Fatih Birol’a LegIon D’Honneur nişanı... Elysee Sarayı’nda özel tören ile Macron takdim etti

“Dünya iklim ve enerji konularına olan olağanüstü katkıları nedeniyle” Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’a ‘Legion d’Honneur’ nişanı takdim eden Fransa Cumurbaşkanı Emmanuel Macron törende yaptığı konuşmada, “Fatih Birol, her türlü zorluğa meydan okumaya hazır, çok üst düzey bir hatip, siyasetçi ve takım kaptanı” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’a, Elysee Sarayı’nda düzenlenen özel bir tören ile önceki gece Fransa Cumurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından ‘Legion d’Honneur’ nişanı takdim edildi.

Törene, Fransa eski Başbakanı Laurent Fabius ve Fransa Enerji Bakanı Agnes Pannier-Runacher’in yanı sıra, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin büyükelçileri, siyasetçiler ve iş insanları katıldı. Törene katılanlar arasında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Galatasaray Yönetim Kurulu’nu temsilen Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Akil da yer aldı. Törene ayrıca Fatih Birol’un yakın çalışma arkadaşları da katıldılar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda nadir olarak düzenlenen özel bir tören ile Şeref Nişanı olarak da bilinen ‘Legion d’Honneur’ nişanını Fatih Birol’a bizzat takdim etti.

Birol, 1802 yılından bu yana Fransız hükümeti tarafından üstün başarılı kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen en üst düzey nişan olan ‘Legion d’Honneur’e, “dünya iklim ve enerji konularına olan olağanüstü katkıları nedeniyle” layık görüldü.

fatih birol’a legion d’honneur nişanı... elysee sarayı’nda özel tören ile macron takdim etti

Fatih Birol’a LegIon D’Honneur nişanı… Elysee Sarayı’nda özel tören ile Macron takdim etti

MACRON’DAN ÖVGÜLER

Macron, Fatih Birol’a nişanı takdim ederken yaptığı oldukça samimi tondaki konuşmasında, “Fatih Birol, her türlü zorluğa meydan okumaya hazır, çok üst düzey bir hatip, siyasetçi ve takım kaptanı. Her zaman çalışma arkadaşlarının sorunlarına çözüm üreten, empati kabiliyeti ve standartları çok yüksek biri. Aynı zamanda hümanist değerleri de oldukça güçlü, tıpkı ihtiyaç sahibi olan yoksul hastalara destek olan doktor babası gibi. Fatih Birol’un iki tutkusu var: Bunlar enerji ve Galatasaray” dedi.

TIME Dergisi’nin ‘Dünyanın en etkili 100 kişisi’ listesinde yer alan Fatih Birol, Japon İmparatoru’ndan Yükselen Güneş Nişanı; İsveç Kralı’ndan Kutup Yıldızı Nişanı; Avusturya, Almanya ve İtalya’dan en yüksek ‘Başkanlık nişanları’ dahil olmak üzere, çok sayıda devlet nişanının da sahibi.

fatih birol’a legion d’honneur nişanı... elysee sarayı’nda özel tören ile macron takdim etti

Fatih Birol’a LegIon D’Honneur nişanı… Elysee Sarayı’nda özel tören ile Macron takdim etti

NAPOLYON’DAN BU YANA VERİLİYOR

Légion d’Honneur, ya da tam adı ile Fransızca Ordre national de la Légion d’honneur, Napolyon Bonapart’ın 19 Mayıs 1802 tarihinde imzaladığı bir kanun ile oluşturulmuş Fransız nişanı. Légion d’honneur Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı. ‘Legion d’Honneur’ nişanını bugüne kadar Türkiye’den alanlar arasında Ekrem Akurgal, Celal Atik, Behiç Erkin, Nilüfer Göle, Hicri Fişek, Ümit Boyner, Ara Güler, Zülfü Livaneli, Sakıp Sabancı, İnan Kıraç, Oya Eczacıbaşı ve Güler Sabancı gibi iş, sanat ve edebiyat dünyasından isimler bulunuyor.

TÖREN SONRASI NE DEDİLER

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Fransa devletinin dünyada ve Fransa’da üstün başarı gösterdiği şahsiyetlere verdiği ‘Legion d’Honneur’ nişanını sayın Fatih Birol’a taltif etmesi, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak benim açımdan çok gurur verici bir olaydır. Buna tanıklık etmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu töreni sayın Fatih Birol’un dünyada ne kadar tanındığını, ne kadar itibar gördüğünü ve ne kadar takdir edildiğini gösteren önemli bir tören olarak değerlendiriyorum.”

fatih birol’a legion d’honneur nişanı... elysee sarayı’nda özel tören ile macron takdim etti

Fatih Birol’a LegIon D’Honneur nişanı… Elysee Sarayı’nda özel tören ile Macron takdim etti

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı “Fatih bey dünya çapında bir kişi ve onu tanıyor olmaktan, onun yanında olmaktan gurur duyuyorum. Bugün de Fatih Bey bize yine bir başka gurur yaşattı. Her zaman uluslararası camiada başarılarıyla gururlanıyoruz. Bugün de ‘Legion d’Honneur’ alarak gurur verdi bize. Ayrıca da Fransa Cumhurbaşkanı Macron kendisi hakkında çok güzel şeyler söyledi. Hepsini hak ediyor Fatih bey.”

fatih birol’a legion d’honneur nişanı... elysee sarayı’nda özel tören ile macron takdim etti

Fatih Birol’a LegIon D’Honneur nişanı… Elysee Sarayı’nda özel tören ile Macron takdim etti

Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Büyükelçi Hakkı Akil “Bugün Türkiye için gerçek bir gurur günüydü. Fatih Bey’in bu ödülü alması ve hakkında söylenenler bütün Türk milletini gururlandıracaktır. Bizim yollarımız Fatih Birol ile 2000 senesinde kesişti ve ikimizin de ortak bir sevgisi, aşkı vardı; enerji ve Galatasaray. Fatih Birol, enerjide en üst basamaklara çıktı dünyada. Galatasaray da onu utandırmadı. Aynı şekilde devam etti. Ben de ikisinin de büyük dostu olarak bu gururu hem Galatasaray’da, hem enerji alanında Fatih Bey ile birlikte yaşadım. Tekrar teşekkür ederim Fatih Birol’a bize bu günleri yaşattığı için.”

fatih birol’a legion d’honneur nişanı... elysee sarayı’nda özel tören ile macron takdim etti

Fatih Birol’a LegIon D’Honneur nişanı… Elysee Sarayı’nda özel tören ile Macron takdim etti

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World