Gmina Czermin. "Dla was to kolejny projekt, dla nas całe życie". Mieszkańcy Czermina nie chcą na swoim terenie linii KDP

Gmina Czermin. “Dla was to kolejny projekt, dla nas całe życie”. Mieszkańcy Czermina nie chcą na swoim terenie linii KDP

Linia Kolei Dużych Prędkości w gminie Czermin?

W powiecie pleszewskim trwają konsultacje w sprawie planowanej budowy linii Kolei Dużej Prędkości. W czwartek, 22 września 2022 roku, z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego spotkali się mieszkańcy gminy Czermin, przez którą przebiegają 3 z 4 zaplanowanych wariantów. Najbardziej inwazyjny jest pierwszy, który przecina na pół kilka miejscowości. Drugi i trzeci “zahaczają” o południową część gminy.

Mieszkańcy przywitali przedstawicieli spółek CPK i BFF transparentem “STOP kolei, która Czermin dzieli”. Po wysłuchaniu krótkiej prezentacji, przeszli do zadawania pytania, wyrażania swoich obaw i wątpliwości. – Dla was to jest kolejny projekt, dla nas całe życie – mówiła jedna z kobiet. – Teraz z Kowalewa do Poznania pociągiem dojedziemy w niecałą godzinę. Wystarczy zmodernizować obecną infrastrukturę, puścić w ciągu doby kilka pociągów, które będą się zatrzymywały tylko w większych miastach i efekt będzie podobny – komentował mieszkaniec gminy Czermin. – Jaki jest sens ciągnięcia tej linii przez naszą gminę i powiat skoro nikt z tego tutaj nie skorzysta. Przez Konin byłoby szybciej – dodawał inny. Nawet sobie nie wyobrażacie, jakie straty – przy tych kosztach życia – poniosą rolnicy – podkreślała kolejna osoba. – Młodzi brali kredyty, żeby się wybudować. Mieszkają 2-3 lata i co teraz? Co oni mają zrobić? – dopytywała mieszkanka. – Jesteśmy gminą rolniczą. Wielu z nas realizuje różne projekty unijne, który wymagają od nas zachowania takiego stanu, jaki był w momencie podpisania umowy. Jeśli zabierzecie nam ziemię, kto zapłaci karę? – brzmiało następne pytanie.

– Wszelkie kary my będziemy przejmować – zapewniali przedstawiciele CPK i podobnie jak w Dobrzycy zachęcali do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, wypełniania ankiet lub wysyłania uwag. – Im więcej kolizji, kosztów związanych z wyburzeniami, zgłoszeń ze strony społecznej, tym więcej dana trasa zbiera tzw. punktów ujemnych do naszej analizy. My wybiegamy w stosunku do decyzji środowiskowej – bo właściwe konsultacje społeczne odbędą się na tym etapie – przyjechaliśmy dużo wcześniej, aby już teraz pozyskać informacje od mieszkańców – podkreślał Krzysztof Smardzewski, przedstawiciele Spółki BBF.

Na koniec każdy mógł indywidualne porozmawiać i przeanalizować swoją sytuację z przedstawicielami CPK.

Przypomnijmy, że Rada Gminy Czermin już na sesji, która odbyła się 21 lutego 2022 roku, zajęła negatywne stanowisko w stosunku do budowy i proponowanych tras kolejowych przebiegających przez teren gminy. W kolejnych tygodniach wójt zorganizował spotkania informacyjne dla mieszkańców. Jak Sławomir Spychaj ocenia czwartkowe spotkanie?

– Niewiele wątpliwości zostało rozwianych. Kilka pytań pozostało bez odpowiedzi. Mówią o tym, że od momentu, w którym mieszkańcy dostaną pieniądze za wywłaszczenie, do chwili, kiedy będą musieli opuścić dom minie półtora roku. Konia z rzędem temu, kto dzisiaj w takim okresie się wybuduje. Pytanie, jakie będą ceny, bo w ciągu 1,5 roku inflacja może skoczyć o kilka procent – mówił tuż po spotkaniu wójt Sławomir Spychaj. – Do 5 września na wszystkich drogach powiatowych i gminnych nie było zaznaczonego żadnego wiaduktu. Dopiero po naszym spotkaniu online, to zostało naniesione. Gdyby tak się nie stało, to spotkanie nie odbyłoby się. Cieszę się, że mieszkańcy przyszli i aktywnie uczestniczyli w zebraniu. Obawiam się jednak, że wiele naszych uwag w takim czy innym wariancie nie zostanie wzięte pod uwagę – kontynuował gospodarz gminy Czermin. – Dla naszego samorządu nie widzę żadnych korzyści, a tylko zwiększenie kosztów. Wydłuży się trasa szkolnego autobusu. W zasadzie nie poznaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy gmina musi przejąć drogi. Linii oświetleniowej na tych “łącznikach” też nie wybudują, bo ja czegoś takiego przy autostradach nie widziałem.

Linia będzie gotowa w 2030 roku?

W Polsce od kilku lat trwają prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Powstać ma nowe lotnisko i sieć linii kolejowych, z ruchem pasażerskim, przewidzianym nie tylko dla KDP: do 350 km/h, ale także dla ruchu regionalnych ekspresów mogących rozwijać prędkość do 160 km/h.

Przez nasz teren ma przebiegać linia Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań. W początkowej fazie opracowano 8 wariantów tras. Na bieżącym etapie zostały tylko 4. Spośród nich zostanie wybrany tzw. wariant inwestorski. Wg harmonogramu ostateczną decyzję powinniśmy poznać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Kwestie proceduralne powinny zamknąć się do 2027 roku, a linia ma zostać oddana do użytku trzy lata później.

[promo]4384321 ;1;Polub nas na FB[/promo]

News Related

OTHER NEWS

Niespodzianka w meczu Realu Madryt!

Vinicius Junior w akcji Real Madryt zgubił pierwsze punkty w sezonie. Remis Królewskich z Osasuną kosztował mistrzów Hiszpanii utratę pozycji lidera La Liga. W spotkaniu rzutu karnego nie wykorzystał Karim ... Read more »

Uważaj na takie połączenia owoców. Zobacz - przez to szybciej gniją i mogą tracić swoje właściwości

Uważaj na takie połączenia owoców. Zobacz – przez to szybciej gniją i mogą tracić swoje właściwości Smaki Kujaw i Pomorza – sezon 4 odcinek 33 – Biskupin Te połączenia owoców ... Read more »

Rząd zdecydował: dwie rekordowe podwyżki płacy minimalnej. Ile wyniosą minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa [2.10.2022]

Rząd zdecydował: dwie rekordowe podwyżki płacy minimalnej. Ile wyniosą minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa [2.10.2022] Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów, które już zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw: od 1 ... Read more »

Lawina wniosków o przeliczenie emerytur. Ich wniosków ZUS nie odrzuci i podwyższy im świadczenie [3.10.2022]

Lawina wniosków o przeliczenie emerytur. Ich wniosków ZUS nie odrzuci i podwyższy im świadczenie [3.10.2022] Tablice średniego dalszego trwania życia publikuje Główny Urząd Statystyczny. Są one kluczowym elementem przy wyliczaniu ... Read more »

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ile wynosi świadczenie? To rodzice mogą zadecydować o wielkości wypłat

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ile wynosi świadczenie? To rodzice mogą zadecydować o wielkości wypłat Rodzice z dziećmi Rodzina siedząca na podłodze Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest nowym świadczeniem dla rodziców posiadających co ... Read more »

Kruszwica. Tak było na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka z Klubem Turystyki Rowerowej "Goplanie" . Zdjęcia

Kruszwica. Tak było na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka z Klubem Turystyki Rowerowej “Goplanie” . Zdjęcia Smaki Kujaw i Pomorza – Sezon 4 odcinek 35 W Rajdzie Pieczonego Ziemniaka z KTR “Goplanie” ... Read more »

Papszun nie gryzł się w język po meczu

Na zdjęciu: trener Marek Papszun – Nie wiem, czemu nas szkolą, pokazują i ostrzegają o stemplach, bo to ma miejsce i nie jest respektowane – mówi trener Rakowa Częstochowa Marek ... Read more »

Wyniki Lotto 02.10.2022 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa

Wyniki Lotto poznajemy we wtorki, czwartki oraz soboty Wyniki Lotto 02.10.2022. Sprawdź, czy najnowsze wyniki Lotto okazały się dla ciebie szczęśliwe. Już we wtorek, w głównym losowaniu Lotto, do wygrania ... Read more »

Wybory w Brazylii - Lula czy Bolsonaro? Głosowanie zakończone

Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich w Brazylii, w których największe szanse mieli były prezydent Luiz Inácio Lula da Silva i urzędujący Jair Bolsonaro. Luiz Inácio Lula da Silva i ... Read more »

TOP 9 jesiennych koncertów i festiwali na Śląsku. Muzyka filmowa, metal i jazz – jest w czym wybierać

TOP 9 jesiennych koncertów i festiwali na Śląsku. Muzyka filmowa, metal i jazz – jest w czym wybierać Uczta dla fanów jazzu – Palm Jazz Festiwal Nadchodzi prawdziwa uczta dla ... Read more »

"Za młody, żeby umierać"... Odszedł od nas Szymon Kondycki

“Za młody, żeby umierać”… Odszedł od nas Szymon Kondycki Szymon Kondycki zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Nikt się nie spodziewał jego śmierci. Jeszcze dzień wcześniej zagrał mecz w barwach Łużyczanki ... Read more »

Przysięga - to wydarzy się w serialu na początku października. Gulperi zostaje porwana w zamian za Emira! [3.10.2022]

Przysięga – to wydarzy się w serialu na początku października. Gulperi zostaje porwana w zamian za Emira! [3.10.2022] W ostatnim odcinku serialu “Przysięga”: Gdy Savas nie wyjawia Gulperi, co się ... Read more »

Nowy Sącz. Kierowca bmw wjechał... na bariery ochronne. Przyszła jesień, Policja apeluje o wzmożoną ostrożność

Nowy Sącz. Kierowca bmw wjechał… na bariery ochronne. Przyszła jesień, Policja apeluje o wzmożoną ostrożność Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody Kierowca samochodu osobowego bmw stracił panowanie ... Read more »

Te osoby nie dostaną 3 tysięcy złotych na węgiel. Takie są nowe zasady uzyskania Dodatku Węglowego [3.10.2022]

Te osoby nie dostaną 3 tysięcy złotych na węgiel. Takie są nowe zasady uzyskania Dodatku Węglowego [3.10.2022] Przypomnijmy, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę ... Read more »

Krystian Ochman wystąpił w Poznaniu. To był niesamowity koncert! [ZDJĘCIA]

Krystian Ochman wystąpił w Poznaniu. To był niesamowity koncert! [ZDJĘCIA] Krystian Ochman w Poznaniu W niedzielę. 2 października na Sali Ziemi w Poznaniu odbył się koncert Krystiana Ochmana. Zwycięzca 11. ... Read more »

Borusja wygrywa w derbach, Dyskobolia gromi Płomień

Borusja wygrywa w derbach, Dyskobolia gromi Płomień Tyle tytułem zawodowej piłki. Przenosimy się na amatorskie boiska i zaczynamy od derbowego pojedynku w V lidze. Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski rozbiła u ... Read more »

MŚ: Pierwsza runda zakończona. Sprawdź, jak wyglądają tabele

Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski Za nami dziesiąty dzień rywalizacji na MŚ siatkarek. W niedzielę odbyły się trzy spotkania. Zakończyły one zmagania w pierwszej rundzie. Sprawdź, jak obecnie prezentują się ... Read more »

Mark Zuckerberg zwalnia. Tak źle jeszcze nie było

Meta (d. Facebook) zetnie zatrudnienie. Założyciel firmy już zapowiedział, że koncern pod względem kadr „będzie nieco mniejszy”. Mark Zuckerberg zwalnia. Tak źle jeszcze nie było Mark Zuckerberg, w rozmowie z ... Read more »

Takich rzeczy nie trzymaj w portfelu. One odpychają pieniądze. Takie są popularne przesądy o bogactwie [lista]

Takie rzeczy odpychają pieniądze. Lepiej nie trzymać ich w portfelu Istnieje wiele przesądów, które mają przyciągać pieniądze do naszego portfela. Któż nie chciałby mieć poczucia bezpieczeństwa finansowego i portfela wypchanego ... Read more »

TVN TŁUMACZY SIĘ z wywiadu z Piotrem Kraśką! Musieli zmienić scenariusz "Dzień Dobry TVN"

TVN TŁUMACZY SIĘ z wywiadu z Piotrem Kraśką: Wywiad z Piotrem Kraśką w “Dzień Dobry TVN” odbił się mediach szerokim echem. Nawet w programie na żywo musiano wprowadzić pewne zmiany. ... Read more »

Przestał wyciekać gaz z rurociągu Nord Stream 1

Przestał wyciekać gaz z rurociągu Nord Stream 1 Jak poinformowała Duńska Agencja Energii, udało się opanować sytuację na rurociągu Nord Stream 1. Wcześniej, w sobotę, ustąpił wyciek z Nord Stream 2. (Spółka) Nord Stream AG poinformowała nas, ... Read more »

Gang Bystrzaków w Biedronce. Książka bije rekordy

Jeszcze łatwiejsza droga do zdobycia Bystrzaka Od poniedziałku, 3.10 sieć Biedronka rusza ze specjalną ofertą. Za zakupy zrealizowane do 8.10 o wartości min. 99 zł (ze standardowymi wyłączeniami) klienci otrzymają ... Read more »

Podwójna podwyżka pensji minimalnej w 2023. Kwota jest wyższa, niż wstępnie zakładano. Oto stawki [3.10.2022]

Podwójna podwyżka pensji minimalnej w 2023. Kwota jest wyższa, niż wstępnie zakładano. Oto stawki [3.10.2022] Polacy w ostatnich latach przyzwyczajeni byli do tego, że płaca minimalna rośnie raz w roku ... Read more »

PKO Ekstraklasa: Raków nie wykorzystał wielkiej szansy. Zobacz tabelę

Piłkarze Rakowa Częstochowa Raków Częstochowa w wyjazdowym meczu z Widzewem Łódź zaliczył jedynie bezbramkowy remis i zmarnował szansę na awans na szczyt ligowej stawki. Zobacz, jak prezentuje się tabela PKO ... Read more »

Eksperci jednogłośnie po wielkim występie Haalanda

Na zdjęciu: Erling Haaland. – Jeżeli w City wszyscy będą zdrowi po mundialu i oni z tym Haalandem nie wygrają Ligi Mistrzów, to już chyba nigdy jej nie wygrają – ... Read more »

Od kiedy Biedronka czynna w niedzielę? Czy sklepy staną się "punktami medycznymi"?

Biedronka (zdjęcie ilustracyjne) Biedronka, zdjęcie ilustracyjne Biedronka (zdjęcie ilustracyjne) Biedronka (zdjęcie ilustracyjne) Od kiedy Biedronka czynna w niedzielę? To pytanie zadają sobie zarówno klienci, jak i pracownicy sklepów. Biedronki miałyby ... Read more »

Marzenie zmieniło się w koszmar. "To miał być jej atut"

Iwona Nowodworska Iwona Nowodworska leży bezwładnie w wodzie kilka minut. Dryfującej kobiecie na pomoc rzuca się jeden z kibiców. Rozpoczyna się 15-minutowa resuscytacja. 4 czerwca 2022 r. był długo wyczekiwanym ... Read more »

Takie nazwy mają rocznice ślubu. Oto znaczenie każdej z nich. Znałeś je wszystkie? [lista - 3.10.2022]

Takie nazwy mają rocznice ślubu. Oto znaczenie każdej z nich. Znałeś je wszystkie? [lista – 3.10.2022] Nazwa każdej z rocznic ślubu, to jedynie symbolika, która może nam pomóc w świętowaniu ... Read more »

Opinie Moto.pl: Skoda Octavia RS vs. Hyundai i30 N. Usportowione kompakty dla praktycznych

Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS Skoda Octavia RS ... Read more »

Rewolucja w polskim Kościele. Żonaci mężczyźni będą mogli rozpocząć posługę

Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne) Ksiądz – zdjęcie ilustracyjne Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne) Biskup kielecki Jan Piotrowski zdecydował o wprowadzeniu diakonatu stałego. Oznacza to, że świeccy mężczyźni, również żonaci, będą mogli udzielać ślubów, ... Read more »

Masz takie objawy? To znaczy, że brakuje witaminy D w organizmie. Jak skutecznie uzupełnić niedobór?

Masz takie objawy? To znaczy, że brakuje witaminy D w organizmie. Jak skutecznie uzupełnić niedobór? Witamina D i funkcjonowanie organizmu. To warto wiedzieć To już wiadomo na pewno. Witamina D ... Read more »

Najpierw odeszli, a potem niespodziewanie wrócili! Ich pojawienie się wprowadziło niezłe zamieszanie

Najpierw odeszli, a potem niespodziewanie wrócili! Ich pojawienie się wprowadziło niezłe zamieszanie Bohaterowie seriali, którzy powrócili po latach Popularne seriale obyczajowe stale przedłużane są o kolejne sezony, a niektóre goszczą ... Read more »

"Rolnik szuka żony". Michał wybrał kandydatkę "na ślepo". Nie mógł uwierzyć, na kogo trafił

‘Rolnik szuka żony’ ‘Rolnik szuka żony’ ‘Rolnik szuka żony’ ‘Rolnik szuka żony’ ‘Rolnik szuka żony’ ‘Rolnik szuka żony’ ‘Rolnik szuka żony’ ‘Rolnik szuka żony’ Listy przeczytane, kandydaci wybrani. W drugim ... Read more »

Środowisko piłkarskie w żałobie. Nie żyje Szymon Kondycki. Miał 23 lata

Środowisko piłkarskie w żałobie. Nie żyje Szymon Kondycki. Miał 23 lata Szymon Kondycki zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Nikt się nie spodziewał jego śmierci. Jeszcze dzień wcześniej zagrał mecz w ... Read more »

Polska Fundacja Narodowa fundatorem jednej z nagród konkursu Young Design

konferencja Polska Fundacja Narodowa jako partner konkursu Young Design ufundowała jedną z nagród w kolejnej edycji organizowanej co roku przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego rywalizacji młodych projektantów – powiedział PAP Temistokles ... Read more »

Polska noc W Toruniu. Zmarzlik mistrzem, Janowski z brązem

Polska noc W Toruniu. Zmarzlik mistrzem, Janowski z brązem Na podium Bartosza Zmarzlika czekała nie tylko dekoracja i odbiór złotego medalu mistrzostw świata, ale i oblewanie się szampanem z rywalami. ... Read more »

Drugi w sezonie tytuł Kacpra Żuka. Udany tydzień Polaków

Na zdjęciu: Kacper Żuk Polscy tenisiści kolejny tydzień rywalizowali w zawodach rangi ITF World Tennis Tour. Z bardzo dobrej strony pokazali się Kacper Żuk, Maciej Rajski i Katarzyna Kawa. Po ... Read more »

Trener ostro po klęsce. Te słowa wiele mówią

Na zdjęciu: Mantas Cesnauskis – Nie było na co patrzeć w tym meczu, dlatego podziękowania dla kibiców, że nie opuścili hali i nas wspierali do samego końca – mówi Mantas ... Read more »

Tak Julia Pietrucha pojawiła się na premierze. Uderzające piękno

Julia Pietrucha wybrała się do teatru i zachwyciła Julia Pietrucha pojawiła się na premierze sztuki “Bliżej” w Teatrze 6.piętro. Na Instagramie zachwyca się spektaklem, a fani zachwycają się nią. Jej ... Read more »

Zuzanna Dąbrowska: Rząd opróżnia kolejne skarbonki

Zawsze dobrze mieć pod ręką trochę gotówki. A jeszcze lepiej, jeśli nikt inny o niej nie wie i nie trzeba się dzielić. Dzięki temu można ją wydać na własne cele, ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network