Co można spakować do bagażu podręcznego? Oto zasady i dozwolone wymiary bagażu kabinowego w Ryanair, Wizz Air i innych liniach lotniczych

co można spakować do bagażu podręcznego? oto zasady i dozwolone wymiary bagażu kabinowego w ryanair, wizz air i innych liniach lotniczych

Co można spakować do bagażu podręcznego? Oto zasady i dozwolone wymiary bagażu kabinowego w Ryanair, Wizz Air i innych liniach lotniczych

Czym jest bagaż kabinowy?

Bagaż podręczny, nazywany też kabinowym, to bagaż, który pasażer zabiera ze sobą na pokład samolotu. Razem z nim przechodzi też kontrolę bezpieczeństwa. Zazwyczaj można mieć przy sobie jedną sztukę bagażu podręcznego (np. torbę lub plecak), o ile nie wykupimy możliwości wniesienia dodatkowej.

Zobacz też: Jak szukać tanich lotów? Praktyczne porady i wskazówki

Każda linia lotnicza ma własne zasady (liczbę sztuk, wagę i wymiary) dotyczące przewozu bagażu podręcznego. Jednak część przepisów, takich jak przewożenie płynów i przedmiotów niedozwolonych jest wspólna.

Przewożenie płynów i aerozoli w bagażu podręcznym

Do bagażu podręcznego możemy spakować płyny, żele i panki. Należy je przewozić w pojemnikach o maksymalnej objętości 100ml/100g. Wszystkie pojemniki powinny zmieścić się w przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej (worek strunowy) o objętości do 1 litra. Na jednego pasażera przypada 1 torebka.

By przewieźć kosmetyki w bagażu podręcznym nie trzeba kupować specjalnych mini past, szamponów i żeli. Pasażerowie mogą zabrać ze sobą kosmetyki, które używają na co dzień. Wystarczy przelać je do mniejszych buteleczek o pojemności do 100 ml.

Istnieją dwie możliwości przewiezienia w bagażu podręcznym pojemników z płynem powyżej 100 ml. Do samolotu można zabrać:

  • płyny i żele zakupione w strefie operacyjnej lotniska lub na pokładzie samolotu – muszą być zamknięte w specjalne torby umożliwiające łatwe stwierdzenie ich naruszenia wraz z dowodem ich zakupu w strefie operacyjnej lotniska lub na pokładzie samolotu,
  • leki i inne produkty spożywcze niezbędne w tracie podróży ze względu na szczególne wymogi zdrowotne, w tym także pokarm dla niemowląt.

Tego nie weźmiesz na pokład samolotu

O tym, jakich przedmiotów nie można wnieść na pokład decyduje Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. Wśród przedmiotów niedozwolonych w bagażu kabinowym znajdują się:

  • pistolety, broń palna i inne urządzenia wystrzeliwujące pociski
  • urządzenia do ogłuszania – np. paralizatory, pałki paraliżujące, gazy łzawiące
  • przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią
  • narzędzia robocze – np. wiertarki i wiertła
  • tępe narzędzia – np. kije do gry, wyposażenie wykorzystywane do sztuk walki
  • materiały i urządzenia wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające

Więcej informacji na temat dozwolonych i niedozwolonych przedmiotów znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Warto pamiętać, że przewoźnik lotniczy i operator kontroli bezpieczeństwa mają prawo zażądać od pasażera usunięcia z bagażu każdego przedmiotu, jeśli uznają że może on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Dozwolone rozmiary bagażu podręcznego

Każda linia lotnicza ma własne przepisy odnośnie wymiarów bagażu kabinowego. Najbardziej aktualne informacje znajdziesz zawsze na stronie internetowej danego operatora.

By usprawnić naszym czytelnikom porównanie warunków w popularnych liniach sprawdzaliśmy, jakie wymiary obowiązują obecnie w Ryanair, Wizz Air, PLL Lot, Lufthansa, KLM i Scandinavian Airlines System.

Zobacz dozwolone rozmiary bagażu podręcznego w popularnych liniach lotniczych:

*Wymiary aktualne na maj 2023 roku.

Dokąd polecisz z lotniska w Poznaniu?

Lotnisko Ławica co rusz zaskakuje poznaniaków i Wielkopolan nowymi kierunkami lotów. W ostatnim czasie uruchomiono ciekawe połączenia do m.in. Burgas i Pafos, a także dodatkowe loty do Kopenhagi. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze można polecieć z Poznania wiosną i latem. Zobacz, dokąd polecisz z Ławicy w najbliższych miesiącach:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

News Related

OTHER NEWS

Tak nie należy się czesać po 50 roku życia. Takie fryzury podkreślają zmarszczki i dodają lat [8.06.2023 r.]

Tak nie należy się czesać po 50 roku życia. Takie fryzury podkreślają zmarszczki i dodają lat [8.06.2023 r.] Czasami niewielka zmiana w naszym wyglądzie, może mieć ogromne przełożenie na to, ... Read more »

W Małopolsce grają IV, V liga, klasy okręgowe. Terminarz i wyniki meczów z 6-8 czerwca (wtorek-czwartek)

W Małopolsce grają IV, V liga, klasy okręgowe. Terminarz i wyniki meczów z 6-8 czerwca (wtorek-czwartek) Program i wyniki meczów w małopolskich rozgrywkach (6-8 czerwca 2023) Puchar Polski – półfinał ... Read more »

WinRAR odsunięty na dalszy plan. Nowy program do kompresji

Jesienią pojawią się duże zmiany w systemie Windows 11. Jedną z nich będzie wprowadzenie do oprogramowania konkurencji dla WinRAR. Czy to koniec legendarnej aplikacji do kompresji plików? Jesienią 2023 roku ... Read more »

Kijów. Jasne przesłanie dla ONZ. Ukraińcy są oburzeni

Ukraińcy zostawili przesłanie dla ONZ Ukraińcy zawiesili na stojących na parkingu w Kijowie samochodach ONZ plakaty ze słowem “useless” (bezużyteczni). W ten sposób zareagowali na bierną reakcję organizacji na wysadzenie ... Read more »

YouTube jak Netflix? Zamieszanie ze współdzieleniem konta ma proste wyjaśnienie

YouTube Po kontrowersyjnej decyzji Netflixa o wprowadzeniu opłat za współdzielenie konta poza własnym gospodarstwem domowym, użytkownicy — również ci z Polski — zapowiedzieli masowy exodus z platformy. Kanadyjskie wyniki dostawcy ... Read more »

Paulina Smaszcz pokazała doręczenie pozwu od Cichopek i zdradza świadków. Mucha i Kurska to dopiero początek

Konflikt pomiędzy Pauliną Smaszcz, Katarzyną Cichopek a Maciejem Kurzajewskim niespodziewanie przybrał wyjątkowo nieprzyjemny obrót. Była żona dziennikarza właśnie opublikowała wrażliwe dane osób, które wymieniono jako świadków w pozwie sądowym przeciwko ... Read more »

Dwa tygodnie do igrzysk europejskich. Kraków i Małopolska są w pełnej gotowości. Impreza będzie droższa z powodu inflacji

– Igrzyska europejskie Polsce są potrzebne. Musimy pokazać światu, że nawet w tak skrajnie trudnych okolicznościach związanych z pandemią i wojną za wschodnią granicą dysponujemy takim potencjałem, że jesteśmy w ... Read more »

Tak żyje i mieszka Rafał Pacześ z Łodzi ZDJĘCIA. Popularny komik uwielbia luksusowe auta PRYWATNE ZDJĘCIA 8.06.2023

Tak żyje i mieszka Rafał Pacześ z Łodzi ZDJĘCIA. Popularny komik uwielbia luksusowe auta PRYWATNE ZDJĘCIA 8.06.2023 Rafał Pacześ to obecnie chyba największa gwiazda polskiego stand-upu. W naszej galerii można ... Read more »

Zwłoki w Starowej Górze i zaginiona rodzina. Tajemnice zaginięć koło Łodzi. Pojechaliśmy sprawdzić, co tam się dzieje. Zobaczcie zdjęcia

Zwłoki w Starowej Górze i zaginiona rodzina. Tajemnice zaginięć koło Łodzi. Pojechaliśmy sprawdzić, co tam się dzieje. Zobaczcie zdjęcia Tajemnice zaginięć ze Starowej Góry. Co dzieje się koło Łodzi? Pięcioosobowa ... Read more »

Pogrzeb kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. GALERIA ZDJĘĆ. Tak wyglądało ostatnie pożegnanie polskiego lotnika 8.06.2023

Pogrzeb kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. GALERIA ZDJĘĆ. Tak wyglądało ostatnie pożegnanie polskiego lotnika 8.06.2023 Nad Warszawą przeleciały cztery myśliwce F-16, by oddać ostatni hołd polskiemu kosmonaucie. Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września ... Read more »

Nie żyje "Żelazny Szejk". Był legendą

Na zdjęciu: Żelazny Szejk W wieku 81 lat zmarł Hossein Khosrow Ali Vaziri, znany jako “Żelazny Szejk”. Irańczyk był jedną z największych legend wrestlingu. Przez lata toczył pojedynki m.in. z ... Read more »

Tak mieszka Don Vasyl! Oto PRYWATNE ZDJĘCIA. Co za luksusy. Dom króla romskiej piosenki robi wrażenie 8.06.2023

Tak mieszka Don Vasyl! Oto PRYWATNE ZDJĘCIA. Co za luksusy. Dom króla romskiej piosenki robi wrażenie 8.06.2023 Dzisiaj Don Vasyl mieszka w Ciechocinku, gdzie ma okazałą posiadłość! Wielki dom króla ... Read more »

Blogerka pokazała, ile zapłaciła za frytki. "One chyba były ze złota"

Blogerka pokazała, ile zapłaciła za frytki. “One chyba były ze złota” Jedzenie na festynach jest przeważnie nieco droższe niż w przeciętnej restauracji. Jedna blogerka kupiła frytki w food trucku na ... Read more »

Miszczak ją ubóstwia. Doda właśnie dostała swoje nowe reality show

Doda dostała nowy program w Polsacie Doda przeżywa swoje drugie telewizyjne pięć minut. I nic nie wskazuje na to, żeby miała za szybko zniknąć ze szklanych ekranów. Wprost przeciwnie. W ... Read more »

Nie ochrzciła córek. Teraz uderzyła w katechezę

Agnieszka Kaczorowska Agnieszka Kaczorowska powiedziała, jakie jest jej stanowisko w kwestii edukacji religijnej w szkołach. Aktorka nie ochrzciła córek, a wkrótce będzie musiała podjąć decyzję czy pośle dzieci na zajęcia ... Read more »

Tym seniorom ZUS wypłaci 1600 zł co miesiąc. Jakie warunki muszą spełnić?

Pieniądze Seniorzy, którzy stracili pracę i mają problem ze znalezieniem nowej ze względu na wiek, mogą starać się o specjalne świadczenie i zyskać nawet 1600 zł co miesiąc. Na czym ... Read more »

Sprzedaż oscypków w Zakopanem już się nie opłaca? Górale narzekają na ceny

Sprzedaż oscypków w Zakopanem już się nie opłaca? Górale narzekają na ceny Sprzedaż oscypków na stoisku zlokalizowanym na Krupówkach o marzenie wielu przedsiębiorców, jednak nie każdy może sobie pozwolić na ... Read more »

Kowalczyk znów to zrobiła. Dokonała tego w wyjątkowy dzień

Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk-Tekieli Równo trzy tygodnie po śmierci męża, Justyna Kowalczyk-Tekieli zdobyła kolejny szczyt. Tym razem dokonała tego na granicy polsko-słowackiej. 17 maja zmarł Kacper Tekieli. Polski alpinista zginął ... Read more »

Quorum to drugi najwyższy budynek we Wrocławiu. Błyskawicznie rośnie w oczach. Tak wygląda teraz!

Quorum to drugi najwyższy budynek we Wrocławiu. Błyskawicznie rośnie w oczach. Tak wygląda teraz! Quorum to ogromna inwestycja W kompleksie Quorum inwestor Cavatina chce zorganizować nie tylko biura i lokale ... Read more »

Na razie nie kupuję Apple Vision Pro. Nie chodzi o cenę, a o rodzinę. Nie chcę, żeby syn oglądał mnie z wiadrem na głowie

Przed konferencją byłem turbo sceptyczny. Myślałem sobie: a idź pan panie kuku w cholerę z tymi goglami. Za VR-em nie przepadałem nigdy i od samego początku byłem bardzo sceptyczny. Lata ... Read more »

Recenzje "Idola" są naprawdę złe. Ta jedna scena najbardziej zszokowała widzów

Pierwsze recenzje serialu “Idol” Sama Levinsona. Jedna scena zszokowała widzów. Pierwsze recenzje serialu “Idol” Pierwszy odcinek serialu “Idol” w reżyserii Sama Levinsona, twórcy “Euforii” z Zendayą, właśnie zadebiutował na platformie ... Read more »

Nie żyje Jacek Brzosko. Był partnerem Hanny Śleszyńskiej. Aktorka opublikowała wzruszające pożegnananie

Nie żyje Jacek Brzosko. Był partnerem Hanny Śleszyńskiej. Aktorka opublikowała wzruszające pożegnananie Nie żyje były partner Hanny Śleszyńskiej Hanna Śleszyńska i Jacek Brzosko spotykali się od 2005 roku. Do rozstania ... Read more »

Nagły koniec meczu Igi Świątek w Roland Garros! Rywalka Polki tylko kręciła głową

Iga Świątek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału Roland Garros! Polka prowadziła z Łesią Curenko 5:1, kiedy ta poddała spotkanie. Ukrainka już wcześniej wzięła przerwę medyczną. O półfinał Polka zmierzy się ... Read more »

Piotr Gąsowski zagrał u boku Robina Williamsa. Według Amerykanów zaliczył nokdaun

Piotr Gąsowski miał szansę na karierę w Ameryce Piotr Gąsowski był u progu światowej kariery. Partnerował samemu Robinowi Williamsowi. Na planie był rozpieszczaną gwiazdą, w głowie układał już mowę oscarową. ... Read more »

Pochowali babcię z telefonem. Po trzech latach dostali niepokojący SMS

Pochowali babcię z telefonem. Po trzech latach dostali niepokojący SMS Brytyjska rodzina pochowała swoją babcię w 2011 roku, lecz już trzy lata później otrzymała niepokojącą wiadomość z jej numeru. Jej ... Read more »

Emocjonalny wybuch Olafa Scholza. „Podżegaczem wojennym jest Putin!”

Zwykle opanowany Olaf Scholz dał się ponieść emocjom, przekrzykując na wiecu w Brandenburgii przeciwników dostaw broni dla Ukrainy. Kanclerz Olaf Scholz podczas festynu SPD w Falkensee w Brandenburgii Zaraz gdy ... Read more »

Kasia Tusk podsumowała marsz. "Powiem, co teraz będzie"

Kasia Tusk, córka Donalda Tuska, maszerowała w niedzielnym pochodzie. Do Warszawy przyleciała samolotem. Kasia Tusk z ojcem Influencerka opublikowała podsumowanie marszu na swoim Instagramie. Do wpisu dołączyła wideo, pokazujące ujęcia ... Read more »

Amazon wprowadzi darmowy abonament komórkowy? Spółka komentuje. Jest nadzieja

Amazon Amazon ma pracować nad darmowym lub bardzo tanim abonamentem komórkowym dla członków Prime. Sama spółka komentuje, że “w tej chwili nie planuje” wprowadzać takich usług. Zobacz wideo Te wynalazki ... Read more »

Księżniczka Eugenia urodziła. Wnuczka Elżbiety II zdradziła płeć i imię dziecka

Księżniczka Eugenia urodziła. Wnuczka Elżbiety II zdradziła płeć i imię dziecka Księżniczka Yorku Eugenia została mamą po raz drugi. Córka księcia Andrzeja i jej mąż Jack Brooksbank powitali na świecie ... Read more »

Francja ma pomysł na mieszkania dla swoich

Francja ma pomysł na mieszkania dla swoich Premier Francji Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek plan mający na celu powstrzymanie kryzysu mieszkaniowego i ułatwienie dostępu do mieszkań obywatelom. Chodzi o nieoprocentowane ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự