ČHMÚ: Záplavy z přelomu roku byly výjimečné rozlohou území, které postihly

Praha – Záplavy z přelomu loňského a letošního roku byly výjimečné rozlohou území, které zasáhly. Některého ze stupňů povodňové aktivity dosáhlo dohromady 257 hydrologických profilů v Česku, a to ve všech hlavních povodích. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve zprávě o povodňové situaci z přelomu let 2023 a 2024. Řeky se začaly před Vánocemi zvedat kvůli tání velkého množství sněhu, kterého na začátku prosince napadlo nejvíc za posledních víc než 40 let. K tomu se přidaly vydatné, často až extrémní srážky.

čhmú: záplavy z přelomu roku byly výjimečné rozlohou území, které postihly

foto

čhmú: záplavy z přelomu roku byly výjimečné rozlohou území, které postihly

foto

čhmú: záplavy z přelomu roku byly výjimečné rozlohou území, které postihly

foto

čhmú: záplavy z přelomu roku byly výjimečné rozlohou území, které postihly

foto

“Povodňová epizoda ze třetí prosincové dekády a ze začátku ledna byla za poslední roky nejvýznamnější odtoková situace, která se na území České republiky vyskytla. Její výjimečnost nespočívala ve velikosti dosažených kulminačních průtoků, ale v rozloze zasaženého území,” konstatovali meteorologové.

Některý ze stupňů povodňové aktivity zaznamenalo od 21. prosince do 7. ledna 257 stanic. Nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity v této době dosáhlo 62 profilů. S výjimkou moravské části povodí Odry, kde hydrologové zaznamenali pouze první stupně, evidovala ostatní povodí druhé i třetí stupně povodňové aktivity.

První příčinou povodní z přelomu roku bylo tání velkého množství sněhu, který napadl na začátku prosince i v nížinách. “Z hlediska akumulovaného množství vody ve sněhové pokrývce byly sněhové zásoby na začátku prosince největší od roku 1980. Sníh se vyskytoval ve velkém množství ve všech výškových polohách včetně nižších poloh,” uvedl ČHMÚ.

Do začátku třetí prosincové dekády sníh odtál ze všech nižších a středních poloh na celém území republiky. Proti začátku prosince se jeho množství snížilo na jednu osminu, což způsobilo výrazné nasycení naprosté většiny povodí. Druhým faktorem záplav byly vydatné srážky, které byly hodnoceny u některých stanic v Krkonoších a Jizerských horách až jako stoleté, na Šumavě jako dvacetileté.

První povodňová vlna, při níž řeky kulminovaly převážně 21. a 22. prosince, zasáhla zejména povodí horního Labe. Druhá odtoková vlna, která trvala přes vánoční svátky, zasáhla většinu území České republiky. Byla největší jak z hlediska zasaženého území, tak i podle velikosti kulminačních průtoků. Třetí, poslední a už méně významná fáze, trvala od 3. do 7. ledna.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World