Gümrükten 'rüşvet' şebekesi çıktı! Dikkat çeken ifadeler: Para müdürün arabasına konulur

gümrükten 'rüşvet' şebekesi çıktı! dikkat çeken ifadeler: para müdürün arabasına konulur

Gümrükten ‘rüşvet’ şebekesi çıktı! Dikkat çeken ifadeler: Para müdürün arabasına konulur

Çatalca’daki Muratbey Gümrük Müdürlüğü’ne yönelik rüşvet operasyonunda 48 kişi gözaltına alınmıştı. O soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, görevden alınan gümrük müdürü, örgütün lideri olarak yer aldı. Dosyadaki itirafçı, “Gümrüğün tescil kısmındaki paraları bir süre ben topladım. Ardından müdürün aracına konulur ya da evinde teslim edilir” ifadelerini dedi.

Muratbey Gümrük Müdürlüğü’ne yönelik rüşvet soruşturması tamamlandı. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 48 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

TRT Haber’in haberine göre; ‘İrtikap, rüşvet almak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak’ suçlarını işledikleri öne sürülen şüphelilerin 30 yıla kadar hapisleri isteniyor.

ÖRGÜT LİDERİ ESKİ MÜDÜR 

Görevden alınan gümrük müdürü örgüt lideri, gümrük müdürünün yardımcıları ise örgütün yöneticisi olmakla itham ediliyor. İddianameye göre zanlılar, gümrüğe gelen malların muayene işlemlerine belirli tutarlar karşılığında olur veriyorlar.

Örneğin malları fiziki muayene olmadan gümrükten geçirmek için istenilen tarife 40 bin dolar. Kimya incelemesi yapılması gereken mallarda ise gerekli kontroller yapılmadan ürünleri geçirebilmek 60 bin dolara mal oluyor.

Usulsüz belgelerin onay tarifesi ise nispeten daha düşük. Malın cinsinin, miktarının, ağırlığının usulsüz yazıldığı evrak, 20 ila 30 bin dolar arasında değişen rakamlara onaylanıyor.

“RÜŞVET MÜDÜRÜN BAGAJINA KONULUR”

Şüphelilerin teknik takibe takılan rüşvet konuşmaları dikkat çekti. İtirafçı ifadesinde, “Gümrüğün tescil kısmındaki paraları bir süre ben topladım. Muayene kısmında ise müdürün iş takipçisi tarafından memurlardan paralar toplanır. Ardından müdürün aracına konulur ya da evinde teslim edilir. Evraklardaki bilgilerle oynanarak malların düşük vergi ödenmesi sağlanır” dedi.

 

RÜŞVET ÇARKININ SÜRDÜRÜLMESİ ADINA HAYALİ GÖREV TANIMLAMALARI UYDURULDU

Bir başka ifade de ise rüşvet çarkının sürdürülebilmesi adına, aslında sistemde var olmayan hayali görev tanımlamaları uydurulduğuna dikkat çekiliyor.

Gizli tanık ise, “Müdür yardımcısı rüşvette kendisine yardım edecek memurları seçerek onlara aktif görevler verdi. Literatürde olmasa da uygulamada kurul şefleri oluşturdu. Bu şefler kendilerine rüşvet organizasyonunda rahatlıkla hareket etme imkanı sağladı. Şefler aktif olarak faaliyette bulunmaz, yalnızca rüşvet çarkı için hareket eder. Gümrük işlemlerine ‘olur, olmaz’ diye son aşamada onlar karar verir” diye konuştu.

Şüpheliler, Silivri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın yargılanmaya başlanacaklar.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World