Cuma namazı kılınışı: Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır

Cuma namazı kılınışı vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan cuma gününde kılınacak olan farz ibadeti yerine getirmek isteyen vatandaşlar haftada sadece bir kez yerine getirilen cuma namazı hakkında bilgilerini tazelemek adına cuma namazı nasıl kılınır sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Peki Cuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır?

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKAT?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cuma namazının kılınışı, ibadetlerini yerine getirmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor.

Cuma namazının kılınışında niyet etmek önem arz etmektedir. Cuma namazı dört rekat sünnet, iki rekat farz, dört rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. Öğle ezânı okununca, önce dört rek’at Cum’a namazının ilk sünneti kılınır.

Niyet ederken:

“Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya” denilir.

Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.

Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.

İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

Sonra, câmi’ içinde, ikinci ezân okunur.

Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.

Hutbe okunurken cemâ’atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.

Hatîb efendi duâ ederken, cemâ’at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir.

Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ’at ile iki rek’at Cum’a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

Niyet şöyle edilir: “Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama”

Sonra, dört rek’at son sünneti, Niyeti şöyledir: “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya”.

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: “Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına”. Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün Cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek’at vaktin sünneti kılınır. “Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine” diye niyet edilir. Cum’a sahîh olmadı ise, bu on rek’at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

ZÜHR-İ AHİR NAMAZI NEDİR, NASIL KILINIR?

Zuhr-i âhir, son öğle namazı demektir. Bazı İslam bilginleri, bir yerleşim biriminde birden fazla yerde cuma namazı kılınmasının sahih olmayacağı ihtimaline binaen, o günkü öğle namazının ihtiyaten kılınmasını önermişlerdir. Zuhr-i âhir adıyla dört rekât olarak kılınan bu namaz, cuma namazına dâhil değildir. Hz. Peygamberden (s.a.s.) ve ilk dönemlerden gelen rivayetler arasında bu isimle kılınmış bir namaz yoktur.

Zuhr-i âhir, İslam coğrafyasının genişlemesi ve şehirlerde nüfusun kalabalıklaşması sonucu, cuma namazının, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde olduğu gibi, bir şehirde bir tek camide kılınmasının mümkün olmaması, birden fazla camide cuma namazının kılınması zorunluluğunun ortaya çıkması ile gündeme gelmiş bir namazdır. Gerekçesi de, birden fazla camide kılınan cuma namazlarından ilk önce kılınanın geçerli olacağı, diğer camilerde kılınan namazın ise geçersiz olabileceği varsayımıdır. İşte bu şüpheli durumdan kurtulmak için, içinde bulunulan cuma vakti kastedilerek ihtiyaten, zuhr-i âhir yani “vaktine ulaşılıp da eda edilemeyen son öğle namazı” niyeti ile dört rekâtlık bir namaz kılınması bazı âlimlerce uygun görülmüştür (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 16-18; Karâfî, ez-Zehîra, II, 354-355; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 212; Şirbînî, Muğnî’l-muhtâc, I, 420-422).

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

İşçileri taşıyan minibüs eve çarptı! 2'si çocuk 15 yaralı

© Gazete Vatan İşçileri taşıyan minibüs eve çarptı! 2’si çocuk 15 yaralı Adıyaman Besni ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan minibüs, sürücüsünün kontrolünden çıkıp evin duvarına çarptı. Kazada 2’si çocuk, 15 kişi ... Read more »

Bahçeli'den flaş sözler: Bunlar Türkiye karşıtlarıdır!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı açıklama şu şekilde: Cumhuriyet, 98 yıl önce kutlu ve yüksek bir mücadelenin hak edilmiş mükâfatı olarak ilan edilmiş, böylelikle 19 Mayıs 1919’da Samsun’da atılan ... Read more »

"Mandacıların izinden yürüyenler terörle mücadeleye karşı gelen kimliksizlerdir"

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mandacıların ve esarete hayranlık duyanların izinden yürüyenler terörle mücadeleye karşı gelen kimliksizlerdir. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı ... Read more »

40 yaşındaki hemşire corona virüse yenildi

Sakarya’da corona virüse yakalanan 40 yaşındaki hemşire S.Y.,  hayatını kaybetti. © NTV tarafından sağlanmıştır 40 yaşındaki hemşire corona virüse yenildi Sakarya’da hemşire olarak görev yapan 40 yaşındaki S.Y, bir süre önce corona ... Read more »

Ankara barajları kritik seviyenin altına indi

Ankara’ya su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 10’un altına indi. Kuraklık etkisine dikkat çeken yetkililer tasarruf çağrısı yaptı. © NTV tarafından sağlanmıştır Ankara barajları kritik seviyenin altına indi Ankara’daki barajlarda ... Read more »

Hayalet tekne operasyonu! Kaçak avcılık yapıyorlardı, hepsine el konuldu

© Gazete Vatan Hayalet tekne operasyonu! Kaçak avcılık yapıyorlardı, hepsine el konuldu İstanbul Boğazı ve Haliç’te kaçak midye avcılığında kullanılan teknelere yönelik operasyon düzenlendi. Deniz Liman Şubesi ve Balıkçılık ve ... Read more »

Sivasspor, Altay maçına yoğun tempoda hazırlanıyor

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Süper Ligde Altay ile deplasmanda karşılaşacak DG Sivasspor, yaptığı antrenmanla maçın hazırlıklarını sürdürdü. Süper Lig’de Altay ile deplasmanda karşılaşacak DG Sivasspor, yaptığı antrenmanla maçın hazırlıklarını sürdürdü. ... Read more »

Şebnem Şirin kimdir, neden öldü? Şebnem Şirin olayı nedir, Furkan Zıbıncı tutuklandı mı? İşte Şebnem Şirin cinayeti detayları…

© Gazete Vatan Şebnem Şirin kimdir, neden öldü? Şebnem Şirin olayı nedir, Furkan Zıbıncı tutuklandı mı? İşte Şebnem Şirin cinayeti detayları… Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yaşayan Şebnem Şirin, erkek arkadaşı olduğu ... Read more »

Adana'da milli eğitim müdürü, 1 kilo altınla kaçarken yakalandı

© Adana da milli eğitim müdürü 1 kilo altınla kaçarken yakalandı Adana da milli eğitim müdürü 1 kilo altınla kaçarken yakalandı Adana’da devleti 60 milyon TL zarara uğrattığı gerekçesiyle görevden ... Read more »

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan 'Mavi vatan' açıklaması

© Hürriyet KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan ‘Mavi vatan’ açıklaması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Türkiye ile aramızdaki anlaşmalarla mavi vatanda her türlü hidrokarbon araştırmasını yapacağımız iş birliği ve ... Read more »

SMA hastası Alparslan bebek yardım bekliyor

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Aydın İncirliova’da yaşayan ve Eylül (5) adında bir kızları olanÖmer -Habibe Sarıboğa çiftinin 10 Ağustos 2019’da Metehan ve Alpaslan isimli ikiz erkek çocukları dünyaya geldi. Çift ... Read more »

Düzce'de budanan ağacın dallarının zarar vermemesi için otomobilin üzerine yattı

© Hürriyet Düzce’de budanan ağacın dallarının zarar vermemesi için otomobilin üzerine yattı Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görevli Veysel Dikmen, sokaktaki ağaç budanırken, dalların altında zarar göreceğini düşündüğü otomobilin ... Read more »

İngiltere'de yüksek enflasyon korkusu

© Hürriyet İngiltere’de yüksek enflasyon korkusu Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin “Ekonomik ve Mali Görünüm” Ekim ayı raporunda, ülkede halihazırda yüzde 3,1 seviyesinde olan tüketici fiyatlarının, gelecek yıl yüzde 5 seviyesine yaklaşabileceği ... Read more »

112'yi bin kez arayıp, 10 bin mesaj attı! Tutuklandı

© Hürriyet 112’yi bin kez arayıp, 10 bin mesaj attı! Tutuklandı Gaziantep’te 112 Acil Çağrı Merkezi’ni bin defa arayıp, 10 bin mesaj atarak asılsız ihbarlarla meşgul edip, rahatsızlık veren S.K. (37), ... Read more »

Kuru üzüm ihracatçıları e-ticaretle son tüketiciye odaklanacak

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Öz, yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nın çevrim içi olarak gerçekleştiğini belirtti. Türkiye’nin her yıl 250 bin ton civarı kuru üzüm ihraç ... Read more »

McLaren: "Hulkenberg, IndyCar koltuğu için listenin zirvesinde"

© Glenn Dunbar / Motorsport Images Nico Hulkenberg, Racing Point Hulkenberg, gelecek hafta Arrow McLaren SP takımıyla Barber Motorsports Park pistinde test YAPTI. Bu, eski Formula 1 pilotunun IndyCar aracıyla ... Read more »

Kripto paralarda flaş hareket! Bitcoin'de neler oluyor?

© Hürriyet Kripto paralarda flaş hareket! Bitcoin’de neler oluyor? Bitcoin fiyatları, dünkü işlemlerde kısa sürede yaklaşık olarak yüzde 5 oranında değer kaybederken, bugünkü işlemlerde 58 bin dolar ile 61 bin ... Read more »

Bayern Münih taraftarlarından çağrı: İnsan hakları ihlalleriyle suçlanan Katar'la ilişkinizi kesin

© T24 Bayern Münih taraftarlarından çağrı: İnsan hakları ihlalleriyle suçlanan Katar’la ilişkinizi kesin Bayern Münih taraftarları, kulüp yönetimine Katar devletiyle ilişkilerine son verme çağrısı yaptı Bundesliga ekiplerinden Bayern Münih takımının ... Read more »

Elindeki telsizle kendisini polis olarak tanıtıp, 2 kişiyi dolandırdı!

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Olay, Selçuklu ilçesi İhsaniye Mahallesi Karamanoğlu Mehmet Bey Sokak’ta meydana geldi. Elinde telsizle kendisini polis olarak tanıtan Ö.Ö., yolda görüp durdurduğu 2 kişinin 350 lirasını alıp ... Read more »

Son dakika... 'Muz yeme' paylaşımlarıyla ilgili 11 Suriye uyruklu şüpheli gözaltına alındı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Bir sokak röportajında yer alan “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz” söylemi sonrası Suriye uyruklu olduğu tespit edilen kişilerin, provakatif amaçlı ... Read more »

Zonguldak'ta maden ocağında göçük! 1 işçi yaralı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Göçük, saat 08.30 sıralarında TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında meydana geldi. Yerin 480 metre altında yapılan çalışma sırasında tahkimatın çökmesi sonucu göçük meydana geldi. ... Read more »

Aziziye'de Masa Tenisi Turnuvası

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Aziziye Belediyesi Gençlik Meclisi, Erzurumda bu hafta sonuna renk katacak. Aziziye Belediyesi Gençlik Meclisi, Erzurum’da bu hafta sonuna renk katacak. Aziziye Belediyesi’nin katkılarıyla gençler için Masa ... Read more »

Çin Ligi iflas ediyor! Yıldız futbolcular boşa çıkabilir

© Çin Ligi iflas ediyor Yıldız futbolcular boşa çıkabilir Çin Ligi iflas ediyor Yıldız futbolcular boşa çıkabilir Çin Süper Ligi’nde Hebei ve Guangzhou kulüpleri dışında Conqqing ve Qingdao takımları da ... Read more »

Yeni Malatyasporlu Hafez: Süper Lig'de hiçbir maç kolay değil

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, ligin 11inci haftasında deplasmanda konuk olacağı Kasımpaşa maçının hazırlıklarını sürdürürken, sarı siyahlı takımın Mısırlı sol bek oyuncusu Karim Hafez, Süper Ligde hiçbir ... Read more »

Rize'de devrilen cezaevi nakil otobüsündeki 6 kişi yaralandı!

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Şükür Akıncı idaresindeki 53 DE 364 plakalı kamyonet, Ovit Dağı Çamlık mevkisinde buzlu yolda bir süre kaydıktan sonra devrildi. Kamyonetteki 5 kişi, kendi imkanlarıyla araçtan çıktı. ... Read more »

Ronald Koeman: Barcelona'nın teknik direktörünün görevine son vermesi Hollanda'da nasıl yankı buldu?

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Hollanda medyası, Rayo Vallecano yenilgisi sonrası Barcelonanın Hollandalı Teknik Direktör Ronald Koemanın görevine son vermesine yayınlarında geniş yer verdi. Hollanda medyası, Rayo Vallecano yenilgisi sonrası Barcelona’nın ... Read more »

Son dakika! Bahçeli'den CHP'ye tezkere tepkisi: Bunlar Türkiye karşıtlarıdır

© Hürriyet Son dakika! Bahçeli’den CHP’ye tezkere tepkisi: Bunlar Türkiye karşıtlarıdır MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, CHP’nin tezkere kararına tepki gösterdi. Bahçeli, “Türkiye’nin haklı davasını ... Read more »

Son dakika... Tarım işçilerini taşıyan minibüs eve çarptı! Çok sayıda yaralı var

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Kaza, sabah saatlerinde Akkuyu köyünde meydana geldi. Gaziantep’te çalışan mevsimlik tarım işçilerini Adıyaman’a götüren Murat Işık yönetimindeki 47 KP 504 plakalı minibüs, sürücüsünün direksiyon kontrolünü yitirmesi ... Read more »

İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi 10. kez reddedildi

© CNN TÜRK İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin 5 bin taksi projesi, UKOME toplantısında oy çokluğu ile 10. kez reddedildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin 5 bin taksi projesi, UKOME toplantısında oy ... Read more »

İnme hastaları için TÜBİTAK desteğiyle proje geliştirilecek

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır İnme hastalığının, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığını söyleyen uzmanlar, COVID-19un inme riskini artırdığı konusunda uyarıyor. İnme hastalığının, dünyada ve ülkemizde ölüm ... Read more »

Çobanlar mısır tarlasında buldu

© HABERTURK Çobanlar mısır tarlasında buldu Çobanlar mısır tarlasında buldu Mardinin Mazıdağı ilçesi kırsal Evciler Mahallesindeki bir mısır tarlasında dün öğle saatlerinde çobanlar tarafından cenin bulundu. Durumun bildirilmesi üzerine olay ... Read more »

Samy Naceri kimdir, kaç yaşında, filmleri? Samy Naceri İstanbul'da!

© Gazete Vatan Samy Naceri kimdir, kaç yaşında, filmleri? Samy Naceri İstanbul’da! Dünyaca ünlü Fransız yapımı ‘Taksi’ filminin başrol oyuncusu Samy Naceri, film görüşmesi için İstanbul’a geldi. Taksi serisi filmlerde ... Read more »

İstanbulda döner bıçaklı, silahlı dehşet anları!

© HABERTURK İstanbulda döner bıçaklı, silahlı dehşet anları! İstanbulda döner bıçaklı, silahlı dehşet anları! Olay, dün saat 15.15 sıralarında Şişli Gülbahar Mahallesinde meydana geldi. İddiaya göre, M.K. ile V.Ş. ve ... Read more »

Erol Bulut: "Deplasmandaki talihsizliğimizi Galatasaray maçı ile değiştirmek istiyoruz"

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Gaziantep Futbol Kulübü, Süper Ligin 11. haftasında deplasmanda oynayacağı Galatasaray maçının hazırlıklarını sürdürürken, antrenman öncesi açıklama yapan Teknik Direktör Erol Bulut, Deplasmandaki talihsizliğimizi Galatasaray maçı ile ... Read more »

Maden işçisi göçükten 5 saat sonra kurtarıldı

Zonguldak’ta kömür madeninde göçük meydana geldi. Toprak altında kalan işçi 5 saat süren çalışmanın ardından kurtarılabildi. © NTV tarafından sağlanmıştır Maden işçisi göçükten 5 saat sonra kurtarıldı Zonguldak’ta göçük altında ... Read more »

Yerli aşı TURKOVAC Manisa'da gönüllülere uygulanmaya başladı

© Aksam Manisa Şehir Hastanesi’nde, iki doz SinoVac aşısı yaptıran gönüllere Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC uygulanmaya başladı. Manisa Şehir Hastanesi’nde, iki doz SinoVac aşısı yaptıran gönüllere Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC ... Read more »

Başkan Erdoğan 'siyasi cinayet' soruşturmasında Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin alınmasını istedi

© Aksam Başkan Recep Tayyip Erdoğan, siyasi cinayetler söylemi ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisine başvurulması için avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe verdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ... Read more »

Ece Erken'i telefonla rahatsız eden sanık hakkında sağlık raporu istendi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır SUNUCU Ece Erkeni cep telefonundan mesaj atarak rahatsız ettiği iddia edilen sanık Erdal Çınarın Adli Tıp Şube Müdürlüğüne sevk edilerek, suç yönünden gözlem altına alınmasına gerek ... Read more »

Rusya'da günlük Covid-19 vaka ve ölüm sayısında yeni rekor

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Rusyada korona virüs salgınında son 24 saatte 40 bin 96 yeni vaka tespit edilirken, bin 159 kişi hayatını kaybetti. Rusya’da korona virüs salgınında son 24 saatte ... Read more »

Gökhan Gönül, Trabzonspor maçında oynayacak mı?

© Hürriyet Gökhan Gönül, Trabzonspor maçında oynayacak mı? Çaykur Rizespor, Spor Toto Süper Lig’de 11. haftasında yarın deplasmanda Trabzonspor ile karşılaşacak. Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadı’ndaki karşılaşma saat ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic