Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Çevresinde Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya var. Ülkenin, batısındaki tüm yollarının birleştiği ve İstanbul’dan sonraki en işlek kavşak… Özellikle de yazın en az 150-200 bin aracın geçtiği söyleniyor. Hatta, “Afyon’a gidilmez Afyon’dan geçilir” diye de bir söz var.

Sosyal medyada mavrası çok bu durumun: “Herkes mola veriyor ama kimsenin asıl varış yeri ben değilim” diyor aşkına kavuşamayan. Ama ne yalan söyleyeyim, Hürriyet yazarları ile Afyon’a gittiğimde anladım ki öyle ‘geçip gidilecek’ bir şehir değil burası.

geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Binlerce yıllık medeniyetlerin kalıntıları, yaşayan asırlık yapıları, peri bacaları ve pek tabii termal tesisleri, kaymağı, sucuğu ile Afyon’a gitmek için epey sebep sunabilirim size.

geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Bunları cebinizde tutun ama gelin size önce gastronomi ile öne çıkmaya çalışan bir kentin, Sucuk Müzesi’ni anlatayım. Sucuğun da müzesi olur mu demeyin, muhteşem olmuş.

geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

TÜRK MUTFAĞININ İZLERİNİ MÜZELERDE SÜRÜN

Cumhuriyetimizden 3 yaş büyük Cumhuriyet Sucukları. Afyonkarahisar’ın tanınmış kasaplarından Kara Mehmet, 1920’li yıllarda, henüz Cumhuriyet ilan edilmeden önce, yeni açtığı kasap dükkanının ismini, yine o döneme has duygularla “Cumhuriyet” koyar ve uyguladığı leziz formülü ile yaptığı sucukların ünü de tüm Türkiye’ye yayılır.

geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

O vefat ettikten sonra bayrağı oğulları Ahmet ve Ömer Kocaşaban devir alır. Sonrasını Et ve Sucuk Müzesi Müdürü Mehmet Doğan anlatsın:

geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

CUMHURİYET İLE YAŞIT MATERYALLER

“Gastronomi bir yeme içme kültürüdür. Ülkelere göre değil yöresel olarak bile değişiklikler gösterir. Mutfakta pişen yemek, sofrada kullanılan kap kacak bile birbirinden farklıdır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, kadim topraklarımızda da her kültür birbirini etkilemiş, kendinden izler bırakmıştır.

geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Bu izleri görebileceğiniz en güzel yerlerse şüphesiz gastronomi müzeleridir. Biz de istedik ki 1920’den bu zamana kadarki süreçte ne tür materyaller kullanılmış, o dönem işleyiş nasılmış misafirlerimiz görsün. Müzemizi kurma amacımız budur. Ayrıca müzemizdeki ‘kırmızı’ renkli; bıçaklardan tutun da dolum- üretim makinalarına kadar tüm materyaller o yıllarda fabrikamızda birebir kullanılmıştır. Bu materyallerin yeni gibi göründüğüne bakmayın. Hepsi bakımdan geçirildi.”

İHTİYAR DELİKANLI MÜZENİN GÖZDESİ

Sucuk müzesinin girişinde ünlü sanatçı Ahmet Güneştekin’in boğa heykeli karşılıyor sizi. Ardından geçmişten günümüze sucuk imalatında kullanılan makina ve aletler, sonrasında da sucuk yapımında kullanılan baharatlar ve farklı porselenlerden hazırlanan- Gaudi tarzında- manda, inek, boğa bibloları geliyor sırasıyla. Gelelim müzenin beni en çok etkileyen iki önemli bölümüne. Bunlardan ilki müzenin tam ortasında. 1943 yılında ailenin ilk sevkiyat aracı olarak kullandığı kıpkırmızı bir DODGE marka araç. Bakım ve onarımları yapılmış. Bu araçla zamanında yakın bölgelere sucuk sevkiyatı yapılıyor imiş. Sucuk müzesinde böyle bir ihtiyar delikanlı ile karşılaşmak günümü güzelleştirdi.

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ

Müzede beni en çok etkileyen ikinci bölüm ise 1930’lu yılların Afyonkarahisar’ının canlandırıldığı bölüm. Ki bu bölümde Cumhuriyet sucuklarının şu an Belediye Çarşısı olan o zamanlar da ise Hal Çarşısı olarak bilinen yerde açılmış hali de mevcut. Dükkânın içindeki her ayrıntı; yer zemini, tezgâh, buzdolabı, terazi, yazar kasa, o dönemden. Müze müdürü Mehmet Doğan ile geçiyoruz tezgâhın ardına. Diyor ki: “Yani tabii o zaman kasaplık bir zanaattı. Merdiven altı üretim, halkı yanıltmak falan… Yoktu öyle şeyler. Özlüyoruz o günleri.”

geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

Geçmişten günümüze sucuk üretimi bu müzede

DÜNYA ÇEŞMESİ

Dükkânın hemen dışında ise yine o dönemde çarşının göbeğinde bulunan dünya heykeli çeşmesi var. Ki bu çeşme o zaman çarşı esnafının su aldığı tek çeşme imiş. Çarşı 1986 yılında yıkılmış çeşme de Gazigöl ilçe meydanında 1-2 yıl sergilendikten sonra belediyenin deposuna kaldırılmış. Müze için tozlu raflardan alınıp, tamir ettirilip, müzeye getirilmiş. Sucuk Müzesinin resmi açılışı henüz yapılmadı ama haftanın 6 günü- sabah 08:30 akşam 17:30 saatlerinde ücretsiz şekilde gezme imkânı mevcut.

PASTIRMA- SUCUK KAVGASI

-Sucuk demişken 2022’de Kayseri ile girilen ben diyeyim kavga, onlar desin ki ‘atışma’yı da hatırlatmak isterim. Dönemin Afyonkarahisar Tarım Orman Müdürü İbrahim Acar’ın Afyon’da Kayseri’den 8-9 kat fazla sucuk üretildiğini açıklamasının ardından başlamıştı o kavga. Gündemi de hayli meşgul etmişti. Yeri gelmişken yazmak istedim, bence ikisi de hayli leziz ama yalan yok sucuk deyince Afyon, pastırma deyince de Kayseri geliyor benim aklıma. Afyon sucuğunun coğrafi işaret aldığını hatırlatmakta da fayda var.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World