Tajemnicza, radziecka baza przez osiem lat działała między Tarnowem a Dębicą. Miała strategiczne znaczenie dla Moskwy. Co po niej zostało?

Mija właśnie 31 lat od wyjazdu pierwszych żołnierzy z tajnej rosyjskiej bazy, która była budowana w Żdżarach pomiędzy Tarnowem a Dębicą i równo dziesięć od jej… rozbiórki i ostatecznej likwidacji. W środku lasu znajdowały się tajemnicze bunkry i budynki, w których byli skoszarowani żołnierze radzieccy wraz z dużą ilością sprzętu wojskowego oraz potężnymi antenami, które miały zapewnić Moskwie dobrą łączność z innymi krajami bloku wschodniego.

tajemnicza, radziecka baza przez osiem lat działała między tarnowem a dębicą. miała strategiczne znaczenie dla moskwy. co po niej zostało?

Tajemnicza, radziecka baza przez osiem lat działała między Tarnowem a Dębicą. Miała strategiczne znaczenie dla Moskwy. Co po niej zostało?

Budowali ją przez osiem lat. Opuścili w dwa miesiące

W Żdżarach stacjonowało kilkuset żołnierzy, głównie Azerów, Tadżyków, Uzbeków, ale też Białorusinów, Ukraińców i Litwinów, a także ich rodziny. Według różnych szacunków – od 500 do 1000 żołnierzy z jednostek: budowlanej oraz łączności.

Cały proces opuszczania przez nich zajmowanych budynków i wywożenia do ZSRR nagromadzonego przez lata sprzętu rozpoczął się w kwietniu 1993 roku i zajął niespełna dwa miesiące.

Rosyjska baza w Żdżarach koło Czarnej Tarnowskiej była ostatnią, której budowę rozpoczęto w Polsce (w 1985 roku) i jedyną, która powstała po prawej stronie Wisły. Nigdy jej nie dokończono, gdyż w międzyczasie upadł komunizm, a Związek Radziecki się rozpadł.

Baza zajmowała obszar ponad 13 hektarów w środku lasu. To miejsce wybrane zostało z powodu położenia w połowie drogi między Berlinem w ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej, a Moskwą w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W Żdżarach postawiono kilkanaście budynków z gotowych konstrukcji żelbetowych przywiezionych bezpośrednio z ZSRR. Jednym z najokazalszych był kilkupiętrowy blok mieszkalny dla oficerów i ich rodzin.

Poza nim była tu m.in. stacja paliw, dwie łaźnie, drewniane baraki koszarowe, kotłownie, wartownia, budynek transformatorowni, kasyno wojskowe, żołnierska stołówka, pralnia, podziemne schrony betonowe.

Znajdujący się na terenie bazy sklep (kantyna) był najlepiej zaopatrzoną tego typu placówką handlową w regionie. Można było kupić w nim dosłownie wszystko, poza alkoholem: słodycze, obuwie, ubrania. Robili w nim zakupy nie tylko żołnierze, ale także mieszkańcy okolicznych wsi, wchodząc na teren bazy przez umówioną… dziurę w siatce.

Handel kwitł nie tylko w kantynie, ale także bezpośrednio między żołnierzami a ludnością cywilną. Można było odkupić od nich tanio praktycznie wszystko: ropę, stal zbrojeniową i cement, ale także lodówki, pralki czy telewizory “Rubin” lub “Elektron”, na które żołnierze dostawali tzw. przydziały, ale będąc w bazie ich nie potrzebowali.

Co zostało po “ruskiej bazie” w Żdżarach?

Co można było sprzedać po byłej bazie – sprzedano lub spożytkowano na cele gminne. Na przykład część zbiorników na paliwo do samochodów wojskowych przerobiono na szamba przy szkołach. Resztę przez lata rozgrabili szabrownicy, a opustoszałe budynki stały się miejscem „bitew” miłośników paintballu.

W 2014 roku gmina Czarna, za ponad milion złotych pozyskanych z Unii Europejskiej rozprawiła się niemal definitywnie z poradzieckimi pozostałościami w lesie w Żdżarach. Wyburzono i rozebrano koszary i bunkry, a pozyskane w ten sposób gruz posłużył do utwardzenia dróg gminnych.

O tym, że kiedyś stacjonowali tu Rosjanie, przypomina obecnie niedokończony przez Rosjan hangar (30 na 40 m) oraz stojąca obok tablica. Zabezpieczono go jako trwała ruina. Zainstalowano barierki ochronne, doprowadzono żwirowy chodniczek

Po “ruskiej bazie” nie ma już praktycznie śladu.

[promo]5657;1;Bądź na bieżąco i obserwuj[/promo]

WTZ im. Jana Pawła II w programie TVN-u “Autentyczni”

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World