Bağışlama Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Bağışlama Ve Bağışlanmak İçin Okunacak Dualar…

© CNN TÜRK Müslümanlar, Allah’ın merhametli olduğuna ve günahlarını ancak O’nun bağışlayabileceğine inanırlar. Bütün insanlar hata yapar ve Müslümanlar, Allah’ın affının, hatayı kabul etmelerini, sebep oldukları zararları düzeltmek için adımlar atmayı ve aktif olarak Allah’tan günahlarını bağışlamasını istemelerini gerektirdiğini bilirler. Müslümanlar, Allah’ın merhametli olduğuna ve günahlarını ancak O’nun bağışlayabileceğine inanırlar. Bütün insanlar hata yapar ve Müslümanlar, Allah’ın affının, hatayı kabul etmelerini, sebep oldukları zararları düzeltmek için adımlar atmayı ve aktif olarak Allah’tan günahlarını bağışlamasını istemelerini gerektirdiğini bilirler.

Günah işleyen kişi, işlediği günahtan dolayı pişmanlık duymalı, gelecekte bunları işlemekten kaçınmaya karar vermeli ve günaha teşvik eden durumlardan da uzak kalmalıdır. Bu durumda Allah’ın mağfiret ve şefkat sıfatlarını yansıtan isimlerinin kullanılması tavsiye edilir. Bunlar, “Aflayan”, “Affeden” ve “Çok bağışlayan”dır.

Bağışlama Duası Arapça (Türkçe) Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

Ve kul rabbigfir verham ve ente hayrur rahımin.

Kale rabbi inni zalemtu nefsi fagfirli fe gafera leh, innehu huvel gafurur rahim.

Huvellezi yusavvirukum fil erhami keyfe yeşa’, la ilahe illa huvel azizul hakim.

La yukellifullahu nefsen illa vus’aha leha ma kesebet ve aleyha mektesebet rabbena la tuahızna in nesina ev ahta’na, rabbena ve la tahmil aleyna ısran kema hameltehu alellezine min kablina, rabbena ve la tuhammilna ma la takate lena bih, va’fu anna, vagfir lena, verhamna, ente mevlana fensurna alel kavmil kafirin.

Bağışlama Duası Türkçe Anlamı

De ki: “Rabbimiz! Bize mağfiret ve merhamet ihsan eyle! Çünkü Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.

Rabbim, gerçekten nefsime zulmettim!

Rabbimiz! Biz gerçekten inandık. Günahlarımızı bağışla ve bizi ateşin azabından koru.

Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi cezalandırma. Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de yük yükleme. Rabbimiz! Bize gücümüzden daha fazla yük yükleme. Günahlarımızı ört, bize mağfiret eyle. Bize merhamet eyle. Sen bizim Mevlamızsın. İmana karşı duranlara karşı bize yardım et.

Bağışlama ve Bağışlanmak İçin Okunacak Dualar

Müslümanlar için “dua”, günün beş resmi, planlanmış namazından biri için ayrılmış bir terimdir. Tanrı ile diğer iletişim biçimleri, burada anlatılanlar da dahil olmak üzere, Tanrı’nın bağışlamasını dileyenler de dahil olmak üzere, du’a olarak bilinir. Müslümanlar için du’a, Tanrı ile farklı bir iletişim şeklidir, günün herhangi bir saatinde, beş resmi günlük dua dışında Tanrı ile iletişim kurma ihtiyacı hissettiğinde ortaya çıkabilecek kişisel bir iletişimdir.

Du’a okumak için birkaç tekrar kullandıklarında, Müslümanlar genellikle bir duayı kaç kez tekrar ettiklerini takip etmek için subha olarak bilinen tespihleri kullanırlar. Allah’tan mağfiret dileyen birçok basit ifade bu şekilde tekrar edilebilir. Müslümanlar, herhangi bir dilde herhangi bir kelimeyi kullanarak Allah’tan af dileyebilirler, ancak İslami gelenekten gelen aşağıdaki kişisel dualar en yaygın olanlarıdır;

Allah’tan mağfiret dilerim. O’ndan başka ilah yoktur, diridir, ebedîdir. O’na tevbe ederim. (Üç defa tekrar edilmesi tavsiye edilir.)

Seni tesbih ederim Allah’ım, hamdolsun! Senden başka ilah olmadığına şehadet ederim. Senden mağfiret diler ve Sana tevbe ederim. (Üç defa tekrar edilmesi tavsiye edilir.)

Yüce Allah’ım, günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve canımızı salihlerle birlikte al.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Yunanistan unsurlarınca geri itildiler... Lastik botta 79 göçmen kurtarıldı

© Aksam Ege Denizi’nde Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen lastik bottaki 79 düzensiz göçmen kurtarıldı. Ege Denizi’nde Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen lastik bottaki 79 düzensiz ... Read more »

Cyle Larin'den 9 yıl sonra ilke imza attı

© Cyle Larin den 9 yıl sonra ilke imza attı Cyle Larin den 9 yıl sonra ilke imza attı Beşiktaş – Galatasaray derbisinde siyah-beyazlıların Kanadalı yıldızı Cyle Larin, ezeli rekabette ... Read more »

4 teknik direktöre 1'er maç men cezası

© CNN TÜRK İtalya Serie A’da geçen hafta sonu oynanan 9. hafta maçlarında farklı gerekçelerle hakemler tarafından sahadan ihraç edilen dört teknik direktöre, birer maç ceza verildi. İtalya Serie A’da ... Read more »

Real Madrid'de bir kaptan daha gemiyi tarkediyor

Real Madrid’de efsaneleşen isimler birer birer kulüpten ayrılmaya devam ediyor. 2007’den bu yana Real Madrid forması giyen Marcelo kariyerine ülkesi Brezilya’da devam etme kararı aldı. El Nacional’in haberine göre; başkan ... Read more »

Yazıcıoğlu davasında FETÖ'den tutuklu olan sanıklar mahkeme salonuna getirildi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Saat 09.30’da başlayan duruşmaya Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, avukatlar ve sanıklar katıldı. Daha önceki duruşmalara tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS ... Read more »

POMEM sonuçları açıklandı mı? 27. Dönem POMEM mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (5.440) erkek, (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek, (240) kadın olmak üzere toplam ... Read more »

PAEM eğitim sonu sınavı ne zaman? Polis Akademisi'nden PAEM sınav tarihi açıklaması geldi...

© Milliyet tarafından sağlanmıştır POMEM sonuçları beklenirken PA’dan PAEM açıklaması geldi.Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına polis memuru ve komiser yardımcısı rütbelerine aday memur olarak atanacaklara uygulanacak sınav yönetmeliği yürürlüğe girmişti. İşlemleri ... Read more »

Facebook üçüncü çeyrekte net kar ve gelirini artırdı

© Hürriyet Facebook üçüncü çeyrekte net kar ve gelirini artırdı Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’un geliri, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 35 artarak 29 milyar dolara yükselirken, net ... Read more »

POMEM sonuçları ne zaman açıklanacak? pa.edu 27. dönem POMEM sonucu sorgulama sayfası...

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Polis Meslek Eğitim Merkezleri, 2021 yılı için lisans ve önlisans mezunu toplam 8 bin öğrenci alacak. Lisans mezunu (5.440) erkek, (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek, ... Read more »

Mısır'da 4 yıldan uzun süredir devam eden OHAL kaldırıldı

© Hürriyet Mısır’da 4 yıldan uzun süredir devam eden OHAL kaldırıldı Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkede 4 yıldan uzun süredir uygulanan olağanüstü halin (OHAL) kaldırılmasına karar verdi. Sisi, Facebook sayfasından ... Read more »

Bağcılar'da çatı yangını; kocasını içeride sanarak ağladı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır BAĞCILARda, 4 katlı binanın çatı katında yangın çıktı. BAĞCILAR’da, 4 katlı binanın çatı katında yangın çıktı. Dairede mahsur kalanlar itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Dumandan etkilenen bir kadın ... Read more »

Sudan'da darbe karşıtı protestolarda can kaybı 7'ye yükseldi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır – Sudanda darbe karşıtı protestolarda can kaybı 7ye yükseldi Sudanda sabah saatlerinde yaşanan askeri hareketliliğin ardından başlayan darbe karşıtı protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7ye, yaralıların sayısı ... Read more »

Derbide kaybeden Fatih Terim kariyerinde bir ilki yaşadı!

© Derbide kaybeden Fatih Terim kariyerinde bir ilki yaşadı Derbide kaybeden Fatih Terim kariyerinde bir ilki yaşadı Süper Lig’in 10. haftasında oynanan derbide Beşiktaş’a 2-1 kaybeden Galatasaray’da Teknik Direktörü Fatih ... Read more »

Sergen Yalçın'dan Fatih Terim'e övgü: Maç öncesi neler konuştuklarını açıkladı

Süper Lig’in 10. haftasında Beşiktaş, heyecanla beklenen derbi mücadelesinde Galatasaray’ı 2-1 mağlup etti. Cyle Larin Beşiktaş’ın iki golünün altına da ismini yazdırmayı başarırken sarı-kırmızılı ekibin tek golü ise Rumen orta ... Read more »

Son dakika... OSMANİYE'YE ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Son dakika haberler… IRAKın kuzeyinde devam eden Pençe Yıldırım Harekat Bölgesinde PKKlı terörislerin tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit düşen Uzman Çavuş Yunus Emre ... Read more »

MSB: "Pençe Yıldırım Harekat bölgesinde 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı"

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Milli Savunma Bakanlığı, Pençe Yıldırım Harekatı bölgesinde teröristlerce döşenen el yapımı patlayıcının patlaması sonucu 1 askerin şehit olduğunu, 1 askerin de yaralandığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı, ... Read more »

10 büyükelçiyi savunmuştu... CHP'li Ünal Çeviköz'den geri adım

© Aksam CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, ‘Dostça hatırlatma yaptılar. İçişlerine karışma yok’ diyerek 10 büyükelçiyi savunmuştu. Bugün yaşanan gelişmelerin ardından Çeviköz, ‘Bu çözüme emek veren ve sonuca yardımcı ... Read more »

Ceyhun Kazancı: Kritik bir periyotta önemli bir galibiyet kazandık

© Ceyhun Kazancı Kritik bir periyotta önemli bir galibiyet kazandık Ceyhun Kazancı Kritik bir periyotta önemli bir galibiyet kazandık Beşiktaş Futbol AŞ. Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, Süper Lig’in 10. haftasında ... Read more »

Ceyhun Kazancı'dan derbi yorumu! 'Enerji katması açısından...'

© Hürriyet Ceyhun Kazancı’dan derbi yorumu! ‘Enerji katması açısından…’ Beşiktaş Futbol A.Ş. Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, Galatasaray’a karşı bu galibiyeti almanın çok kritik olduğunu söyledi. Süper Lig’in 10’uncu haftasında oynanan ... Read more »

Son Dakika | Sergen Yalçın: Fırat hoca iyi maç yönetti, penaltı kararı çok doğruydu

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Son dakika gelişmesine göre İki camiaya yakışır güzel bir maç olduFatih hoca, Türkiyenin en başarılısı1-2 maçta işler iyi gitmedi diye ciddi sorunlar aramak mantıklı değilKalan maçların ... Read more »

Fatih Terim: Mostafa penaltıyı Cicaldau'nun elinden almış, bu doğru bir şey değil

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Mete Kalkavan herhalde o sırada sohbet ediyorduKötü golleri sık yiyoruz, canımı sıkan oTuru geçersek Ocak ayında birkaç yere gerekeni yapacağızOlgucan KALKAN / İSTANBUL,- Süper Ligin 10uncu ... Read more »

MSB acı haberi duyurdu! 1 asker şehit

© Hürriyet MSB acı haberi duyurdu! 1 asker şehit MİLLİ Savunma Bakanlığı (MSB), Pençe-Yıldırım Harekatı Bölgesinde El Yapımı Patlayıcının (EYP) patlaması sonucu 1 askerin şehit olduğunu 1 askerin de yaralandığını ... Read more »

Beşiktaş - Galatasaray derbisi sonrası Volkan Demirel'den flaş yorum! 'Kaliteli bir kadro değil'

© Hürriyet Beşiktaş – Galatasaray derbisi sonrası Volkan Demirel’den flaş yorum! ‘Kaliteli bir kadro değil’ Beşiktaş’ın Vodafone Park’ta Galatasaray’ı 2-1 mağlup ettiği derbi maçı değerlendiren eski futbolcu Volkan Demirel, Galatasaray’ın ... Read more »

Sergen Yalçın'dan derbi yorumu

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 kazandıkları Galatasaray derbisi için, “Kazanmak çok önemliydi. Derbi maçları önemlidir ve kazanmak zordur. Güzel bir oyun oldu. Sadece bir maçlık sonuçlar bizi mutlu etmemeli. Mayıs ... Read more »

Galatasaray maçının yıldızı Larin'den sözleşme açıklaması

© Galatasaray maçının yıldızı Larin den sözleşme açıklaması Galatasaray maçının yıldızı Larin den sözleşme açıklaması Beşiktaş’a Galatasaray karşısında galibiyeti getiren golleri kaydeden Kanadalı forvet Cyle Larin, derbinin ardından açıklamalarda bulundu. ... Read more »

Yıldırım Demirören, Türkiye Golf Federasyonu Başkanlığı seçiminde tek aday

© T24 Yıldırım Demirören, Türkiye Golf Federasyonu Başkanlığı seçiminde tek aday Demirören görevi, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’ndan devralacak Eski Beşiktaş ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Golf Federasyonu Genel Kurulu’nda ... Read more »

Ersin kurtardı Beşiktaş derbiyi kazandı

© CNN TÜRK Süper Lig’in 10. hafta derbi maçında Beşiktaş, sahasında Galatasaray’ı 2-1 mağlup etti. Maçın son anları nefes kesti. Süper Lig’in 10. hafta derbi maçında Beşiktaş, sahasında Galatasaray’ı 2-1 ... Read more »

Bahçeli, Ziya Gökalp'in 97. vefat yılı dolayısıyla mesaj yayımladı

© CNN TÜRK MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ziya Gökalp’in bir dönemin “uyanık şuuru” olduğunu belirterek, “Büyük bir fikir hamulesine, yüksek bir idrake sahip olduğundan dolayı Türk milliyetçiliği fikriyatının zirvelerinden ... Read more »

Bursa'da Beşiktaş-Galatasaray maçını izleyen taraftarlar arasında kavga

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Bursada bir çay bahçesinde Beşiktaş-Galatasaray maçını izleyen taraftarlar arasında kavga çıktı. Bursa’da bir çay bahçesinde Beşiktaş-Galatasaray maçını izleyen taraftarlar arasında kavga çıktı. Olay, merkez Osmangazi ilçesi ... Read more »

Bitlis'te silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Bitlisin Adilcevaz ilçesinde hayvan otlatma meselesi yüzünden çıkan silahlı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı. Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde hayvan otlatma meselesi yüzünden çıkan silahlı ... Read more »

Sakarya'daki trafik kazasında yaralanan anne hayatını kaybetti

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Sakaryanın Karasu ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu kızıyla yaralanarak hastaneye kaldırılan anne yaşamını yitirdi. Sakarya’nın Karasu ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu kızıyla yaralanarak hastaneye kaldırılan anne ... Read more »

Yazicioğlu davasinda fetö'den tutuklu olan saniklar, bu kez mahkeme salonuna geti̇ri̇ldi̇

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır BÜYÜK Birlik Partisinin (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmaya FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt yöneticilerinin talimatları doğrultusunda ... Read more »

Karadeniz'den gelecek akıntı Marmara'da müsilaj etkisini azaltabilir

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Tecer, AA muhabirine, Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorununun tamamen ortadan kalkmadığını, geçen yıl kasım – aralık aylarında görülen sorunun bu yıl tekrarlayabileceğini belirtti. Müsilajı deniz suyu ... Read more »

Son dakika! MSB acı haberi duyurdu: 1 asker şehit

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Bakanlıktan yapılan açıklamada, Pençe Yıldırım harekat bölgesinde, teröristlerce döşenen el yapımı patlayıcının patlaması sonucu bir askerin şehit olduğu, bir askerin de yaralandığı ve derhal hastaneye sevk ... Read more »

Milli futbolcu baba oluyor

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Premier Lig ekibi Watfordda futbol hayatını sürdüren Milli futbolcu Ozan Tufanın eşi Rojin Tufan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla hamile olduğunu açıkladı. İşte detaylar… Mart ayında ... Read more »

Son dakika hava durumu | Bugün hava nasıl olacak? Don uyarısı geldi

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ülkenin kuzeyi ile güneybatı kesimlerinin parçalı bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Artvin ve Ardahan çevreleri ile yarın ... Read more »

Sergen Yalçın: "Derbiyi kazanmak çok önemliydi"

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1lik Galatasaray galibiyetinin ardından konuştu. Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1’lik Galatasaray galibiyetinin ardından konuştu. Çok önemli bir maçtan galibiyetle ayrıldıkları ... Read more »

Beşiktaş'ta Vida ile De Souza arasında gerginlik

© Hürriyet Beşiktaş’ta Vida ile De Souza arasında gerginlik Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig’in 10. haftasında konuk ettiği Galatasaray’ı 2-1 yendi. Siyah beyazlılarda Ligin 9. haftasında Medipol Başakşehir’e 3-2 mağlup ... Read more »

Fatih Terim, Galatasaray'ın "penaltıcı" sorununa açıklık getirdi

Süper Lig’in 10. haftasında oynanan derbi karşılaşmasında Beşiktaş, Galatasaray’ı Cyle Larin’in attığı iki golle 2-1 mağlup etti. Sarı-kırmızılı ekibin tek golü ise Alexandru Cicaldau’dan geldi. Ayrıca Galatasaray, 81. dakikada penaltı ... Read more »

PAOK mateco: 81 - Galatasaray Nef: 74

© Hürriyet PAOK mateco: 81 – Galatasaray Nef: 74 Galatasaray Nef Erkek Basketbol Takımı, FIBA Şampiyonlar Ligi E Grubu’ndaki 3. maçında Yunan kulübü PAOK mateco’ya 81-74 yenildi. Selanik kentindeki PAOK ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic