Blinken’a net mesaj: Mesafe koyun suça ortak olmayın

blinken’a net mesaj: mesafe koyun suça ortak olmayın

Blinken’a net mesaj: Mesafe koyun suça ortak olmayın

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi tarafından oluşturulan Temas Grubu bugün Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüşmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin girişimleri sonucu oluşturulan grubun İsrail’in en büyük destekçilerinden olan ABD’ye mesajı net: “Bir an önce ateşkes ilan edilmeli, İsrail ile aranıza mesafe koyun yoksa suça ortak olursunuz.”

Kasım ayının ikinci haftasından bu yana faaliyette olan ve Türkiye, Filistin, Mısır, Endonezya, Katar, Nijerya, Suudi Arabistan ve Ürdün’ün üye olduğu grup Pekin, Moskova, Londra, Paris, Barselona ve New York’ta temaslarda bulundu. Aralarında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da bulunduğu temas grubu üyeleri bugün de Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile bir araya gelecek.

BİR AN ÖNCE ATEŞKES

Hürriyet’in edindiği bilgilere göre Türkiye’nin girişimleriyle oluşturulan bu grubun görüşmelerde öne çıkan mesajları şöyle:

– Bir an önce tam ateşkes ilan edilmeli. Geçici insani ara bir sonuç vermedi. Akan kanın durması için tam ve koşulsuz ateşkes şart.

– Tam ateşkesin ardından, kalıcı ve adil barış için çözüm süreci başlatılmalı. BM parametreleri üzerinden yürütülecek bu sürecin sonucunda 1967 öncesi sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti kurulmalı.

– İsrail’in uluslararası hukuku açıkça ihlal etmesine bazı ülkelerin sessiz kalması, uluslararası sisteme ve uluslararası hukuka olan güveni sarstı.

GARANTÖRLÜK FORMÜLÜ

– İsrail dokunulmazlığı olduğu anlayışıyla hareket ediyor. Tüm ülkeler, İsrail’in hukuk tanımaz, insanlık değerlerini ayaklar altın alan tavrıyla aralarına mesafe koymalılar. Aksi takdirde, işlenen suçun ortağı haline gelirler.

– İsrail’in saldırganlığı bölgesel ve hatta küresel bir çatışma riskini artırıyor. Bu tehdit karşısında kayıtsız kalınamaz. Ortadoğu’da daha fazla savaş istemiyoruz.

– Savaşın sona ermesinin ardından, Filistin’de sürekli barışı sağlayacak mekanizmalar tartışılmalı. Garantörlük bunlardan biri olabilir.

 

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World