Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk...

Asia's Tech News Daily

Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk...
© Gazete Vatan Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk…

Dünyada sadece 4 ailede görülen ‘yüz anomalisi’ (yapısal bozukluk) rahatsızlığı bulunan Ayşenur Yavuz’un (5,5) gözleri arasındaki 6 santimlik mesafe operasyonla 3 santime düşürülürken, burun yapısı da düzeltildi. Ameliyatı yapan Prof. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, “Hastamızın gözlerinin arasındaki mesafeyi 3 santime kadar indirdik, burun da yaptık. Bu şekildeki bir ameliyat muhtemelen dünyada ilk olabilir diye düşünüyoruz. Buna benzer bir örnek görmedik literatürde” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde güvenlik personeli olarak çalışan ve doğuştan yüzünde dünyada nadir görülen ‘yüz anomalisi’ rahatsızlığı olan Mustafa Yavuz’un (36) 2 çocuğundan küçüğü Ayşenur Yavuz’da da doğuştan aynı hastalık meydana geldi. Baba Yavuz, iki gözü arasında 6 santim mesafe olan kızının okula başlama çağı geldiğinde çevresi ile sıkıntılar yaşaması nedeniyle tedavi için özel kurumlarla görüştü. Fakat hem ameliyatın olumsuz sonuçlanma ihtimali hem de maddi açıdan bunu karşılayamayacağını öğrendi.  Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesiyle Ayşenur Yavuz, 6 ay önce Ankara Şehir Hastanesi’nde tedaviye alındı. Ankara Şehir Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, Op. Dr. Hasan Murat Ergani, Op. Dr. Burak Yaşar ve ekibi tarafından yapılan operasoynla Ayşenur Yavuz’un 2 gözü arasındaki 6 santimlik mesafe 3 santime indirildi.  

Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk...
© Gazetevatan tarafından sağlanmıştır  ‘DÜNYADA ÇOK NADİR GÖRÜLEN BİR SENDROM’  Prof. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, bu sendromun dünyada 4 ailede görüldüğünü belirterek, “Bu 4’üncü ailemiz. Çok nadir görülen bir sendrom. Özellikle hastanın yüz yapısı yani kraniyofasiyal yapısındaki deformitelerle karakterize bir hastalık. Hastamızı en çok rahatsız eden şey burun yapısının olmayışı, gözlerin normalden çok ayrık görülmesi ve bunun yarattığı psikososyal problemler. Hastamız 2020’den itibaren bunun tedavisi için bir uğraş vermiş. Ailesi de oldukça ilgilenmiş. Başka merkezlere de gitmişler ve başka merkezlerden bu ameliyatın Türkiye içerisinde yapılamayacağı şeklinde bir cevap almışlar. Durum böyle olunca Sağlık Bakanlığı tarafından hasta bize yönlendirildi. Yaptığımız ameliyat kraniyofasiyal bir anomalinin düzeltilmesiyle beraber yumuşak dokuyla yüzün şeklinin de tekrar düzeltilmesi ve özellikli bir burun rekonstrüksiyonuydu. Çünkü hasta sadece gözlerinin ayrık olmasından değil burnunun da düz olmasından şikayetçiydi. Kız çocuğu olması nedeniyle de özel bir önemi vardı bu işin bizim için” dedi.  
Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk...
© Gazetevatan tarafından sağlanmıştır  ‘3 SANTİME KADAR İNDİRDİK’  Prof. Dr. Ünlü, ameliyatın 4 saat sürdüğünü ve şu anda hastada herhangi bir sıkıntının olmadığını belirterek, “Bilinen yöntemler dışında kendi yöntemimizi uyguladık. Hastamızın gözlerinin arasındaki mesafeyi 6 santimden 3 santime kadar indirdik. Yani 3 santim yaklaştırdık. Bu ameliyatta önemli olan şey bu. Genelde standart tekniklerde 1,5-2 santime kadar bir yaklaşım söz konusu olabilirken biz hastaya hiçbir şekilde zarar vermeden göz kürelerini ve orbital yapıları 3 santim içeriye doğru aldık ve yaklaştırdık. Hastaya burun da yaptık. Şimdi güzel ve şirin bir burnu var. Gözleri de normale çok yakın bir şekle yakın. Herhangi bir şekilde sıkıntısı yok. Ameliyat sonrası gayet iyi geçti. Şu anda fonksiyonel bir sıkıntısı yok. Yüz sinirleri sağlam. Kemikleri sağlam. Çok zor bir ameliyatı iyi bir şekilde hallettiğimizi düşünüyorum. Bir daha ameliyat olma durumu olmayacak. Fakat göz kapaklarına ilerleyen zamanlarda revizyon yapacağız” diye konuştu.  
Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk...
© Gazetevatan tarafından sağlanmıştır  ‘BÖYLE BİR AMELİYAT DÜNYADA İLK’  Böyle bir ameliyatın dünyada ilk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ünlü, “Net olarak bir araştırma yapmadık; fakat bu şekildeki bir ameliyat muhtemelen dünyada ilk olabilir diye düşünüyoruz. Buna benzer bir örnek görmedik literatürde. Şunu açık ve net olarak söylüyorum; hem Türkiye bazında hem de Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi bazında bizim burada yapamayacağımız (el, kol, bacak ve yüz nakli dahil) bir ameliyat yok. Plastik cerrahi konusunda yurt dışında yapılan veya yapılabilecek olan her şey zaten burada üst seviyede yapılıyor” ifadelerini kullandı.  
Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk...
© Gazetevatan tarafından sağlanmıştır   ‘DEVLETİMİZ BİZE SAHİP ÇIKTI’  Baba Mustafa Yavuz, kızının operasyonunun başarılı geçmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Kızımız okulda ve sokağa çıktığı zaman tepki çekiyordu. Gözleri anormal derecede gözüktüğü için öncelikle küçük çocuklar kızıma tepkiyle yaklaşıyordu. Bu da onu üzüyordu. Ağlayarak eve geliyordu. Bu bizim için uzun bir süreç. Ben 6 aydır uğraşıyorum. Daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından bize ulaştılar. Bize yardım toplama işleri ile ilgili uğraşmamıza gerek olmadığını söylediler. Ardından bizi Ramazan Erkin hocamıza yönlendirdiler. 
Çok nadir görülen hastalığa kritik ameliyat! Dünyada ilk...
© Gazetevatan tarafından sağlanmıştır  O da bu konuda 2 aya yakın bir araştırma yaptı. Ve en sonunda da kızımın ameliyatı başarılı bir şekilde oldu. Sağ olsunlar; sağlık bakanımız, devletimiz bize sahip çıktılar. Maddi açıdan benim gücümün yetmeyeceği bir operasyonu burada tek kuruş bir para vermeden devletimiz, sağlık bakanlığımız ameliyatımız yaptırdı. Sizlerin nezdinde de sağlık bakanımıza ve devletimize çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.  

Internet Explorer Channel Network
Asia's Tech News Daily
News Related

OTHER NEWS

Ümraniye'deki scooter faciasında flaş! Hafif ticari aracın şoförüne 6 yıl hapis talebi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede şüpheli Rıza Öndil’in park halindeki aracının kapısını açtığı, scooter kullanan İlknur Akkaya’nın da şüphelinin aracının aniden açılan kapısına çarparak dengesini kaybettiği ... Read more »

Beşiktaş'ı ancak taraftarı uyandırır

Sergen Yalçın’ı yakından tanıyanlar iyi bilir. Öyle günü kurtarma politikası hiç gütmez. Kelimeleri eğip bükmez, içinden ne geçiyorsa aynen dilindedir. Yani başarısızlığın üstünü örtmeye çalışmaz, birileri gibi tribünlere oynamaz! Bir ... Read more »

Son dakika... Messi'nin 30 milyon euroluk oteli için yıkım kararı!

© CNN TÜRK Barcelona’dan PSG’ye flaş bir şekilde transfer olan Lionel Messi’nin saha dışında başı dertte… Arjantinli yıldızın ticari anlamda yatırım yaptığı biliniyor. Messi’nin Barcelona kentinde 30 milyon euro’ya satın ... Read more »

Avustralya'yı sel vurdu: 2 kişi hayatını kaybetti

© Hürriyet Avustralya’yı sel vurdu: 2 kişi hayatını kaybetti Avustralya’da günlerdir etkili olan şiddetli yağışların ardından meydana gelen selde 2 kişi hayatını kaybetti. Avustralya’nın Queensland eyaletinde günlerdir etkisini sürdüren aşırı ... Read more »

Van Valisi Bilmez, ekmek zammını onaylamadı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Van’da ekmek zammı ile ilgili Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanlığı bünyesinde bir araya gelen komisyon, ekmeğin 2,5 liradan satılması için karar aldı. Bu karar sonrası ... Read more »

Ajax, Beşiktaş'tan tazminat talep etti!

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Beşiktaşın Şampiyonlar Liginde evinde ve deplasmanda mağlup olduğu Ajax, ilginç bir istekle siyah beyazlı kulübün kapısına dayandı. Hollanda ekibi, Beşiktaşlı taraftarların karıştığı saha olayları nedeniyle Siyah-Beyazlı ... Read more »

Son dakika! MİT'ten kritik operasyon: Duran Kalkan'ın korumalığını yapan terörist Türkiye'ye getirildi

© Hürriyet Son dakika! MİT’ten kritik operasyon: Duran Kalkan’ın korumalığını yapan terörist Türkiye’ye getirildi PKK/KCK terör örgütü mensupları ‘Mazlum Jir Agiri’ kod adlı Emrah Adıgüzel ve ‘Sarina/Diljin’ kod adlı Pervin ... Read more »

Hatayspor'un golcüsü, kupa maçında iki kez kaleye geçerek takıma turu getirdi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Ziraat Türkiye Kupası 4üncü Tur maçında Atakaş Hatayspor, evinde Mame Dioufun tarihe geçtiği maçta Eyüpsporu penaltılar sonucu yenmeyi başardı. Ziraat Türkiye Kupası 4’üncü Tur maçında Atakaş ... Read more »

Roma döneminden 21 tarihi eser ele geçirildi

© CNN TÜRK Eskişehir’de ellerindeki tarihi eserleri satmaya çalışan 2 şüpheli, jandarma ekiplerince yakalandı. Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen, aralarında insan ve hayvan figürlü heykellerin de olduğu 21 tarihi eser de ... Read more »

Bingöl Solhanspor Galatasaray HDI Sigorta maçında sürpriz peşinde

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Voleybolda AXA Sigorta Efeler Liginin ilk 10 haftasında 2 galibiyet elde edebilen Bingöl Solhanspor, bu hafta deplasmanda karşılaşacağı Galatasaray HDI Sigorta maçında galibiyet alarak çıkışa geçmeyi ... Read more »

İstanbul'daki otelci çift cinayetinde yeni detaylar! Görüntüler ortaya çıktı

© Hürriyet İstanbul’daki otelci çift cinayetinde yeni detaylar! Görüntüler ortaya çıktı İstanbul’un Avcılar ilçesinde otel işletmeciliği yapan karı koca Esra Yıldız ve Nuri Yıldız’ın öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 7 kişiden ... Read more »

Olimpia Milano, Bahçeşehir'den Ben Bentil'i transfer etti

© Olimpia Milano Bahçeşehir den Ben Bentil i transfer etti Olimpia Milano Bahçeşehir den Ben Bentil i transfer etti Turkish Airlines EuroLeague ekiplerinden Olimpia Milano, Basketbol Süper Ligi’nde Bahçeşehir Koleji ... Read more »

Emekli zammı 2022 oranı belli oldu mu? SSK - Bağ-kur emekli maaşına ne kadar zam gelecek?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır 2021 yılının son günlerinde gündemden düşmeyen zam haberleri emeklileri de yakından ilgilendiriyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık zamları yüzde 6.72 olurken, bu orana Kasım ve ... Read more »

Bucks, Antetokounmpo'nun son saniye basketiyle güldü

© T24 Bucks, Antetokounmpo’nun son saniye basketiyle güldü Hornets’ta LaMelo Ball’un 36 sayı, 9 asistle oynadı NBA’de oynanan maçta Milwaukee Bucks, sahasında Charlotte Hornets’ı 127-125 mağlup etti. NBA’e 9 maçla ... Read more »

Japon otomotiv devi Nissan gözünü Ay'a dikti

Nissan Motor, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği ve ay yüzeyinde kullanılmak üzere tasarlanan keşif aracını tanıttı. Nissan’ın motor kontrol teknolojisinden güç alan aracının, Ay’ın dalgalı yüzeyinde sorunsuz ... Read more »

Yeni nesil Mercedes E-Serisi Sedan, ilk kez görüntülendi

Yeni Nesil Mercedes-Benz E-Serisi Sedan Casus Fotoğraflar Yeni Nesil Mercedes-Benz E-Serisi Sedan Casus Fotoğraflar Yeni Nesil Mercedes-Benz E-Serisi Sedan Casus Fotoğraflar Yeni Nesil Mercedes-Benz E-Serisi Sedan Casus Fotoğraflar Yeni Nesil ... Read more »

Avcılar'da otelci çifti öldüren katiller kamerada

© CNN TÜRK Avcılar’da otel işletmeciliği yapan karı koca Esra Yıldız ve Nuri Yıldız’ın öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 7 kişiden 3’ü tutuklanırken olayla ilgili yeni güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı. ... Read more »

KYK | Kredi Yurtlar Kurumu burs ve öğrenim kredisi sonuçları ne zaman açıklanır?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Kredi Yurtlar Kurumu burs başvuruları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından alındı. 10 Kasım’da son bulan başvuruların üzerinden 21 gün geçti. Aralık ayına girilmesiyle birlikte “KYK burs ... Read more »

"Verstappen, zihinsel olarak Hamilton'dan daha güçlü"

© Mark Sutton / Motorsport Images Lewis Hamilton, Mercedes, and Max Verstappen, Red Bull Racing, congratulate each other in Parc Ferme after Qualifying Bu yıl Max Verstappen ve Lewis Hamilton ... Read more »

İzlanda'da ABD Büyükelçiliği konutu yakınlarında bomba bulundu

© CNN TÜRK Fotoğraf: DHA İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te ABD Büyükelçiliği konutunun yakınlarındaki bir çöp konteynerinde el yapımı patlayıcı bulundu. Olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. İzlanda Polisi’nden yapılan açıklamada, ... Read more »

Tanabe: "Cidde'nin diğer cadde pistleriyle alakası yok"

© Charles Coates / Motorsport Images Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B Sezonun 21. yarışı bu hafta sonu Suudi Arabistan’da gerçekleştirilecek ve yarış, Cidde’deki yeni cadde pistinde gerçekleştirilecek. Pistin inşası ... Read more »

Yer sofrasındaki katliamın arkasından cinsel istismar çıktı

© Hürriyet Yer sofrasındaki katliamın arkasından cinsel istismar çıktı Muğla’da evde yer sofrasında yemek yiyen amcası Adnan Buhuroğlu (58) ile kuzenleri Yasin (29) ve Tahsin (27) Buhuroğlu’nu pencereden av tüfeğiyle ... Read more »

Masi: "Cidde Pisti ile alakalı herhangi bir güvenlik sorunu yok"

© Uncredited Photo Jeddah Street Circuit Suudi Arabistan, bu hafta sonu ilk kez Formula 1’e ev sahipliği yapacak ve yarış, Kızıldeniz’in kenarında inşa edilen bir cadde pistinde gerçekleştirilecek. Bu pist, ... Read more »

GRAM ALTIN CANLI: 2 Aralık ALTIN FİYATLARI ne kadar?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Altın ne kadar? Gram altın fiyatı, çeyrek altın fiyatı kaç TL? Küresel piyasalarda enflasyon endişeleri fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınında kısıtlamaların azalmasıyla birlikte ... Read more »

Ardahan'da yoğun kar! Nehir dondu

© Hürriyet Ardahan’da yoğun kar! Nehir dondu Ardahan’da etkili olan kar yağışının ardından Kura Nehri’nin yüzeyi, buz tuttu.  Kentte önceki gün başlayan kar yağışı etkili olurken, hava sıcaklığı da sıfırın altında 15 ... Read more »

Başakşehir'de lodos çatıyı böyle uçurdu

© Hürriyet Başakşehir’de lodos çatıyı böyle uçurdu İstanbul Başakşehir’de pazartesi günü yaşanan şiddetli lodosun etkisiyle bir evin çatısı uçarak yola savruldu. O anlara ait güvenlik kamerası görüntüsü ortaya çıktı. İstanbul’da ... Read more »

Kovid-19'dan ölen hemşirenin acılı eşi ve babasından "aşı olun" çağrısı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Ispartada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitiren 25 yaşındaki hemşire Sultan Fidanın eşi ve babası, herkesi virüsten korunmak için aşı olmaya çağırdı. Isparta’da yeni tip ... Read more »

Kayıp Kübra'nın telefonla son görüştüğü kişiler emniyete çağrıldı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi’nde annesi Rahime Özdemir ile birlikte yaşayan Kübra Ekin, 13 Kasım’da alışveriş yapmak için evden çıktı. Akşam eve dönmeyen Ekin, bir gün sonra ... Read more »

Muş'ta 2 bin 500 rakımda karla mücadele

© CNN TÜRK Muş’ta yüksek kesimlerde dün gece etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan 10 köy ve 21 mezraya ulaşımın sağlandığı Üçevler Grup Köy Yolu, ekiplerin 2 bin 500 ... Read more »

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? İşte Nureddin Nebati'nin biyografisi...

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Nureddin Nebati, Yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı. Atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Nureddin Nebati’nin biyografisi ise merak edilen konular arasında bulunuyor. Peki Yeni Hazine ... Read more »

Akyazı Spor Kompleksi'nin temeli yarın atılacak

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Sakaryanın Akyazı ilçesinde, spor salonu, gençlik merkezi ve yarı olimpik yüzme havuzuyla bölgeye hizmet verecek Akyazı Spor Kompleksinin temeli yarın törenle atılacak. Sakarya’nın Akyazı ilçesinde, spor ... Read more »

İstanbul'da yılbaşı öncesi 10 ton sahte alkol ele geçirildi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Başakşehir, Arnavutköy ve Gaziosmanpaşa’da yapılan operasyona şüphelilerin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenledi. Polis ekipleri baskın yaptığı noktalarda yaptığı ... Read more »

Yer sofrasındaki katliamın arkasında cinsel istismar çıktı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Olay, 27 Kasım günü saat 21.30 sıralarında, Muğla Seydikemer’in kırsal Çatak Mahallesi’nde meydana geldi. Adnan Buhuroğlu (58), oğulları Yasin(29) ve Tahsin (27) ile birlikte evde yemek ... Read more »

Çin'de otobüs ve kamyon çarpıştı: 8 ölü

© Hürriyet Çin’de otobüs ve kamyon çarpıştı: 8 ölü Çin’in Anhui eyaletinde otobüs ve kamyonun çarpıştığı kazada 8 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı. Çin’in Anhui eyaletindeki Qianshan şehrinde ... Read more »

Omicron için tarih verdiler! Tüm dünyayı bunaltacak...

© Hürriyet Omicron için tarih verdiler! Tüm dünyayı bunaltacak… Koronavirüsün yeni varyantı Omicron için bilim insanlarının araştırmaları sürerken Singapurlu uzman Dr. Leong Hoe Nam varyantın 3-6 ay arasında baskın varyant ... Read more »

Avcılar'da otelci çifti öldüren katiller kamerada! Cinayeti 10 dakika içinde işledikler

© Milliyet tarafından sağlanmıştır İstanbul, Esenyurt TEM Otoyolu Haramidere bağlantı yolunda 11 Ekim 2021 tarihinde lüks bir aracı söndüren itfaiye ekipleri aracı söndürdükten sonra içinde kan izleri gördüğünde polis harekete ... Read more »

'Eren Kış- 8 Operasyonu'nda bölge didik didik aranıyor

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Terör örgütü PKK’nın kış üslenmesini engellemek için 25 Kasım’da Mardin İl Jandarma Komutanlığı yönetiminde jandarma komando, jandarma özel harekat ve güvenlik korucu timlerinden oluşan 56 operasyonel ... Read more »

Koronavirüsle mücadelede ilaç hamlesi: Faz- 2 çalışması tamamlandı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisiyle mücadele tüm dünyada aşılama ve ilaç çalışmalarıyla devam ederken İstanbul Üniversitesi’nden pandemiyle mücadelede çok önemli bir adım geldi. 16 kişilik ... Read more »

SMA Bilim Kurulu toplanıyor

© Hürriyet SMA Bilim Kurulu toplanıyor SMA Bilim Kurulu saat 15.30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak. Toplantıda SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastaları için tedavi alternatifleri ve ülke genelinde başlatılacak ... Read more »

Lösemi tanısı konulduktan 5 gün sonra koronavirüse yakalanan Eylem'den acı haber

© Hürriyet Lösemi tanısı konulduktan 5 gün sonra koronavirüse yakalanan Eylem’den acı haber Artvin’de göğüs ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede lösemi tanısı konulduktan 5 gün sonra koronavirüse yakalanan Eylem Yıldız (26), ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic