Francja rozwścieczyła Majottę. Nadciąga krach marzeń migrantów

francja rozwścieczyła majottę. nadciąga krach marzeń migrantów

MARSEILLE, BOUCHES DU RHONE, FRANCE – 2023/09/12: Gerald Darmanin talks to the press. Gerald Darmanin, French Minister for the Interior and Overseas Territories, inaugurates the RAID police section new buildings in Marseille. (Photo by Laurent Coust/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin wywołał gorącą dyskusję, ogłaszając w niedzielę proponowaną poprawkę do konstytucji. Ma ona na celu zmianę przepisów dotyczących nabycia obywatelstwa z tytułu urodzenia na Majotcie, która jest zamorskim departamentem Francji.

– Nie będzie już można zostać Francuzem, jeśli nie jest się dzieckiem francuskich rodziców – oświadczył w niedzielę przed dziennikarzami po przybyciu na wyspę minister spraw wewnętrznych Francji, Gerald Darmanin.

Tym samym minister zapowiedział zmianę w przepisach, zgodnie z którą z samego tytułu urodzenia dziecka na Majotcie nie będzie mu już przysługiwało francuskie obywatelstwo. Reforma, która według Darmanina była pomysłem prezydenta Francji Emmanuela Macrona, będzie wymagała jednak zmiany konstytucji.

Co podkreślił szef francuskiego MSW, takie rozwiązanie zmniejszy “atrakcyjność” archipelagu dla imigrantów.

Zobacz także:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skandaliczne słowa w Sejmie. Posłanka PiS tłumaczy się: To jest komedia

Zobacz także:

“Majotta jest wściekła”

Rząd Francji już dawno zapowiedział walkę z nielegalną imigracją na Majotcie. Położona na Oceanie Indyjskim wyspa, która geograficznie należy do archipelagu Komorów, ale formalnie jest francuskim terytorium, od lat zmaga się z napływem ludności z krajów afrykańskich i wzrostem przestępczości.

Rosną niepokoje społeczne na biedniejszej od kontynentalnej Francji Majotcie. Ostatnio sytuacja uległa pogorszeniu z powodu niedoboru wody. Mieszkańcy wyspy organizują strajki i protestują przeciw fatalnym warunkom do życia.

“Majotta jest wściekła” – takimi okrzykami kilkuset demonstrantów przywitało ministra spraw wewnętrznych. Zapowiedziane zaraz potem przez niego zmiany w obywatelstwie wywołały gorącą dyskusję. Prawicowi działacze przyjęli proponowaną reformę z nieukrywaną aprobatą. Lewica potępiła nowy plan jako “kolejny atak na francuskie wartości”.

Źródło: Reuters, RTL

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World