Przepisy na przysmaki z kuchni regionalnej od Masterchefa. Mazurskie farszynki, bieszczadzkie fuczki i wielkopolskie szare kluski

Choć na co dzień zachwycamy się włoskimi makaronami czy indyjskim curry, to odkrywając smaki świata nie powinniśmy zapominać o bogactwie polskiej kuchni regionalnej. W każdym zakątku kraju znaleźć można wyjątkowe potrawy, które łączą tradycję z lokalnymi składnikami, a żeby ich skosztować nie trzeba wcale wybierać się na wycieczkę. Kulinarną podróż w domowym zaciszu zapewnią m.in. mazurskie farszynki, bieszczadzkie fuczki i wielkopolskie szare kluski. Przepisy na dania zdradza uczestnik Masterchefa – Mateusz Krojenka.

Kuchnia regionalna to prawdziwy kalejdoskop smaków i aromatów

Kuchnia regionalna to prawdziwy kalejdoskop smaków i aromatów, odzwierciedlający różnorodność kulturową i historyczną poszczególnych obszarów Polski. Od wybrzeży Bałtyku po góry, każdy rejon ma swoje unikatowe specjały warte spróbowania. Dania, choć tak różne i często odległe od siebie geograficznie, łączy wspólna filozofia charakterystyczna dla tradycyjnej polskiej kuchni. Jest to dbałość o smak i jakość składników.

– Zwracajmy uwagę na naturalność i świeżość produktów, jeśli możemy, wybierajmy takie od lokalnych dostawców. Przez wieki do przygotowywania posiłków wykorzystywano zasoby z własnych gospodarstw i upraw – dziś ich miejsce zastąpiły sklepy spożywcze. Robiąc zakupy warto pamiętać o ogromnym szacunku przeszłych pokoleń do jedzenia. Przejawiał się on m.in. w zagęszczaniu zup suchym chlebem czy kiszeniu kapusty, która stanowiła podstawę innych potraw jak bigos czy bieszczadzkie fuczki. Współcześnie mamy możliwość kontynuować dziedzictwo niemarnowania żywności. Możemy to robić kupując tyle ile faktycznie jesteśmy w stanie zjeść, wybierając mięso na wagę lub wędlinę na plasterki w sklepach mięsnych lub ladach mięsnych – mówi Mateusz Krojenka, finalista programu MasterChef oraz ekspert polskiej sieci supermarketów POLOmarket.

Składniki w kuchni regionalnej – proste i świeże produkty

Regionalne przepisy bazują na prostych recepturach i łatwo dostępnych składnikach – produktach zbożowych, nabiale, kaszach, mięsie – drobiu hodowlanym, dziczyźnie, wieprzowinie oraz warzywach. Wśród jarzyn wymienia się m.in. fasolę, groch, cebulę, kapustę oraz ziemniaki, które trafiły do Polski za sprawą królowej Bony w XVII wieku i od kilku stuleci nieprzerwanie goszczą na stołach rodaków.

– Ziemniak jest produktem tanim, sycącym i bogatym w składniki odżywcze, a przy okazji można go przyrządzić na różne sposoby. Nie bez powodu stanowi podstawę wielu dań regionalnych jak wielkopolskie szare kluski lub mazurskie farszynki, czyli kotlety mięsno-ziemniaczane. Do tego rodzaju potraw najlepiej wybierać ziemniaki typu B lub z oznaczeniem „do gotowania”, na przykład z Zaczarowanego Ogrodu, które zawierają więcej skrobi. Na smak potraw wpływają nie tylko składniki, ale też przyprawy. Podstawę stanowią oczywiście pieprz i sól. W tradycyjnych przepisach nie brakowało jednak ziół – jak m.in. majeranek, koperek, kminek czy gałka muszkatołowa, które wzbogacały aromat i poprawiały trawienie – wyjaśnia Mateusz Krojenka.

Szare kluski z Wielkopolski

Podróż po kuchniach regionalnych rozpoczynają szare kluski z surowych ziemniaków. Choć jest to danie charakterystyczne dla wielkopolski, potrawa występuje też w innych częściach kraju pod nazwami przecieraki czy żelaziaki.

Składniki:

  • 1 kilogram ziemniaków
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 płaska łyżeczka soli

Przygotowanie:

Obierz ziemniaki i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odciśnij z nich nadmiar wody do naczynia, ale nie wylewaj płynu – na dnie pojemnika zbierze się przydatna do przepisu skrobia. Dodaj ją do startych ziemniaków, wbij jedno jajko, dopraw solą i stopniowo wsypuj mąkę dokładnie mieszając. Ciasto powinno być jednolite i gęste – nabieraj jego małe porcje zwilżoną łyżką i przekładaj do dużego garnka z gotującą, osoloną wodą. Kluski zaczną opadać na dno, ale nie ruszaj ich przez 2-3 minuty. Po tym czasie zaczną wypływać na wierzch – po wypłynięciu powinny gotować się jeszcze 5-8 minut. Ugotowane kluski serwuj z okrasą z masła lub podsmażonego boczku i cebuli.

Farszynki, czyli kotlety z Warmii i Mazur

Kolejną regionalną propozycją są wywodzące się z Warmii i Mazur farszynki. To kotlety ziemniaczane z farszem na bazie mięsa mielonego i jajek na twardo.

Składniki

  • 1 kilogram ugotowanych ziemniaków
  • 300 gramów wieprzowego mięsa mielonego
  • 4 jajka
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 cebula
  • sól i pieprz
  • smalec lub olej (do smażenia)
  • majeranek (opcjonalnie do mięsa)

Przygotowanie:

Ugotowane ziemniaki zgnieć na gładkie puree, po przestygnięciu dodaj do niego dwa surowe jajka, łyżkę mąki, dosól do smaku i zagnieć na jednolitą masę. Przejdź do przygotowania farszu – ugotuj dwa jajka na twardo oraz usmaż mięso z cebulą, przypraw solą, pieprzem i ewentualnie majerankiem. Przestudzone składniki do nadzienia połącz ze sobą – zmiel przez maszynkę lub posiekaj bardzo drobno. Z ziemniaczanej masy formuj kulki, a następnie rozgniataj je na placki – do każdego z nich przekładaj po łyżce farszu i zamykaj ciastem tworząc kotlety. Smaż na rozgrzanym oleju lub smalcu z każdej strony aż nabiorą rumianego koloru. Podawaj samodzielnie lub z dodatkiem surówki – na przykład na bazie kiszonej kapusty.

Fuczki – placki z kiszonej kapusty prosto z Bieszczad

Ostatnią regionalną potrawą są fuczki – popularne w okolicy Bieszczad placki z kiszonej kapusty. To doskonała alternatywa dla popularnych placków ziemniaczanych, tym bardziej, że są niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu.

Składniki

  • 250 gramów kiszonej kapusty
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • sól i pieprz
  • przyprawy (opcjonalnie) – cząber, kminek lub majeranek
  • olej (do smażenia)

Przygotowanie:

Dokładnie odciśnij kapustę kiszoną i posiekaj na mniejsze kawałki. Z pozostałych składników przygotuj ciasto, tak jak do wytrawnych naleśników, dodaj przygotowaną wcześniej kapustę i wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej i przekładaj łyżką masę, tworząc średniej wielkości placki. Smaż przez kilka minut z każdej strony, aż nabiorą złotego koloru. Jako dodatek do placków sprawdzi się kwaśna śmietana lub sos czosnkowy domowej roboty.

Polska kuchnia regionalna, z jej tradycją i unikalnymi smakami, zasługuje na miejsce w sercach i na stołach miłośników kulinariów. Odkrywanie jej uroków to wspaniała podróż – nie zawsze jednak mamy możliwość udania się na drugi koniec kraju, aby spróbować oryginalnych przysmaków. Na szczęście nie trzeba rezygnować z wzbogacania swoich doznań smakowych i wiedzy kulinarnej – wystarczy odrobina chęci i właściwy przepis!

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World