Bělorusové hlasovali v prvních volbách od potlačení protestů

Minsk – Bělorusové dnes hlasovali v parlamentních a místních volbách a zároveň v prvních volbách od potlačení rozsáhlých protestů v roce 2020. Hlasování se odehrávalo pod přísným dohledem úřadů a podle AFP bylo jeho cílem upevnit moc autoritářského vládce Alexendra Lukašenka, který dnes oznámil svou kandidaturu v prezidentských volbách 2025. Opozice hlasování nazvala “nesmyslnou fraškou” a vyzvala k jeho bojkotu. USA volby označily za zinscenované. První výsledky hodlá ústřední volební komise oznámit kolem dnešní půlnoci SEČ.

bělorusové hlasovali v prvních volbách od potlačení protestů

Alexandr Lukašenko

Z dnešních voleb má vzejít 110 poslanců parlamentu a 12.514 místních zastupitelů. Opozice nebyla do voleb připuštěna, většina kandidátů pochází z povolených stran, které podporují Lukašenkovu politiku.

Úřady přijaly všechna opatření, aby nepřipustily zopakování situace po prezidentských volbách 2020, uvedl generální tajemník postsovětského Společenství nezávislých států Sergej Lebeděv, který vede misi pozorovatelů z tohoto spolku, ovládaného Moskvou. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nebyli pozváni.

Opoziční portál Zerkalo.io podotkl, že nezávisle ověřit jakákoli tvrzení ústřední volební komise tak není možné. Poslední běloruské volby v roce 2020 podle nezávislých pozorovatelů, Západu a velké části běloruské veřejnosti provázely rozsáhlé podvody kryté komisí a panuje podezření, že jen díky nim dokázal Lukašenko obhájit mandát.

Na pořádek v každé volební místnosti dnes dohlížela policie, která pro volby vytvořila skupiny rychlé reakce, napsal na svém webu list Komsomolskaja pravda v běloruském vydání.

“Volby probíhaly v ovzduší strachu, v němž nemůže být volební proces nazýván demokratickým,” reagoval podle Reuters na zprávy o průběhu hlasování mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.

Lukašenko při dnešním hlasování řekl novinářům, že bude opět kandidovat v prezidentských volbách v příštím roce. “Půjdu, půjdu, půjdu (kandidovat). Vzkažte jim (opozičníkům v emigraci), že půjdu!” prohlásil podle státní agentury BelTA tento devětašedesátiletý vůdce.

Lukašenko, který bývalé sovětské republice vládne už bezmála tři desetiletí, také prohlásil, že Západ chtěl využít hlasování k destabilizaci běloruské společnosti a svržení režimu. Běloruskou opozici pak nařkl, že se prý plánuje zmocnit části země, kam by následně vstoupila vojska Severoatlantická aliance. Žádné důkazy pro svá tvrzení ale nepředložil. Bělorusko bude vždy spojencem Ruska a společně budou s to vzdorovat jakémukoliv nepříteli, ujistil také novináře běloruský vůdce.

Volební místnosti se zavřely ve 20:00 místního času (18:00 SEČ). Podle tvrzení ústřední volební komise volební účast dosáhla dvě hodiny před koncem hlasování 70,29 procenta.

Po prezidentských volbách v srpnu 2020, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka a opozice a Západ jejich výsledky odmítly uznat, se v zemi na několik měsíců zdvihla nevídaná vlna protestů proti zfalšování výsledků voleb. Statisíce lidí vyšly do ulic, ale Lukašenko s podporou Moskvy protesty potlačil. Asi 35.000 lidí pořádkové síly zadržely, tisíce z nich zbily v policejních celách. Stovky nezávislých médií a nevládních organizací byly zakázány. V zemi je podle nevládní organizace na ochranu lidských práv více než 1400 politických vězňů. Vůdci protestů byli buď uvězněni nebo donuceni k emigraci.

Nynější hlasování lze pokládat za test před prezidentskými volbami, které se mají konat příští rok. Režim si ověřuje nové technologie a nové mechanismy vyloučení nezávislých kandidátů a pozorovatelů, což má zaručit, že změna prostřednictvím voleb je vyloučena, napsala agentura APA v předvečer voleb.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World