaf görüşmeler yapılması halinde tutum belgemizde de belirttiğimiz ilkeler çerçevesinde müzakereler ve ortak aday fikrine açığız. Eğer çağrımıza bir karşılık bulmazsak, en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımızla girmek de güçlü bir seçenek olarak durmaktadır.”

Kongrenin bir diğer gündemi “Kürt sorununun nasıl çözüleceği” ve “bunun iktidarın tekeline bırakılmaması”na yönelik oldu.

Bu anlamda muhalefetin de elini taşın altına atması gerektiği vurgulanırken, daha önceki çözüm süreçlerinde muhalefetin “ürkek davranması” nedeniyle sürecin iktidarın lehine geliştiği algısının ortaya çıktığı belirtildi.

HDP 5. Olağan Kongresi'nde neler konuşuldu, hangi konular öne çıktı?

Kongrede Pervin Buldan ile Mithat Sancar yeniden eş genel başkan seçildiDilek Gül

Hem Buldan hem de Sancar, Kürt sorununun çözüm zemini olarak ise Meclis’i gösterdi:

“Çözüm yeri diyalog ve siyasal mutabakat zemini olan parlamentodur. Çözümsüzlük siyasetlerine karşı ülkeyi bu çatışma ikliminden çıkaracak gerçek çözüm fikriyatı bizdedir” diyen Buldan, çözüm için atılması gereken adımları da eşit yurttaşlık, anadilde eğitim, güçlü yerel demokrasi ve yargı sisteminin yarattığı tahribatların giderilmesi olarak sıraladı.

Mithat Sancar ise seçimler yaklaştıkça Kürt sorununun başta iktidar olmak üzere kısır siyasi hesapların ve ikbal senaryolarının aracı haline getirildiğini söyledi.

İktidara “İmralı adına söz kurmayın, halkı yanıltmaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın, Abdullah Öcalan’ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak imkanları sağlayın” çağrısında bulundu.

Muhalefete de seslenen Sancar, “Tecrit meselesi, iktidarın tekeline ve manipülasyonlarına terk edilmeyecek kadar önemlidir. Barış konusunda belirleyici katkı sağlayacağı geçmişte defalarca kanıtlanmış bir aktörün şimdi de bu rolü oynamasını mümkün kılacak şartların yaratılmasını muhalefetin de talep etmesi lazım” dedi.

Kongrede Kürt sorununun çözümü noktasında katkı sunmak isteyen isimlerden de bir danışma kurulu oluşturuldu.

Şair Ahmet Telli, Yazarlar Ali Bayramoğlu, Hasan Cemal, Mehmet Altan, Siyasetçiler Tarık Ziya Ekinci, Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder, Rıza Türmen, Sırrı Sakık, akademisyen Fatma Gök ile Oyuncu Kerem Fırtına’nın da yer aldığı isimlere Kürt sorunu başta olmak üzere ülke meseleleriyle ilgili danışılacak. Bu danışma kurulu bir anlamda partinin Merkez Yürütme Kurulu ile paralel çalışmalar yürütecek.

Danışma Kurulu’nda yer alan isimler şöyle:

Ahmet Telli, Ahmet Türk, Akın Birdal, Ali Alfatlı, Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Bülent Küçük, Celil Kaya, Cihan Sincar, Erdoğan Aydın, Fatma Gök, Ferda Koç, Gençay Gürsoy, Halil Aksoy, Hamit Geylani, Hasan Cemal, Kenan Kalyon, Kerem Fırtına, Levent Köker, Mahmut Demiralp, Mehmet Altan, Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, Naci Kutlay, Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, Nurten Ertuğrul, Onur Hamzaoğlu, Özgür Müftüoğlu, Rıza Türmen, Several Ballıkaya, Sevilay Çelenk, Seyfi Öngider, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Süreyya Karacabey, Şebnem Oğuz, Tarık Ziya Ekinci, Veli Büyükşahin, Yavuz Önen, Zerrin Şahin Kurtoğlu.

HDP’nin 5. Olağan Kongresi’nde mevcut başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden eş genel başkanlığına seçildi.

Parti Meclis’inde ise ciddi bir yenilenmeye gidilerek, meclisin yarısından fazlası değişti.

Partinin grup başkanvekili Meral Danış Beştaş, eski İnsan Hakları Derneği Başkanı Raci Bilici gibi isimler yer almazken, milletvekili Ömer Öcalan, bağımsız feministlerden Özgül Saki yeni parti meclisinde yer aldı.

News Related

OTHER NEWS

İstanbul ’hava’da pandemiyi atlattı

UÇAK YOLCUSU TRAFİĞİNDE PANDEMİ HASARINA KARŞI EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN AVRUPA ŞEHRİ İSTANBUL OLDU Hava Yolcularının Trafik Barometresi raporuna göre, havayolu seyahatleri 2022’de, 2019’un 2’nci çeyreğine kıyasla Londra’da yüzde 28, ... Read more »

Beluga whale in France's River Seine to be moved to saltwater lock

By Clotaire Achi and Ingrid Melander SAINT-PIERRE-LA-GARENNE, France -A beluga whale which strayed into the River Seine, far from its usual habitat of arctic or subarctic waters, will be moved ... Read more »

Record rain leaves at least 8 dead in South Korean capital

By Joori Roh and Minwoo Park SEOUL -At least eight people died in and around Seoul overnight, South Korean authorities said on Tuesday, after torrential rain knocked out power, caused ... Read more »

SON DAKİKA || Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat! İndirim hangi ürünlerde olacak?

SON DAKİKA || Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talimat! İndirim hangi ürünlerde olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün toplanan AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında parti kurmaylarına seçime ve ekonomiye yönelik talimatlar verdi. Marketlerinin ... Read more »

Bakan Bozdağ'dan Osman Kavala açıklaması

Bakan Bozdağ’dan Osman Kavala açıklaması Adalet Bakanı Bozdağ, 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Yapılan büyük reformlar ile askeri yargının kaldırıldığını söyleyen Bozdağ, yargıda birliğin sağlandığını ve artık Türkiye’de tek yargının olduğunu ... Read more »

Suicide attack kills four Pakistani soldiers - army

ISLAMABAD – A suicide bomber attacked a military convoy in a Pakistani tribal region along the Afghan border, killing four soldiers, the army said on Tuesday. The incident took place ... Read more »

Belarus to stage air force drills this month

– Belarus’ air force will stage military training exercises from Aug. 9-25, the defence ministry said on Tuesday. The exercises will involve live firing and be held in two stages, ... Read more »

Fiyat İstikrarı Komitesi toplantısı sonrası Bakan Nebati'den açıklama

Fiyat İstikrarı Komitesi toplantısı sonrası Bakan Nebati’den açıklama Fiyat İstikrarı Komitesi, önümüzdeki ekim ayında tarımsal ürünlerde arz-talep dengesinin sağlanması, konut piyasasında fiyat mekanizmasını bozan adımlara karşı alınabilecek tedbirler ve üretim, ... Read more »

Sakarya'da deniz yasağı

Sakarya’da olumsuz hava koşulları nedeniyle denize girmek yasaklandı. Sakarya’da deniz yasağı Sakarya’nın Karadeniz’e sahili olan Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçelerinde elverişsiz hava şartları nedeniyle denize girilmesine izin verilmiyor. Karasu, Kocaali ... Read more »

Bakan Bozdağ: Avrupa, Türkiye'nin taleplerine kör ve sağır kalıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Adli yardımlaşmada teröristler ve terör suçları ile ilgili iade talepleri olduğu zaman Avrupa, maalesef Türkiye’nin taleplerine kör ve sağır kalıyor. Terör suçlularını, terör örgütlerinin argümanları ile ... Read more »

Ozan Tufan'ın golü Hull City'ye yetmedi! Lig Kupası'na veda...

Ozan Tufan’ın golü Hull City’ye yetmedi! Lig Kupası’na veda… Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu, Şota Arveladze’nin çalıştırdığı, kadrosunda Ozan Tufan, Doğukan Sinik, Allahyar Sayyadmanesh, Michael Seri gibi futbolcuları barındıran Hull City, ... Read more »

Terremoti: due scosse nella notte sulla costa molisana

(ANSA) – CAMPOMARINO, 10 AGO – Attimi di paura, gente in strada, il ricordo del terremoto del 16 agosto 2018, con magnitudo 5.1, che interessò gran parte dei comuni del ... Read more »

Auto finisce in canale, due morti nel Padovano

(ANSA) – PADOVA, 10 AGO – Due persone sono morte annegate, intrappolate nella propria automobile finita nelle prime ore di oggi dentro il canale Gorzone, a Stanghella (Padova). Sul posto ... Read more »

Japonya'da kabine değişikliği: Savunma Bakanı değişti

Daha önce Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, tartışmalı Kuril Adaları’ndan biri olan İturup Adası’na gitmiş, Kuril Merkez Bölge Hastanesi’ni ve Yasnıy isimli balık işleme tesisini ziyaret etmiş, Kuril bölgesinin geliştirilmesine ilişkin ... Read more »

SON DAKİKA || Mutfağa gizli kamera koyarak her şeyi kaydetti... Karısını böyle yakaladı!

SON DAKİKA || Mutfağa gizli kamera koyarak her şeyi kaydetti… Karısını böyle yakaladı! Bir radyolog olan Jack Chen, eşi Emily ile 2011 yılında tanıştı ve çift 4 Temmuz 2012’de evlendi. ... Read more »

Genç oyuncu 80 kilo vermişti... 'Artık bana da âşık oluyorlar'

Aslı Samat, tüp mide operasyonu geçirmiş ve yaklaşık 80 kilo vermişti. Oyuncu önceki gün Bebek’teydi. Samat, “Spor ve diyete devam ediyorum. Kilo verince gelen roller değişti. Biri bana dizide âşık ... Read more »

19 yaşındaki Meltem Bodur, 19 günlük yaşam savaşını kaybetti

19 yaşındaki Meltem Bodur, 19 günlük yaşam savaşını kaybetti Eskişehir’de ablasının kullandığı otomobilin bir tıra arkadan çarpmasıyla ağır yaralanan 19 yaşındaki Meltem Bodur, 19 gün süren yaşam savaşını kaybetti. 20 ... Read more »

Çin'de yeni virüs hortladı! Langya

Koronavirüs salgınının başlangıç noktası olan Çin, salgın tüm dünyada unutulmaya yüz tutmuşken bile sıkı tedbirlerden vazgeçmiyor. Ülkede uygulanan sıfır vaka politikası tartışmaya yaratırken bu kez de ‘yeni tanımlanmış’ bir virüsün ... Read more »

Hırsızdan korkup çantasına koyduğu 200 bin liralık altını, pazarda çaldırdı

Hırsızdan korkup çantasına koyduğu 200 bin liralık altını, pazarda çaldırdı Olay, 5 Ağustos günü Osmangazi ilçesi Alemdar Mahallesi’nde meydana geldi. 4 yıllık evli 2 çocuk annesi Çiçek Yurdakul,semt pazarına giderken ... Read more »

Altın fiyatları için dikkat! Bugün saat 15.30’da belli olacak

Altın fiyatları için dikkat! Bugün saat 15.30’da belli olacak Altın fiyatlarında yeni rota saat 15.30’da belli olacak. Ons altın şu dakikalarda 1790 dolardan işlem görüyor. Altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün ... Read more »

Haberler: Aslı Samat, zayıfladıktan sonra hayatında neler değiştiğini anlattı!

Haberler: Aslı Samat, zayıfladıktan sonra hayatında neler değiştiğini anlattı! UMUT ÜNVER / MİLLİYET Aslı Samat, önceki gün Bebek’te objektiflere yansıdı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan oyuncu, “Daha yeni 1.5 aylık ameliyatlıyım. ... Read more »

Siccità: Cervinia, ghiacciaio restituisce ordigno bellico

(ANSA) – BREUIL-CERVINIA, 10 AGO – La siccità continua a far emergere tracce del passato sulle Alpi. A 3.090 metri di quota, la fusione del ghiacciaio del Ventina, a Cervinia, ... Read more »

Κινεζικά πολεμικά πλοία παραμένουν «μια ανάσα» από την Ταϊβάν

Μια εβδομάδα έχει περάσει από την ημέρα που η πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων των ΗΠΑ, Νάνσι Πελόζι, ολοκλήρωσε την επίσκεψή της στην Ταϊβάν. Το Πεκίνο εξακολουθεί να είναι οργισμένο ... Read more »

Kemikleri boş arazide bulunan iş insanının acılı eşi konuştu: 3 parçaya bölüp gömmüş

Cesedi 4,5 yıl sonra boş bir arazide bulunan iş insanı Tekin Uğurlu’nun korkunç bir cinayete kurban gittiği ortaya çıkmıştı. Acılı eşin, katil zanlısı ile cinayetten sonra konuşmaları kan dondurdu. BOŞ ... Read more »

İş adamı Tekin Uğurlu cinayetinde katil tanıdık çıktı! 'Kardeşimdir dedi; öğrendik ki parçalamış'

Yaklaşık 4.5 yıl önce kaybolan ve cesedine ait kemik parçaları Pendik’te bir arazide bulunan iş adamı Tekin Uğurlu’nun ailesi yaşadıkları acıyı İhlas Haber Ajansı’na anlattı. Tekin Uğurlu’nun kaybolmasından sonra katil ... Read more »

Sakarya'nın 3 ilçesinde denize girmek yasaklandı

Sakarya’nın denize kıyısı bulunan Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçelerinde olumsuz hava koşulları sebebiyle denize girmek yasaklandı. Sakarya’nın denize kıyısı bulunan Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçelerinde olumsuz hava koşulları sebebiyle denize ... Read more »

Galatasaray'da Evander transferi neden gerçekleşmedi?

Galatasaray uzun süre Midtjylland forması giyen 24 yaşındaki Brezilyalı 10 numara Evander’in tranfseri için uğraşmıştı. Danimarka kulübü 8 milyon Euro’dan aşağı inmeyince Sarı-Kırmızılı takım bu transferden vazgeçti… Transfer döneminde Evander ... Read more »

China, UK agree to resume direct passenger flights - British embassy

BEIJING – China and Britain have agreed to resume direct passenger flights between them, the British embassy in China said on Wednesday. Direct flights would initially be provided by Chinese ... Read more »

Rekabet Kurumu'ndan Martı İleri Teknoloji şirketine soruşturma

Rekabet Kurumu’ndan Martı İleri Teknoloji şirketine soruşturma Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında soruşturma açıldığı bildirildi. Read more »

Right-wing coalition on course to win Italy election, says study

Italy’s far-right, right-wing and centrist bloc is on track to win a broad majority in both houses of parliament at next month’s national election, benefiting from divisions among its opponents. ... Read more »

Reyting sonuçları açıklandı 9 Ağustos 2022.. Dün akşam en çok ne izlendi?

Medya gündemini takip edenler ve televizyon izleyicileri tarafından takip edilen reyting sonuçları verileri açıklandı. Hangi yapımların ilk sıralamalara yerleştiği merak ediliyor. Peki, dün en çok hangi dizi ve program izlendi? İşte ... Read more »

Ermenistan bölgesel barışı tehdit ediyor! Azerbaycan'dan İntikam Operasyonu

Ermenistan İkinci Karabağ Savaşı sonrası imzalanan 10 Kasım üçlü bildirisinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyerek bölgesel barışı tehdit ediyor. 3 Ağustos 2022 tarihinde Rusya barış birliklerinin geçici olarak yerleştiği bölgede ... Read more »

Hennessey Venom F5 Roadster’dan yeni teaser görselleri

Hennessey Venom F5 Roadster Teaser Tanıtıma 1 hafta kala yeni görseller heyecanlandırdı. Hennessey Performance, geçtiğimiz Nisan ayında F5 Roadster’ın küresel prömiyerinin 9 Ağustos’ta gerçekleşeceğini ve Monterey Otomobil Haftası sırasında da halka açık ... Read more »

Mallorca: Drogierter britischer Tourist stirbt nach Polizeieinsatz

Ein Nachtclub im mallorquinischen Magaluf: Ein Handgemenge zwischen Türstehern mit einem britischen Touristen. Die Polizei wird gerufen, Tage später stirbt der Brite im Krankenhaus, nachdem er ins Koma gefallen ist. ... Read more »

Inflationsausgleich: Soll will Lindner die Menschen entlasten

Bundesfinanzminister Christian Lindner hat seine Pläne für ein neues Steuerentlastungspaket vorgestellt, das den steigenden Preisen entgegenwirken soll. Kritik gab es schon im Vorfeld: Topverdiener kämen dabei besser weg als Ärmere. ... Read more »

Usuraio nel lockdown, confiscate 5 case

(ANSA) – COMO, 10 AGO – La GdF di Como ha confiscato 5 appartamenti, per un valore complessivo di circa 400mila euro, a un pregiudicato condannato per usura. L’uomo, nel ... Read more »

Caretta Caretta in sacco iuta-plastica, salvata da Forestale

(ANSA) – CAGLIARI, 10 AGO – Un turista milanese che nuotava vicino alla spiaggia di Barisoni a Tertenia (Ogliastra), si è imbattuto in un esemplare di tartaruga Caretta caretta che ... Read more »

Covid: Veneto, 3.929 nuovi casi e 9 decessi in 24 ore

(ANSA) – VENEZIA, 10 AGO – Sono 3.929, in netta discesa rispetto a ieri, i nuovi casi di Covid-19 registrati in Veneto nelle ultime 24 ore, per un totale di ... Read more »

Carceri: Ascoli, bloccato pacco con 8 cellulari per detenuto

(ANSA) – ASCOLIPICENO, 10 AGO – Erano destinati ad un detenuto ad “alta sicurezza” gli otto telefoni cellulari che la polizia penitenziaria ha intercettato lunedì scorso nel carcere di Ascoli ... Read more »

España aplica medidas de ahorro enérgético

Oficinas, tiendas, bares y restaurantes no podrán estar climatizadas a menos de 27 grados en verano. Los escaparates se apagarán a las diez de la noche a partir de este ... Read more »
15 Best Things to Do in Havre de Grace15 Best Things to Do in Elkton11 Best Beaches in Vietnam You Must Know About11 Money Tips If You’re Not Earning Well Enough to Build a Travel Fund7 Fantastic Hotels For A California Summer ExperienceThe Houseboat Getaway Near Ottawa Perfect for the Whole Family22 Amazing Outdoor Adventures I Loved In New Zealand5 Fantastic Stops On A Missouri Road Trip From St. Louis To St. JosephFolks Are Flocking To New Mexico For A High Flying Milestone This October15 Best Things to Do in New CarrolltonSurprising Shark Discovery Found Thousands Of Miles From Its HomeWhat You Need To Know About Road Closures At This National ParkThird-Culture Kid Blues: My Experience as an Indonesian Who Grew Up in MalaysiaA Guide to Ukay-Ukay Shopping in and Near Metro Manila7 Historic French Brasseries You Must Visit In Paris7 Amazing Outdoor Activities To Experience In Big Sky, Montana In The SummerTop 8 Questions To Ask Before Moving To Costa RicaEverything You Need To Know About Visiting Qatar¡Felices fiestas! A guide to Spain’s best annual events17 Amazing Things To Do In Beautiful Austin, TexasFancy Feast Isn’t Just For Felines, Where You Can Dine On Cat-Inspired Cuisine Why October Is The Best Time To See Elk In This StateBorobudur Temple – The World’s Largest Buddhist TempleMantigue Island: Camiguin’s Little Jewel | LakwatseroThe Wave of Utah and Arizona: Where “Amazing” is Understatement | LakwatseroMonad ShoalHow to Get to Luna ApayaoTales From Sadanga: The Trek to Fowa-as Falls | LakwatseroAbout BatadHow to Commute to 21 Kilometers Coffee and Back#13 Himalayan Mountain Range (Nepal)NATAS Travel Fair 2022: Best Travel and Tour Package Deals!Batanes: Sweet Rendezvous With My Playground | LakwatseroNaked IslandThe GreeneryBalabac Sojourn: Immersion in Bugsuk Island | Lakwatsero1. Chocolate HillsHow To Get to BulalacaoSurprises in Naujan | LakwatseroNatnat BeachScuba Diving in Mantigue Island: Revisiting Underwater HomeLubang: En Route to Big Surprises | LakwatseroAbout Cuyo1. Fortune Island (Nasugbu, Batangas)Climbing Mount MitsutogeWaterfalls of Mount Romelo: Buruwisan, Batya-Batya & MoreSurigao: Scuba Diving in Mabua | LakwatseroRooms and RatesBud Bongao: The Revered Mountain of Tawi-Tawi | LakwatseroHow to Get to CoronGoing In and Out of PokharaVisita Iglesia in Manila: Nine Churches to VisitA Day Trip to Seven Falls of Lake Sebu | LakwatseroBataan: Dunsulan Falls, Ambon-Ambon Falls & Limutan FallsHow to Get to MoalboalHow to Get to Kansalakan Enchanted RiverDetour to Mainland Sablayan | LakwatseroWaterfalls in Real, Quezon: Cawayan, Balagba & Noknok FallsRuwanwelisaya StupaSan GabrielColibra Island: Dasol’s Island Hideaway | LakwatseroHow to Get to Malamawi IslandHow to Get to Maosonon IslandBalabac Sojourn: Bugsuk Island Stole My Heart | LakwatseroAttractions in Igorot Stone KingdomNacpan & Calitang: The Twin Beaches of El Nido | LakwatseroCalinawan CaveClimbing Mount Fuji: Frequently Asked Questions1. Tropical Four SeasonsMasasa Beach Travel RequirementsPacsafe Toursafe Wheeled Duffel: The Ultimate Urban Adventure Buddy | LakwatseroHow to Get to Mount KitadakeKiltepan View Deck (Sagada, Mountain Province)A Solo DIY Trek to Kawah Ijen of Indonesia | LakwatseroFirst Time in NAIA Terminal 1: Seriously, It’s Not As Bad As You Think! | LakwatseroHow to Get to Mount Cayabu and MaynobaTagbilat Falls: The Curtain Falls of Zamboanga SibugayHow to get to Quitinday Falls and Underground RiverPaoay Church: UNESCO World Heritage Site in Ilocos NorteThe Island in FocusBicycle Diary: Kaybiang Tunnel Loop | LakwatseroSelf Guided 6D/5N Annapurna Base Camp TrekA Weekend of Ultimate Adventure in Baler | LakwatseroHow to Get to Camotes IslandsHail to Hulugan FallsIloilo: Where to Indulge in the City of LoveIntroducing SibaltanHow to Get to Kabutongan FallsHow to Get to Calinawan CaveAbout CaramoanHow to Get to Cabagnow Cave PoolFive Hours in Jakarta: A Walk in the Old Batavia (And Misadventures in Jakarta) | LakwatseroRacuh a Payaman (Marlboro Hills)Machu Picchu HouseAbout LubangHow to Get to Nagpatong Rock by Public Transport:A Glimpse of Manila Metropolitan Theater | LakwatseroAbout LunaAbout Capul IslandAlalum Falls: Shared Majesty of Sumilao and Impasug-ongSnake IslandZunsibarPico de Loro Frequently Asked Questions (FAQs)Tulay na Bato Falls48 Hours in Brisbane: A Quick Guide & ItineraryAbout BiriTales of a True Wanderer: The Joys and Pains of Solo Travel | LakwatseroWelcome to Surigao del SurMt. Palay-Palay  National ParkAbout PagudpudFive Levels of Aguinid FallsIntroducing San Pascual, MasbateMount Manmanoc ItineraryAdventures in Fortune Island of Nasugbu | LakwatseroNext Level Mobile Photography with Sony Xperia XZ1 | LakwatseroScuba Diving in Siargao: Discovering the Underwater Treasures of Daku Island | LakwatseroAbout Davao CityHow to Get to AndaJanuary: Cebu & IloiloHow to Get to Mines View ParkKamay ni Hesus: Pilgrimage Site in Lucban | LakwatseroPoon Hill: Three Days of Himalayan AdventureCalvary Hill Cemetery of SagadaHow to Get to TambobongMilford SoundTen Things To Do in Sagada: Bucket List for NewbiesDahoyhoy FallsPilot for a Day: The Ultra Light Aircraft Experience | LakwatseroReal Coffee and Tea Cafe of Boracay | LakwatseroGhorepani Poon Hill TrekAbout Maniwaya IslandHow to Get to Binanga FallsPalo Alto Falls of Baras, Rizal | LakwatseroExplore Moscow: Best Things to Do in the City | LakwatseroStairway to HeavenMount Guiting-Guiting Overnight Trek Complete ItineraryCape Melville LighthouseLa Cathedral Café: Restaurant with a View in IntramurosKapurpurawan Rock Formation: White and BeautifulDay Hike ItineraryThe Sandbox at AlvieraHow to go to Mararison IslandA Weekend of Adventures in South Cebu and DumagueteCalayan Island: A Virtual Diary of Our Epic Journey | LakwatseroFaro de Isla Jintotolo (Jintotolo Island Lighthouse)Low’s PeakAbout Taal VolcanoHow to Get to Mag-aso Falls of BoholSamar: Biri Rock Formations Up Close | LakwatseroBonbon BeachIntroducing Jomalig IslandAbout Cotabato CityAbout TabukLeyte Landing Memorial: A Memorial for a Fulfilled Promise | LakwatseroSilyang Bato, Mount MaramiPanimahawa Ridge and Cedar Falls Day Hike ItineraryFun in the World’s Best IslandSample Albay ItinerariesMagpupungko Beach and Tidal Pools6 Tips for Living in the Philippines | LakwatseroDaraga Church: The Nuestra Señora dela Porteria ChurchTulgao Rice TerracesCape Melville Lighthouse (Faro del Cabo Melville)Canyoneering to Kawasan FallsLake FewaLong Weekend: Five-Day Suggested Itineraries in Luzon | LakwatseroAbout CaponesThe Wichcraft Café of Zamboanga City | LakwatseroHow to Get to GuiuanAll-Female FloorHow to Get to Neri’s VilleDiotay’s EateryShort but Sweet Melaka Getaway | LakwatseroHow to Get to Tinuy-An FallsOslob: The Lost Grandeur of Tumalog Falls | LakwatseroIlocos ItineraryDitumabo Falls: The Mother Falls of San Luis, Aurora!Biking in Kalinga: Trek and Bike to TabukParadise Garden: A Haven for Sea TurtlesSiargao: Magpupungko Beach and Tidal Pools | LakwatseroAbout Bucas GrandeCoral GardenSagadaA Walk in Sangay Siapo Island Before it is Gone? | LakwatseroAmbaguio-Akiki ItineraryCorregidor Island Lighthouse (Faro dela Isla de Corregidor)Faro de Punta de Malabrigo (Malabrigo Point Lighthouse)About CulionNaidi Hill LighthouseBoquete IslandHow to Commute to Temple of LeahCatanduanes: The Heritage Church of Bato | Lakwatsero1. White Water Rafting or KayakingMount Fuji Overnight Climb ItinerarySip & Gogh Paint Studio: Unleash Your Inner Van Gogh | LakwatseroBatanes ItineraryHow to Get to Quitinday HillsAbout Callao CaveDiscover LakawonBiking to Taal: A Fun Ride to Batangas’ Heritage TownAntique Blooming: The Rafflesia of San RemigioMalasimbo Lights and Dance FestivalBacolod ItineraryPoon HillAttractions in Mirador Heritage and Eco ParkHulhumale Public BeachRomblon Island: Bonbon Beach, Tiamban Beach & MoreAdventure in Sabah: White Water Rafting in Padas River | LakwatseroHow to Get to Hinakpan Mystical HillsWelcome to Lake SebuAbout CasiguranAbout BuscalanHow to Go to Kalanggaman IslandFaro de Cabo Bojeador (Cape Bojeador Lighthouse)Backpacking Maldives: Budget Itinerary, Expenses & TipsHow to Get ThereOffbeat Bohol Itinerary: 3D/2N of AdventuresHow to Get to Tawi-TawiAlona BeachPangilatan Falls: The Forgotten Gem of Tapaz, CapizWorld War I: SMS Cormoran II3D/2N Taiwan Itinerary: Taipei – Yehliu – ShiffenLaos for Backpackers: Getting There on a BudgetBasic RequirementsHow to Get to Antong FallsCathedral CaveHow to Go to Gubat, SorsogonAbout SadangaHow to Get to Bugui Point LighthouseHow to Get to Cabra Island LighthouseCebu Itinerary: Three-Day Adventures in the SouthAbout AndaLuna: A Day in the Show Window of Apayao | LakwatseroMargues Blue LagoonFinding Palaui’s Cape Engaño Lighthouse | LakwatseroHow to Get to Mantayupan Falls of Barili, CebuHow to Get to MaligcongLinapacan Islands: Between Paradise | LakwatseroKLIA to KLCCHow to Get to JomaligBanaug ShoalEspadang Bato – Payaran Falls Day Hike Itinerary10 Remarkable Philippine Destinations for Solo TravelMiagao Church: A UNESCO World Heritage Site in IloiloAbout Carbin ReefAbout Parola IslandCabra WreckageCobra Falls: Ozamiz City’s Best Kept SecretBasco: The Chapel on the Hill of Tukon | LakwatseroBack in Kathmandu’s Lovely Mess | LakwatseroHimalayan Adventure: Kathmandu to Pokhara Overland | LakwatseroItineraryChinatown Vancouver (Stop #23)Situbo Falls: Tampilisan's Awesome SurpriseHow to Get to Inambakan FallsTuasan Falls: Another Camiguin’s Charmer | LakwatseroHow to Get to Lake SebuMarinduque Loop: Biking in the Heart of the Philippines1. Batanes: A Piece of HeavenMe Gusta Sunzibar Tacloban! | LakwatseroHitachi Seaside Park: Quick Guide from Tokyo and NaritaBeautiful Islands and BeachesSunzibarTrekking NotesSnapshot: In Love with Batulao | LakwatseroPalaui IslandHow to Get to Mount PinatuboBicycle Diary: The Ride to Infanta | LakwatseroSwimHow to Get to Osmeña PeakDaranak Falls of Tanay Rizal | LakwatseroHow to Get to Stobosa Hillside Homes ArtworkSurf or Learn to SurfDIY Solo and Self-Guided Trek to Annapurna Base CampBatanes by Bike: North Batan Tour | LakwatseroThe BeachSta. Cruz Grande IslandBasilica de San Martin de ToursBaguio Budget Stay: Upstairs Bed & Bath | LakwatseroBiking in Batanes: Batan Island Loop | LakwatseroCandaba Bird SanctuaryCape EngañoAbout HungduanIligan Tourism Triangle: Mimbalut, Tinago & Maria CristinaAbout Jose PanganibanCadapdapan Rice TerracesHow to Get to Casaroro FallsKiltepan: Sagada’s Best Sunrise | LakwatseroBeguet: Colorado Falls of Tuba | LakwatseroFollow the Call of the Great Outdoors: Go Out & Get More | LakwatseroSanga-Sanga ReefMasbate City: Where to Eat in the City | LakwatseroAbout Carabao IslandRain Vortex at the Jewel of ChangiPacsafe Venturesafe 65L GII Travel PackIrakoWhere to Stay in CarmenHow to Get to Tangadan FallsHow to Get to Samal IslandEverest Base Camp Trek: Into the Dream ZoneTop Things To Do in Gangwon-do: Korea’s Adventure ProvinceJomalig: The Golden Sand of Salibungot Beach | Lakwatsero1. Tubbataha Reefs (Cagayancillo, Palawan)IitineraryAbout Anini-yNacpan BeachAbout Legazpi CityHow to Get to Shifen FallsScuba Diving in Pearl Island of Guiuan, Eastern SamarHow to Get to Nagtabon BeachSiargao Travel RequirementsHow to Go to TanayHow to Get to Garin FarmDay 1: Paoay and San Nicolas (Ilocos Norte)Nueva Vizcaya Weekend ItineraryHow to Climb Mount HamiguitanHow to Get to Santa Cruz IslandMount TalamitamHow to Get to Sambawan IslandBacuit Grill12 Places to Satisfy Your Affogato Cravings in the MetroLion’s RockVictoria HarbourCoronPicture Perfect: The White Island of Camiguin | LakwatseroPanglao: Alona’s Allure | LakwatseroSecrets of the Lakeside: The Waterfalls of Laurel & TalisayMiyaru FaruMemorial Temple of Lord BaoHotel Siesta ShibuyaHow to Get to Tinago FallsSimunul Island: The Birthplace of Islam in the Philippines | LakwatseroBalabac: Onuk Island, Pink Beach & Melville LighthouseBike Diary: Bike and Trek to Buscalan (Mount Polis – Bontoc – Buscalan) | LakwatseroTagaytay (Cavite)Yearend Adventure with Pacsafe Venturesafe 25L GII | LakwatseroFavorite Beach: Punta Sebaring of Bugsuk Island, BalabacWelcome to Apo Reef & Pandan Island!The Ruins of A FamosaHow to Get to Canyoneering SitePacsafe Ultimatesafe Z28, My Newest Ultimate Travel Buddy | LakwatseroPulangbato Falls: The Red Waterfalls of ValenciaLocationSpider House: Boracay’s Chill Corner | LakwatseroThe 10,000 Roses Café of Cordova, Cebu’s Newest CrazeHow to Get to Asik-Asik FallsHow to Get to Dao FallsWelcome to Concepcion1. First Single-Aisle Aircraft to Fly Non-Stop from the Philippines to AustraliaHow to Get to Casino PeakMaadhoo Finolhu (Picnic Island)Cagbalete Travel RequirementsNacpan and Calitang BeachesThe RockiesBalabacPagbilao: Iringan, Malicboy, Bahay-Pagi & Katapang FallsPetronas Twin TowerSta. Fe, Bantayan IslandEverest Base Camp Trek Primer: Frequently Asked QuestionsTaraw Cliff: See the Best View of El Nido | LakwatseroHow to Get to Elephant MountainAbout MandalaySpelunking Rate in Capisaan CavesScuba Diving in Romblon: Blue Hole and Gorda WallHow to Get to Imugan FallsHow to Get to Awao Falls?About SipalayComiran Island: The Pink Beach of Balabac, Palawan | LakwatseroBagan! Oh Bagan! | LakwatseroBuntot Palos Falls, Laguna’s Hidden Grandeur | LakwatseroSandugan WallMagtutuka RocksKoh Dac MaiPresenting Calayan IslandAbout Dumaguete CityOffbeat Cebu: Ten Amazing Waterfalls of the SouthHow to Get to Merloquet FallsMount Masaraga ItineraryBudget Stay in Boracay: W Hostel Boracay | LakwatseroRetail Therapy? Here Are 18 Best Places To Go Shopping in Seoul!10 Essential Tips for Exploring Tokyo on a Budget6 Reasons This Quaint Nova Scotia Town Is The Perfect Weekend Getaway From Maine10 Bantayan Island Resorts, Hotels, and Rentals for Your Tropical EscapeThe Incredible European Bike Tour That Takes You Through Three Countries In A Single Morning9 Foods You Must Experience In Alaska And Where To Find Them8 Things You Should Do Every Time You Walk Into A Hotel Room According To A Flight AttendantRetirement Diaries: Jan Suggests Staying Active But Not Too ActiveI’ve Only Paid For One Flight To Europe In 12 Years, Here’s HowI Worked At EPCOT, These Are My 10 Favorite Delicious Treats To Try At The Food And Wine FestivalFor The First Time, It’s A Family Affair In The Cockpit Of This AirlineAfter Nearly 70 Years, This Popular Train Route Returns On The East CoastThis Week’s Full Moon Is The Last Of Its Kind This Year, Here’s WhyWhy A Popular National Park Attraction Is Now Off Limits And Could Cost You ThousandsFarmers’ Almanac Predicts Cold, Snowy Winter For Most Of U.S., Here’s Where It Will Be Mild And DryPort Klang Day Trip: 10 Hours in Port Klang & Kuala Lumpur11 Extreme Things to Do in Queenstown New Zealand — The Adventure Capital of the WorldMuseum Of Ice Cream Singapore – 14 Playful IG-worthy Exhibitions, Unlimited Ice Cream, and the Largest Sprinkle Pool EverBurias Island: Your DIY Island Hopping in MasbateEl Nido Tour A: Breathtaking Lagoons7D Hong Kong Itinerary — Exploring Beyond the Food And Shopping Paradise17 Exciting Things to Do in Perth — Not For the Faint-Hearted19 Unique Travel Experiences You Can Buy That Make You RicherUlleungdo (울릉도): Misadventures at the secret island in KoreaTokyo Famous Food Guide: 7 things you can’t leave Tokyo without trying5D Lake Toba & Medan Itinerary — Caldera views and Gastronomic Adventures10D Germany Itinerary under S$1.1k — Gems in Munich, Düsseldorf, Cologne, Dortmund, Frankfurt9 Exciting Day Trips from San Francisco to Escape The City — From Skydiving to Exploring Coastal TownsKota Bharu Guide: Gateway to the Beautiful Perhentian Islands and a Lesser-known MalaysiaInterview with Alvin Ng on Travel Photography3D2N Koh Samui Itinerary — The Luxurious Adventure Getaway You NeedUltimate Singapore Food Guide — 54 Local-Approved Things to Eat in Singapore30D Backpacking in Japan Itinerary: 12 Cities Under S$3.1k for the Adventurous with the JR Pass — Sapporo, Tokyo, Osaka, Kyoto & KyushuHow I managed to convince myself and everyone else I could travel solo for a yearVisit the New Singapore Garden Oasis Tucked Away in a 51-Storey Skyscraper6 attractions in Busan you shouldn’t missBook a Staycation and Earn 50% AgodaCash Rebate For Your Next Holiday — Agoda 2.2 Flash SaleAll you need to know about WWOOFing in New ZealandOne-Week Bali Itinerary — The Lesser Known Side Most Tourists MissThe Only Guide You’ll Need To Nightlife in Phuket: Top 11 Places to Check Out for an Epic NightPhoto Guide to 15 of the Most Photogenic Places in Europe – France, Italy, Germany, Slovenia, Czech Republic, Hungary Edition7D Budget Tokyo & Mount Fuji Itinerary For S$1.3k Including AccommodationWhy you should skip Boracay and vist Palawan instead10 Taobao Travel Essentials Recommended by Frequent Travellers for Your Next Trip13 Reasons Why a Cruise Getaway is the Best Vacation Anyone can have7 different ways to experience the cultural activities in Yogyakarta10 Best Adventurous Things To Do In Bali Other Than ChillingThe Best Multi-currency Travel Card For Travellers — YouTrip vs Revolut vs InstaReM vs TransferWise ReviewYunnan Nature Bucket List For Outdoor Lovers — Best Spots in Kunming, Lijiang, Dali & Shangri-laWhy This Is My Favorite Hotel Credit Card, And Tips For Scoring The Most BenefitsSurviving the Wilderness at Sub-Zero Temperatures — Travel to Mongolia with TTI ExperiencesHow to Fall in Love In & With Tokyo2D1N Matsumoto Japan Itinerary — The Hidden Gem 3.5 Hours From TokyoSydney Food Trail Guide – 10 Must try things to eat in SydneyAn upgrade on your airline – Emirates Economy Class ReviewWhere to Stay In Taipei — 11 Gorgeous Hostels & Hotels at Prime Locations from S$14/nightA Rockstar Experience — Hard Rock Hotel Pattaya ReviewThe Ultimate Sapporo City Guide: 18 Things To Do-See-Eat In The Gateway To HokkaidoUltimate Bali Accommodation Guide — Value for Money Hostels to Affordably Luxurious VillasGuide to Climbing Mount Fuji — Everything You Need To Know About Climbing Japan’s Highest Mountain9 Ways to Satisfy Your Wandermust Without Breaking Your Wallet11 Instagram-Worthy Places in Singapore That Are FreeHakone Guide — The Day Trip You Need in Your Tokyo ItineraryFirst Timer’s Guide to India — Everything You Need to Travel India Like a ProWhere to Eat in Hanoi — 31 Local-Approved Places to Eat in Vietnam’s Charming Capital21 Most Rewarding Hikes Around the World — From Stunning Glaciers to Active VolcanoesTokyo Capsule Hotels — 11 Surprisingly Luxurious Places to Stay in Tokyo for Under S$707-Day Cambodia Itinerary Under S$600 — An Epic Journey of History, Adventure and TranquilityMorocco Photo Guide: 15 Insta-worthy Locations That’ll Change Your Mind About Africa40 Lesser-Known Things to Do in Australia Highly Recommended by Locals, Travellers and Celebrities3D2N Blue Mountains Itinerary: The Perfect Getaway Just 90-Minutes From SydneyHow to pack light and smart10 Essential Apps for Travelling in ChinaConquering Fears 1,463 Miles Away — TTI Bootcamp in PhilippinesWhere to Stay in Shanghai — Centrally-located Hostels, Hotels and Apartments Under S$53/pax15 Cheap Things to Do in Seoul for Under S$12Standing between India and Pakistan; the Wagah Border Experience10 Cheap and Affordable Hostels in Singapore Under S$30Where to Stay in Seoul — 14 Aesthetic Yet Affordable Accommodations In Rising Hipster Districts5D4N Japan Itinerary — A First Timer’s Experience in Niigata and the Remote Sado IslandWhat to Do in Cebu, Philippines — 10 Epic Experiences That Are Surprisingly AffordableTravellers in Quarantine — 12 Satisfying Things to Do Before Your Next AdventureTop 11 Outdoor Activities in Singapore — Places to Hike, Picnic and Get Closer to Nature13 Tips to Travel in Japan Over Peak Seasons — Cherry Blossoms, Autumn Foliage, Golden Week8-Day Japan Itinerary: 9 Cities in Kansai for Under S$900Swimming With Whale Sharks in Oslob — IG Worthy Photos at What Expense?5 Christmas Gift Ideas for Friends Who Love TravellingThe Complete Phillip Island Guide: The Day Trip From Melbourne You Can’t MissByron Bay Guide: 25 Things to Do in NSW’s Ultimate Hipster ParadiseWestern Australia’s Best Photo Spots — Hidden Gems In Perth, Rottnest Island, and Kalbarri for your Instagram9-Day Australia Road Trip Itinerary Around The Best Of NSW — Sydney, Blue Mountains and BeyondDream Cruise’s Thailand Seacation — What to Expect on This Cruise to Nowhere13 Reasons Why Byron Bay Should Be on Every NSW Itinerary5 Places to Visit in Bali Other Than the Beach10-Day Japan Itinerary — Tokyo to Osaka With The JR Pass for $1.1k5 Animal Cafes in Osaka not to be missedBarcelona in three courses15 Unique Experiences in Shikoku — The Laidback Island of Japan Undiscovered By Most TouristsHiking Chestnut Nature Park — Bicycle Pump Tracks and Rare Bird SightingsThe Best Day Trips From Tokyo For Food, Arts & Culture — Northward Golden Route9 Things to Do in Singapore That Are Perfectly Ok to Do Alone48-Hour Dubai Itinerary — The Best Stopover For Thrill SeekersThis New Lifestyle Card is Changing the Way We Travel — MCO Card6-Day Kyushu Itinerary — Chasing Autumn in a Quieter Side of Japan (Fukuoka, Kagoshima, Beppu)6D5N Nagano Itinerary — The Romantic Getaway 3 Hours from Tokyo (Kamikochi, Norikura and Matsumoto)Phuket Travel Guide: Making the Most of Your Day Trip in 11 Hours12 Unique Restaurants in Singapore Even Non-Foodies Will Find ImpressiveUSA Road Trip: 11-Day San Francisco to Los Angeles Itinerary Under S$1.8k3D2N Pattaya Itinerary — An Unexpected Adventure 2hrs from BangkokThe Ultimate Bali Food Guide: 21 Things To Eat in Seminyak, Ubud and Nusa DuaBukit Brown Cemetery — Everything You Need to Know Before Visiting This Old Singapore GraveyardWhy I Chose Travel Writing As My Retirement CareerBa Na Hills Guide — 10 Things To Do In Vietnam’s Breathtaking Hidden PlaygroundSingapoRediscovers Vouchers Ultimate Guide — maximise your S$100 incl. Pro-tips and FAQsIs Travelling Solo Scary? Not For This Singaporean Deaf Traveller — MairahThe Singaporean girl who rode on a Vespa from Singapore to Georgia (Ft. The Wandering Wasp)12 Top Eats in Hong Kong — A (very) Honest Food Review8 ways to see Hangzhou and Nanjing like a localLife after The Travel InternAir Taxi Flights in Singapore by 2024?Hiking in Switzerland — Stunning Hikes That Aren’t on Most Tourist’s Itineraries