Benzin pompalarında güvenlik açığı: Hacker'ların hedefinde onlar mı var?

benzin pompalarında güvenlik açığı: hacker'ların hedefinde onlar mı var?

Benzin pompalarında güvenlik açığı: Hacker’ların hedefinde onlar mı var?

Uzmanlar, benzin pompalarındaki güvenlik açıklarının hacker’lara açık kapı bıraktığını ve çok daha büyük siber sorunlara yol açabileceğini söylüyor..

Chip dergisinin haberine göre, yapılan yeni bir araştırma, çok sayıda benzin pompasının siber saldırılara karşı savunmasız olabileceğini ve sürücülerin yakıt ihtiyacını kesintiye uğratabileceğini iddia etti.

Cybernews’in araştırma ekibi, kullanıcıların internete bağlı cihazları aramasına olanak tanıyan Shodan arama motorunun sonuçlarını inceleyerek, ABD genelinde 4.000’den fazla, dünya genelinde ise yaklaşık 6.000 benzin pompasının kontrolörünün savunmasız olduğunu öne sürdü.

Araştırma, açıkta kalan kontrolörlerin uzaktan erişime izin verdiklerini ve saldırganların envanter istatistiklerini manipüle etmek gibi ayarlarla oynayabileceklerini belirtiliyor. Açıkta bulunan 5.860 kontrolörün 4.323’ü ABD’de, 221’i ise ABD’nin bir ada bölgesi olan Porto Riko’da. Benzin istasyonu pompa kontrolörlerinin açıkta olduğu diğer ülkeler arasında Almanya (156), Kanada (149), Avustralya (139), Japonya (132) ve İngiltere (78) yer alıyor.

Cybernews suçu Nesnelerin İnterneti (IoT) çağında olmamıza atıyor. Açıklamalarına göre daha fazla bağlı cihaz, daha büyük bir risk potansiyeli yaratıyor. Öte yandan bunun daha büyük sonuçları da olabilir. Örneğin başarılı bir saldırgan, bir savaş sırasında düşman hareketini durdurmak için yakıt tedarikini engelleyebilir.

Araştırma, benzin pompası kontrolörleri de dahil olmak üzere tüm IoT cihazlarının bakımının düzgün bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Önlemler arasında; düzenli yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamalarını gerçekleştirmek, ağa güçlü koruma yöntemleri uygulamak, saldırı tespit ve izleme sistemleri yerleştirmek ve hatta fiziksel korumalar uygulamak var.

    ]]>

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World