Burza wokół słów przewodniczącego COP28. „Wycofywanie się z paliw kopalnych cofnie nas do jaskiń”

Przewodniczący szczytu klimatycznego COP28 Sultan Al Jaber wywołał skandal, twierdząc, że „nie ma podstaw naukowych, które potwierdzałyby, że wycofywanie paliw kopalnych pomoże ograniczyć globalne ocieplenie”. Wideo, z jego wypowiedzią zdobył dziennik „The Guardian”.

burza wokół słów przewodniczącego cop28. „wycofywanie się z paliw kopalnych cofnie nas do jaskiń”

Burza wokół słów przewodniczącego COP28. „Wycofywanie się z paliw kopalnych cofnie nas do jaskiń”

Szef COP28 wywołał burzę na szczycie

Przewodniczący szczytu klimatycznego w Dubaju COP28 wywołał burzę po stwierdzeniu, że „nie ma podstaw naukowych, które potwierdzałyby, że wycofywanie paliw kopalnych pomoże ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C”.

Sultan al Jaber swoje kontrowersyjne uwagi wygłosił podczas sesji pytań i odpowiedzi w Internecie. Zareagował w ten sposób na wypowiedź innej uczestniczki panelu Mary Robinson, która jest byłą wysłanniczką ONZ ds. klimatu. Robinson stwierdziła, że narody muszą zobowiązać się do wycofywania paliw kopalnych.

Szef COP28 stwierdził, że wycofywanie paliw kopalnych nie pozwoli na zrównoważony rozwój, chyba że „cofniemy świat z powrotem do jaskiń”.

„Proszę mi pomóc, pokazać plan działania dotyczący wycofywania paliw kopalnych, który umożliwi zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, bez cofania świata z powrotem do jaskiń” – mówił.

Liderzy klimatyczni wściekli po wypowiedziach szefa COP28

Słowa te wywołały wściekłość wśród liderów klimatycznych.

Teresa Anderson, koordynator polityki klimatycznej organizacji ActionAid International, określiła wypowiedzi al Jareba jako „całkowicie oderwane od rzeczywistości setek milionów ludzi, będących na pierwszej linii frontu katastrofy klimatycznej”.

„Ponieważ katastrofy klimatyczne pogłębiają się z każdym rokiem, jego uwagi są sprzeczne z całą nauką i oferują kolejną deskę ratunku dla niszczących klimat przemysłów paliw kopalnych” – dodała.

Dyrektor naczelny Climate Analytics Bill Hare, w rozmowie z The Guardian, określił z kolei ową opinię jako „zadziwiającą i niepokojącą”.

„Odesłanie nas z powrotem do jaskiń – to najstarsza metafora przemysłu paliw kopalnych, która niemal zaprzecza zmianom klimatycznym” – mówił.

Rzecznik COP28 tłumaczy wypowiedzi al Jareba

Rzecznik COP28, cytowany przez „Sky News” tłumaczył, że „Prezydent COP jasno stwierdził, że wycofywanie paliw kopalnych jest nieuniknione”, i że „koncentruje się on na współpracy ze stronami”, by opracować plan, zapewniający to przejście z minimalnymi zakłóceniami dla świata.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Film, został nagrany 21 listopada, ale ukazał się dopiero w niedzielę, czyli dwa dni po tym, jak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał światowych przywódców do „ratowania” planety.

„Limit 1,5°C będzie możliwy tylko wtedy, gdy ostatecznie przestaniemy spalać wszystkie paliwa kopalne” – apelował wówczas.

Źródło: The Guardian, Sky News

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World