Bawełnica korówka zmorą sadowników, już widać szkody w jabłoniach. Biały puch na drzewach to objaw żerowania mszycy

bawełnica korówka zmorą sadowników, już widać szkody w jabłoniach. biały puch na drzewach to objaw żerowania mszycy

Bawełnica korówka zmorą sadowników, już widać szkody w jabłoniach. Biały puch na drzewach to objaw żerowania mszycy

Jak wygląda bawełnica korówka?

Ze względu na ciemną barwę nazywana jest mszycą krwistą. Rozgnieciona bawełnica wydziela też brunatną ciecz. Polski Związek Działkowców, Okręg Mazowiecki, informuje, że „oprócz barwy wyróżniają ją także podłużne, woskowate włókna, pokrywające jej ciało i przypominające kłaczki waty. Formą zimująca bawełnicy są młode larwy, kryjące się w zagłębieniach, pofałdowaniach i spękaniach kory, w konarach drzew, ale również w szyjce korzeniowej”.

Bawełnica korówka już żeruje. Białe puszki widziane na jabłoniach

– Z dnia na dzień obsiadły mi jabłonkę. Płakać się chce, to stara odmiana i pyszne jabłka – żali się nasza czytelniczka.

Ogrodnicy i sadownicy pierwsze objawy obecności bawełnicy zauważają wiosną, ale także latem i jesienią szkody wywołane przez mszyce są znaczne. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki, są narastającym problemem. Larwy rozwijają się na przełomie kwietnia i maja, wybierają młode gałęzie, nasady ogonków liściowych i tam się osadzają.

LABEL W tym okresie populacja tej mszycy szybko wzrasta. Mszyce uszkadzają drzewa wysysając sok roślinny wbijając kłujkę aż do kambium. Zakłóca to proces różnicowania się komórek, prowadząc w końcowym efekcie do tworzenia się charakterystycznych narośli na gałęziach, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia przewodzenie i transport składników pokarmowych i wody. Gąbczaste narośla utworzone z delikatnej tkanki i liczne spękania kory ułatwiają infekcje przez grzyby rakotwórcze, co w konsekwencji prowadzi do zamierania zaatakowanych części drzew, czytamy na stronie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Bawełnica korówka kojarzona jest z jabłoniami, ale może także atakować grusze i pigwy. Dla młodych drzew jest ogromnym zagrożeniem, osłabia je, hamuje wzrost i powoduje liczne deformacje.

Niestety zwalczanie bawełnicy korówki jest trudne. Szkodniki osiedlają się na zielonych częściach drzew, a dotarcie do nich wszelkich środków zwalczających jest utrudnione. Oznaką żerowania mszycy są białe kłaczki widoczne na pniach i gałęziach. Przypominają puch bawełny, co ma związek z nazwą szkodnika. Cienkie nitki to nic innego jak jego wydzielina. Najlepiej lustrować wszelkie uprawy, gdy tylko zacznie się ocieplać, jest szansa, że mszyce nie rozmnożą się do kolonii i będzie można je zwalczyć w pierwszym stadium.

Naturalne metody zwalczania bawełnicy korówki

Niektórzy próbują na własną rękę pozbyć się szkodnika. W przypadku małych uszkodzeń i niewielkiej ilości drzew w sadzie ma to sens, można wyciąć deformacje i zabezpieczyć roślinę. W naturalnym zwalczaniu pomagają też inne owady – biedronki i ośce korówkowe.

Objawami żerowania ośca i innych pasożytów mszyc jest pozostawianie „mumii” mszyc, widnieje w jednej z publikacji Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie.

Na forach wielu doświadczonych sadowników wspomina o opryskach z roślin nielubianych przez mszyce. Na liście jest m.in. oprysk z wrotyczu i gnojówka z pokrzywy. Taki zabieg najlepiej wykonać właśnie w czerwcu, gdzie liczebność bawełnic jest największa. Jeśli wspomniane metody nie pomagają, ostatecznością jest zakup odpowiednich środków zwalczających. Trzeba jednak odpowiednio dobrać termin użycia chemicznych preparatów tak, aby nie zaszkodzić drzewom, a także otaczającym im roślinom.

Źródła: LODR, PZD

News Related

OTHER NEWS

W Biedronce już są! Znicze i stroiki na Wszystkich Świętych 2023 od 2,49 zł. Podobne ma Kaufland

Stroiki na cmentarz wyrażają naszą pamięć i tęsknotę za osobami, które odeszły. Wszystkich Świętych 2023 już niedługo. Wiele z nas wcześniej zaopatruje się w znicze na cmentarz i wiązanki. Podpowiadamy, ... Read more »

Gigantyczny akumulator ciepła w Siechnicach koło Wrocławia. Powstał przy nowej elektrociepłowni EC Czechnica-2

Gigantyczny akumulator ciepła w Siechnicach koło Wrocławia. Powstał przy nowej elektrociepłowni EC Czechnica-2 Nowy akumulator w EC Czechnica-2 Kolos z siechnickiej elektrociepłowni już szczytuje nad miastem. Zbiornik ma: ponad 34 ... Read more »

Czaputowicz znów uderza w Polskę. Mocna odpowiedź!

Były szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz Były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wypowiedział się o kryzysie w relacjach polsko-ukraińskich, w skandaliczny sposób (co zresztą często mu się w ostatnim czasie zdarza). „My rzeczywiście blokujemy dostęp zboża ukraińskiego ... Read more »

IMGW zapowiada. Trzeba korzystać z pięknej pogody

. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) regularnie monitoruje zmiany pogodowe w naszym kraju. Ładna pogoda i wysokie temperatury nie dają nam o sobie zapomnieć. Znów będziemy świadkami ciepła w ... Read more »

Wszystkie części FIFA usunięte ze sprzedaży. Pozostało tylko EA Sports FC

EA Sports FC i FIFA Już za moment oficjalna premiera EA Sports FC 24. Jest to rozpoczęcie nowego etapu w historii symulatorów piłkarskich tworzonych przez EA i zakończenie ponad 30-letnich ... Read more »

Sędzia zmienił decyzję, burza po meczu Barcelony

Kontakt z butem Lamine Yamala Robert Lewandowski już szykował się do wykonania rzutu karnego, ale sędzia zmienił decyzję. Nie milkną echa kontrowersyjnej decyzji z meczu RCD Mallorca – FC Barcelona. ... Read more »

Niemcy zaostrzają kontrole na granicach z Polską i Czechami

Pilne Szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser poinformuje o zaostrzeniu kontroli z Czechami i Polską – podaje Polsat News. Kontrole miałyby rozpocząć się w ciągu najbliższych dni. O zaostrzeniu kontroli z ... Read more »

Zaskakujące nagranie Tuska. Poleca, by głosować na kandydata, który startuje z tej samej listy

Zaskakujące nagranie Tuska. Poleca, by głosować na kandydata, który startuje z tej samej listy Nazwisko Aleksandra Pocieja całkiem niedawno było gorącym tematem w kontekście warszawskich list. Pociej na rzecz Małgorzaty ... Read more »

Postawiła na odważny dekolt. Wyglądała jak milion dolarów

Izabella Krzan w białej sukni z oryginalnym dekoltem Nie przypominała prezenterki muzycznego show. Prezentowała się jak gwiazda Hollywood czy diwa srebrnego ekranu. Izabella Krzan w kreacji z głębokim dekoltem typu ... Read more »

Dominika Kulczyk - tak ubiera się najbogatsza Polka. Kreacje najlepszych projektantów - zobacz zdjęcia

Dominika Kulczyk – tak ubiera się najbogatsza Polka. Kreacje najlepszych projektantów – zobacz zdjęcia O mieście, w którym się urodziła – 30 lipca 1977 roku – Dominika Kulczyk mówi “mój ... Read more »

Jan Tomaszewski dostał pytanie o Grzegorza Krychowiaka. Wbił szpilę Robertowi Lewandowskiemu

Jan Tomaszewski uderzył w Roberta Lewandowskiego Jan Tomaszewski uważa, że Robert Lewandowski powinien oddać opaskę kapitana reprezentacji Polski. W rozmowie z “Super Expressem” odniósł się także do zakończenia kariery w ... Read more »

Polski serial „Absolutni debiutanci” zadebiutuje na Netfliksie 25 października

Netflix password crackdown Netflix nie ustaje w wysiłkach, aby polscy widzowie mogli oglądać nie tylko zagraniczne produkcje, ale też te realizowane w naszym kraju. Kolejnym rodzimym tytułem będzie serial „Absolutni ... Read more »

Prawo jazdy 2023 - te osoby nie mogą go mieć. Takie choroby wykluczają zrobienie prawa jazdy

Prawo jazdy 2023 – te osoby nie mogą go mieć. Takie choroby wykluczają zrobienie prawa jazdy Te osoby nie mogą mieć prawa jazdy Osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi ... Read more »

Lidl liczy straty, Biedronka otworzy 4000 nowych sklepów. Czy największe dyskonty w Polsce nadal szukają pracowników?

Lidl liczy straty, Biedronka otworzy 4000 nowych sklepów. Czy największe dyskonty w Polsce nadal szukają pracowników? Biedronka otworzy 4000 nowych sklepów Grupa Jeronimo Martins w ciągu najbliższych lat planuje rozwój ... Read more »

Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów; wydaje się, że to dobra propozycja

Robert Telus Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale ... Read more »

Pokazała naklejki na laptopie od rządu. Aż minister PiS zareagował

Laptop od ministerstwa Uczniowie klas czwartych w ramach programu “Laptop dla ucznia” otrzymują od rządu urządzenia za darmo. Jak czytamy na stronach rządowych, jest to wsparcie dla dzieci i młodzieży ... Read more »

Halina Mlynkova rozliczyła byłych mężów. Potwierdziła przeraźliwe plotki

Halina Mlynkova W ostatnim odcinku podcastu Żurnalisty pojawiła się Halina Mlynkova, która otworzyła się na temat związków z poprzednimi partnerami. Piosenkarka rozliczyła się z przeszłością i opowiedziała o błędach w ... Read more »

Dino przygotowało szaloną ofertę. Już w środę w sklepach nieprawdopodobne okazje

Dino przygotowało szaloną ofertę. Już w środę w sklepach nieprawdopodobne okazje Już w środę 27 września we wszystkich sklepach należących do sieci Dino obowiązywać zacznie nowa oferta, w ramach której ... Read more »

Konsument na kulturowej wojnie

Flaga LGBT, zdjęcie ilustracyjne Cechą charakterystyczną światowej gospodarki ostatnich lat jest bez wątpienia wszechobecna dążność do przedkładania potrzeb rynków finansowych ponad zadowolenie klientów. Do tej pory mogło się wydawać, że ... Read more »

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych Do tragicznego wypadku drogowego doszło w niedzielę 10 września wieczorem na trasie krajowej nr 48 w miejscowości Białki Górne ... Read more »

Kuba Wojewódzki ostro o Grzegorzu Krychowiaku. Po takich słowach można się załamać

Polscy piłkarze od lat wywołują w kibicach ogromne emocje. Niedawno do gwiazd komentujących rozgrywki piłkarskie dołączył Kuba Wojewódzki, który nie gryzł się w język. Dziennikarz w mediach społecznościowych postanowił dać ... Read more »

Zwolnienie z WDŻ. Podpowiadamy, jak napisać, by było prawomocne. Co zamiast tego będzie miało dziecko?

Lekcja w szkole (zdjęcie ilustracyjne) Rodzicu, czy wiesz, jak napisać dziecku zwolnienie z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, aby było prawomocne? I na jakie zajęcia w zamian WDŻ będzie ... Read more »

Robert Lewandowski podpalił lont, a teraz nastąpił wybuch [KOMENTARZ]

Już mecz z Wyspami Owczymi pokazał, w jakim miejscu jest nasza piłkarska reprezentacja. Radość z wygranej nad tak słabym rywalem nie zwiastowała niczego dobrego. I szczerze mówiąc, jeśli ktoś wierzył ... Read more »

Lekarz Putina aresztowany. Przyłapano go na próbie ucieczki z Rosji

Wiktor Truchin zatrzymany przez FSB. Lekarz Putina i dyrektor Instytutu Badawczego Szczepionek i Surowic w Petersburgu został zatrzymany na granicy z Białorusią. 59-latek próbował uciec po tym, jak na jaw ... Read more »

Przygnębiające. Smutne słowa Hiszpanów o Polsce i Lewandowskim

Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski Niedzielna porażka reprezentacji Polski z Albanią (0:2) odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Hiszpańskie media skomentowały wyczyn Polaków z Robertem Lewandowskim na czele. ... Read more »

Lewandowski został zmiażdżony, brutalne fakty. Albańczycy kpią z Polaka

Bez gry, bez wyniku i… bez prawdziwego kapitana na boisku. Tak wyglądał niedzielny występ reprezentacji Polski, która przegrała w meczu eliminacji do mistrzostw Europy w Tiranie 0:2. Po meczu miejscowe ... Read more »

Pogoda na nowy tydzień. Czechy ledwo zipią. Polska też tego posmakuje

pogoda Po gorącym weekendzie ponownie padną lokalne rekordy temperatur, prognozują nasi sąsiedzi z południa. Czeskie tropiki dotrą do Polski. Początek tygodnia będzie upalny. Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na ... Read more »

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala W nocy z soboty na niedzielę (z 9 na 10 września) doszło do ... Read more »

Pogoda na jesień i zimę. Nowa prognoza długoterminowa od IMGW

Pogoda na jesień. Prognoza na zimę. IMGW pokazał mapy Jesień oraz zima to czas kojarzony z ochłodzeniem i zmianą pogody. Czy nadchodzące miesiące będą obfitować w opady i niskie temperatury? ... Read more »

Migranci napierali na granicę, nagle nastąpił zwrot. Najnowszy raport SG

Straż Graniczna opublikowała najnowszy komunikat w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Skala incydentów jest znacznie mniejsza niż kilka miesięcy temu. Sytuacja na granicy z Białorusią, zdjęcie ilustracyjne Straż Graniczna ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự