Budapeşte'de eski Macar siyasetçinin "Turan halkları"nı konu alan kitabı tanıtıldı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Macaristanın başkenti Budapeştede, siyaset yaptığı dönemde Macaristanın Türkiye ve Türk dünyası ile iyi ilişkiler kurmasını savunan eski Macar siyasetçi Gabor Vonanın, Lanetten Rahmete: Turancılığın 21. Yüzyıldaki Mesajı ismiyle yayımlanan kitabı tanıtıldı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, siyaset yaptığı dönemde Macaristan’ın Türkiye ve Türk dünyası ile iyi ilişkiler kurmasını savunan eski Macar siyasetçi Gabor Vona’nın, “Lanetten Rahmete: Turancılığın 21. Yüzyıldaki Mesajı” ismiyle yayımlanan kitabı tanıtıldı.

Budapeşte’de düzenlenen etkinliğe, Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi Direktörü Büyükelçi Prof. Dr. Janos Hovari, eski Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macar Bilimler Akademisi Üyesi, Türkolog ve Osmanlı Tarihçisi Dr. Balazs Sudar’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Vona, kitapla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, kitapta, Prof. Dr. Hovari, Dr. Sudar ve Macar Turan Vakfı Başkanı Andras Biro’nun yanı sıra toplamda 8 kişi ile yapılan röportajın ve kendisinin konu hakkındaki fikirlerinin yer aldığını söyledi.

“Turan halklarının” geçmişte bozkır göçebe kültürüne sahip olduğunu belirten Vona, kitapta, söz konusu kültürün modern toplumların sorularına ve sorunlarına cevap verebilip veremeyeceğini sorguladığını ifade etti.

Vona, “Kitap, Turancılık ve Macarların Doğu kökeninin bugüne yönelik mesajı hakkında yazılmasına rağmen, Macarların yanı sıra kendini Turan halkı içinde gören herkese hitap ediyor. Kitabın, Türk halkı için çok ilgi çekici olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Vona ayrıca, kitabın bu yıl sonunda Türkçe tercümesinin yayımlanacağını da sözlerine ekledi.

12 yıl Macaristan Jobbik Partisi Genel Başkanlığı görevinin yanı sıra 2014-2018 yıllarında Macaristan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığını da yürüten Gabor Vona, 2018’de aktif siyasetten çekildiğini açıklamıştı..

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Melis Sezen ve Barış Arduç'tan Cumhuriyet Bayramı'na özel reklam filmi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Turkcellin marka yüzleri Melis Sezen ve Barış Arduç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına özel olarak hazırlanan reklam filmi için kamera karşısına geçti. Turkcell’in marka yüzleri Melis Sezen ... Read more »

'Girilemez' denilen Kartal Tepe'de çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

Irak’ın kuzeyindeki Avaşin bölgesinde şiddetli çatışmaların yaşandığı terör yuvası Kartal Tepe’de çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Irak’ın kuzeyindeki Avaşin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı operasyon devam ediyor. Operasyon 21 ... Read more »

İtfaiye'den İZAYDAŞ personeline eğitim

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi (KOBİTEM) tarafından İZAYDAŞ personellerinden oluşan acil durum ekiplerine güncelleme eğitimi verdi. Kocaeli Büyükşehir ... Read more »

'Meme kanseri erken dönemde tespit edilirse, organ kaybı olmadan tedavi edilir'

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır DİYARBAKIR Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Meme Radyoloji Uzmanı Dr. Derya Deniz Altıntaş, meme kanserinin erken dönemde tespit edilmesi durumunda organ kaybına neden olunmadan, hayat ... Read more »

Korsan öğrenci servisi yakalandı

© HABERTURK Korsan öğrenci servisi yakalandı Korsan öğrenci servisi yakalandı İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, koronavirüs tedbirleri kapsamında okul servislerine yönelik denetim yaptı. Kadıköy Bostancı Mahallesi Kemal Akgüder ... Read more »

ÖSYM açıkladı mı? DGS ek tercih sonuçları nereden sorgulanır?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır 2021 DGS ek tercihleri 15-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Tercih yapan adayların gözü yerleştirme sonuçları için ÖSYM’de. DGS ek tercih sonuçları için tarih ise henüz netleşmedi. ... Read more »

DASK'la flaş gelişme! Artık değişiyor, 61 ilde...

© Gazete Vatan DASK’la flaş gelişme! Artık değişiyor, 61 ilde… Doğal afet sigortasıyla (DASK) ilgili kritik gelişme! Deprem, yangın, sel hepsini kapsıyor. 2022 itibarıyla değişiyor. 61 ilde tamamlandı, 8 ilde ... Read more »

Nihat Özdemir MHK Başkanı için tarih verdi!

© Hürriyet Nihat Özdemir MHK Başkanı için tarih verdi! Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu’nda konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, statların kısa süre içerisinde yüzde 100 kapasite ile taraftarlara açılacağını ... Read more »

Kayseri Süper Amatör Küme hafta sonu başlıyor

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Kayseri Süper amatör Kümede 2021-2022 futbol sezonu 30-31 Ekim tarihinde oynanacak olan müsabakalar ile başlıyor. Kayseri Süper amatör Kümede 2021-2022 futbol sezonu 30-31 Ekim tarihinde oynanacak ... Read more »

Fenerbahçe eski yöneticisi Mahmut Uslu: Fenerbahçeli olmak demek ızdırap demektir

© T24 Fenerbahçe eski yöneticisi Mahmut Uslu: Fenerbahçeli olmak demek ızdırap demektir Uslu, Pereira’nın “Bu kulüpte UEFA Avrupa Ligi’ni kazanacağımızı düşünen mi var?” sözleri için ‘Biz olsaydık Pereira’yı kovardık’ ifadelerini ... Read more »

TFF, hakeme kulak vermeli

Süper Lig onuncu haftasının güzel yanı, hakemlerden uzak, emek yoğun açık bir mücadele örneği olmasıydı. Yine de bu güzellikle temeldeki hakem sorununu örtemeyiz, yok sayamayız, unutamayız. Türk futbol hakemliği maalesef ... Read more »

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan tezkereye yanlışlıkla 'evet' dedi

© Hürriyet HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan tezkereye yanlışlıkla ‘evet’ dedi HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis’te kabul edilen Irak ve Suriye tezkerelerine yanlışlıkla “evet” oyu verdiği ortaya ... Read more »

Adana'da düğün kana bulandı! İki kişi yaralı, damat tutuklandı

© Hürriyet Adana’da düğün kana bulandı! İki kişi yaralı, damat tutuklandı Adana’da katıldıkları sokak düğününde tabancayla havaya ateş açan Cuma B. (23) Celal B. (22) kardeşler ile kendilerini uyaran damat ... Read more »

İran'da benzin dağıtım sistemine yönelik siber saldırı satışları kilitledi

© Hürriyet İran’da benzin dağıtım sistemine yönelik siber saldırı satışları kilitledi İran genelinde benzin dağıtım sistemine yönelik siber saldırı nedeniyle birçok yerde akaryakıt satışı yapılamıyor ve araçlar benzin istasyonlarının önünde ... Read more »

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Naim Süleymanoğlu Spor Salonu hizmete girdi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi Yerleşkesinde yenilenerek Naim Süleymanoğlunun adı verilen spor salonu hizmete girdi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi Yerleşkesi’nde yenilenerek Naim Süleymanoğlu’nun ... Read more »

29 Ekim şiirleri 2021 (uzun ve kısa) : 1,2,3,4,5 kıtalık 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirleri...

© Milliyet tarafından sağlanmıştır 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için geri sayılıyor. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan edildikten sonra her yıl 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Bayramı coşku yaşanıyor. Bu özel ... Read more »

Dış ticaret istatistikleri açıklandı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2021 yılı Eylül ayında, bir önceki ... Read more »

Otomobildeki hasarı kabul etmedi; 2 kişiyi bıçakladı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Olay, dün saat 14.00 sıralarında Sultangazi Sanko Sanayi Sitesi’nde meydana geldi. İddiaya göre Mustafa P., satışa çıkardığı otomobilini bir ekspertiz firmasına götürdü. Firma çalışanları, inceleme sonucu ... Read more »

28 Ekim üniversiteler tatil mi, yarım gün mü? 29 Ekim üniversiteler tatil mi, ders olacak mı?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır 29 Ekim tarihinde her sene olduğu gibi Cumhuriyet Bayramı kutlanacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na az bir zaman kaldı. Tatil durumu ise üniversite öğrencileri tarafından araştırılan konular ... Read more »

Ekonomik güven endeksi belli oldu

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, endeks eylülde 102,4 iken ekimde yüzde 1 azalarak 101,4 değerine düştü. Ekonomik güven ... Read more »

Terör yuvası Kartal Tepe'de dev operasyon! Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Irak’ın kuzeyindeki Avaşin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı operasyon devam ediyor. Operasyon 21 Ekim’de başladı. 16.30 sularında Kartal Tepe bölgesi, savaş uçakları ve sınır hattındaki obüslerle ... Read more »

Kaldırımı 3'üncü şerit yaptılar! Yayalardan da yol istediler

© Milliyet tarafından sağlanmıştır TEM Otoyolu Hadımköy bağlantı yolu Esenyurt mevkiinde sürücüler, araçlarıyla yoğun trafiğe girmemek için kaldırımdan gitmeye başladı. Kaldırımdaki yayalardan korna çalarak yol isteyen sürücüler için Sivil Trafik ... Read more »

MEB takvimi: Ara tatil ne zaman? Ara tatil kaç gün sürecek? (2021-2022 Kasım)

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Yeni eğitim yılında en çok merak edilen konulardan biri de tatil tarihleri oldu. Yıl başında belirlenen tatil günleri öğrencileri harekete geçirdi. MEB tarafından açıklanan ara tatil, ... Read more »

Shiba INU coin kaç dolar/TL oldu? Shiba Coin nedir, nasıl alınır?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Shiba INU coin ne kadar oldu sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Kripto para piyasasında elinde Shiba INU coin bulunduran vatandaşlar son 24 saat içerisinde % ... Read more »

Ünlü marka Chanel satışlara sınır getirdi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Lüks tüketim markası Chanel özellikle Çin ve Güney Kore’de çantalarına talebin çok yüksek olması nedeniyle kişi başına satışa sınır getirdi. © Milliyet tarafından sağlanmıştır Uzakdoğu’da çok ... Read more »

Elektrik üretimi arttı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ağustos ayına ilişkin “Elektrik Piyasası Sektör Raporu”na göre, lisanslı elektrik üretiminin yüzde 39,9’u doğal gaz santralleri, yüzde 17,4’ü ithal kömür santralleri, yüzde ... Read more »

Goalball Avrupa Şampiyonası 1-13 Kasım tarihleri arasında Samsun'da

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Goalball Avrupa Şampiyonası 1-13 Kasım tarihleri arasında Samsunda yapılacak. Goalball Avrupa Şampiyonası 1-13 Kasım tarihleri arasında Samsun’da yapılacak. Tokyo’da 2020 yılında düzenlenen Paralimpik Oyunları’nda final karşılaşmasında ... Read more »

Şaka gibi! Galatasaray'da Fatih Terim hariç herkes yaka silkti

Galatasaray’ın tartışılan futbolcusu Ryan Babel’in şaşırtan istatistiği! Fatih Terim’in vazgeçilmez hamle oyuncusu olan Ryan Babel, oyuna her girdiğinde Galatasaray puan kaybediyor! Galatasaray‘da taraftarların hedefinde olan Ryan Babel, Fatih Terim‘in vazgeçilmez ... Read more »

İstanbulda servis TIRa çarptı: Yaralılar var

© HABERTURK İstanbulda servis TIRa çarptı: Yaralılar var İstanbulda servis TIRa çarptı: Yaralılar var İstanbulun Beylikdüzü ilçesi Ambarlı Limanı yolunda TIRa arkadan çarpan servis aracı devrildi. Kazada 8 kişi yaralanırken, ... Read more »

Çay mı, kahve mi? Hangisi daha faydalı? Günde ne kadar tüketilmeli?

© CNN TÜRK Çay mı, kahve mi? Hangisi daha faydalı? Günde ne kadar tüketilmeli? Hava sıcaklığının hissedilir şekilde düşmesi içimizi ısıtacak sıcak içecek tüketimini arttırıyor. Bunlardan aklımıza ilk gelen vapurda ... Read more »

Cumhurbaşkanı Erdoğan sipariş etti! 85 yıl sonra bir ilk...

© Gazete Vatan Cumhurbaşkanı Erdoğan sipariş etti! 85 yıl sonra bir ilk… İstanbul’un simgelerinden Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ekim’de kapılarını sanatseverlere açmaya hazırlanıyor. Yeniden inşa edilen Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışı ... Read more »

Son dakika haberleri: Hastanede yangın ve KBRN tatbikatı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Son dakika gelişmesine göre ADANAda Yüreğir Devlet Hastanesinde AFAD ekiplerinin de destek verdiği ve yaklaşık 50 personelin katıldığı yangın ve KBRN tatbikatı yapıldı. ADANA’da Yüreğir Devlet ... Read more »

İstanbullu sürücülerin scooter isyanı: "Hayalet gibi her yerden çıkıyorlar"

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır İstanbulda her geçen gün elektrikli scooter kullananların sayıları artarken, kurallara uymadan kullanılan scooterlar hem sürücüler hem de yayaların korkulu rüyası haline geldi. İstanbul’da her geçen gün ... Read more »

Sağlığına kavuşan Ali'nin sünnet düğünü hediyeleri SMA hastası Lina'ya

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır AMASYAda 2 yaşındayken Mukopolisakkaridoz (MPS) Tip 1 tanısı konulan ve uzun bir tedavinin ardından sağlığına kavuşan Ali Ufuk Aylakın (9), pelerin giyip, kılıç kuşanarak araç konvoyunun ... Read more »

Sporting Lizbon - Famalicao maç sonucu: 2-1

© Sporting Lizbon Famalicao maç sonucu 2 1 Sporting Lizbon Famalicao maç sonucu 2 1 Beşiktaş’ın UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki rakiplerinden Sporting Lizbon, Portekiz Lig Kupası 3. Tur B Grubu’ndaki ilk ... Read more »

Beylikdüzü'nde TIR'a arkadan çarpan servis minibüsü devrildi: 8 yaral

© CNN TÜRK Beylikdüzü, Ambarlı Limanı yolunda TIR’a arkadan çarpan servis aracı devrildi. Kazada 8 kişi yaralanırken, yol trafiğe kapandı. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Beylikdüzü, Ambarlı ... Read more »

Kimse Yedlin'den memnun değil! İşte Boey'in döneceği tarih

© Gazete Vatan Kimse Yedlin’den memnun değil! İşte Boey’in döneceği tarih Yedlin’den kesinlikle memnun olmayan Galatasaray teknik heyeti Boey için seferberlik ilan etti. Galatasaray’da Sacha Boey’in bir an önce iyileşmesi ... Read more »

Çılgın Sayısal Loto 27 Ekim 2021 sonuçları millipiyangoonline.com adresinde olacak

© CNN TÜRK 27 Ekim 2021 Çılgın Sayısal Loto sonuçları bugün de birçok farklı ikramiyeyle şans oyunu tutkunlarına kazandırmaya devam edecek. Çekilişlerde başlayan Süperstar uygulamasıyla birlikte talihliler sadece Süperstar’ı bilse ... Read more »

Deprem mi oldu? Kandilli ve AFAD son depremler sayfası 27 Ekim 2021

© CNN TÜRK Kandilli Rasathanesi ve AFAD 27 Ekim 2021 Çarşamba günü meydana gelen son depremler ile ilgili bilgileri aktardı. Akdeniz, Kıbrıs Rum Kesimi, Ege Denizi merkezli çok sayıda depremin ... Read more »

Beşiktaş'ta Sergen Yalçın'ın derbi zaferinin perde arkası! Soyunma odasında önce konuşma sonra eğlence...

© Hürriyet Beşiktaş’ta Sergen Yalçın’ın derbi zaferinin perde arkası! Soyunma odasında önce konuşma sonra eğlence… 1-0 yenik duruma düşmesine karşın Cyle Larin’in golleriyle Galatasaray’ı 2-1 mağlup eden Beşiktaş’ta büyük bir ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic