Macron át akarja venni az irányítást Ukrajna ügyében, de nem biztos, hogy a franciák engedik neki

macron át akarja venni az irányítást ukrajna ügyében, de nem biztos, hogy a franciák engedik neki

Emmanuel Macron

Kétségtelen, hogy Emmanuel Macron globális vezető szerepre tör, és vissza akarja fordítani Ukrajna megingott nyugati támogatását, de a francia politika meg fogja nehezíteni, hogy céljait elérje – olvasható a Politico elemzésében.

A lap vezető franciaországi tudósítója azt írja, “miközben az ukrán erők visszaszorulnak a csatatérre, és továbbra is bizonytalanság van a nyugati katonai segélyekkel kapcsolatban, Macron harcias lépésekkel megfordította a helyzetet, és azt mondta újságíróknak, hogy immár Európa a tét.”

A francia elnök újabb lendületet ígért a tüzérségi lövedékek ukrajnai szállításában és egy ‘új koalíciót’ is bejelentett a nagy és közepes hatótávolságú csapásmérő rakétaképesség biztosítására.

Macron egyértelműen olyan államférfi képében szeretne tetszelegni, mint az olasz Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) korábbi elnöke, akinek 2012-ben sikerült megerősítenie a válság sújtotta eurózónát azzal a kijelentésével, hogy az EKB mindent megtesz az euró védelmében. Most Macron is ezt a mondatot visszhangozta. “Eltökélt szándékunk, hogy bármit megteszünk, ameddig csak kell” – mondta.

Valójában mire is kész Macron?

Az Ukrajnával kapcsolatos korábbi magasztos retorikához egyelőre nem társultak tettek. A leglényegesebb kérdés az, hogy reménykedhet-e lendületes nyugati vezetői szerepre Macron, ha saját országát nem sikerül a maga oldalára állítania.

Az összes francia ellenzéki erő már ellene fordult. A szélsőjobboldali Marine Le Pen szerint Macron a francia gyerekek életével játszadozik, a szélsőbaloldalt vezető Jean-Luc Mélenchon pedig azt mondta, „őrültség szembeállítani az egyik atomhatalmat a másik atomhatalommal”.  A mérsékelt politikai erők, például a szocialisták és a konzervatív Les Républicains vezetői szintén elítélték a francia elnök kijelentéseit.

Az ellenérvek erős visszhangot keltenek a francia szavazók körében, ami nem biztos, hogy jól jön Macron centrista liberális pártjának a júniusi európai parlamenti választások előtt.

Kedden az összes francia hírcsatorna azzal foglalkozott, hogy Franciaországnak fel kell-e készülnie egy háborúra Oroszországgal. A válaszok pedig nagy vonalakban a következők voltak: „Nem”.

„Nem igazán értem, miért mondta ezt az elnök. Aggasztó ötletnek tekinthető, hogy a franciák csapatokat küldjenek, főleg, ha nincs is ilyen megállapodás az EU-n belül” – mondta Bruno Jeanbart, az OpinionWay közvélemény-kutatója.

Jeanbart számára Macron nyilatkozata inkább a diplomáciai partnereknek szánt politikai üzenetként értelmezhető, főleg azután, hogy a háború elején még Putyinhoz való „közelsége” miatt bírálták.

Az ukránoknak azonban elegük van Macron diplomáciai üzeneteiből, és inkább a fegyvereket részesítenék előnyben. Ez viszont egy olyan terület, ahol Párizs – ahelyett, hogy vezetne -, messze elmarad az Egyesült Államoktól, Németországtól, Nagy-Britanniától és Lengyelországtól. Németország

Ígéretek helyett tettek?

A francia elnökre azóta nehezedik nyomás, hogy szavait tettekre váltsa, amióta tavaly júniusban Pozsonyban elköteleződött Ukrajna támogatása mellett. Akkor bocsánatot kért, amiért nem figyelt a közép-kelet-európaiakra az orosz fenyegetés árnyékában. Ám mivel Ukrajna azóta kifogyott a lőszerből, Macron szavai kezdtek üres ígéretésnek tűnni. Mostani bejelentésével ezt a helyzetet akarta orvosolni.

Macron számára az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy ambíciói nincsenek összhangban az Ukrajnával kapcsolatos francia hangulattal.

A franciák nem úgy látják az orosz-ukrán háborút, mint egy nagy civilizációs összecsapás Európa demokráciájáért és szabadságáért – szemben azokkal az országokkal, amelyeknek még mindig keserű emlékeik vannak a gyilkos orosz uralomról.

„Oroszországot nem tekintik közvetlen fenyegetésnek Franciaországra, számukra a  háború a volt Szovjetunió tagállamait érinti” – mondta Bruno Jeanbart. Ez éles ellentétben áll Lengyelország, a balti és a skandináv nemzetek, sőt, még Németország hozzáállásával is, amelyekre nézve a veszély sokkal közvetlenebb.

A legutóbbi felmérések azt mutatják, hogy a franciák rokonszenve kezd kihűlni Ukrajna iránt. Az IFOP közvélemény-kutató intézet adatai szerint a franciák 58 százaléka mondta azt, hogy pozitív a benyomása Ukrajnáról – a háború kitörésekor ez még 82 százalék volt. Ukrajna felfegyverzését csak minden második francia támogatja, ami 15 százalékkal kevesebb 2 évvel ezelőtt. Az Oroszország elleni szankciókkal is csak a megkérdezettek 62 százaléka ért egyet, szemben a kezdeti 72 százalékkal.

Ráadásul a francia gazdák is dühösek az olcsó ukrán baromfi- és gabonaimport miatt, ami szintén komoly fejfájást okoz Macronnak. Őket nem igazán tudja meggyőzni, amikor arról beszél, hogy Európa a tét. Damien Radet, az egyik mezőgazdasági szakszervezet regionális képviselője néhány hete azt mondta, hogy a tömeges ukrán  élelmiszer-behozatalt le kell állítani, mivel Ukrajna “nem európai ország”, és “semmi köze a francia történelemhez”.

Csak retorikai fogás marad?

Francia tisztviselők és politikusok máris megpróbálták átfogalmazni Macron mondandóját az európai vezetők – köztük Mark Rutte holland miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár – számára. A terv “nem az, hogy francia vagy európai csapatokat küldjünk Oroszország ellen, hanem hogy hozzájáruljunk az elrettentéshez” – mondta a Macron pártjához tartozó egyik képviselő, Benjamin Haddad.

Stéphane Séjourné francia külügyminiszter megpróbálta úgy interpretálni Macron szavait, hogy a nyugati jelenlét például aknamentesítés vagy fegyvergyártás formájában valósulhat meg. “Néhány ilyen lépés szükségessé tenné a jelenlétet ukrán területen anélkül, hogy átlépnénk a hadviselés küszöbét” – mondta Séjourné.​

News Related

OTHER NEWS

Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak

Egy olyan világban, ahol hetente jelenti be egy-egy celeb, hogy elválik. Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak Kutatások szerint nem sokszorozódott meg a válások ... Read more »

Justin Bieber neje még ebben a rémes darabban is szuperszexi

Hailey Bieber jó szokásához híven megint trendet teremt! Hailey Bieber szorgalmasan és nem mellesleg nagyon jó érzékkel követi a trendeket, és sodródik is a kínálat nyújtotta kicsit sem unalmas árral, ... Read more »

Eddig elképzelhetetlen eredményt ért el Cunoda az AlphaTauri "őrült" fejlesztésével

Franz Tost, Team Principal, Scuderia AlphaTauri, Yuki Tsunoda, AlphaTauri Az AT04 padlólemezeinek fejlesztésével a japán pilóta a hatodik helyre kvalifikálta magát és az első körökben tartotta is ezt, sőt, előre ... Read more »

Egykori világbajnok: Ő legalább mindig kimondja, amit gondol...

Max Verstappen, Red Bull Racing, 1st position, Charles Leclerc, Scuderia Ferrari, 2nd position, George Russell, Mercedes-AMG, 3rd position, on the podium Az idei szezonban a Forma-1 többnyire szólt, aki a ... Read more »

Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból

Amandla Stenberg alakította 2012-ben Rue-t Az éhezők viadala filmsorozat első részében. Nézd meg, hogy néz ki most! Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból November ... Read more »

Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat

Ezekre kell odafigyelni egy párkapcsolatban, ha nagy a korkülönbség. Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat Egy párkapcsolat működtetése sosem lesz könnyű feladat, ugyanakkor nagyobb kihívásnak ... Read more »

Magyarország alig költ az egészségügyre az EU tagállamaihoz képest

Paolo Gentiloni az Eurostat 2020-as konferenciáján Az egész Európai Unióban csökkentek tavaly a GDP-arányos egészségügyi kiadások, és Magyarországon is tovább romlott a helyzet 2022-ben – derül ki az Eurostat legfrissebb ... Read more »
Top List in the World