Bakanlıktan yeni genelge: Atık toplayıcılarına mesleki statü geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, atık toplayıcılarla ilgili genelge yayımladı. Bakan Kurum imzalı genelge ile atık toplayıcılık meslek olarak tanımlanacak.

bakanlıktan yeni genelge: atık toplayıcılarına mesleki statü geliyor
© NTV tarafından sağlanmıştır Bakanlıktan yeni genelge: Atık toplayıcılarına mesleki statü geliyor

Plastik, kağıt ve metal gibi değerlendirilebilir atıkların toplanmasına çekidüzen getiren ve bir işletmeye bağlı olmaksızın atık toplayıcılığı yapanlarla ilgili bir dizi tedbir ve kararları içeren “Atık Toplayıcıları” konulu bakanlık genelgesi yayımlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum imzalı genelgede, mülki idare amirlerinin uygulamaya yönelik gerekli koordinasyonu sağlamaları, belediyelerin ise saha uygulamaları ile tertip ve tedbirleri mevzuata uygun yürütmeleri talep edildi.

KİMLER, NASIL BAŞVURABİLİYOR?

Genelgeye göre, atık toplayıcılığı faaliyeti yürüten 18 yaş ve üzerindekiler, faaliyet gösterdikleri yerin belediyesine, TC kimlik numarası ve iletişim bilgileriyle başvuruda bulunabilecek. Belediyeler bu bilgileri, il veya ilçe emniyet müdürlüklerine ve jandarma komutanlıklarına bildirecek. Uygun bulunanlar, ilgili belediyelere iletilecek.

BAĞIMSIZ SIFIR ATIK TOPLAYICISI KARTI NEDİR?

Belediyeler tarafından başvuru süreci tamamlanan atık toplayıcısı, Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kaydedilecek ve “Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı” sahibi olabilecek.

KAYITLI OLUNAN İLÇE DIŞINDA ATIK TOPLANAMAYACAK

Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı’nda belediyenin ismi ve logosu, sıfır atık logosu, atık toplayıcısının fotoğrafı, adı-soyadı, TC kimlik numarası, Sıfır Atık Bilgi Sistemi kayıt numarası, kartın düzenlendiği tarih, belediye başkanlığının imza ve mührü yer alacak.

İlgili ilçede atık toplama yetkisi sadece bu karta sahip olanların olacak ve toplayıcılar, kayıtlı olunan ilçe dışında atık toplayamayacak.

Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı, kart sahibi dışındaki kişilerce kullanılamayacak, kullandıran ve kullananlar hakkında idari işlem yapılacak.

ATIK TOPLAYICILARI NASIL ÇALIŞACAK?

Bağımsız atık toplayıcılarının çalışmalarına ilişkin esaslar da genelge çerçevesinde oluşturulacak.

Belediyeler, hizmet alanı sınırları içerisinde faaliyet gösteren atık toplayıcılarının çalışma usul ve esaslarını, genelge yayımlandıktan sonraki ilk belediye meclisi toplantısında gündemlerine alarak, karara bağlayacak.

Belediyeler, atık toplayıcılarının Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı taşımalarını, belirleyecekleri standartlardaki eldiven, iş kıyafetleri ve atık toplama araçlarıyla çalışmalarını, yine belirledikleri saat aralıklarında ve mevcut sıfır atık sistemine zarar vermeyecek şekilde çalışmalarını sağlayacak.

Belediyelerin belirlediği esasların dışında faaliyet gösterenlerin izinleri iptal edilecek.

Atıkların izin verilmeyen kişiler tarafından toplanması, taşınması ya da depolanması durumunda belediyeler, zabıta birimleriyle müdahalede bulunacak. Gerektiğinde il ve ilçe emniyet müdürlükleri ile jandarma komutanlıklarından destek talep edilebilecek.

ATIKLAR NEREYE GETİRİLECEK, ÜCRETLER NASIL BELİRLENECEK?

Kağıt, plastik ve metal gibi değerlendirilebilir atıklar türlerine göre ayrı ayrı toplanacak.

Atık toplayıcıları, atıkları, belediyelerin atık getirme merkezi ve geri kazanılabilir atık aktarma merkezlerine ya da belediye sınırları içerisinde bulunan çevre lisanslı atık işleme tesislerine teslim edecek. Atıklar burada tartılıp, piyasa koşulları dikkate alınarak ödeme yapılacak.

Toplanan atıklara ilişkin veriler ise belediyeler ya da toplayıcının atıkları teslim ettiği lisanslı işletmeler tarafından bakanlığın çevrim içi sistemlerine düzenli olarak girilecek.

SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca “atık yönetimi sürecinde çevre, insan sağlığı ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen sıfır atık yönetim sisteminin kurulması, yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, izlenmesi, finansmanı, kayıt altına alınarak belgelendirilmesi ile ilgili genel ilke ve esasların belirlenmesi” için hazırlanan Sıfır Atık Yönetmeliği 12 Temmuz 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Yönetmelikle, il sınırları içerisinde “İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı” doğrultusunda sıfır atık yönetim sisteminin mahalli idareler tarafından kurulması, uygulanması ve iş birliği içerisinde çalışılmasını temin etme görev ve sorumluluğu mülki idare amirlerine veriliyordu.

Yönetmelikte “sıfır atık yaklaşımı” doğrultusunda belediyelerce mülki idare amirlerinin koordinasyonunda yapılması gereken işler, “Belediyelerin kaynağında ayrı ayrı toplama faaliyetlerine öncelik vermesi, her belediyenin hizmet alanında, geri kazanılabilir atık ve diğer atık olmak üzere kaynağında ayrı ayrı biriktirilen atıkların birbirleriyle karıştırılmadan toplanmasına yönelik altyapının oluşturulması, geliştirip yaygınlaştırılması gerekmektedir” şeklinde belirtiliyordu.

  News Related

  OTHER NEWS

  Son dakika... Meteoroloji'den yeni hava durumu raporu: Kuvvetli sağanak uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle 17 kente sarı kodlu uyarıda bulundu. Bugün yağışların Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Çankırı, Yozgat, Sivas çevreleri, Ankara’nın kuzey kesimleri ile ... Read more »

  Servis aracına çarpan otomobil yandı: 1 ölü, 5 yaralı

  Servis aracına çarpan otomobil yandı: 1 ölü, 5 yaralı Adanada otomobilin servis aracına arkadan çarpması sonucu yaralanan 6 kişi hastanelere kaldırıldı. Alınan bilgiye göre, Kadir Orakçının kullandığı 01 HR 993 ... Read more »

  Kimyasal madde taşıyan tank devrildi, çevreyi yoğun koku sardı

  © Milliyet tarafından sağlanmıştır Olay Esenyurt, Osmangazi Mahallesinde saat 01.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 3143 Sokakta ki fabrikada kimyasal madde dolu bir tank henüz bilinmeyen nedenle devrildi. Tankın ... Read more »

  Servis aracına çarpan otomobil yandı: 6 yaralı

  Servis aracına çarpan otomobil yandı: 6 yaralı Adanada otomobilin servis aracına arkadan çarpması sonucu yaralanan 6 kişi hastanelere kaldırıldı. Alınan bilgiye göre, sürücüsünün kimliği henüz tespit edilemeyen 01 HR 993 ... Read more »

  Kongre baskını: "Trump göstericilerin silahlı olduğunu biliyordu"

  Eski ABD Başkanı Trump’ın, 6 Ocak 2021’de Kongre’yi basan göstericilerin silahlı olduğu yönündeki uyarılara karşın onlarla birlikte Beyaz Saray’dan Kongre’ye yürümek için ısrarcı olduğu iddia edildi. © NTV tarafından sağlanmıştır Kongre ... Read more »

  "Tutuksuz yargılama kararına itiraz edildi"

  © HABERTURK “Tutuksuz yargılama kararına itiraz edildi” “Tutuksuz yargılama kararına itiraz edildi” Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfanın Viranşehir ilçesinde özel bir tıp merkezinde görevli doktora saldıran hasta yakınları hakkında verilen ... Read more »

  3600 ek göstergeyi de kapsayan teklif Meclis'e sunuldu

  © Milliyet tarafından sağlanmıştır AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin’in ve bazı milletvekillerinin imzasını taşıyan, ‘Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair ... Read more »

  71 yaşındaki adam, boşanma aşamasındaki eşi ile oğlunu öldürdü

  Manisa’da Hüseyin Yurtseven (71), boşanma aşamasındaki eşi Ummuhan Yurtseven (65) ile oğlu Mustafa Yurtseven’i (45) tabancayla vurarak öldürdü. Yurtseven, olayın yaşandığı sokakta suç aletiyle birlikte polise teslim oldu. Olay, saat ... Read more »

  Bakan Özer “Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi’ne katılmak üzere Paris’te

  © Hürriyet Bakan Özer “Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi’ne katılmak üzere Paris’te “Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi’ne” katılmak amacıyla Paris’e giden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, programı dahilinde ilk olarak OECD Genel ... Read more »

  Arda Turan'dan flaş açıklamalar: Fenerbahçe ve Beşiktaş'tan teklif aldım

  © Posta Arda Turan’dan flaş açıklamalar: Fenerbahçe ve Beşiktaş’tan teklif aldım Galatasaray’la sözleşmesi biten Arda Turan, futbolu bırakmayı ve teknik direktör olmayı planladığını açıkladı. TV100’de Candaş Tolga Işık’a konuşan Arda ... Read more »

  Kamu kurumlarına 2 milyondan fazla ’bilgi edinme’ başvurusu yapıldı

  © Hürriyet Kamu kurumlarına 2 milyondan fazla ’bilgi edinme’ başvurusu yapıldı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na ulaşan rapora göre, 2021 yılında 2 milyondan fazla kişi, kamu kurumlarına ’bilgi edinme’ başvurusu yaptı. Bilgi ... Read more »

  TFF'den genç futbolculara dev müjde! Artık kulüplere bağlı kalmayacaklar

  © Aksam TFF, yaptığı değişiklikle sezon boyunca takımının maçlarının yüzde 10’unda forma şansı bulamayan 23 yaş üstü futbolculara kontratlarını feshetme olanağı tanıdı! TFF, yaptığı değişiklikle sezon boyunca takımının maçlarının yüzde ... Read more »

  Sular çekilince selin felaketi ortaya çıktı

  Bartın’da iki gündür etkili olan yağışlar sonrası meydana gelen sel suları yağışların durmasıyla birlikte çekilmeye başlandı. Sular altındaki konutlar havadan drone böyle görüntülendi. Kent merkezinden çekilmeye başlayan sel suları havadan ... Read more »

  Esenyurt'ta kimyasal madde dolu tank devrildi

  Esenyurt’ta bir fabrikaya ait kimyasal madde dolu tank devrildi.  Tankın devrilmesi ile çevreye yoğun bir koku yayıldı. İtfaiye ile AFAD ekiplerinin olay yerindeki araştırmaları sürüyor. © NTV tarafından sağlanmıştır Esenyurt’ta kimyasal ... Read more »

  SURVIVOR'DA YARI FİNALE KİMLER KALDI? Survivor eleme adayları kimler, hangi yarışmacılar SMS oylamasına çıkacaklar?

  © Milliyet tarafından sağlanmıştır Survivor yeni bölümleri ile izleyicilerle buluşma devam ediyor. TV8 ekranlarında yayınlanan Survivor’da yarışmacıların bireysel mücadeleri ekranlara geliyor. En son adaya veda eden isim Hikmet olmuştu. Son ... Read more »

  Fenerbahçe - Al Shamal maçı ne zaman? Fenerbahçe hazırlık maçı saat kaçta, hangi kanalda yayınlanacak?

  © Fenerbahçe Al Shamal maçı ne zaman Fenerbahçe hazırlık maçı saat kaçta hangi kanalda yayınlanaca… Fenerbahçe Al Shamal maçı ne zaman Fenerbahçe hazırlık maçı saat kaçta hangi kanalda yayınlanacak Yeni ... Read more »

  SON DAKİKA: Fenerbahçe Emre Mor'u açıkladı

  SON DAKİKA:Fenerbahçe, Emre Mor’un transferi için Fatih Karagümrük Kulübü ile prensip anlaşmasına varıldığını duyurdu. © NTV tarafından sağlanmıştır SON DAKİKA: Fenerbahçe Emre Mor’u açıkladı Son dakika haberi! Fenerbahçe, Emre Mor transferinde mutlu ... Read more »

  Fenerbahçe Emre Mor transferini açıkladı

  © CNN TÜRK Fenerbahçe, son olarak Fatih Karagümrük forması giyen milli futbolcu Emre Mor’u kadrosuna kattığını duyurdu. Fenerbahçe, son olarak Fatih Karagümrük forması giyen milli futbolcu Emre Mor’u kadrosuna kattığını ... Read more »

  Bakan Koca duyurdu: Viranşehir'deki saldırıyla ilgili tutuklama talep edildi

  © Hürriyet Bakan Koca duyurdu: Viranşehir’deki saldırıyla ilgili tutuklama talep edildi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde özel bir tıp merkezinde doktora gerçekleşen saldırı sonrası şüphelilerin adli kontrol şartıyla ... Read more »

  Son dakika | Emre Mor, resmen Fenerbahçe'de!

  Son dakika transfer haberi: Fenerbahçe, Fatih Karagümrük’te müthiş bir sezon geçiren Emre Mor’u kadrosuna kattı. Sarı Lacivertliler, İstanbul ekibi ve 24 yaşındaki kanat oyuncusu ile anlaşma sağlandığını açıkladı. Lincoln ve ... Read more »

  Son dakika: Fenerbahçe, Emre Mor'un transferini resmen duyurdu!

  © Hürriyet Son dakika: Fenerbahçe, Emre Mor’un transferini resmen duyurdu! Transfer çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Fenerbahçe, VavaCars Fatih Karagümrük’te yeniden kendini bulan kanat oyuncusu Emre Mor’u kadrosuna kattığını açıkladı. Jorge ... Read more »

  BAYRAM İKRAMİYESİ ne kadar, kaç para yatacak? 2022 BAYRAM İKRAMİYESİ ne zaman verilir?

  © Milliyet tarafından sağlanmıştır Kurban Bayramı içi geri sayım başladı. Kurban Bayramı yaklaşırken, bayram ikramiyesi sorular peş peşe geliyor. Yılda iki kez verilen bayram ikramiyesinin ilki Ramazan Bayramı2nda verildi. Kurban ... Read more »

  10 maddelik muhtırada FETÖ ayrıntısı! Uluslararası bir metinde ilk kez 'terör örgütü' olarak geçti

  © Milliyet tarafından sağlanmıştır Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Ann Linde’nin imza attığı momerandumda şu maddeler yer aldı: 1. Bugün, NATO Genel Sekreterinin kolaylaştırıcılığında ... Read more »

  TİGEM tay satışından 3 milyon 686 bin lira gelir elde etti

  Bursa’da Karacabey Harası’nda 50 tayın satışından 3 milyon 686 bin lira gelir elde edildi. ‘Kızıl Gezegen’ isimli tay 460 bin liradan alıcı buldu. © NTV tarafından sağlanmıştır TİGEM tay satışından ... Read more »

  Akdeniz Oyunları: Filenin Sultanları çeyrek finalde

  Kadın Milli Voleybol Takımı, 19. Akdeniz Oyunları’nda İspanya’yı yenip, namağlup çeyrek finale yükseldi. © NTV tarafından sağlanmıştır Akdeniz Oyunları: Filenin Sultanları çeyrek finalde Kadın Milli Voleybol Takımı, Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda İspanya’yı 3-1 ... Read more »

  Elektronik ticaret yasa teklifi TBMM'de

  © Hürriyet Elektronik ticaret yasa teklifi TBMM’de AK Parti, elektronik ticaret ortamında yeni düzenlemeler içeren 15 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu. AK Parti’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan 15 maddelik ... Read more »

  MKE Ankaragücü'nden flaş transfer

  MKE Ankaragücü, Real Madrid ve PSG formalarını giyen İspanyol forvet Jese Rodriguez’i renklerine bağladı © NTV tarafından sağlanmıştır MKE Ankaragücü’nden flaş transfer Spor Toto Süper Lig ekibi MKE Ankaragücü, İspanyol ... Read more »

  Milli güreşçi Salim Ercan, Akdeniz Oyunları'nda bronz madalya kazandı

  © Aksam Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda milli güreşçi Salim Ercan, serbest stil 125 kiloda bronz madalya kazandı. Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda milli güreşçi Salim Ercan, serbest stil 125 ... Read more »

  Flaş iddia! Galatasaray, Joao Pedro'nun transferi için Cagliari ile anlaşmaya vardı

  © Flaş iddia Galatasaray Joao Pedro nun transferi için Cagliari ile anlaşmaya vardı Flaş iddia Galatasaray Joao Pedro nun transferi için Cagliari ile anlaşmaya vardı Teknik direktör Okan Buruk önderliğinde ... Read more »

  Ulaşımın kesildiği köye TSK helikopteriyle gıda yardımı

  Bartın’da ulaşım bağlantısı kesilen köye TSK helikopteriyle gıda yardımı yapıldı © NTV tarafından sağlanmıştır Ulaşımın kesildiği köye TSK helikopteriyle gıda yardımı Bartın’da sağanak sonrası meydana gelen selin köprüyü yıkması nedeniyle ... Read more »

  Kocaali ilçesinde dere taştı, ev ve iş yerlerini su bastı

  © CNN TÜRK Sakarya’nın Kocaali ilçesindeki sağanak yağışın ardından derenin debisinin yükselmesi sonucu taşkın meydana geldi. Sel suları nedeniyle birçok ev ve iş yerinin zemin katlarını su bastı. Sakarya’nın Kocaali ... Read more »

  FANATİK ÖZEL | Baran Demiroğlu, yoluna Galatasaray'da devam edecek

  © FANATİK ÖZEL Baran Demiroğlu yoluna Galatasaray da devam edecek FANATİK ÖZEL Baran Demiroğlu yoluna Galatasaray da devam edecek Galatasaray U17 Takımı’nda attığı gollerle tüm dikkatleri üzerine çeken Baran Demiroğlu’nun ... Read more »

  Bulgaristan 70 Rus diplomatı sınır dışı edecek

  © Hürriyet Bulgaristan 70 Rus diplomatı sınır dışı edecek Bulgaristan, Rusya’nın Sofya’daki 70 diplomatını 3 Temmuz’a kadar geri çekmesini talep etti. Sofya Yönetimi mütekabiliyet gereği ve diplomatların diplomatik ilişkileri belirleyen ... Read more »

  Arda Turan gelecek kararlarını anlattı: 'Teknik direktör olmak istiyorum'

  © Aksam Arda Turan, Teknik Direktör olmak istiyorum. Ekibimi topluyorum. Tarihin en iyi teknik direktörü olmak istiyorum dedi. Arda Turan, Teknik Direktör olmak istiyorum. Ekibimi topluyorum. Tarihin en iyi teknik ... Read more »

  Numan Kurtulmuş'tan 'Ek Bütçe' açıklaması: Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için ihtiyaç duyduk

  © Milliyet tarafından sağlanmıştır AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Meclis’te bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu: Numan Kurtulmuş’un konuşmasından önce çıkanlar şu şekilde: Biz her konuyu açık konuşmak zorundayız. Türkiye ekonomisi ... Read more »

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı: Türkiye eğitim alanında örnek alınmalı

  © Aksam Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann, Türkiye’de eğitim alanında son 20 yılda önemli ilerlemeler kaydedildiğini, bunların bölgedeki diğer ülkelere örnek olması gerektiğini ifade etti. ... Read more »

  Fenerbahçe'den sol beke Giuseppe Pezzella hamlesi!

  © Aksam Sarı-Lacivertliler, Teknik Direktör Jesus’un sol bek isteği üzerine arayışa geçti. Sky Sport, Kanarya’nın bonservisi Parma’da olan 24 yaşındaki Pezzella için devreye girdiğini iddia etti. Listede 3 isim daha ... Read more »

  Cumhurbaşkanı ödeneği zammı ek bütçe teklifinden çıkarıldı

  © HABERTURK Cumhurbaşkanı ödeneği zammı ek bütçe teklifinden çıkarıldı Cumhurbaşkanı ödeneği zammı ek bütçe teklifinden çıkarıldı SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca HABERTURK.COM uygulamasını, #sabitlink#https://apps.apple.com/tr/app/haberturk/id341081552?l=tr#App Store# #sabitlink#https://play.google.com/store/apps/details?id=cbg.android.haberturk#Google Play# hesabımızı takip edebilirsiniz. Read more »

  Okan Buruk'un yardımcıları belli oldu! Okan Buruk'un yardımcıları hangi takımlarda çalıştı?

  © CNN TÜRK Galatasaray, 2022-2023 sezonunun ilk çalışmasını bu akşam gerçekleştirdi. Okan Buruk’un yardımcıları da belli olmaya başladı. Galatasaray, 2022-2023 sezonunun ilk çalışmasını bu akşam gerçekleştirdi. Okan Buruk’un yardımcıları da ... Read more »

  Bakan Kurum açıkladı! Türkiye'de ilk kez 'Afet erken uyarı sistemi' devreye girdi

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kastamonu’da yaşanan sel felaketinin ardından basın mensuplarına yeni açıklamalarda bulundu. Türkiye’de ‘afet erken uyarı sistemi’nin ilk kez devreye girdiği belirten Bakan Kurum, ... Read more »