Biden’dan Senato’ya uyarı: Rusya ile savaşmak zorunda kalırız

biden’dan senato’ya uyarı: rusya ile savaşmak zorunda kalırız

Biden’dan Senato’ya uyarı: Rusya ile savaşmak zorunda kalırız

Yaklaşık iki ay önce Kongre’den talep ettiği 106 milyar dolarlık ek bütçe talebi çıkmaza girerken ABD Başkanı Biden, Ukrayna’nın kaybetmesi halinde Rusya ile savaşmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

ABD Kongresi’nin Cumhuriyetçi kanadı ile Beyaz Saray arasında Ukrayna’ya yardım konusundaki görüş ayrılığı derinleşiyor. Özellikle Ukrayna’nın geçen haziran ayında başlayan karşı saldırısından beklenen neticenin alınamamasıyla birlikte, ABD siyasetinde Kiev’e yapılan yardımlar önemli tartışma maddelerinden biri haline gelmişti. Demokratlar ve Joe Biden yönetimi Ukrayna’ya yardımın devam ettirilmesi gerektiğini savunurken, Cumhuriyetçiler ise kaynakların “ABD’nin güney sınırının güvenliği” ve ülkeye yoğun mülteci akınının önlenmesine ayrılması gerektiği görüşünde. Son olarak ABD Başkanı Joe Biden’ın uyarılarına rağmen, Ukrayna’ya yardımı da içeren 106 milyar dolarlık ek bütçe talebi görüşmeleri Senato’da yapılan oylamayla engellendi.

‘PUTİN DURMAYACAK’

Önceki gün Beyaz Saray’da konuşan Biden, Rusya’nın Ukrayna savaşını kazanmasına izin veremeyeceklerini söyledi. Rusya lideri Vladimir Putin’in, Ukrayna karşısında başarılı olması halinde bununla yetinmeyerek bir NATO ülkesine saldırabileceğini söyleyen Biden, “Biz bir NATO üyesi olarak NATO topraklarının her santimetrekaresini koruyacağımıza söz verdik. O zaman aramadığımız ve bugün sahip olmadığımız bir şeye sahip olacağız: Amerikan birliklerinin Rus birlikleriyle savaşması” diye konuştu.

FON BİTMEK ÜZERE

Aynı gün konuşan Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, bir adım ileri giderek NATO’nun 5’inci maddesinin devreye sokulmak zorunda kalınabileceğini ileri sürdü. Kirby, “Eğer Putin’in Ukrayna konusunda istediğini yapmasına izin verilirse nerede duracak? NATO müttefiklerimizi pekâlâ tehdit edebilir, Beşinci Madde taahhüdünü tetikleyebilir” dedi. Ukrayna için Kongre’den yetkilendirilmiş fonun yıl sonuna kadar biteceği öngörülürken Beyaz Saray, bunun Rusya için galibiyet anlamına geleceğini savunuyor.

KREMLİN: AKLI BAŞINDA SENATÖRLER VAR

RUSYA, ABD Senatosu’nun Ukrayna yardımını engelleyeceğini umduklarını açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Joe Biden’ın sözlerini kast ederek, “Beyaz Saray’ın ABD’li senatörleri terbiye etmeye çalıştığını” ve “ABD vatandaşlarının parasını Ukrayna’nın savaş ocağında yakmaya” çalıştığını söyledi. “ABD Kongre üyeleri arasında yeterince aklı başında insan kalmış olduğunu umut ediyoruz” diyen Peskov, ABD’nin Ukrayna’ya silah sevkiyatının sona ermesinin barış görüşmelerinin ön şartı olduğunu söyledi. Rusya lideri Vladimir Putin, daha önce ABD ya da Avrupa’nın desteği olmadan Ukrayna ordusunun bir hafta içinde çökeceğini iddia etmişti.

 

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World