Aort damarı 3 kat büyüyen hastaya, 8 saatlik ameliyatla sentetik damar takıldı

Asia's Tech News Daily

Aort damarı 3 kat büyüyen hastaya, 8 saatlik ameliyatla sentetik damar takıldı
© Haberler.com tarafından sağlanmıştır ESKİŞEHİRde Fatih Kırmızıgülün (35) 8,5 santimetreye genişleyen ve yırtılan aort damarının yerine, Eskişehir Şehir Hastanesinde 8 saat süren başarılı operasyonla sentetik damar takıldı. ESKİŞEHİR’de Fatih Kırmızıgül’ün (35) 8,5 santimetreye genişleyen ve yırtılan aort damarının yerine, Eskişehir Şehir Hastanesi’nde 8 saat süren başarılı operasyonla sentetik damar takıldı. Opr. Dr. Merih Özbayburtlu, normalde 2,5 santimetre çapında olan damar çapının 3 kart büyüdüğünü ifade ederek, “Yırtık olan aort damarı komple değişti. Yerine sentetik bir damar yerleştirdik. Bu çok sık yapılan bir ameliyat değil. Çok zor ve standart şartların dışında çalışılmasını gerektiren bir ameliyat” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada çalışan evli ve 3 çocuk babası Fatih Kırmızıgül, bir hafta önce öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle Eskişehir Şehir Hastanesi’ne gitti. Kırmızıgül’ün çekilen tomografi ve anjiyosunda aort damarının 8,5 santimetreye kadar genişlediği ve yırtıldığı tespit edildi. Acil ameliyata alınan Kırmızıgül’e, 8 saat süren başarılı operasyonla, yırtılan aort damarının yerine yeni sentetik damar takıldı. Üç gün yoğun bakım servisinde kalan Kırmızıgül, sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren kalp ve damar cerrahisi doktorlarından Opr. Dr. Merih Özbayburtlu, normalde olması gerekenden 3 kat büyük damar çapıyla karşılaştıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Fatih bey hastanemize ciddi bir ağrısı olmasa da öksürük ve nefes darlığı şikayetleri ile geldi. Çekilen tomografi ve anjiyosunda Fatih beyin aort damarının 8,5 santimetreye kadar genişlediğini ve yırtık olduğunu tespit ettik. Aort damarı her hasta için farklı çapta olabiliyor. Normalde 2,5 santimetre çapında olan damar çapı, Fatih beyde 8,5 santimetreye kadar büyümüş. Normalde olması gerekenden yaklaşık 3 kat büyük damar çapı vardı. Yırtıldığı için de acil olarak ameliyata girmemiz gerekiyordu. Ameliyat yaklaşık 8 saat sürdü. Bazen 15-16 saati de bulabiliyor ama Fatih beyin bünyesi güçlüydü, yapı olarak damara da çok çabuk ulaştık. Güzel ve başarılı bir ameliyat oldu. Yırtık olan aort damarı komple değişti. Yerine sentetik bir damar yerleştirdik. Bu çok sık yapılan bir ameliyat değil. Çok zor ve standart şartların dışında çalışılmasını gerektiren bir ameliyat. Eskişehir Şehir Hastanesi’nde bu ameliyat için bütün ekipmanlarımız uygun ve halihazırda var.”‘HASTANIN GENETİK YATKINLIĞI VAR’Fatih Kırmızıgül’ün akrabalarında da hastalığın görüldüğünü bu nedenle genetik yatkınlığı bulunduğunu söyleyen Özbayburtlu, “Çok büyük sıkıntıları olmadığı için rahatsızlığını hissetmeden bu yaşa kadar gelmiş. Bu ameliyatı olmasaydı bundan sonrasında ne olacağını biz de bilemezdik. Damar elbet bir gün yırtılacaktı. Hastaneye yetişmesi de tamamen şansa kalacaktı. Fatih beyin 3 teyzesinde de aynı şekilde buna benzer bir hastalık görülmüş ve ikisi bu nedenle vefat etmiş. Teyzelerinde de olduğu için bu bir genetik yatkınlık. Ne yazık ki damar yapısı genetik olarak aktarıldığı için Fatih beyde de genetik yatkınlık var. Ağabeylerinde, kardeşlerinde de olabilir. Bunu ilerleyen dönemlerde araştıracağız. Damar çeperinin ince olması, bir şekilde damarın genişlemesine neden oluyor. Ne yazık ki buna engel olamıyoruz ve her hastaya da bu teşhisi önceden koyamıyoruz. Ancak şikayet olduğu zaman adını koyabiliyoruz. Çoğu zaman rutin taramalarda çıkmıyor” diye konuştu.

Sağlığına kavuşan Fatih Kırmızıgül ise, “Durmadan öksürüyordum. Randevu alıp hastaneye geldim. Şanslıymışım ki Merih hocaya denk geldim ve şu an gördüğünüz gibi gayet iyiyim ve sağlıklıyım. Herkese çok teşekkür ederim. Benimle çok ilgilendiler” dedi.

.

Internet Explorer Channel Network
Asia's Tech News Daily
News Related

OTHER NEWS

'Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu' yeniden oluşturuldu

© Hürriyet ’Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’ yeniden oluşturuldu Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ’Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’ yapılan düzenlemeyle yeniden oluşturuldu. Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu, ... Read more »

Son dakika: Uçuşlar iptal mi? Uçak seferleri durduruldu mu? THY'den açıklama...

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Yahya Üstün, sosyal paylaşım sitesi ‘twitter’ hesabından yaptığı açıklamada, “Meteoroloji verilerine göre sert rüzgâr bu gece itibarıyla İstanbul’a geri dönüyor. Türk Hava Yolları olarak misafirlerimizin seyahat ... Read more »

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milli deniz topu paylaşımı

© CNN TÜRK Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli deniz topuna ilişkin “Bu silah sisteminin envantere girmesiyle birlikte yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve gizli ambargolar da artık tarihe karışacaktır” ... Read more »

AÖF SONUÇLARI | ara sınav sonuçları sorgulama

© Milliyet tarafından sağlanmıştır AÖF ara sınav sonuçları açıklandı. Sınavlar 27-28 Kasım’da yapıldı. Milyonlarca açıköğetim öğrencisinin gözü Anadolu Üniversitesi’nden gelecek sonuç duyurusundaydı. Sonuçlar aof.anadolu.edu.tr’den öğrenilebilecek. Peki, AÖF final sınavları ne ... Read more »

SON DAKİKA HABERİ: 2 Aralık 2021 koronavirüs tablosu açıklandı! İşte Türkiye'de son durum

© CNN TÜRK Gelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığı, ‘Günlük Kovid- 19 Tablosu’ verilerini açıkladı. Son 24 saatte yapılan 354 bin 385 testte 21 bin 747 vaka tespit edildi. ... Read more »

AÖL sınavları ne zaman? 2021-2022 AÖL 1. dönem sınavları yüz yüze mi?

© Milliyet tarafından sağlanmıştır AÖL sınavları için geri sayım sürüyor. Lise eğitimlerine açıktan devam eden adaylar AÖL 1. dönem sınavlarının yüz yüze mi online olarak mı ve hangi tarihler içerisinde ... Read more »

Süper Loto sonuçları açıklandı! 2 Aralık Süper Loto'da büyük ikramiye...

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Sisal Şans ile kazandırmaya devam eden Süper Loto’da çekiliş günü! Canlı yayında ve noter huzurunda yapılan Süper Loto çekilişlerinde 6 bilen büyük ikramiyenin kazananı oluyor. İşte, ... Read more »

İngiltere'de temmuz ayından bu yana en yüksek günlük vaka

© CNN TÜRK İngiltere’de son 24 saatte 53 bin 945 vakanın tespit edilmesiyle temmuz ayından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Ülke genelinde Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron tespit ... Read more »

SON DAKİKA: 2 Aralık korona tablosu son durumu! Güncel vaka ve ölü sayısı Sağlık Bakanlığı

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Vaka ve vefat sayısı, pandemi başından itibaren günlük olarak paylaşılıyor. Bir önceki günün tablosunda 22 bin 556 vaka, 196 vefat ve 120 milyon uygulanan aşı miktarı ... Read more »

TEM'de motosiklet kazası: Sürücü kurtarılamadı

© Hürriyet TEM’de motosiklet kazası: Sürücü kurtarılamadı İstanbul Eyüpsultan, TEM Otoyolu Sultangazi – Başakşehir – İstanbul Havalimanı bağlantı yolu sapağında bariyerlere çarpan motosikletin sürücüsü ağır yaralandı. Sürücü kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak ... Read more »

Türkiye'den Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne 'Kavala' tepkisi

© CNN TÜRK Gelen son dakika haberine göre; Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala kararını uygulayıp uygulamadığının tespiti hususunu AİHM’e havale etme niyetini içeren ... Read more »

Korona aşısıyla ilgili flaş açıklama: 2 ayda etkisi geçiyor

© CNN TÜRK Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech, Johnson & Johnson aşısının etkisinin 2 ay sonra azaldığını ve bu aşı ile aşılananların 2 ay sonra tekrar aşılanması gerektiğini duyurdu. Çekya ... Read more »

Son dakika haberi: 2 Aralık corona virüs tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı! İşte aşılamada son durum

© Hürriyet Son dakika haberi: 2 Aralık corona virüs tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı! İşte aşılamada son durum Son dakika haberi… Sağlık Bakanlığı corona virüsü (koronavirüs) için ... Read more »

Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu Genelgesi resmen yayımlandı!

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, 19 Temmuz 2013 tarihli ve 28712 sayılı 2013/8 sayılı Genelge ile kurulan “Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu”, ... Read more »

Bebeğini sobaya atarak öldürmüştü! Karar verildi

© CNN TÜRK Yozgat’ın Çandır ilçesinde bebeğini sobaya atarak ölümüne neden olan anne çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yozgat’ın Çandır ilçesinde bebeğini sobaya atarak ölümüne neden olan anne çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Çandır ... Read more »

Dünya Engelliler Günü sözleri ve mesajları 2021: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü panosu

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Birleşmiş Milletler 3 Aralık gününü Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul etmiştir. Bu özel günde çeşitli etkinlikler ve projelerle farkındalığın arttırılması sağlanıyor. Engelliler Günü mesajları ise günün ... Read more »

Salıncaktan düşen 16 yaşındaki Ahmet hayatını kaybetti

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Olay, saat 17.00 sıralarında Finike ilçesi sahilinde bulunan bir kafenin bahçesinde meydana geldi. Finike Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Görkem Özmercan, okul sonrasında ... Read more »

Popocatepetl Yanardağı'nda patlama

© CNN TÜRK Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda günün erken saatlerinde yeni bir patlama gerçekleşti. Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda günün erken saatlerinde yeni bir patlama gerçekleşti. Meksika’nın Meksika eyaletinde yer alan ve Morelos ... Read more »

Adana'da bıçaklı kavga: 1 kişi yaralandı

© Hürriyet Adana’da bıçaklı kavga: 1 kişi yaralandı Adana’da sokakta yaşayan evsiz Fatihan Çırak (27), otogarda kavga ettiği kişi tarafından bacağından bıçaklandı. Şüpheli olay yerinden kaçarken yaralanan Çırak hastanede tedaviye ... Read more »

Burak Elmas'tan olağanüstü karar: Gece 00.05'te açıklandı

© Aksam Galatasaray, kulüp başkanı Burak Elmas’ın cumartesi günü saat 14:00’te olağanüstü bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu. Yapılan açıklamada Burak Elmas’ın basın toplantısının son haftalarda verilen TFF Disiplin Kurulu cezaları ... Read more »

Galatasaray'ın rakibi Lazio'ya Tolgay Arslan engeli! 90+10. dakikada gol...

© Hürriyet Galatasaray’ın rakibi Lazio’ya Tolgay Arslan engeli! 90+10. dakikada gol… Galatasaray’ın UEFA Avrupa Ligi’ndeki rakibi Lazio, Serie A’da 3-1 geriye düştüğü maçta Udinese ile 4-4 berabere kaldı. Son golü ... Read more »

Son dakika! Galatasaray'da koronavirüs şoku

© Galatasaray dan rekor transfer Tam 25 milyon Euro Son dakika Galatasaray da koronavirüs şoku Son dakika Galatasaray haberi… Galatasaray, bir futbolcusunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Galatasaray, bir futbolcusunun ... Read more »

Trabzonspor Yönetimi'nden ayrılan Sertaç Güven'den açıklama

© Trabzonspor Yönetimi nden ayrılan Sertaç Güven den açıklama Trabzonspor Yönetimi nden ayrılan Sertaç Güven den açıklama Trabzonspor’da Ahmet Ağaoğlu’nun yeni yönetiminde yer almayan Sertaç Güven görevde olmamasına rağmen Bordo-Mavililer’e ... Read more »

Leclerc: "Yeni motorun McLaren'ı geçmemiz için yeterli olacağından emin değilim"

© Steven Tee / Motorsport Images Charles Leclerc, Ferrari Charles Leclerc, Losail’de gerçekleştirilen sıralama turlarının ikinci bölümünde şaside oluşan çatlak nedeniyle 13. olmuştu. Şasi değişikliği sonrası pazar günü damalı bayrağı sekizinci ... Read more »

Red Bull'un arka kanat sorunlarını işaret eden fotoğraflar

© Giorgi Piola Red Bull Racing members cover the RB16B Red Bull, arka kanadıyla ilgili sorunu Amerika GP hafta sonunda yaşamaya başladı. Takım, oradaki son antrenman seansında arka kanadın ana ... Read more »

Genesis, tamamen elektrikli GV90 üzerinde çalışıyor olabilir

© Motor1.com Copyright 2021 Genesis G90 2023 yılında gelebileceği söyleniyor. Genesis Motor, Hyundai’ın kanatlarının altından çıktığından beri elinden geleni yapıyor. Sektördeki henüz altıncı senesini dolduran üretici, çok fazla beklemeden gelecek ... Read more »

Infiniti, 2030 yılına kadar birçok modelini elektriklendirecek

Infiniti Konsepti İpucu (Teaser) Görüntüleri (2021 Reklam Filminden) Infiniti Konsepti İpucu (Teaser) Görüntüleri (2021 Reklam Filminden) Infiniti Konsepti İpucu (Teaser) Görüntüleri (2021 Reklam Filminden) Infiniti Konsepti İpucu (Teaser) Görüntüleri (2021 ... Read more »

Hamilton, insan hakları sorunları sebebiyle Suudi Arabistan'da “rahat” değil

© Simon Galloway / Motorsport Images Lewis Hamilton, Mercedes Yarış, ülkedeki insan hakları sorunları sebebiyle eleştiriliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), “ülkenin yaygın bir insan hakları ihlalcisi şeklindeki imajını saptırmak ... Read more »

Vettel, Suudi Arabistan'da kadınlara özel karting etkinliği düzenledi

© Uncredited Photo Sebastian Vettel, Aston Martin with Saudi Arabia women during a karting event Aston Martin pilotu bu yıl eşitliğin destekçisi olarak oldukça aktifti ve Suudi Arabistan’da kadınlara karşı ... Read more »

FE sezon öncesi testi: Mortara son günü lider olarak kapattı

© Sam Bagnall / Motorsport Images Edoardo Mortara, Venturi Racing, Silver Arrow 02 Ricardo Tormo pistinde çarşamba günü düzenlenen medya gününde sürüş yapılmamasının ardından sürücüler, perşembe günü 6 saatlik seansta ... Read more »

Shuai Peng: WTA, kayıp tenisçiyle ilgili endişelerin devam etmesi nedeniyle Çin'deki tenis turnuvalarını iptal etti

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Kadınlar Tenis Birliği (WTA), Çinin eski Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli hakkında cinsel saldırı iddiasında bulunduktan sonra kendisinden üç hafta boyunca haber alınamayan tenisçi Shuai Pengle ilgili ... Read more »

Hamilton: "Bu seneki şampiyonluk mücadelesi farklı"

© Charles Coates / Motorsport Images Lewis Hamilton, Mercedes Mercedes bitime iki yarış kala Red Bull’un 5 puan önünde ilk sırada yer alırken, Max Verstappen de 8 puanlık bir üstünlüğe ... Read more »

Gine-Bissau Futbol Federasyonu Başkanı Teixeira'dan Gençlerbirliği Kulübüne ziyaret

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Gine-Bissau Futbol Federasyonu Başkanı Carlos Alberto Mendes Teixeira ile Genel Sekreter Virginia Mendes da Cruz, Gençlerbirliği Kulübü yöneticileriyle bir araya geldi. Gine-Bissau Futbol Federasyonu Başkanı Carlos ... Read more »

Kütahyalı sağlık çalışanları, engellilere sevgilerini işaret diliyle anlattı

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Kütahyalı sağlık çalışanları, engellilere sevgilerini işaret diliyle anlattı Kütahyada Dünya Engelliler Günü nedeniyle işaret diliyle hazırlanan Sev kardeşim isimli şarka çekilen klip, sosyal medyada ilgi gördü. ... Read more »

Almanya'da aşı olmayanlara ağır kısıtlamalar getirildi

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır Koronavirüs vakalarında rekor artış yaşanan Almanya ulusal çapta seferberlik ilan etti. Başbakanlık görevini devretmeye hazırlanan Angela Merkel ile muhtemel halefi Olaf Scholz başkanlığında bugün 16 eyalet ... Read more »

THY Euroleague: Fenerbahçe Beko: 96 AS Monaco: 86

© Haberler.com tarafından sağlanmıştır THY Euroleaguein 13. hafta mücadelesinde Fenerbahçe Beko, sahasında Fransız temsilcisi AS Monacoyu 96-86 mağlup etti. THY Euroleague’in 13. hafta mücadelesinde Fenerbahçe Beko, sahasında Fransız temsilcisi AS ... Read more »

Adana'da otogarda bıçaklı kavga

© Milliyet tarafından sağlanmıştır Olay, saat 01.00 sıralarında merkez Seyhan ilçesindeki Merkez Otogar’da meydana geldi. Sokakta yaşayan evsiz Fatihan Çırak, otogarın peronlar bölümünde kimliği belirsiz bir kişi ile tartışmaya başladı. ... Read more »

Kadın ve erkeklerde görülme oranı aynı

© HABERTURK Kadın ve erkeklerde görülme oranı aynı Kadın ve erkeklerde görülme oranı aynı Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aralık ayı konferans serisinde Behçet hastalığının tarihinden yola çıkarak göz hastalıklarında tanı ... Read more »

Haluk Levent'ten Bakan Koca'ya SMA tepkisi: Yüzlerce çocuğun beklediği Zolgensma ilacı için bir açıklama gelmedi

© T24 Haluk Levent’ten Bakan Koca’ya SMA tepkisi: Yüzlerce çocuğun beklediği Zolgensma ilacı için bir açıklama gelmedi “Ne yapacağız şimdi?” Ünlü şarkıcı Haluk Levent, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın açıkladığı tüm ... Read more »

Djordjevic'ten De Colo övgüsü: O bizim liderimiz

© Aksam THY Avrupa Ligi’nin 13. haftasında Fransız temsilcisi Monaco’yu 96-86 yenen Fenerbahçe Beko’nun başantrenörü Aleksandar Djordjevic, çok önemli bir takım galibiyeti aldıklarını söyledi. THY Avrupa Ligi’nin 13. haftasında Fransız ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic