Běloruská opozice chce vlastní kancelář v Praze. Jako alternativu Lukašenkovy ambasády

© Poskytovatel: Hlidacipes.org

Běloruská opozice, kterou v zahraničí zastupuje prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská, bude mít v Praze  kancelář. Ta by měla fungovat jako alternativa k zastupitelskému úřadu Běloruské republiky. Sloužit by měla mimo jiné Bělorusům, kteří z politických důvodů nemůžou zpět do Běloruska, aby si vyřídili doklady.

Návrh, aby běloruská opozice měla v Praze „styčnou kancelář“, vyšel od prezidenta Miloše Zemana. S kanceláří běloruské prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské o ní teď vyjednává české ministerstvo zahraničí.

„Myslím si, že nějaké řešení máme. Je ještě potřeba vést jednání a připravit variantu, která by vyhovovala běloruské opozici,“ potvrzuje přípravy na otevření kanceláře ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

„Z české strany se jedná o velmi důležitý krok podpory běloruské demokratické společnosti,“ říká pro HlídacíPes.org Kryscina Šyjanoková, běloruská zástupkyně ve Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Podle Šyjanokové chce česká strana kancelář otevřít ještě před říjnovými parlamentními volbami.

Alternativní ambasáda

Pražská „pobočka“ kanceláře Svjatlany Cichanouské, která v současné době žije v litevském exilu, by měla sloužit jako alternativa k běloruskému zastupitelskému úřadu v Praze. Řada Bělorusů, kteří utekli před režimem Alexandra Lukašenka, si totiž na oficiální běloruské ambasádě nemůže vyřídit potřebné dokumenty.

„Teď jsou například ožehavým tématem pasy, které si někteří Bělorusové nemůžou vyměnit na zastupitelském úřadě Běloruské republiky, stejně tak cesta do Běloruska by pro ně znamenala vězení,“ vysvětluje jednu z rolí chystané kanceláře běloruské opozice Kryscina Šyjanoková. Podle ní by kancelář mohla být nejen partnerem pro české úřady při verifikaci různých dokumentů a dalších záležitostí, ale i zdrojem informací o Bělorusku pro českou veřejnost.

© Poskytovatel: Hlidacipes.org KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG

„Představte si, že jsou lidé, kteří zažili v Bělorusku represe a bojí se oslovit konzulární úřad běloruské ambasády s nějakými praktickými dotazy, protože reprezentuje Lukašenkův režim. Pro tyto lidi by zastoupení vykonávalo funkci jakési ambasády,“ uvádí Kryscina Šyjanoková. V České republice podle ní žije kolem 7000 Bělorusů, kteří nemají české občanství.

Jde však o čísla ještě z doby před loňskými volbami v Bělorusku a následnými represemi Lukašenkova režimu vůči opozici. Kolik Bělorusů přesně přišlo do Česka od loňska, Šyjanoková neví. Jasné naopak je, proč řada z nich míří právě sem.

„Největší roli hrají politické důvody, pak je tu ale také řada studentů, kteří přišli studovat obory, které se v Bělorusku nedají vystudovat. Nebo jim víc vyhovuje styl výuky na českých univerzitách, protože v Bělorusku je výuka do značné míry frontální. Pak je tu také velké procento lidí zaměstnaných v IT sféře,“ upřesňuje.

Česká kolébka demokracie

Česko by se v případě zřízení zmiňované kanceláře stalo po Litvě druhou zemí, která by na svém území měla zastoupení jak Lukašenkova režimu, tak běloruské opozice kolem Svjatlany Cichanouské.

Sama Kryscina Šyjanoková se však označení kanceláře jako „zastoupení běloruské opozice v Česku“ vyhýbá: „My nejsme menšina, jsme většina, proto podle mě není vhodné používat slovo opozice. Kancelář by byla zastoupením běloruské občanské společnosti, která nevolí diktaturu,“ vysvětluje Šyjanoková, která se v České republice živí jako překladatelka.

Tým Svjatlany Cichanouské by rád prosadil otevření „zastupitelských úřadů“ i v dalších zemích, především těch, které sousedí s Běloruskem.

Za zmínku stojí, že podobně o své vlastní zastoupení v mezinárodním prostoru nezávislé na Číně usiluje například Tchaj-wan, který v České republice reprezentuje Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář.

Případný vznik opozičního běloruského úřadu v České republice by měl podle Šyjanokové nejen praktický účel, ale také velký morální a symbolický přesah:

„Češi mají s tím, co teď v Bělorusku prožíváme, mnoho společných rysů. Česká republika je pro nás kolébka demokracie, jíž si národ vybojoval nikoliv krvavou cestou, ale cestou sametové revoluce a pro Bělorusy toto může být jakýmsi vzorem. Proto je pro nás duchovní, morální podpora Čechů velmi důležitá.“

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Liga mistrů ONLINE: City vedou v Bruggách 1:0, Besiktas - Sporting 1:2

Po reprezentační přestávce se vrací zpět i Liga mistrů. Úterý nabízí tradičně prvních osm duelů, dva z nich odstartují už v 18:45. Manchester City po prohře na hřišti PSG bude ... Read more »

Babišova vláda by podle Fialy už neměla dělat klíčová rozhodnutí

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš “Jsem přesvědčen, že vláda by neměla dělat klíčová rozhodnutí. Jsou přijímáma rozhodnutí s vlivem na rozpočet, takové kroky nejsou štastné,” uvedl Fiala. ... Read more »

Seehofer chce kvůli přílivu migrantů z Běloruska společné hlídky s Poláky

© Reprofoto YouTube Horst Seehofer Seehofer podle agentury DPA v dopisu svému polskému protějšku Mariuszovi Kamińskému navrhuje, aby hlídky působily zejména na území Polska. Jeho cílem je vyhnout se zavedení ... Read more »

Británie dnes ohlásila nejvíce úmrtí souvisejících s koronavirem od března

© Pixabay Covid-19, ilustrační foto Mnoho odborníků kvůli zhoršující se epidemické situaci vyzývá britskou vládu, aby znovu zavedla koronavirová omezení a zrychlila očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19, uvedla dnes ... Read more »

Jan Kačer už je z nemocnice doma. Čeká ho ale operace srdce

© Poskytovatel: Frekvence 1 V červenci přišel o svou milovanou manželku Ninu Diviškovou (†84). Všichni pak zpozornili, když minulý týden ve čtvrtek proletěla médii zpráva, že byl Kačer hospitalizován v ... Read more »

Leoš Mareš a jeho Monika: Krize kvůli dítěti? Pomáhal prý i odborník!

© Instagram Leoš Mareš Leoš Mareš a jeho manželka Monika. Leoš Mareš oznámil velkou novinku v rozhlasovém vysílání a zároveň na sociálních sítích. Jeho žena je právě v pátém měsíci ... Read more »

Opravdu originální svatební limuzína! Indický pár kvůli lijákům doplul na veselku v hrnci na vaření

© Poskytovatel: EVROPA 2 Opravdu originální svatební limuzína! Indický pár kvůli lijákům doplul na veselku v hrnci na vaření Lijáky způsobily v posledních dnech na jihu Indie záplavy i sesuvy ... Read more »

Zápach z cigaret v novém bytě? Víme, jak se jej zbavit

© Poskytovatel: HomeInCube.cz Zdroj: Casamoderna Čeká vás stěhování do nového bytu, který vypadal na fotkách překrásně, ale místo příjemné vůně domova na vás ze všech koutů dýchá cigaretový zápach? Ačkoliv ... Read more »

Sarkozy půjde opět před soud, tentokrát kvůli průzkumům mínění

© France24.com Nicolas Sarkozy V případu je souzeno pět bývalých blízkých poradců exprezidenta, sám Sarkozy ale díky prezidentské imunitě stíhán není. Informovala o tom agentura AFP. Bývalý francouzský prezident již ... Read more »

Chybička se vloudila: Windows 11 lze instalovat na počítače s 15 let starým Pentiem 4

Po několika měsících beta testování uvolnil Microsoft 5. října stabilní sestavení operačního systému Windows 11. Novou verzi lze na některých strojích… © Poskytovatel: Zive.cz Po několika měsících beta testování uvolnil ... Read more »

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

© Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images Adam Vojtěch (ANO) Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na covid-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud ... Read more »

Angelina Jole vyvedla na premiéru pět svých ratolestí. Patnáctiletá Shiloh velmi překvapila

© Poskytovatel: EVROPA 2 Angelina Jole vyvedla na premiéru pět svých ratolestí. Patnáctiletá Shiloh velmi překvapila Před fotografy zapózovalo na červeném koberci pět ze šesti dětí slavné herečky. Premiéry se ... Read more »

ONLINE: Mynáře by mohl odvolat Babiš, zmínil ústavní právník. Ovčáček nemá co říct

Prezident Miloš Zeman je od neděle 10. října opět hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl v pondělí, že podle názoru ÚVN není ... Read more »

Narozeninové překvapení pro Veroniku Žilkovou i pro fanoušky. Její dcera Kordula je neskutečná kočka

© Poskytovatel: Frekvence 1 Velké životní jubileum maminky Veroniky Žilkové ukázala na instagramu její nejstarší dcera. “Děkujeme ti za vše… Každý z nás je jiný, ale co nás spojuje, je ... Read more »

Dění kolem Zemana komplikuje předání moci v Česku, píší zahraniční média

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Miloš Zeman Vícero zdrojů soudí, že Zemanovy zdravotní problémy a možné převedení části jeho pravomocí na premiéra Andreje Babiše a na šéfa dolní parlamentní ... Read more »

Pařížský soud předvolal exprezidenta Sarkozyho kvůli průzkumům mínění

© France24.com Nicolas Sarkozy V případu je souzeno pět bývalých blízkých poradců exprezidenta, sám Sarkozy ale díky prezidentské imunitě stíhán není. Informovala o tom agentura AFP. Bývalý francouzský prezident již ... Read more »

EU zahájila debatu o postpandemické podobě rozpočtových a dluhových pravidel

© Pixabay Sídlo EU Státy přitom mají různý pohled na to, jak moc má unie výši veřejných dluhů a rozpočtových schodků hlídat. Unijní země se po dluhové krizi z konce ... Read more »

Mynář neodstoupí a Babišem se odvolat nenechá. Podle právníka ale nemá na výběr

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Vratislav Mynář Mynáře kvůli informování o zdravotním stavu prezidenta vyzvali k rezignaci mnozí politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Pokud tak kancléř neučiní, Babiš ... Read more »

Další nepříjemnost Windows 11: otravná chyba zpomaluje počítač

© CHIP.cz Opakovaně se objevují problémy s výkonem nových Windows 11. Aktuální komplikace se týká nového Průzkumníka souborů. Starý Pás karet (ribbon menu) byl nahrazen lištou s konkrétními funkcemi, které ... Read more »

Neodstoupím a neodvoláte mě, vzkázal Mynář. Podle právníka se plete

© Lukáš Henzl / INCORP images Vratislav Mynář Mynáře kvůli informování o zdravotním stavu prezidenta vyzvali k rezignaci mnozí politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Pokud tak kancléř neučiní, Babiš ... Read more »

Lídři koalic Spolu a PirSTAN jednali o budoucí vládě

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Na prvním jednání si strany minulý týden dohodly další harmonogram schůzek a vytvořily šest programových týmů. “Jednotlivé ... Read more »

Mynář neodstoupí a vzkázal, že jen prezident Zeman má právo ho odvolat

© Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz Vratislav Mynář Mynáře kvůli informování o zdravotním stavu prezidenta vyzvali k rezignaci mnozí politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Pokud tak kancléř neučiní, Babiš uvedl, že ... Read more »

Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela vzít půjčku

© Pixabay Ilustrační foto “Komu se podařilo po koronavirové krizi stabilizovat svou situaci, tak se ocitá opět pod tlakem, tentokrát v důsledku plošného zdražování. Začíná to být nekonečný boj,“ uvedla ... Read more »

Průzkum: Čtvrtina samotných rodičů si kvůli zdražování musela vzít půjčku

© GOPAS Rodina a finance “Komu se podařilo po koronavirové krizi stabilizovat svou situaci, tak se ocitá opět pod tlakem, tentokrát v důsledku plošného zdražování. Začíná to být nekonečný boj,“ ... Read more »

Sauny a wellness hlásí dobrou návštěvnost, věří, že je vláda znovu nezavře

Praha – Sauny a wellness centra, které dnes ČTK oslovila, hlásí v současné době dobrou návštěvnost. Je srovnatelná s předcovidovým rokem 2019, někde i vyšší. Přesto zájem podle některých provozovatelů ... Read more »

Slavia odletěla do Izraele, chce lepší výsledek než vloni

Praha – Jako tradičně už dva dny před venkovním pohárovým zápasem odcestovali fotbalisté Slavie ke čtvrtečnímu utkání 3. kola skupiny Evropské konferenční ligy do Haify proti Maccabi. Pražané po poledni ... Read more »

Hádanka: Kolik je na fotografii koček?

© Poskytovatel: Frekvence 1 Na níže vyobrazené fotografii jsou kočky, ale pokud vidíte jen tři, tak se šeredně mýlíte. Zkuste se na obrázek podívat ještě jednou. Vidíte ji, tu čtvrtou ... Read more »

Babiš odvolá Mynáře, pokud sám nerezignuje. To může jen Zeman, reaguje Hrad

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš ČTK Babiš řekl, že Mynáře neoslovil ani se k tomu nechystá, jde podle něj o veřejnou výzvu. Podle lídra koalice Spolu a ... Read more »

Koalice Spolu a Pirátů se STAN se sešly k dalšímu jednání o vládě

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala Na prvním jednání si strany minulý týden dohodly další harmonogram schůzek a vytvořily šest programových týmů. “Jednotlivé skupiny už ... Read more »

Průzkum: Žáky s podporou rodičů a bez ní dělí v učivu rozdíl dvou měsíců

Praha – Mezi žáky škol s různou úrovní podpory rodičů vznikl při výuce na dálku asi dvouměsíční rozdíl v zameškaném učivu. Zatímco školy, ve kterých matky a otcové v učení ... Read more »

Summit o cenách energií by měl zohlednit emisní povolenky, řekla Hrdinková

Lucemburk – Česká republika bude usilovat o to, aby se nadcházející summit Evropské unie zabýval i rostoucími cenami emisních povolenek. Česká vláda by chtěla, aby závěry schůzky prezidentů a premiérů ... Read more »

Čtvrtina samotných rodičů si kvůli zdražování musela vzít půjčku

© Pixabay Ilustrační fotografie “Komu se podařilo po koronavirové krizi stabilizovat svou situaci, tak se ocitá opět pod tlakem, tentokrát v důsledku plošného zdražování. Začíná to být nekonečný boj,“ uvedla ... Read more »

Aktivace článku 66: Senát se chystá na odebrání pravomocí, poslanci nejsou proti

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Poslanecký klub Pirátů a Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 svým poslancům doporučí hlasovat pro článek 66. ... Read more »

Senát se chystá na aktivaci článku 66. Poslanci mají podmínku

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Poslanecký klub Pirátů a Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 svým poslancům doporučí hlasovat pro článek 66. ... Read more »

Senát připraví aktivaci článku 66. Poslanci se k němu staví kladně

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Předseda lidovců Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 svým poslancům doporučí hlasovat pro článek ... Read more »

Nedostatek čipů netrápí všechny automobilky stejně, minimální potíže má Toyota

© www.autoroad.cz auto, moto Například japonská automobilka Toyota má jen minimální problémy a podobně jihokorejský Hyundai čelí krizi lépe než například skupina Volkswagen včetně automobilky Škoda. Ukazují to výrobní plány ... Read more »

Nedostatek čipů dopadá na každou automobilku jinak. Toyota je téměř bez potíží

© www.autoroad.cz Toyota Například japonská automobilka Toyota má jen minimální problémy a podobně jihokorejský Hyundai čelí krizi lépe než například skupina Volkswagen včetně automobilky Škoda. Ukazují to výrobní plány jednotlivých ... Read more »

Nedostatek čipů netrápí všechny automobilky. Toyota problémy téměř nemá

© Toyota Toyota Mirai Například japonská automobilka Toyota má jen minimální problémy a podobně jihokorejský Hyundai čelí krizi lépe než například skupina Volkswagen včetně automobilky Škoda. Ukazují to výrobní plány ... Read more »

Kvůli šíleným dluhům myslela na sebevraždu. Míša Kuklová se bála, že její rodina nebude mít, kde bydlet

© Poskytovatel: Frekvence 1 Herečka Michaela Kuklová dlouho skrývala své největší tajemství, když se rozváděla s Jiřím Pomejem (†54). V té době přemýšlela nad tím, že by si vzala život. ... Read more »

EDUin popsal priority, které by ve školství měla řešit nová vláda

© Pixabay Ilustrační foto O vzniku nové vlády jednají koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice Pirátů se STAN. Lidovec Marek Výborný a Petr Gazdík ze STAN, kteří ... Read more »