Avrupa'da Yılın Otomobili finalistleri belli oldu

avrupa'da yılın otomobili finalistleri belli oldu

ECOTY Cover

7 finalist seçildi.

Dünya, öngörülemez bir değişimden geçiyor. Ve bu değişimin başında elektrikli otomobiller ile Çinli üreticiler mevcut. Eğer bana inanmıyorsanız, bu yılın Avrupa’da Yılın Otomobili (ECOTY) finalistlere bakmanız yeterli. 7 finalistin 6’sı elektrikli ve bu 6 modelin ikisi Çin’de üretiliyor.

59 jürinin üyeleri ile belirlenen 7 finalist şu şekilde: BYD Seal, Volvo EX-30, Peugeot e-3008, Renault Scenic, Kia EV9, Toyota CH-R ve BMW 5 Serisi. Bu finalistler arasından birinci olacak model, 26 Şubat’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda belli olacak.

7 model arasında tamamen elektrikli bir versiyona sahip olmayan tek model Toyota CH-R. Tabii Japon üreticinin modelinin de hibrit olduğunu hatırlatalım.

Finalistler arasından en çok dikkati çeken isim ise, bu yıl Atto3 ile Türkiye’ye de giriş yapan BYD. Çinli üreticinin Model 3 ile rekabete giren küçük elektrikli sedanı Seal, BYD’ye tarihindeki ilk ECOTY adaylığını kazandırmayı başardı. Listedeki diğer isimlerin ise daha önce ödülü eve götüren modelleri var.

Bunu da oku

Volvo, 2018 yılında XC40 ile ilk ödülüne kavuşmuştu. EX-30 isimli yeni modeli ise şimdilik sadece Çin’de üretiliyor.

Kia, son yıllarda Avrupa’da Yılın Otomobili Ödülü’ne en çok yaklaşan isimlerden. Geçtiğimiz yıl da EV6 ile birinciliğe uzanan Güney Koreli, EV9 ile bu başarısını tekrar etmenin peşinde.

Toyota ise 2021 yılında Yaris ile ödüle uzanmıştı. BMW ise, 1972’den beri ürettiği 5 Serisi ile hiç zirveye oturmamıştı. Sizce bu yıl kazanan kim olacak?

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World