Dobrá zpráva pro české spotřebitele. Poslanecká sněmovna schválila omezení obtěžujících marketingových volání

© Pixabay Ilustrační fotografie

Spotřebitelská organizace dTest několik měsíců vede kampaň Stop telešmejdům, kterou podpořilo více než čtrnáct tisíc spotřebitelů. Dali tak zákonodárcům jednoznačně najevo, že chtějí, aby byla schválena nová pravidla pro telemarketing. Podepíše-li novelu i prezident republiky, přibližně za tři čtvrtě roku se spotřebitelé dočkají změny. V čem spočívá?

Stačí jeden telefonický hovor, souhlas se zasláním dárku v podobě mince, medaile, holítek či náhradních břitů, a dotyčného člověka čeká jejich pravidelný přísun. Cílem obchodníků není zákazníky obdarovat, ale udělat z nich stálé odběratele svého zboží. Vylákají z nich totiž souhlas, který si nahrávají. Časté jsou také nabídky na „zázračné“ potravinové doplňky, u nichž deklarují léčebné účinky. Rozmohl se i telefonický prodej zboží proti koronaviru jako speciálních amuletů nebo nejrůznějších přípravků, jejichž pozitivní účinky nejsou prokázány.

Spotřebitelé se setkávají i s telefonickým vnucováním smluv o dodávkách energií či účasti v energetických aukcích. „Jejich podstatou je souhlas s přihláškou do aukce, v níž má být vybrán nejvýhodnější dodavatel energií. Aukce se však často nekoná. Prodejce za vás jakožto zprostředkovatel uzavře na základě plné moci smlouvu o dodávkách energií,“ popisuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Mnozí spotřebitelé již odmítají přijímat hovory, když jim volá neznámé číslo. Důvod je jasný ˗ nechtějí být zavaleni často pochybnými nabídkami zboží a služeb. Marketingová volání jsou spotřebiteli vnímána jako vysoce obtěžující. Jenže když si spotřebitel na takovou praktiku konkrétního obchodníka stěžuje, je dnes téměř nemožné prokázat případné porušení zákona a rovněž jej potrestat. Právě proto byla připravena novela zákona o elektronických komunikacích, která posiluje postavení českých spotřebitelů.

Stávající podoba zákona totiž využívá takzvaný princip opt-out, to znamená, že telefonicky kontaktovat lze každou osobu, která v účastnickém seznamu nemá uvedeno, že si nepřeje být obtěžována. „Ochranu soukromí před přímým telemarketingem zajistí princip opt-in, na který se nově přechází. Telefonicky půjde kontaktovat pouze osobu, která v účastnickém seznamu bude mít uvedeno, že si přeje být takto kontaktována,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. A dodává: „Tuto právní úpravu budou muset dodržovat i zahraniční společnosti, které cílí na české spotřebitele.“

Čtěte také

  • Létáte rekreačně s drony? Nezapomeňte na registraci a další povinnosti

Zároveň není třeba mít obavy, že by vám nemohl nadále zavolat lékař či podnikatel, u něhož pravidelně nakupujete. Lékař, poskytovatel služeb, prodejce zboží a další mají totiž možnost „volání“ svým klientům ošetřenou v rámci pravidel ochrany osobních údajů, zpravidla souhlasem klienta.

Rychlá a jednoduchá změna poskytovatele internetu, posílení ochrany soukromí nebo stanovení podmínek pro snadnější budování sítí elektronických komunikací. To jsou jen některé změny, které rovněž přináší novela zákona o elektronických komunikacích. „Poslanecká sněmovna se jí musela věnovat opakovaně, jelikož jí novelu vrátil v závěru července Senát se svými pozměňovacími návrhy. Cílem jednoho z nich byla právě snaha zcela vypustit přísnější pravidla pro telemarketing. Poslanecká sněmovna tyto snahy odmítla značnou většinou 137 ze 142 přítomných poslankyň a poslanců,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Nejstrašlivější husitské zbraně: Co dokázaly bombardy, houfnice a tarasnice?

Husité se sudlicemi a řemdihy plení kostel. Husité se sudlicemi a řemdihy plení kostel. Jan Žižka s řemdihem Středověká bombarda Řemdih Husitský kropáč v muzeu v Freiburgu Střelba z ručního ... Read more »

S dodávkami elektřiny a plynu končí Kolibřík energie, s plynem A-PLUS Energie

© Pixabay Ilustrační fotografie Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. “Kolibřík energie byl ... Read more »

StarDance 2021 je tady: Zábava zaručena! Na co se můžete těšit?

© Česká televize StarDance Za uplynulých patnáct let půjde už o jedenáctou řadu, stálic je přesto jen pár. Všechny televizní taneční večery už pamatuje jen moderátorská dvojice ve složení Marek ... Read more »

Novinka Evropy 2: ANDY CERMAK – Dark Blue Sky

© Poskytovatel: EVROPA 2 Novinka Evropy 2: ANDY CERMAK – Dark Blue Sky Třetí singl z připravované první sólové desky Andyho Cermaka Secret December nese název Dark Blue Sky. Jedná ... Read more »

Rusko poprvé eviduje přes 1000 obětí covidu-19 za jediný den

© Pixabay Rusko, ilustrační foto Za minulý den se v nejrozlehlejší zemi světa, která má zhruba 146 milionů obyvatel, potvrdilo 33.208 nových nákaz koronavirem. V obou ukazatelích se čísla zvyšují. ... Read more »

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k Zemanovi

© Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images Miloš Zeman a Miloš Vystrčil. “V pátek ÚVN obdržela žádost předsedy Senátu České republiky a řeší ji se vší zodpovědností a naléhavostí,” ... Read more »

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a stavební dělník

Praha – Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební dělník. Nejvíce si lidé cení práce lékařů a vědců. Vnímání prestiže jednotlivých ... Read more »

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

© Pixabay Rusko, ilustrační foto Za minulý den se v nejrozlehlejší zemi světa, která má zhruba 146 milionů obyvatel, potvrdilo 33.208 nových nákaz koronavirem. V obou ukazatelích se čísla zvyšují. ... Read more »

Nemohoucí prezident Zeman? Lež, která se hroutí, říká mluvčí! Informací je však minimum!

© Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Miloš Zeman, prezident ČR Ovčáček nejprve reagoval na rozruch kolem návštěvy předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka u Zemana, kterou ÚVN označila za ... Read more »

„Co mohli zatajit, zatajili.“ Student chtěl záznamy z biometrických kamer, u úřadů narazil

© Poskytovatel: Hlidacipes.org Když zkoušel zjistit, jaké biometrické údaje o něm stát shromáždil, příliš nepochodil. „Nedozvěděl jsem se nic,“ shrnuje student práv na olomoucké univerzitě Václav Mach svou přetahovanou s ... Read more »

Ústřední krizový štáb má pokračovat, Babiš nevidí důvod k deaktivaci

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Krizový štáb kabinet poprvé aktivoval loni v březnu, kdy se jeho předsedou stal pozdější ministr zdravotnictví Roman Prymula. Po dvou týdnech vedení ... Read more »

Jak umíral Sigmund Freud: Jeho obličej vypadal tak strašně, že se ho blízcí báli

© Profimedia.CZ Sigmund Freud Bylo to v roce 1923, když 67letý Freud řekl svému lékaři: “Připravte se, že uvidíte něco, co se vám nebude líbit.” A otevřel ústa. Felix Deutsch ihned poznal, ... Read more »

Elon Musk v Evropě. Zastavil se na berlínském Gigafestu a řekl pár zajímavých věcí

Kousek za českou hranicí se pomalu rozjíždí Gigafactory Berlin-Brandenburg a Tesla v ní uspořádala den otevřených dveří. Ale jde o Teslu, takže se… © Poskytovatel: Zive.cz Kousek za českou hranicí ... Read more »

Kubalík vystřelil Chicagu první bod, Zacha ve vzájemném utkání asistoval

New York – Český hokejový útočník Dominik Kubalík gólem v poslední minutě základní hrací doby pomohl Chicagu k prvnímu bodu v novém ročníku NHL. Blackhawks i přes branku plzeňského rodáka ... Read more »

Marian Jurečka: Na zásadních věcech se s PirSTAN shodujeme

© Poskytovatel: Frekvence 1 Krach Bohemia Energy Z důvodu krachu Bohemia Energy, bude muset vláda reagovat na stále rostoucí ceny. “Je to opravdu vážný problém. Vláda by měla dělat adekvátní kroky. ... Read more »

Leblouh: Vykrmovací tábory pro nevěsty. Středověká tradice hraničící s mučením

© Profimedia.CZ Osvěta v Mauritánii není jednoduchá. Výraz “leblouh” označuje nucený výkrm, jemuž se obvykle podrobují husy, avšak v některých kulturách jsou rodiče ochotni cpát jídlo násilím i do mladých dívek. Extrémem ... Read more »

Bez špetky úcty či důstojnosti. Británie je v šoku z nového filmu o milované princezně Dianě

© Poskytovatel: Frekvence 1 Pobouření. To si po zhlédnutí filmu Spencer bude myslet královská rodina. Diana je v něm totiž ztvárněna bez úcty a důstojnosti, napsal deník The Sun. Nelíbí ... Read more »

Už i ty, Davide? Fotbalová legenda vyrazila na předávání cen s vyžehleným čelem

© Poskytovatel: Frekvence 1 Botox u žen už není v dnešní době nic překvapujícího. U mužů to ale občas působí trochu zvláštně. Vzpomeňme třeba na Davida Schwimmera alias Rosse z ... Read more »

Odhalená, svobodná, ale rozpačitá. Co se to se mnou děje? ptá se Britney Spears

© Poskytovatel: Frekvence 1 Britney Spears nepřestává šokovat. Nejprve si na videu hrála s panenkou a skoro to vypadalo, že věří, že je to její skutečné živé miminko. Pak se ... Read more »

Radek Vondráček (ANO): Mám od svého klubu nominaci na post místopředsedy

© Poskytovatel: Frekvence 1 Radek Vondráček ve čvtrtek navštívil na JIP v ÚVN Miloše Zemana. Podle něj vše probíhalo v pohodě. “Prezident byl v dobré náladě, vtipkoval, zajímal se o ... Read more »

KOMENTÁŘ: Přestat svítit či topit? Nemožné. Česko ani Evropa přitom nemají ucelené balíčky na energetickou krizi

© Mariusz Stankowski / INCORP images Energetika, ilustrační fotografie. Nutno hned na začátku říct jedno: S rostoucími cenami energií nejde o žádný nahodilý jev, nebo o něco, co nikdo nečekal. A ... Read more »

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš Krizový štáb kabinet poprvé aktivoval loni v březnu, kdy se jeho předsedou stal pozdější ministr zdravotnictví Roman Prymula. Po dvou týdnech vedení ... Read more »

V pátek přibylo v Česku nejvíce případů covidu od začátku května

© Pixabay Test na přítomnost nemoci covid-19 Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný – stouplo z 1,33 na 1,45. Vyplývá to z ... Read more »

Zdravotní sestry budou moci od ledna předepisovat některé pomůcky

© Pixmac **www.pixmac.cz** Ilustrační fotografie. Podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví by tato změna měla pomoci především v domácí péči. Podle prezidentky Asociace domácí péče ČR Ludmily Kondelíkové jde o první ... Read more »

Žebříček profesí: Nejméně prestižní jsou uklízečka, ostraha a stavební dělník

© Pixabay Ilustrační fotografie. Vyplývá to z žebříčku, který pravidelně sestavuje Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na základě dotazování obyvatel. Obecně Češi podceňují zpravidla ty pozice, ... Read more »

Kanye West prodává svůj rozsáhlý ranč. Je to kvůli rozvodu s Kim Kardashian?

© Poskytovatel: EVROPA 2 Kanye West prodává svůj rozsáhlý ranč. Je to kvůli rozvodu s Kim Kardashian? Farma West Ranch, dříve známá jako Monster Lake Ranch, se prodává za 11 ... Read more »

Jiří Suchý: Slavný divadelník prozradil, proč musel do nemocnice!

© Korzo Jiří Suchý O minulém víkendu se všichni strachovali o Jiřího Suchého. Ten už má svůj věk, letos oslavil 90. narozeniny. Lidi proto minulou neděli vyděsila zpráva o jeho ... Read more »

Roste jako z vody! Lucie Vondráčková po dlouhé době ukázala syna

Z dnes již rozpadnuté lásky zpěvačky Lucie Vondráčkové a hokejisty Tomáše Plekance vzešli dva synové – starší Matyáš a mladší Adámek. Ani jeden z dvojice děti moc často na veřejnosti ... Read more »

Jakých profesí si nejméně vážíme? Průzkum ukázal na dělníky či uklízečky

© Pixabay Ilustrační fotografie. Vyplývá to z žebříčku, který pravidelně sestavuje Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na základě dotazování obyvatel. Obecně Češi podceňují zpravidla ty pozice, ... Read more »

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Do zdravotnictví prosazují elektronizaci, posílení prevence či pravidelné hodnocení kvality péče. Člen programové skupiny pro sociální věci ... Read more »

Výročí nacistické deportaci Židů z Prahy opět připomene happening v Bubnech

Praha – První židovský transport, který nacisté před 80 lety vypravili z Prahy do Lodže, dnes připomene happening na nádraží v pražských Bubnech. Uskuteční se již posedmé. Organizátoři akce s ... Read more »

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

© Pixabay Práce, zaměstnání Vyplývá to z žebříčku, který pravidelně sestavuje Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR na základě dotazování obyvatel. Obecně Češi podceňují zpravidla ty pozice, ... Read more »

Tři lidé zemřeli při zemětřesení na indonéském ostrově Bali

© Pixabay Následky zemětřesení Místní úřady však situaci dál sledují. Dvě z obětí zemřely pod půdním sesuvem vyvolaným zemětřesením, třetí zabily padající trosky. Údaje získané americkou geologickou službou USGS ukazují, ... Read more »

Policie označila útok nožem na britského poslance Amesse za terorismus

© Pixabay Policie Velká Británie Útok se stal v kostele v Leigh-on-Sea, 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy vede protiteroristická ... Read more »

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

© Pixabay Test na přítomnost nemoci covid-19 Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný – stouplo z 1,33 na 1,45. Vyplývá to z ... Read more »

Fotbalisté Hoffenheimu rozstříleli Kolín, zraněný Kadeřábek nedohrál

Berlín – Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek. © ČTK/AP Fotbal ... Read more »

Oceněnou cukrárnu v Rumburku navštěvuje víc zákazníků v létě

Rumburk (Děčínsko) – Do cukrárny Venezia v Rumburku na Děčínsku, nedávno oceněné cenou Spokojený zákazník Ústeckého kraje, míří nejvíc zákazníků v letní sezoně, kdy do Šluknovského výběžku přijíždějí turisté a ... Read more »

Kůrovec je na ústupu. Lesníci chystají obnovu zničených lesních cest

© Mariusz Stankowski / INCORP images Lesy, ilustrační foto. Lesníci se podle něj nyní soustřeďují na zalesnění a chystají obnovu zničených lesních cest. K útlumu kůrovcové kalamity, která je největší ... Read more »

Odvážná Ewa Farna: Vytáhla model, jaký ještě nikdy neoblékla!

© Instagram Ewa Farna Snad každý ví, že jedním z hitů a základních kamenů repertoáru Ewy Farne je skladba Mám boky jako skříň. Svého času šlo možná o pravdivý popis ... Read more »

Německo eviduje necelých 11 tisíc nových případů covidu

© Pixabay Německo, ilustrační foto Znovu vzrostla i sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden, napsala agentura DPA. V průměru za uplynulých sedm dní se ... Read more »