Odżywia komórki rakowe. Jest na czarnej liście lekarzy

odżywia komórki rakowe. jest na czarnej liście lekarzy

Odżywia komórki rakowe. Jest na czarnej liście lekarzy

Komórki nowotworowe rozwijają się w organizmie w sposób niekontrolowany, co wymaga od nich dużej ilości energii, pozyskiwanej z glukozy. Istnieją także dowody na to, że mogą one ograniczać dostępność tej substancji dla komórkom zdrowym.

Wzrost aktywności komórek nowotworowych

Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado odkryli, że białaczka ogranicza zdolność zdrowym komórkom do wykorzystywania glukozy. To z kolei pozwala komórkom nowotworowym na pozyskanie dodatkowej “energii” niezbędnej im do rozmnażania. W kontekście białaczki, podobnie jak w sytuacji cukrzycy, kluczowym aspektem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu insuliny. Komórki nowotworowe wykształciły dwie strategie, pozwalające im na zagarnięcie większości glukozy. Dzięki temu uzyskują więcej ”paliwa” do namnażania się.

Komórkom rakowym zależy na tym, aby spowodować w komórkach lipidowych nadmierną ekspresję konkretnego białka, które powoduje, iż normatywne komórki tracą swą czułość na insulinę. Gdy poziom tego białka jest wysoki, potrzebne jest więcej insuliny, aby komórki mogły pobierać glukozę. U osoby cierpiącej na chorobę, dostarczenie insuliny nie jest zwiększane, co powoduje, że zdrowe komórki mają utrudniony dostęp do energii, którą dostarcza glukoza.

Białko IGFBP1, które jest odpowiedzialne za ten stan, indukuje związek między nowotworami a otyłością. Im większa liczba komórek tłuszczowych, tym wyższy poziom tego białka, co oznacza więcej glukozy dostępnej dla komórek nowotworowych. Rozwijające się nowotwory nie tylko obniżają wrażliwość zwykłych komórek na insulinę, ale również hamują produkcję tego glikoproteinowego hormonu

Spadek produkcji insuliny

Badania wykazały, że komórki nowotworowe mają wpływ na procesy metaboliczne w jelitach, prowadząc do znacznego zmniejszenia wytworzenia insuliny. Regulacje poziomu glukozy w ciele, odbywają się także dzięki substancjom produkowanym w jelitach przez tamtejsze bakterie.

Jedno z badań polegało na analizie mikrobiomu u zwierząt zarówno chorych na białaczkę, jak i zdrowych. Towarzyszące badaniu spostrzeżenia naoczne naukowców odkryły brak bakterii należących do rodzaju Bacteroides w jelicie zwierząt chorych. Są to mikroorganizmy odgrywające rolę w produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, korzystnych dla komórek jelitowych.

Do zadań tych komórek należy między innymi wytwarzanie inkretyn, hormonów regulujących poziom glukozy we krwi. Zaburzenia spowodowane przez białaczkę prowadzą do dysfunkcji tych hormonów – efektem jest stan, w którym stężenie glukozy we krwi jest podwyższone.

Poza tym, komórki nowotworowe wpływają na ograniczenie wytwarzania serotoniny, substancji bezpośrednio związanej z produkcją insuliny w trzustce. Takie zakłócenia wpływają na dalsze procesy metaboliczne, ograniczając dostępność glukozy dla komórek zdrowych i pozostawiając jej więcej dla komórek nowotworowych. Mechanizm ten tłumaczy również, dlaczego osoby cierpiące na nowotwory często tracą na wadze i doświadczają chronicznego zmęczenia.

Działania profilaktyczne

Eksperci nieprzerwanie poszukują sposobów, które mogą spowolnić rozwój komórek rakowych. W tym celu opracowali “terapię Ser-Tri”, testowaną na gryzonie, która dąży do obniżenia poziomu białka IGFBP1 oraz stabilizacji poziomu insuliny.

Gryzonie leczone tą metodą żyły dłużej średnio w porównaniu do tych, które terapii nie poddano.

Paliwo dla komórek nowotworowych

Poziom cukru we krwi zwykle jest uzależniony od spożywania pokarmów bogatych w węglowodany oraz od konsumpcji dużych, nieregularnych porcji jedzenia.

Zwiększenie stężenia glukozy w organizmie jest najczęściej spowodowane przez:

  • produkty z dużą zawartością białej mąki, jak ciasta drożdżowe, miękkie pieczywo, chleb pszenny, jasne bułki, makaron z białej mąki, biały ryż oraz drobnoziarniste kasze, na przykład kasza manna,
  • słodycze, przede wszystkim gęsty lody, lekkie desery kremowe, ciasta i torty, słodkie wypieki, czekolady we wszelkich postaciach, batonów z czekoladą oraz rozmaitych cukierków,
  • niektóre warzywa, takie jak groszek, kukurydza konserwowa, bób, rzepa oraz ziemniaki,
  • owoce o dużej zawartości cukru, jak banany, soczyste arbuzy, melony, wszelkie owoce w puszkach oraz owoce kandyzowane lub suszone i zamoczone w syropie,
  • słodkie dodatki do pieczywa, takie jak dżemy, konfitury czy marmolady,
  • soki owocowe i gazowane napoje słodzone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World