Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie znów oskarżają ukraińskie służby specjalne o zorganizowanie zamachu pod Moskwą.

wojna rosji z ukrainą. dzień 779

Ukraiński żołnierz

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że atak dronów został odparty ok. 3:10 czasu lokalnego przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

Maria Zacharowa stwierdziła, że w kwestii zamachu terrorystycznego do jakiego doszło pod Moskwą w hali koncertowej Crocus City Hall, „działania USA są wymierzone w manipulowanie opinią publiczną, aby wybielić ich podwładnych”. – Według informacji sekretariatu sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaja Patruszewa, ślady (…) prowadzą do ukraińskich służb specjalnych, które są z kolei kontrolowane przez Amerykanów — powiedziała Zacharowa. Do zamachu na Crocus City Hall przyznało się tzw. Państwo Islamskie — Prowincja Chorasan (ISIS-K), afgański odłam tzw. Państwa Islamskiego. Rosja nie przedstawiła dotychczas żadnych dowodów na swoje oskarżenia pod adresem Ukrainy w związku z atakiem, w którym zginęły 144 osoby.

Skazany to 36-letni mieszkaniec jednej z wsi w rejonie kachowskim obwodu chersońskiego. Po zajęciu jego wsi przez Rosjan 36-latek na ochotnika wstąpił do rosyjskiej formacji zbrojnej i podjął współpracę z okupantami, dostarczając im zaopatrzenie, a także wskazując tych mieszkańców wioski, których bliscy służyli w ukraińskiej armii lub brali udział operacji antyterrorystycznej w Donbasie przed wybuchem pełnowymiarowej wojny. Osobom takim konfiskowano samochody na rzecz rosyjskiej armii.

Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy alarmowało, że nad obwodem pojawiły się rosyjskie drony-kamikadze.

System był wykorzystywany do zakłócania nawigacji satelitarnej.

46-letni mieszkaniec wsi Kozacza Łopań, w czasie okupacji wsi przez Rosjan, wskazywał Rosjanom rodziny ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy organów ścigania, którzy następnie byli zatrzymywani i torturowani przez Rosjan. 46-latek uczestniczył też w grabieży ich mienia — podaje SBU.

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

Głowica została zabezpieczona, a następnie w kontrolowany sposób zdetonowana przez policyjnych saperów. Nagranie podsumowujące policyjną akcję opublikowano na Facebooku.

Informację taką przekazał norweski portal Nettavisen. Jak czytamy w informacji Norwegia oprócz myśliwców F-16 ma przekazać Ukrainie także symulatory do szkolenia pilotów, części zamienne i inny sprzęt niezbędny do eksploatacji myśliwców. Nettavisen zastrzega, że nie wszystkie z 22 norweskich myśliwców F-16 są w pełni sprawne, ale Ukraina może je wykorzystywać np. jako źródło części zamiennych dla innych maszyn.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie atakowali w nocy Ukrainę za pomocą 17 dronów-kamikadze oraz jednej rakiety manewrującej Ch-59.

Wiadomo jednak, że nie będzie demobilizacji, na którą od wielu miesięcy oczekiwali ci najdłużej walczący. W kilku ukraińskich miastach (w tym również w Kijowie) dochodziło do protestów krewnych żołnierzy zmobilizowanych jeszcze na początku wojny w lutym 2022 r. Prawo ukraińskie nie określa, ile potrwa ich służba w czasie wojny. To miało się zmienić.

Czytaj więcej

Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że Rosjanie w ciągu doby wystrzelili w stronę Ukrainy 54 rakiety, przeprowadzili 126 ataki powietrzne i 95 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 451 730 żołnierzy, 7 146 czołgów, 13 698 pojazdów opancerzonych, 11 486 zestawów artyleryjskich, 1 042 wyrzutni rakiet, 755 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 9 161 bezzałogowych statków powietrznych, 2 087 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 339 pojazdów (w tym cystern), 1 888 jednostek sprzętu specjalnego.

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego podał w serwisie Telegram, że szczątki jednego z dronów spadły na terenie obiektu infrastruktury krytycznej.

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” podała, że rosyjskie drony-kamikadze atakowały takie obiekty w obwodach odeskim, mikołajowskim, chersońskim i dniepropietrowskim. W rejonie krzyworoskim szczątki strąconego drona miały wywołać pożar na terenie jednego z takich obiektów.

W wyniku działań wojsk rosyjskich w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim ranne zostały trzy osoby – podał szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow.

W obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej – przekazał szef miejscowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin. Dodał, że wśród ludności cywilnej nie było ofiar.

W celu uzupełnienia strat w ludziach oraz w celu obsadzenia nowych jednostek wojskowych, Kreml wysyła na wojnę z Ukrainą personel Floty Pacyfiku oraz 11. Armii Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej – podał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) dodając, że te formacje wojskowe nie były dotąd zaangażowane w wojnę z Ukrainą.

W szpitalu zmarł 37-letni mężczyzna, który został poważnie ranny w czwartkowym ataku rakietowym na Mikołajów – podał szef lokalnej administracji obwodowej Witalij Kim. Wcześniej informowano o czterech ofiarach ataku i pięciu rannych.

Szef Dyrekcji Generalnej ds. Prowadzonych przez UE Operacji Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej (ECHO), Andreas Papaconstantinou, powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina, że dla UE rozminowanie Ukrainy to zdecydowanie priorytet. Dodał, że obszar, którego potencjalnie dotyczy problem, jest ogromny.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że obrona powietrzna zestrzeliła pięć ukraińskich dronów nad obwodem biełgorodzkim, które nadleciały nad Rosję ok. godz. 9:00 czasu polskiego.

Były minister sił zbrojnych Wielkiej Brytanii James Heappey powiedział w wywiadzie dla Sky News, że Wielka Brytania powinna rozważyć wysłanie wojsk na Ukrainę – w celu szkolenia i innego wspierania ukraińskich żołnierzy, ale z dala od frontu. – Myślę, że trzeba być bardzo, bardzo ostrożnym, aby nie doprowadzić do wojny Rosja-NATO – zaznaczył.

Były członek brytyjskiego rządu Tobias Ellwood ocenił w rozmowie ze Sky News, że Rosja przestawia gospodarkę na tryb wojenny, a Zachód nie chce otworzyć oczu. – Putin jest teraz najpotężniejszym przywódcą w Europie, uciszył wszystkie głosy opozycji, odwrócił całą swoją gospodarkę od Europy w stronę Chin i Iranu – powiedział. Dodał, że Putin jest teraz “potężniejszy niż Stalin”. Według niego, celem Władimira Putina jest naśladowanie Stalina poprzez odbudowę wpływów w Europie Wschodniej w celu odtworzenia starego Imperium Rosyjskiego. – Musimy się lepiej przygotować, musimy lepiej wspierać Ukrainę – ocenił Ellwood.

MSZ Rosji ogłosiło, że pracownik ambasady Słowenii w Moskwie został uznany za persona non grata. To odpowiedź na wydalenie członka personelu rosyjskiej ambasady przez Lublanę. W piątek do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwana została ambasador Daria Bavdaj-Kuret. Rosyjskie media podały, że wizyta ambasador Słowenii w MSZ trwała 10 minut.

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow podał, że Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak za pomocą drona. Według tego źródła, bezzałogowiec uderzył w budynek administracyjny firmy dostarczającej surowce, a w wyniku eksplozji dwie osoby zostały ranne.

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że zmarł mężczyzna ranny w środowym ataku w obwodzie odeskim. Ty samym liczba ofiar wzrosła do sześciu. W związku z atakiem piątek jest dniem żałoby w obwodzie odeskim.

Szef koncernu Yasno, który dostarcza prąd Kijowowi, Serhij Kowałenko, wezwał mieszkańców stolicy Ukrainy do ograniczenia zużycia prądu codziennie od godz. 19:00 do 22:00. Jego zdaniem, oszczędzanie będzie konieczne przez cały 2024 rok w związku z zakłóceniami w systemie energetycznym wywołanymi rosyjskimi atakami.

– Powinniśmy rozpocząć budowę zdecentralizowanego, nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu wytwarzania energii cieplnej – powiedział Andrij Zakrewski, prezes Stowarzyszenia “Nafta i Gaz Ukrainy”. Dodał, że są problemy z dostawami prądu na wschodzie i południu Ukrainy.

Czytaj więcej

Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne

W wyniku działań repatriacyjnych ciała 99 poległych żołnierzy odesłano na Ukrainę – poinformowało ukraińskie Dowództwo Koordynacyjne ds. Traktowania Jeńców Wojennych. Chodzi o 77 żołnierzy poległych na kierunku donieckim, 20 – na kierunku zaporoskim i dwóch – na kierunku charkowskim. W komunikacie wyrażono podziękowania dla Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Aby chronić rolników przed wahaniami na rynku, węgierski rząd wprowadzi nowe ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolnych – ogłosił na konferencji prasowej minister rolnictwa Węgier István Nagy.

Czytaj więcej

Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że ukraiński rząd przeznaczy dodatkowe środki w wysokości 3,88 mld hrywien (395 mln zł) na budowę linii obronnych. Większość środków trafi do obwodów charkowskiego i sumskiego. Od początku roku na budowę fortyfikacji przeznaczono na Ukrainie blisko 30 mld hrywien (3 mld zł).

Rosjanie tracą czołgi na Ukrainie szybciej, niż je produkują – pisze “Forbes”.

Czytaj więcej

Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, iż Rosja jest gotowa do dialogu w sprawie Ukrainy. – Prezydent potwierdził wczoraj (podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką – red.) gotowość do dialogu, gotowość do negocjacji – oświadczył. Według Pieskowa, Rosja mogłaby się powołać na projekt porozumienia stambulskiego, “choć w ciągu dwóch lat wiele się wydarzyło”.

W czwartek Władimir Putin mówił, że Rosja opowiada się za negocjacjami w sprawie pokojowego rozwiązania. – Ale nie w formie narzucania nam jakichkolwiek schematów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością – zastrzegł.

– Ukraina nie produkuje tych systemów ani amunicji do nich, więc potrzebujemy więcej rakiet. Nasi partnerzy wiedzą o naszych potrzebach – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Ilja Jewłasz. Ocenił, że Ukraina potrzebuje więcej systemów Patriot, ponieważ trudno jest zestrzelić rosyjskie pociski hipersoniczne Kindżał.

Jak podaje “Corriere della Sera”, grupa cyberprzestępców mająca korzenie w Rosji wystawiła na sprzedaż w serwisie Telegram opracowaną przez siebie wersję oprogramowania Pegasus o nazwie “God” (ang. Bóg). Grupa ta jest znana z powiązań z rosyjskimi środowiskami hakerskimi oraz z aktywnych działań w tzw. sieci dark web. Cena wywoławcza oprogramowania to równowartość 1,5 miliona złotych.

Czytaj więcej

Rosyjscy cyberprzestępcy z nowym Pegasusem? Apple alarmuje

Broń laserowa o nazwie DragonFire mogłaby zostać wysłana na Ukrainę do zwalczania rosyjskich dronów – uważa brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps. Działko miałoby trafić do służby w Wielkiej Brytanii w 2027 r., ale Shapps chciałby przyspieszenia produkcji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron z zadowoleniem przyjął zaangażowanie Szwajcarii w organizację szczytu pokojowego dla Ukrainy. – To bardzo dobra inicjatywa – ocenił. – Będziemy na spotkaniu proponowanym przez Szwajcarię – oświadczył Macron.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w obwodzie charkowskim doszło do 274 przypadków detonacji min z udziałem cywilów, w 73 wypadkach zakończyło się to śmiercią – podał szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow.

W Berysławiu w obwodzie chersońskim 75-letnia kobieta została ranna w wyniku ataku drona – podała obwodowa administracja wojskowa.

Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkalną miasta Konstantynówka w obwodzie donieckim, trzy osoby zostały ranne – przekazały miejscowe władze.

W 2024 roku Francja, pomimo ostrej retoryki antyrosyjskiej, zwiększyła import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) bardziej niż ktokolwiek inny w Unii.

Czytaj więcej

Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Holandia przeznaczyła kolejny miliard euro na pomoc wojskową dla Ukrainy i 400 mln euro na odbudowę.

“Premier Mark Rutte właśnie zapowiedział w rozmowie telefonicznej, że Holandia przeznaczyła kolejny miliard euro na pomoc wojskową dla Ukrainy i 400 milionów na odbudowę… Dziękuję, Mark, dziękuję, Holendrzy! To wzorowy przykład wsparcia dla Ukrainy” – poinformował prezydent Ukrainy.

Na odbudowę infrastruktury medycznej zniszczonej przez Rosjan  na Ukrainie potrzeba co najmniej 14,2 mld dolarów — ocenia ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.

Ukraińcy przekazali, że w 2024 r. potrzeby naprawcze wyniosą ok. 23 mln dolarów. Środki te powinny zostać wykorzystane w szczególności na potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej, a także na drobne naprawy w celu przywrócenia funkcjonalności placówek opieki zdrowotnej.

– Czechy znalazły poza Europą ponad milion sztuk amunicji artyleryjskiej, którą można kupić dla Ukrainy — poinformował prezydent Petr Pavel.

Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps stwierdził, że broń laserową Dragonfire można byłoby użyć w Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich dronów i pocisków. Problem w tym, że dopiero przechodzi ona testy.

Czytaj więcej

Brytyjczycy chcą dostarczyć broń laserową dla Ukrainy. Jest jednak pewien problem

Ogłoszono alarm lotniczy dla całej Ukrainy w związku ze startem rosyjskiego myśliwca MiG-31K.

Ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko powiedział, że Ukraińcy powinni być przygotowani na możliwe przerwy w dostawie prądu wiosną lub latem w związku z trwającymi rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną.

Rosyjska armia straciła ponad 50 000 żołnierzy od początku wojny na Ukrainie — wynika z badania przeprowadzonego przez Mediazonę i BBC Russian Service.

Do 12 kwietnia dziennikarzom udało się zidentyfikować 50 471 żołnierzy, którzy zginęli od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że Ukraina dąży do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej – nie później niż w czerwcu tego roku.

„Rozmawiałem z Antonio Tajanim i podziękowałem Włochom za konsekwentne wspieranie Ukrainy. Omówiliśmy konkretne kroki, w jaki sposób Włochy, jako prezydencja G7, mogą odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu systemów obrony powietrznej i podejmować skoordynowane decyzje w sprawie ich dostaw na Ukrainę” – napisał Kułeba.

– W sierpniu powiedziano nam, że będziemy rozminowywać przez 10 lat. Teraz, dzięki Państwowej Służbie Sytuacji Nadzwyczajnych, policji i siłom zbrojnym, powinniśmy oczyścić prawy brzeg do końca 2025 r. – powiedział szef administracji regionalnej w Chersoniu Ołeksandr Prokudin

W piątek prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził wideokonferencję z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w celu omówienia europejskich planów wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

“Potwierdzając swoje niezachwiane i długoterminowe wsparcie dla Ukrainy, obaj przywódcy dokonali przeglądu pracy wykonanej podczas konferencji wspierającej Ukrainę, która odbyła się w Paryżu 26 lutego i szczytu weimarskiego, który odbył się w Berlinie 15 marca. Omówili również europejskie inicjatywy mające na celu zapewnienie Ukrainie wsparcia wojskowego” – poinformował Pałac Elizejski.

Rząd Ukrainy przeznaczy środki na zakup systemów walki elektronicznej w celu ochrony ukraińskiej infrastruktury krytycznej — zapowiedział premier Denys Szmyhal.

Rosyjscy okupanci przeprowadzili dwa naloty rakietowe i 72 ataki powietrzne na terytorium Ukrainy w ciągu ostatniej doby — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Amerykańskie dane pokazują, że Chiny gwałtownie zwiększyły sprzedaż do Rosji sprzętu i technologii, które Moskwa wykorzystuje do produkcji pocisków, czołgów, samolotów i innej broni w wojnie przeciwko Ukrainie.

Urzędnicy, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli agencji Reutera, że prezydent USA Joe Biden poruszył tę kwestię z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas ich ostatniej rozmowy telefonicznej.

Prezydent Rosji Władimir Putin przekazał Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że Kreml planuje ponowne uruchomienie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która znajduje się obecnie pod rosyjską okupacją.

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World