Hana Hegerová (†89): Legendární šansoniérku vyznamenali!

© Korzo Hana Hegerová

Kollár udělil Hegerové in memoriam státní cenu pojmenovanou po představiteli slovenského národního hnutí za Rakousko-Uherska Jozefu Miloslavu Hurbanovi. Ocenění, které je spojeno s finanční odměnou zhruba 28.300 eur (719.000 korun), lze předat za mimořádné zásluhy například o rozvoj demokracie.

Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, zahájila kariéru jako herečka v žilinském divadle. V 60. letech začala zpívat v pražských divadlech Rokoko a Semafor. Proslavily ji zejména charakteristicky interpretované šansony.

Ocenění převzal vnuk Hegerové. „Věřím, že nenapodobitelný hlas a projev zůstane v paměti nejenom nás, ale i příštích generací,” řekl.

V roce 2016 tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska udělil Hegerové státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. V říjnu 2014 zase dostala od českého prezidenta Miloše Zemana Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.

Kromě Hegerové a Feldeka Kollár zmíněnou cenou vyznamenal i infektologa Petera Sabaku, někdejšího velvyslance ve Vatikánu a předsedu Konfederace politických vězňů Slovenska Antona Neuwirtha in memoriam, jakož i představitele protikomunistické křesťanské organizace Biela légia (Bílá legie). Ta působila po druhé světové válce a její zástupce tehdejší komunistický režim pronásledoval.

© Petr Mráček / stars24.cz / INCORP images Hana Hegerová

Udělování státní ceny Jozefa Miloslava Hurbana bylo spolu s další cenou pojmenovanou po někdejším představiteli takzvaného pražského jara v komunistickém Československu Alexanderu Dubčekovi zavedeno na Slovensku zákonem z roku 2017. Kiska pak neuspěl s návrhem, aby ústavní soud zákon o státních cenách zrušil z důvodu že podle ústavy oprávnění předávat vyznamenání a podobná ocenění patří prezidentovi. Možnost udělovat zmíněné státní ceny prosadila vládní koalice tehdejšího premiéra Roberta Fica poté, co Fico kritizoval Kisku za výběr lidí, jimž hlava státu udělila státní vyznamenání.

© Petr Mráček / stars24.cz / INCORP images Hana Hegerová

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

NHL ONLINE: Vejmelka dostane další šanci od začátku, hrají Chytil i Hertl

V noci ze čtvrtka na pátek se v NHL představí celá řada Čechů. Druhou šanci od začátku utkání dostane v brankovišti Arizony Karel Vejmelka, který naposledy naskočil do nevydařeného zápasu ... Read more »

SÚKL: Necelá třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

© Radek Sycha, EuroZprávy.cz Ilustrační foto Naopak jen výjimečně tuto možnost využívá 39 procent z nich. Zkontrolovat předepsané léky mohou v případě, že pacientovi vydávají lék na recept z jeho ... Read more »

Fiala: Mynářem zveřejněné informace nic nemění na situaci a dalším postupu

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové video, které dnes zveřejnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, potvrdilo, že ... Read more »

Dnešní tiskovka na případné aktivaci článku 66 nic nemění, vzkázal Fiala

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové video, které dnes zveřejnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, potvrdilo, že ... Read more »

Neočkovaní učitelé budou muset mít ve výuce respirátory, někde se bude testovat

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Ilustrační foto “S Adamem Vojtěchem jsme se dohodli, že žáci nebudou mít ve třídách respirátory a zároveň, že neočkovaní učitelé je budou muset mít ... Read more »

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně nosit respirátor

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Ilustrační foto “S Adamem Vojtěchem jsme se dohodli, že žáci nebudou mít ve třídách respirátory a zároveň, že neočkovaní učitelé je budou muset mít ... Read more »

Lidl stahuje mléko Pilos, hned tři druhy. Hrozí zažívací potíže, varuje mlékárna

Kdo jste si koupili v poslední době mléko v supermarketu Lidl, zpozorněte. Řetězec stahuje z regálů výrobky „Pilos“ Čerstvé mléko 1,5% 1 l, „Pilos“ Čestvé mléko 3,5% 1 l a ... Read more »

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči personálu a snížit návštěvnost, bojí se restauratér

© archiv Luboše Kastnera Luboš Kastner Netají se názorem, že vládní nařízení o prokazování bezinfekčnosti v restauraci není detailně promyšlené. Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ... Read more »

Hrad zveřejnil video s prezidentem Milošem Zemanem

© Poskytovatel: EVROPA 2 Hrad zveřejnil video s prezidentem Milošem Zemanem Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové Sněmovny. ... Read more »

Hanychová má s Prachařem vztahy na bodu mrazu: Do vily Like House šla kvůli němu

Agáta Hanychová v pondělí nastoupila do Like Housu a jako dvojnásobná matka samozřejmě dostává časté dotazy, zda jí nevadí opouštět děti na celý týden. Na to má ale Agáta jasnou ... Read more »

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů zdarma ještě klesne

© Pixabay Ilustrační foto Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že od 1. listopadu už lidé nebudou mít preventivní testy na koronavirus hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Využít je budou ... Read more »

Výběr z bankomatu už brzy nemusí být bezpečný: nový program rozpozná PIN

© CHIP.cz Bezpečnostní experti se zasloužili o noční můru uživatelů, kteří vybírají hotovost z bankomatů, anebo jejich prostřednictvím provádějí i další bankovní transakce. Vytvořili program, který zkoumal zadávání údajů do ... Read more »

Asociace: Návštěvnost bazénů je na 60 procentech, bez hrazených testů bude ještě nižší

© Pixabay Počasí Vláda na středečním mimořádném jednání rozhodla, že od 1. listopadu už lidé nebudou mít preventivní testy na koronavirus hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Využít je budou v ... Read more »

Plačící Ben Cristovao i NotSoFunnyAny upozorňují na velmi důležitou věc

© Poskytovatel: EVROPA 2 Plačící Ben Cristovao i NotSoFunnyAny upozorňují na velmi důležitou věc Video iniciativy Svoboda zvířat ukazuje autentické reakce celebrit na hrůzné záběry z laboratoří, kde trpí zvířata. A ... Read more »

Fiala: Mynářovy informace nic nemění na situaci a dalším postupu

Praha – Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a dalším postupu. Do 8. listopadu nejsou žádné aktivní kroky prezidenta Miloše Zemana nezbytné, pro ... Read more »

Zrušení hrazených testů může snížit návštěvnost bazénů, obávají se provozovatelé

© Pixabay Ilustrační foto Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu. Zrušení hrazených testů na koronavirus a zkrácení jejich platnosti ji může dále ... Read more »

Pobodaná v sanitce. Anna Kadeřávková vyděsila fanoušky. Všechno je ale nakonec úplně jinak

© Poskytovatel: Frekvence 1 Snímky, na kterých herečka Anna Kadeřávková leží v sanitce, všechny pořádně vyděsily. “Dostala jsem nožem do břicha,” napsala k tomu hvězda seriálu Ulice. Fanoušci jí začali ... Read more »

Češi pomáhají uprchlickým sirotkům i bez vlády. Za vlastní peníze ulehčují život v táborech v Řecku

© Poskytovatel: Hlidacipes.org Jsou to už tři roky, co Českem rezonovala kauza „syrských sirotků“. Vláda se tehdy nepřipojila k evropskému relokačnímu programu a rozhodla, že nepřijme ani jediné dítě bez doprovodu. ... Read more »

Čína otestovala hypersonickou střelu. Nebo jen neškodnou kosmickou loď?

Deník Financial Times nedávno přišel s tvrzením, že Čína v srpnu otestovala hypersonickou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Podle Pekingu… © Poskytovatel: Zive.cz Deník Financial Times nedávno přišel s tvrzením, že ... Read more »

Třetí dávka očkování: Jak ovlivní platnost očkovacího certifikátu?

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie. Očkovací certifikát má být již brzy vyžadován i na dalších místech. Od 1. listopadu budou totiž podle nových opatření ... Read more »

Babiš: Mynář mě informoval o schůzi Sněmovny, o Vondráčkovi nepadlo ani slovo

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Mynář při dnešním prohlášení novinářům řekl, že jej Zeman pověřil ještě před hospitalizací 10. října, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové ... Read more »

ČNB obnoví po devíti letech odprodej části výnosů z devizových rezerv

© Michal Zelinka / INCORP images Česká národní banka Obnovení odprodeje je podle centrální banky součástí normalizace měnové politiky, kterou bankovní rada provádí od konce devizových intervencí v dubnu 2017. ... Read more »

Lídři EU jsou před summitem nejednotní ohledně reakce na růst cen energií

Brusel – Rozdílné pohledy na příčiny i možná řešení současné situace na trhu s energiemi prezentovali lídři členských států Evropské unie před dnešním začátkem zasedání Evropské rady. Někteří včetně českého ... Read more »

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, zjistila studie

© Pixabay Vakcína, ilustrační foto Účastníci testů dostali třetí dávku v průměru 11 měsíců po druhé dávce, část z nich dostala placebo. Ve skupině, která dostala třetí dávku, se později ... Read more »

Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 procent, ukázala studie

© Pixabay Očkování, ilustrační foto Účastníci testů dostali třetí dávku v průměru 11 měsíců po druhé dávce, část z nich dostala placebo. Ve skupině, která dostala třetí dávku, se později ... Read more »

Mynář: Předávání vyznamenání bude odloženo, pokud Zeman nerozhodne jinak

Praha – Předávání státních vyznamenání bude z 28. října odloženo na pozdější termín, pokud prezident Miloš Zeman nerozhodne jinak. Na tiskovém briefingu na Pražském hradě to řekl vedoucí Kanceláře prezidenta ... Read more »

Mynář se ohradil, že by někdo manipuloval podpis prezidenta

Praha – Hradní kancléř Vratislav Mynář se na tiskofém briefingu ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval nebo falšoval podpis prezidenta. Je připraven poskytnout součinnost policii. © ČTK Vratislav ... Read more »

PRVNÍ ZÁBĚRY Zemana v nemocnici: Kancléř Mynář zveřejnil videozáznam!

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Miloš Zeman na záběrech z nemocnice Mynář na tiskové konferenci také připodobnil současný stav věci k období, kdy byl prezidentem Václav Havel. “V roce ... Read more »

Mynář zveřejnil video se Zemanem. Situaci přirovnal k Havlovi

© Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz Vratislav Mynář Mynář na tiskové konferenci také připodobnil současný stav věci k období, kdy byl prezidentem Václav Havel. “V roce 1996 Kancelář dokonce nezveřejnila ani informace o ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic