Emlakçılar ‘Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

emlakçılar ‘kentsel dönüşüm kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

EMLAKÇILAR ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU’NUN FAYDALI OLACAĞI GÖRÜŞÜNDE

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunca kabul edilerek yasalaşan Kentsel Dönüşüm Kanunu’nu değerlendiren Eskişehirli emlakçı Özgül Parlak, yasanın Eskişehir’de hayata geçmesinin zaman alacağını ancak yaşam kalitesi açısından iyi olacağını anlattı.

’Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek Resmî Gazetede yayımlandı. Söz konusu kanunla birlikte dönüşüm yapılacak binada yer alan hak sahipleri arasında 3’te 2 çoğunluk aranma zorunluluğu kaldırılacak. Dönüşüm kararı hak sahiplerinin salt çoğunluğuyla alınacak. Eskişehirli emlakçı Özgül Parlak, yeni karardan önce binada bulunan kat maliklerinin kentsel dönüşüm için birlik olması gerektiğini hatırlatarak, Eskişehir’de bu kararın uygulanmasının hızlı olacak bir durum olmadığını belirtti. Binalara daha detaylı depreme dayanıklılık testinin yapılması gerektiğine vurgu yapan Parlak, işin maddiyat boyutuna dikkat çekti.

emlakçılar ‘kentsel dönüşüm kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ (TBMM) GENEL KURULUNCA KABUL EDİLEREK YASALAŞAN KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU’NU DEĞERLENDİREN ESKİŞEHİRLİ EMLAKÇI ÖZGÜL PARLAK, YASANIN VATANDAŞLARIN YAŞAM KALİTESİ AÇISINDAN AVANTAJLI OLACAĞINI ANLATTI.

“Bu Eskişehir için hemen olacak bir durum değil, biraz süreye yayılacak”

Yürürlüğe giren söz konusu yeni kararla, binalarda yüzde 50+1 kişi kabul ettiği zaman dönüşüm yapılacağını ifade eden Özgül, belediyelerin kentsel dönüşüm bürolarının görevlendirdiği kişilerin sorumluluğundan bahsetti. Binaların depreme dayanıklılık için testten geçmesinin önemine değinen Parlak, “Önceden apartmandaki kat maliklerinin birlik olması gerekiyordu. Ama yeni kanuna göre, yüzde 50+1 kişi kabul ettiği zaman kentsel dönüşüme gidilebilecek. Fakat Eskişehir’de bu çok çabuk olacak bir durum değil. Bunun hızlandırılması için denetimlerin sadece bakmakla değil eski binaların hepsine deprem dayanıklılık testinin yapılması gerekiyor. Bu da tabi maliyetli bir şey. Kat malikleri açısından da maliyetli. Bu Eskişehir için hemen olacak bir durum değil, biraz süreye yayılacak. Belediyelerin kentsel dönüşüm bürolarının yetkilendirdiği kişilerin binalardan test alması gerekiyor. Bina depreme dayanıklı mı değil mi diye testten geçmesi gerekiyor. Yani sadece test yapmadan bakmakla binanın sağlam olup olmadığı kesinleşemez. Bu işi belediyeler yapıyor” dedi.

emlakçılar ‘kentsel dönüşüm kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

SÖZ KONUSU KANUNLA İLE BİRLİKTE DÖNÜŞÜM YAPILACAK BİNADA YER ALAN HAK SAHİPLERİNİN 3’TE 2 ÇOĞUNLUK ARANMA ZORUNLULUĞU KALDIRILACAK.

“Hem şehrimiz hem de yaşam kalitemiz açısından çok iyi olacak”

Vatandaşlar için kentsel dönüşüm yasasın ekonomik boyutunu değerlendiren Parlak, eski binaların dönüşümünün iyi olacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir tane evi olan insanlar var, emekli olan insanlar var. Bu maliyetli bir proje olduğu için herkes bunu yapamayabilir. Tamamen maddi imkânlara bağlı. Sonuçta devlet bunlar için yardımda bulunuyor. Uygun kredi vermesi gerekiyor. Emekli biri bu krediyi ödeyemez başka bir geliri yoksa. Her şeyden önce insan hayatı çok değerli. Eskişehir 2. derece deprem bölgesi. Deprem gerçeği hep var. İnsanların ölmesini kesinlikle istemiyorum. Bir emlakçı olarak herkesin yeni binalarda oturmasını istiyorum. Eski binaların hepsinin dönüştürülmesi gerçekten çok iyi olacak. Hem şehrimiz hem de yaşam kalitemiz açısından çok iyi olacak. Yenilenen binalar sayesinde can ve mal kaybı da en aza indirilecek. Apartman yöneticilerinin üzerine düşen bu yeni alan kararı kat maliklerine iletmesi, bilgi vermesi, hep beraber düşüncelerini paylaşıp bunu hayata geçirmeleri çok önemli.”

emlakçılar ‘kentsel dönüşüm kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU İLE BERABER AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARDAKİ YAPILAR YENİLENECEK.

emlakçılar ‘kentsel dönüşüm kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

ESKİŞEHİRLİ EMLAKÇI ÖZGÜL PARLAK.

emlakçılar ‘kentsel dönüşüm kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU İLE BERABER AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARDAKİ YAPILAR YENİLENECEK.

emlakçılar ‘kentsel dönüşüm kanunu’nun faydalı olacağı görüşünde

KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU İLE BERABER AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARDAKİ YAPILAR YENİLENECEK.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World