Polska rewolucja w skokach narciarskich. Realizacja już w 2024 roku!

polska rewolucja w skokach narciarskich. realizacja już w 2024 roku!

Na zdjęciu: wizualizacja tunelu

Jeśli nic się nie zmieni, jeszcze w obecnym roku na Wielkiej Krokwi pojawi się na rozbiegu tunel. – W zasadzie zakończyliśmy pracę nad kluczowymi badaniami. Jesteśmy Polakami i chcieliśmy ten produkt zrobić polskim – mówi architekt Przemek Gawęda.

Pomysł osłonięcia rozbiegu na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem pojawił się już wiele lat temu. Dzięki temu miałby zniknąć problem zalegającego śniegu lub deszczu w torach najazdowych, który obniża parametr tarcia na styku toru lodowego z nartą. Wszystko wskazuje, że jesteśmy już blisko rozpoczęcia stawiania konstrukcji.

Pozytywne wyniki badań

– Cały czas pracujemy nad tym projektem. W zasadzie zakończyliśmy działanie nad kluczowymi badaniami, jeśli chodzi o aerodynamikę i wykluczenie ewentualnego niebezpieczeństwa związanego z podmuchami wiatru w okolicy progu. Chcielibyśmy, aby w 2024 roku finalnie udało się zamontować zadaszenie i rozpocząć testy – mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Przemek Gawęda, prezes Pracowni Reżyserii Architektury ARCHIGEUM.

Niektórzy obawiali się, że skoczkowie narciarscy wraz z końcem tunelu mogą mieć problemy z nagłym wiatrem. Wszelkie analizy wykazały, że nic takiego nie będzie się działo, a ustawiony przez jury korytarz wietrzny nie może wyrządzić żadnej krzywdy. To oznacza, że konstrukcja może być bezpiecznie zainstalowana i wykorzystywana w trakcie zawodów oraz treningów. – Mamy na to wyniki badań, które wykonał Instytut Lotnictwa w Warszawie, dlatego uspokajam – zapewnia nasz rozmówca.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: toczyły wojny w UFC. Poznajesz, kogo odwiedziła Jędrzejczyk?

Aktualnie do końca zbliżają się za to prace nad analizą kwestii dotyczących transmisji telewizyjnych. Ten temat został poruszony jeszcze w 2019 roku w trakcie rozmowy z Walterem Hoferem. W fazie końcowej jest także produkcja różnych elementów potrzebnych do wybudowania tunelu. Sam projekt od początku był traktowany poważnie i w taki sposób jest cały czas realizowany.

– Najpierw pojechaliśmy do Szwajcarii spotkać się z zarządem FIS-u, aby zapytać, jak taki produkt widzi sama federacja. Oprócz Austriaka zadowoleni z pomysłu byli Adam Małysz i Stefan Horngacher. Te opinie są dla mnie najważniejsze. Natomiast oczywiście rozmawiamy ze środowiskiem i jesteśmy otwarci na ich sugestie. Pojawiały się też negatywne głosy i dobrze, bo dyskusja jest potrzebna – przyznaje Gawęda.

Jednak nie Zakopane?

Instalacja nad rozbiegiem ma się pojawić na rozbiegu skoczni w Zakopanem, choć nie jest to jedyna opcja. Naturalnie polski obiekt jest wyborem numer jeden, lecz istnieją również alternatywy, chociażby w Norwegii. Aczkolwiek jeśli nie pojawią się żadne problemy, a jak twierdzi nasz rozmówca, nie ma powodów, aby one zaistniały, to projekt zostanie zrealizowany na Wielkiej Krokwi.

– Jesteśmy Polakami i chcieliśmy ten produkt zrobić polskim, dlatego wybraliśmy taką drogę. Mogliśmy współpracować z Austriakami, Szwajcarami lub Norwegami, ale podeszliśmy to tego w ten sposób, o którym wspomniałem przed chwilą. A skoro tak, to na skoczni w naszej ojczyźnie, aby obrazki w świat poszły z Zakopanego. Jeżeli jednak nie uda nam się tego dokonać w kraju nad Wisłą, mówię o przyczynach nieleżących po naszej stronie, to instalację przetestujemy na zagranicznym obiekcie. Wydłuży to proces montażu, ale rozmawiałem w FIS z poważnymi ludźmi, którzy pozytywnie ocenili projekt i nie zamierzam zejść z drogi podjętych już działań. – zdradza prezes firmy.

Plany na przyszłość

Co ciekawe, projekt może być rozwijany i stworzyć trenerom skoków narciarskich ogromne możliwości. – Będziemy badać w przyszłości, czy tunel można produkować razem z torami jako kompletny produkt. Jego wnętrze w całości byłoby wyposażone w czujniki i sensory z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym szeroko rozumianej AI. Sprawdzamy możliwości stworzenia tzw. trójwymiarowego awatara zawodnika, który powstałby w wyniku skanu sylwetki każdego skoczka indywidualnie. Umożliwi to analizę pozycji dojazdowej na rozbiegu w czasie rzeczywistym i pozwoli eliminować potencjalne nieprawidłowości w sylwetce od wykreowanego awatara. Będzie to wspomagać sztab szkoleniowy oraz skoczków, zwłaszcza na etapie treningu. – przekonuje Gawęda.

– Rozmawiałem z trenerami na ten temat. Trzeba szukać innowacyjnych możliwości treningowych i wykorzystywać nowe technologie. W tym kierunku idzie świat i od tego nie ma odwrotu. Za chwilę, o ile już to się nie dzieje, w ten sposób będzie ćwiczyć konkurencja, która stworzy generację skoczków trudną do pokonania. Jeżeli w Polsce będziemy kręcić nosem i nie postrzegać zmian jako naturalnego procesu wpisanego w rozwój dyscypliny, szybko odczujemy tego skutki. W sporcie, jakim są skoki narciarskie, nie ma miejsca na tzw. konserwatyzm. Ta dyscyplina w postrzeganiu technologicznym stała się podobna do Formuły 1, gdzie o wyniku decydują niuanse. – dodaje.

Projekt otrzymał dwie nagrody w konkursach architektonicznych. Jedną w Europie, a drugą w Stanach, co dla twórców jest miłym dowodem na docenienie ich pomysłu. A ten przecież jest czymś wyjątkowym na skalę światową i ma działać dla dobra skoków narciarskich. – Polska powinna chcieć nadawać tor tej dyscyplinie, a mamy do tego naprawdę wielu świetnych fachowców – kończy nasz rozmówca.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World