Faraon Achnaton nevypadal ani jako muž ani jako žena. Měl děsivou vadu. Podívejte se

Podle jednoho z lékařských expertů způsobila špatná kombinace genetických mutací androgynní vzhled faraona Achnatona.

Faraon Achnaton nevypadal ani jako muž ani jako žena

Androgynní vzhled, deformovaná hlava a těžko rozpoznatelné pohlaví byly prvky typické pro tohoto faraona. Skutečně nešlo na první pohled s jistotou tvrdit, zda se víc podobá muži anebo ženě.

A to ani v případě, kdy se jasně ukázalo, že Achnaton byl jako muž velice plodný. Za svůj život zplodil více než půl tuctu potomků. Na pohled to však nebyl nejmužnější faraon. A pokud byste ho viděli, jen ztěží byste uhodli, že je to muž. Více se totiž podobal ženě.

Achnaton vládl Egyptu v rozmezí let 1353 až 1336 př. n. l. Ačkoliv byl jako panovník uznávaným mužem, postavou byl spíše zavalitější. Dokonce i starobylé umění ho zobrazovalo s poměrně velkými prsy a baculatými boky. Lajcky řečeno, vypadal jako žena krev a mlíko.

Ženou ale nikdy nebyl. Podle vědců se na jeho vzhledu podepsala jakási hormonální porucha. Ta způsobila nadprodukci enzymu aromatázy. Tento enzym je pak zodpovědný za produkci estrogenu, tedy ženského pohlavního hormonu.

Měl děsivou vadu. Podívejte se

Pokud touto hormonální poruchou trpí právě muž, dochází u něj během puberty k rozvoji ženských pohlavních rysů. Mezi ty patří zmíněná prsa a širší výrazné boky. Stejnou poruchou údajně trpěly i Achnatonovy dcery. Ty jsou na plátnech starověkého Egypta vyobrazeny již v předpubertálním věku s velkými prsy. Je pravděpodobné, že tato porucha byla v rodové linii Achnatona dědičná.

Pro více informací se podívejte na toto video:

K tomuto závěru došel Irwin Braverman, lékař na Yaleově univerzitě. Právě on podrobně analyzoval Achnatonovy snímky. Výsledky pak zveřejnil na konferenci lékařské fakulty Marylandské univerzity. “Ženskou podobu měla na svědomí genetická mutace, která způsobila, že faraonovo tělo přeměňovalo více mužských hormonů na ženské a Achnatonova hlava byla deformovaná kvůli stavu, při němž v raném věku dochází ke srůstu lebečních kostí”.

Achnaton měl tedy “androgynní vzhled”. Měl ženskou postavu s širokými boky a prsy, ale byl to muž, který byl velice byl plodný.

Achnaton v Egyptě zavedl revoluční formu monoteismu, byl ženatý s Nefertiti a Tutanchamon, známý také jako král Tut, mohl být jeho synem nebo nevlastním bratrem.

Zdroje:

www.popsci.com

medicine.yale.edu

www.smh.com.au

News Related

OTHER NEWS

Svatá Barbora: Kdysi trpěla kvůli otci, dnes věští počasí na celý advent a vyhání dřevo ze dvora

Svatá Barbora: Kdysi trpěla kvůli otci, dnes věští počasí na celý advent a vyhání dřevo ze dvora Barbory slaví svátek 4. prosince. Jejích předchůdkyní byla mučednice a později světice Barbora ... Read more »

I Rusko potřebuje své bezpečnostní garance. Macron rýsuje podmínky míru na Ukrajině

Pokud se Rusko vrátí k jednacímu stolu a bude usilovat o mír na Ukrajině, Evropa by mohla přistoupit na určité ústupky Moskvě ve prospěch konce války. Alespoň si to myslí ... Read more »

Nizozemci jsou ve čtvrtfinále fotbalového mistrovství světa, zdolali Američany

Nizozemci jsou ve čtvrtfinále fotbalového mistrovství světa, zdolali Američany „Oranje“ si rozhodující náskok vypracovali už v prvním poločase, kdy se po přihrávkách Denzela Dumfriese trefili Memphis Depay a Daley Blind. ... Read more »

Macron: Západ by měl zvážit, jak se postaví k ruským požadavkům při vyjednávání

Emmanuel Macron “Jedním ze základních bodů, kterými se musíme zabývat, je – jak Putin vždy říkal – strach, že NATO přijde přímo k jeho dveřím, a také rozmístěním raket, které ... Read more »

Vývoz obilí z Ukrajiny dosud klesl o 29,6 procenta

Ilustrační foto Nynější sezona začala v červenci a trvá do června příštího roku. Celkový údaj zahrnuje více než 6,9 milionu tun pšenice, 9,7 milionu tun kukuřice a zhruba 1,5 milionu ... Read more »

Video poradí, jak připravit dokonale hladký karamel. Stačí dodržet dvě důležité zásady a výsledek bude perfektní

Dokonale hladký karamel zvládneme i v domácích podmínkách. Postup není složitý a pokud se ho budeme držet, výsledek nás příjemně překvapí. Karamel pak použijeme na různé skvělé dobroty. Hladký a ... Read more »

Kuleba: Ukrajinští diplomaté ve 12 zemích včetně ČR obdržely balíčky se zvířecíma očima

Dmytro Kuleba “Dosud máme 18 případů výhrůžek ve 12 zemích: pokus o teroristický útok ve Španělsku, balíčky se zvrácenými hrozbami ve formě vytržených zvířecích očí v Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Chorvatsku, ... Read more »

Kuleba: Výhrůžky dostali v posledních dnech ukrajinští diplomaté ve 12 zemích

Dmytro Kuleba “Dosud máme 18 případů výhrůžek ve 12 zemích: pokus o teroristický útok ve Španělsku, balíčky se zvrácenými hrozbami ve formě vytržených zvířecích očí v Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Chorvatsku, ... Read more »

Přičarujte si štěstí na svatou Barboru! Jak to udělat, aby vám „barborka“ vykvetla?

O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře,« říká lidová pranostika. Spíš než sněhovou nadílkou je tento den známější lidovým zvykem – stříháním větviček ovocných stromů, barborek… Svobodné dívky si mají ... Read more »

I okna si zaslouží vánoční dekoraci: Přinášíme bohatou inspiraci

Pokud ještě přemýšlíte jakou vánoční dekoraci přidat, soustřeďte se na okna, a to jak zevnitř, tak zvenku. Elegantní dekorace na oknech potěší kolemjdoucí a vdechne to pravé kouzlo Vánoc. Dekorace ... Read more »

Vývoz obilí z Ukrajiny klesl téměř o třetinu

Ilustrační foto Nynější sezona začala v červenci a trvá do června příštího roku. Celkový údaj zahrnuje více než 6,9 milionu tun pšenice, 9,7 milionu tun kukuřice a zhruba 1,5 milionu ... Read more »

V Bečově se při oslavě propadla podlaha penzionu, z trosek vyprostili jednu zaklíněnou osobu

Záchranná služba, ilustrační foto Podle policejního mluvčího Jakuba Kopřivy se oslava konala v penzionu v historickém centru města. Účastnilo se jí asi 25 lidí. Nikomu dalšímu se zřejmě nic závažnějšího ... Read more »

Před 120 lety se narodila Olga Scheinpflugová. Nebyla jen manželkou Karla Čapka!

Olga Scheinpflugová Rodačka ze Slaného se chtěla stát herečkou od dětství. V 15 letech odešla do Prahy a již za dva roky stála na prknech Švandova divadla, následovalo Městské divadlo ... Read more »

Z Česka letos odtečou tučné dividendy zahraničním firmám. Skoro čtvrt bilionu

Dividendy ze zisku zahraničních firem, jež investovaly v Česku, letos mizí za hranicemi v mnohem větší míře než loni. Zatímco za celý loňský rok si jejich zahraniční vlastníci odčerpali celkem ... Read more »

Zoo Plasy: Šelmy téměř na dotek a zvířecí druhy, které jinde neuvidíte

Zoo Plasy: Šelmy téměř na dotek a zvířecí druhy, které jinde neuvidíte Zoo Plasy vznikla teprve nedávno, v roce 2016. Cílem majitele bylo propojit zábavu, aktivní odpočinek a vzdělávání. Návštěvníky ... Read more »

Lipavský se na Slovensku sešel s Káčerem a Schallenbergem, jednali o Ukrajině

Jan Lipavský Podle slovenského ministra zahraničí Káčera se ministři shodli, že společným zájmem jejich zemí je ukončení ruské agrese na Ukrajině. Schůzka v takzvaném slavkovském formátu se uskutečnila na okraj ... Read more »

ONLINE: Nizozemsko - USA 0:0. Pulisic neproměnil velkou šanci

V Kataru dnes startuje osmifinále mistrovství světa. Jako první nastupuje Nizozemsko proti USA. Oranjes dali v základní skupině pět gólů, z toho hned o tři se postaral Cody Gakpo. Akční ... Read more »

Macron: Západ by měl zvážit, jak se postaví k ruským požadavkům, pokud se Putin rozhodne vyjednávat

Emmanuel Macron “Jedním ze základních bodů, kterými se musíme zabývat, je – jak Putin vždy říkal – strach, že NATO přijde přímo k jeho dveřím, a také rozmístěním raket, které ... Read more »

Zkáza Mariupolu: Satelity odhalily novou vojenskou základnu Rusů, nové hroby i demolici budov

Rusko upevňuje svou vojenskou přítomnost v okupovaném přístavním městě Mariupolu na východě Ukrajiny výstavbou velké armádní základny. Informoval o tom server BBC News s odkazem na satelitní snímky americké společnosti ... Read more »

Rozhádaní Belgičané. Fotbalisté se po debaklu nemohli vystát, někteří z Kataru letěli dříve

Rozhádaní Belgičané. Fotbalisté se po debaklu nemohli vystát, někteří z Kataru letěli dříve Na své vlastní náklady z Kataru odcestovali fotbalisté Thomas Meunier, Axel Witsel, Jeremy Doku, Arthur Theate a Lois ... Read more »

Olga Scheinpflugová na svatbu s Čapkem čekala 15 let, tchyně ji donutila jít na potrat

S hraním začala již v 15 letech Olga Scheinpflugová sice doma tatínka, spisovatele Karla Scheinpfluga, musela poslouchat a dle jeho přání chodit od malička na hodiny těsnopisu, němčiny i francouzštiny. Přesto jej ... Read more »

Před 70 lety komunisté ve vykonstruovaném procesu se Slánským odsoudili k trestu smrti 11 svých soudruhů

Rudolf Slánský (třetí zleva) po boku Antonína Zápotockého a Klementa Gottwalda. Vykonstruované politické procesy probíhaly v komunistických zemích na popud Sovětského svazu. Stalin si nařízením takovýchto akcí hodlal upevnit vliv ... Read more »

V Chersonské oblasti vyhlásili evakuaci z okupovaného břehu Dněpru

Cherson Ukrajinci, kteří zůstávají v Ruskem okupované části Chersonské oblasti na levém břehu Dněpru, budou moci řeku překročit až do pondělí. “Evakuace je nutná vzhledem k možnému zintenzivnění nepřátelských akcí ... Read more »

Elektrické formule nejsou určené jen pro zábavu. Fungují jako laboratoř při vývoji elektromobilů

Za měsíc a půl odstartuje v Mexiku devátý ročník šampionátu elektrických formulí ABB FIA Formula E World Championship. Týmy již představily své závodní… Za měsíc a půl odstartuje v Mexiku ... Read more »

Lipavský na Slovensku jednal s Káčerem a Schallenbergem o Ukrajině

Jan Lipavský Schůzka v takzvaném slavkovském formátu se uskutečnila na okraj konference pořádané v zámku Belá na jižním Slovensku. Vrcholní politici Česka, Rakouska a Slovenska se v rámci bližší spolupráce ... Read more »

Ivan Trojan zářil se svou manželkou v šílené komedii: Hlášky z filmu zlidověly

Ivan Trojan a Klára Trojanová nejsou manželský pár jen ve skutečnosti. Manželé si zahráli i v legendárním filmu Jedna ruka netleská. Za svou roli podnikatele Zdeňka získal Trojan dokonce Českého ... Read more »

Neuvěřitelný vztah člověka a psa. To je Kopernikk a Sitka

Životní příběh Honzy Řeháčka alias Kopernikka a jeho psa Sitky je jako stvořený pro srdcervoucí foto příběh, který z pultů knihkupectví zmizí během pár minut. Muž lapený systémem se rozhodl ... Read more »

Rusko postavilo v okupovaném Mariupolu novou základnu

Rusové v okupovaném Mariupolu postavili novou základnu Nový komplex ve tvaru písmene U se nachází nedaleko centra města. Na jeho střeše je vidět červeno-bílo-modrá hvězda ruské armády s nápisem: “Ruská ... Read more »

Popová hvězda Anastacia konečně vystoupila v Praze!

Anastacia Své aktuální evropské turné zahájila Anastacia ve Švýcarsku. Zatím poslední album Evolution se stalo její šestou deskou, která se dostala do britské Top 10. V říjnu 2021 se Anastacia zúčastnila soutěže ... Read more »

Hororová scéna u řeky: Krokodýl se zakousl do batolete. Jeho otec mu nedokázal pomoci

Hororová scéna u řeky: Krokodýl se zakousl do batolete. Jeho otec mu nedokázal pomoci I když se to v řekách v Malajsii hemží krokodýly, řada místních denně na nebezpečné vody ... Read more »

Jak mě chtěli okrást, velká akvizice J&T v zemědělství a kam přestává téct ropa

Jak mě chtěli okrást, velká akvizice J&T v zemědělství a kam přestává téct ropa Dobrý den, ještě platí nabídka na zánovní zimní pneu? Ano, odkud jste? Skvělé. Praha. Mají dobrý ... Read more »

Legendární Pelé bojuje s rakovinou. Brazilský list napsal, že může být terminálním stádiu

Legendární Pelé bojuje s rakovinou. Brazilský list napsal, že může být terminálním stádiu Fotbalová legenda, brazilský fotbalista Pelé, který se od loňska léčí s rakovinou, nereaguje na chemoterapii a je ... Read more »

Někdejší ministr a dlouholetý poslanec ČSSD Milan Urban odchází ze strany

Poslanci ČSSD v čele s Milanem Urbanem Středočeskou organizaci ČSSD nyní vede Jan Tvrdý, který byl místopředsedou strany za éry Jana Hamáčka. “Pro mne to je poslední kamínek k odchodu,” ... Read more »

Nákaza africkým morem prasat se na Liberecku u dalších zvířat nepotvrdila

Vepři “Včera (v pátek) jsme posílali další vzorky do vyšetřovacího ústavu, takže předpokládám, že buď k večeru nebo v neděli budeme mít další výsledky,” doplnil Šebesta. Podle něj nelze odhadnout, ... Read more »

Pelé je v nemocnici a musí brát antibiotika. Brzy se uzdrav, vzkazují legendě fanoušci

Pelé je v nemocnici a musí brát antibiotika. Brzy se uzdrav, vzkazují legendě fanoušci „Reakce na léčbu byla adekvátní, pacient je ve stabilním stavu. V nemocnici zůstane, aby v léčbě ... Read more »

Exministr průmyslu Milan Urban odchází z ČSSD

Poslanci za ČSSD v čele s Milanem Urbanem Středočeskou organizaci ČSSD nyní vede Jan Tvrdý, který byl místopředsedou strany za éry Jana Hamáčka. “Pro mne to je poslední kamínek k ... Read more »

Rusko zuří kvůli cenovému stropu na ropu. Sankce odmítáme, budeme reagovat, řekl Peskov

Rusko zuří kvůli cenovému stropu na ropu. Sankce odmítáme, budeme reagovat, řekl Peskov Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou ... Read more »

Novinka Evropy 2: MIRAI – Vlci

Kapela Mirai si v listopadu došla pro stříbrného Českého slavíka, čímž zpečetila svou šňůru úspěšného podzimu, jež kapela prožívá. V září a říjnu Mirai dvakrát vyprodali pražskou O₂ arenu a před ... Read more »

Rána pro fanoušky: Elton John oznámil POSLEDNÍ KONCERT!

Elton John Elton John, kterému bude v době koncertu 76 let, zahájil své rozlučkové turné v září 2018. Posléze ho na dva roky přerušila pandemie covidu-19. V listopadu zpěvák ukončil ... Read more »

Před 70 lety oběsili Slánského: Marně mlátil hlavou o topení, jeho popelem posypali silnici

„Mám, co jsem si zasloužil,“ řekl bezprostředně před svým oběšením nad ránem 3. 12. 1952 Rudolf Slánský. Těžko říct, zda se za touto větou skrývalo smíření s výsledkem obludného politického ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network