Putin nie chce kończyć wojny

Tak jak na początku agresji, także i teraz rosyjski prezydent domaga się neutralnego statusu Ukrainy, a dodatkowo części jej terytorium.

putin nie chce kończyć wojny

Nowosybirsk. Wystąpienie Putina budzi coraz mniejsze zainteresowanie, szczególnie wśród młodzieży

– Pokój będzie, gdy osiągniemy swe cele – powiedział Władimir Putin podczas dorocznej konferencji prasowej, podsumowującej mijający rok.

Ogłaszając prawie dwa lata temu początek inwazji, prezydent powiedział, że chce „demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy” oraz jej neutralności. Teraz powtórzył żądania. W trakcie konferencji zaś traktował okupowane części sąsiedniego kraju jak rosyjskie, choć wprost nie oświadczył, że ich nie odda.

Bez mobilizacji

Po serii porażek w 2022 roku Kreml przestał mówić o pierwotnych żądaniach. Rzecznik prezydenta pytany przez dziennikarzy o cele wojny odpowiadał: „Nie będę ich wymieniał, wszyscy je znają”. Stanowiło to podstawę do spekulacji o zmianie pozycji Kremla i jego chęci rozmów.

Putin w czwartek rozwiał wątpliwości, wracając do starych żądań.

W czasie ponadczterogodzinnego wystąpienia ani razu nie wspomniał o możliwości zawarcia pokoju z Ukrainą. Powtarzał za to swoje wcześniejsze wywody o tym, że „Lenin oddał Ukrainie” jej południowo-wschodnią część, że te ziemie są rosyjskie, a nawet „Odessa to ruskie miasto”.

Ku zaskoczeniu wszystkich powiedział też, że „był po cichu” w okupowanym Ługańsku i bardzo mu się tam podobało. Do tej pory wiadomo było tylko o jednej jego wizycie na okupowanych terenach, w Mariupolu.

Zamiast rozmów o pokoju chwalił się za to dobrym stanem rosyjskiej gospodarki i wielkością swej najezdniczej armii. Według niego wszystkie jednostki liczą 617 tys. żołnierzy. Ukraiński wywiad wojskowy natychmiast temu zaprzeczył podając, że rosyjskich agresorów jest ok. 450 tys., i to po doliczeniu świeżo przybyłej rezerwy 50 tys. ludzi.

Niezależnie od faktycznej wielkości armii, Putin jest pewien, że zwycięstwo będzie należało do niego – przynajmniej tak mówił na konferencji.

– Obecnie nie ma konieczności przeprowadzenia mobilizacji – zapewniał rosyjską widownię, która boi się powołań do wojska. Poprzednia, „częściowa mobilizacja” była prowadzona od września ubiegłego roku (formalnie nie zakończyła się) i doprowadziła do spadku popularności prezydenta.

Dlatego z punktu widzenia Kremla to bardzo ważny problem, przede wszystkim z powodu zbliżających się w marcu wyborów prezydenckich, które wygra Putin. Stąd też jego uspokajające zapewnienia. Przy czym nikt w nie nie wierzy, gdyż przy pierwszej mobilizacji wszyscy również zapewniali, że je nie będzie,

Po ile jajka

Mówiąc o wojnie pogardliwie opisywał nie tylko Ukrainę („chcą wszystko dostawać na krzywy ryj”), ale i państwa europejskie. Sugerował, że utraciły suwerenność, są amerykańskim protektoratem i nie prowadzą własnej polityki. – Prawie wszyscy tak się zachowują (spośród europejskich polityków – red.) z wyjątkiem (premiera Słowacji) Roberta Fico i (premiera Węgier) Orbána – mówił.

Dlatego widać było wyraźnie zaskoczenie Putina, gdy francuski dziennikarz zapytał go, co myśli o prezydencie Emmanuelu Macronie. – Rosja nie uchyla się od kontaktów z Francją, ale jak Francja nie chce, to my mamy czym się zająć – odpowiedział.

Natomiast korespondentce „New York Timesa” powiedział wprost, że chce zawrzeć porozumienie. Dziennikarka pytała go o aresztowanego pod zarzutem szpiegostwa swego poprzednika Evana Gershkovicza. – Amerykańska strona powinna usłyszeć nas i podjąć decyzję, która zadowoli rosyjską stronę – mówił Putin. Były oficer KGB prawdopodobnie chce w zamian za dziennikarza dostać rosyjskiego oficera służb specjalnych Wadima Krasikowa skazanego w Niemczech za zabójstwo Czeczena, dokonane w 2019 roku.

Większość konferencji poświęcił jednak odpowiedziom na pytania o zasiłki socjalne, zbyt wysokie opłaty na przejazd z Moskwy do Kazania czy z Magadanu do Chabarowska oraz brak jajek w sklepach.

– Niesmak – powiedziała niezależna dziennikarka Tatiana Felgengauer pytana, co czuje na widok prezydenckiej konferencji.

Część rosyjskich socjologów uważa, że doroczne wystąpienia Putina mają wyłącznie „charakter terapeutyczny”. Nie służą do przekazywania informacji, lecz mają uspokoić Rosjan i przekonać ich, że wszystko jest w porządku, a prezydent nad wszystkim panuje. Jeśli tak, to Putinowi w tym roku się nie udało, bowiem kaszlał przez większość konferencji, już wywołując spekulacje na temat swego zdrowia.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World