ÇATES'in halka arzında geri sayım başladı

Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) Genel Müdürü Hamdi Alp, “Talep toplama tarihlerimiz 30 Kasım-1 Aralık olarak belirlendi. Hisselerimizin toplam yüzde 20’sini yani 33 milyon 50 bin adetini halka arz ediyoruz.” dedi.

çates'in halka arzında geri sayım başladı

ÇATES’in halka arzında geri sayım başladı

Türkiye’nin ilk ve tek yerli taş kömürü santrali ÇATES’in halka arz başvurusunun Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK) tarafından onaylanmasının ardından şirket, halka arz için gün sayıyor.

Halka arz büyüklüğü yaklaşık 1,9 milyar TL, talep toplama fiyatı 57,15 TL olacak ÇATES’in halka arz sürecine İnfo Yatırım Menkul Değerler AŞ liderlik edecek.

Halka arzla şirketin 140 milyon 405 bin TL olan çıkarılmış sermayesi 24 milyon 795 bin TL artırılarak 165 milyon 200 bin TL’ye yükseltilecek.

Şirketin halka açıklık oranı yüzde 20.01 olacak, halka arzda eşit dağıtım yöntemi uygulanacak. Türkiye’deki en zengin kömür rezervlerinin olduğu Zonguldak’ta bulunan ÇATES, düzenli temettü geliri sunmayı hedefliyor.

– “ÇATES, 7 gün, 24 saat enerji üreten bir termik santral”

ÇATES Genel Müdürü Hamdi Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketin potansiyeline yüksek güven olduğunu belirterek, ÇATES’in bir baz yük santrali olarak hiçbir doğal koşuldan etkilenmeden, 7/24 elektrik üretimi yapabilme gücü ve düzenli gelir sağlayan yapısı ile yatırımcılarına önemli avantajlar sağlayacağını söyledi.

ÇATES’in ilk ve tek yerli taş kömürü santrali olduğunun altını çizen Alp, halka arz sürecine ilişkin şu bilgileri verdi:

“ÇATES olarak başladığımız kurumsal yapılandırmayı sürdürmek için halka arz kararı aldık. ÇATES bulunduğu konum ve özellik itibarıyla 7 gün, 24 saat enerji üreten bir termik santral. Bu özelliği ile sürdürülebilir gelir elde etme potansiyeli ve düzenli temettü avantajı olduğunu gördük, öz kaynak karlılığını tabana yaymak istedik, bu doğrultuda halka arz kararı aldığımızı söyleyebiliriz. Talep toplama tarihlerimiz 30 Kasım-1 Aralık olarak belirlendi. Hisselerimizin toplam yüzde 20’sini yani 33 milyon 50 bin adetini halka arz ediyoruz. Bunun yüzde 25’i ortak satışı, yüzde 75’i sermaye artırımı yolu ile gerçekleşecek. Halka arz fiyatımız 57,15 TL olarak belirlendi, bu anlamda halka arz büyüklüğümüz yaklaşık 1,9 milyar TL olarak gerçekleşecek. İnfo Yatırım liderliğinde kurulan 36 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum aracılığı ile bu halka arzı gerçekleştireceğiz.”

“Elde edilecek geliri şirketin öz kaynakları ile sermaye gücünün artırılmasında kullanacağız”

Hamdi Alp, “Şirketimize güveniyoruz. Yatırımcılarımız düzenli temettü geliri ve hisse değer artış kazancından faydalanacaktır, önemli bir talep geleceğini düşünüyorum.” dedi.

Halka arzdan elde edilecek gelirin şirketin öz kaynakları ile sermaye gücünün artırılması kapsamında kullanılacağını dile getiren Alp, özellikle sürdürülebilir geliri sağlamak için verimliliği artırıcı yatırımların da yapılacağını anlattı.

Alp, “Bu sürdürülebilir gelire, vereceğimiz düzenli temettü ile halkımızı ortak edeceğiz. Halka arz sayesinde, ürettiğimiz bu değeri yeni yatırımcılarımız ile paylaşacağımız için heyecanlı ve mutluyuz. Gerçekleştireceğimiz halka arz sonrasında yatırımcılarımızdan alacağımız güç ve güvenle bugüne kadar ülkemize ve sektörümüze kattıklarımızı daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World