Bağışıklığı ve sinir sistemi zayıflayan depremzedeler için 'beslenme' uyarısı

bağışıklığı ve sinir sistemi zayıflayan depremzedeler için 'beslenme' uyarısı

GIDA Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, depremzedelerin bağışıklık ve sinir sistemlerinin zayıf olduğunu hatırlatarak, “Bu nedenle çok daha fazla özen gösterilmeli. Depremzedelere gıda yardımı gönderirken ve yemek hazırlarken bu hususun göz önünde bulundurulması gerekir” dedi.

GIDA Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, depremzedelerin bağışıklık ve sinir sistemlerinin zayıf olduğunu hatırlatarak, “Bu nedenle çok daha fazla özen gösterilmeli. Depremzedelere gıda yardımı gönderirken ve yemek hazırlarken bu hususun göz önünde bulundurulması gerekir” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde yıkıma neden oldu. 40 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği depremlerden sonra, herkes seferber oldu. Depremzedelere gıdadan hijyen malzemesine, çadırdan ısıtıcıya kadar pek çok insani yardım malzemesi gönderildi. Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak da afet bölgesine gönderilen gıda malzemeleri ile depremzedelerin beslenmesine ilişkin bilgi verdi.

Türkiye’nin dayanışma içinde olduğunu dile getiren Toprak, “Ancak dayanışmayı bilinçli yapmalıyız. Afetin ilk zamanları pişirme imkanı olmadığı için konserve ürünlerine ağırlık verilmişti. Şimdi insanlar, kendi yemeklerini yapmaya başladı. Özellikle köylerde yaşayanlar, kendi yemeklerini yapıyor. Bu nedenle yardım yapacaksak kuru bakliyat, un ve yağ gibi ürünlerin bugünden sonra afet bölgesine gönderilmesinde fayda var” dedi.

‘YARDIM KOLİLERİNDE SADECE TEK ÜRÜN OLMALI’

Bölgeyi dolaşıp, gözlemlerde bulunduklarını belirten Toprak, “Gıda yardımı gönderirken ürünlerin içine temizlik malzemesi ve benzeri eşyalar konmamalı. Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da ürünlerin son kullanma ve tüketim tarihinin kontrol edilmesi. Bir konserve şişmiş veya içine çökmüşse gönderilmemeli. Unutulmamalı, ürünler yollandığında hemen dağıtılamayabiliyor. İsrafı önlemek adına da bu konuya dikkat edilmeli. Tabii ki bölgeye ulaşan ürünlerin dağıtıcılarca kontrol edilmesi de şart. Bunun yanında ürünleri tasniflemek gerekiyor. Bir koli yapıyorsanız, içinde sadece tek ürün olsun. Makarna bir koliye, un bir koliye gibi. Çünkü bölge insanı çok naif. İhtiyacı dışında bir ürün almak istemiyor. Bu nedenle bölgedeki dağıtımın da kolaylaşması için ürünleri yollarken böyle bir mekanizma kurulmalı. Bunun yanında önemli bir konu ise palet. Ürünler gönderilirken palette yollanmalı. Çünkü gıda istifleme kurallarına uymak gerekiyor. Bölgede hava soğuk. İmkanlar dahilinde alta branda konulup, üstüne ürünler istif edilebiliyor. Branda da olsa pirinç gibi ürünler bu şekilde yere koyulduğunda nemlenip, küflenebiliyor. Bu da sağlık sorunlarına yol açabilir” diye konuştu.

‘HALK SAĞLIĞI SORUNLARI DA ORTAYA ÇIKAR’

Yemek yapıldığı sırada bölgede uygun sistemlerin kurulduğunu hatırlatan Toprak, şöyle konuştu: “Ancak bazı yerlerde, açık alanda, enkazın içinde molozlardan kalkan tozun içinde çorba, yemek yapmaya çalışanlar da var. Bu konuya da dikkat etmek gerekiyor. Olası bir gıda zehirlenmesiyle can kaybına yol açılabilir. Depremzede vatandaşların bağışıklığı ve sinir sistemleri zayıf. Uyku sistemleri ise bozuk. Bu nedenle çok daha fazla özen gösterilmeli. Depremzedelere gıda yardımı gönderirken ve yemek hazırlarken bu hususun göz önünde bulundurulması gerekir. O nedenle bu konuya çok dikkat edilmeli. Uygun koşulda hazırlanmayan gıdalar nedeniyle zehirlenme kaynaklı ölüm olmasa dahi ishal ve kusma baş göstereceği için mevcut tuvalet ve duş imkanlarını da göz önüne alırsak; ciddi anlamda halk sağlığı sorunları da ortaya çıkartacaktır” dedi.

‘BESLENME ALANLARI OLUŞTURULMALI’

Toplanma ve barınma alanlarının dışında beslenme alanları oluşturulması gerektiğine de dikkati çeken Toprak, “Depremzedelerin ihtiyaçları sorgulanmalı. Çölyak veya diyabet hastalarının ihtiyaçları dahilinde beslenmesi sağlanmalı. Mutfaklarda gıda mühendislerinin bilgi birikiminden faydalanılmalı. Gönüllü vatandaşlar da arama-kurtarma ekipleri de birer afetzede sayılabilecek durumda. Bu nedenle bedenen güçlü olabilecekleri, enerji içerikli kuruyemiş gibi gıdalarla onlara takviye sağlanmalı” diye konuştu.

News Related

OTHER NEWS

Finlandiya'da bir Volkswagen ID.Buzz patladı!

2022 Volkswagen ID. Buzz Bu kez sebep şarj istasyonu olabilir. Finlandiya’nın Lahti kentinde bulunan bir Volkswagen ID. Buzz şarj esnasında patladı. Bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre patlama şarj istasyonundan kaynaklandı. ... Read more »

Kanada'daki orman yangınlarından etkilenen New York'ta uçak seferleri ertelendi

Kanada’daki orman yangınlarından etkilenen New York’ta uçak seferleri ertelendi Kanada’daki orman yangınlarından etkilenen New York’ta uçak seferleri ertelendi. Kanada’daki yangınlardan gelen duman, bir haftaya uzun süredir periyodik olarak ABD’nin Kuzeydoğusunu ... Read more »

Çaya yüzde 43 zam geldi

Çaya yüzde 43 zam geldi Çaya yüzde 43 zam geldi İRFAN DONAT 2023 ürünü yaş çay alım fiyatının yüzde 64 artışla destek primi dahil kilogramda 11.30 TL olarak açıklanmasının ardından ... Read more »

Olaylı Anadolu Efes - Fenerbahçe Beko maçı sonrası Dimitris Itoudis'ten canlı yayında hakem isyanı! Fenerbahçe'den sert açıklama...

Olaylı Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko maçı sonrası Dimitris Itoudis’ten canlı yayında hakem isyanı! Fenerbahçe’den sert açıklama… Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes’e ... Read more »

"Gıda enflasyonuna sebep etkenler ortadan kalkacak"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarımda bundan sonra atılacak adımlarda önceliğin ne olacağını açıkladı. “Gıda ile ilgili enflasyona sebep olan etkenleri ortadan kaldıracağız.” dedi. Bakan “Gübre ve mazot gibi ... Read more »

Kayseri’nin Denizi Kuşçu’ya Kano ve Yelken Tesisi

KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR, KAYSERİ’NİN DENİZİ OLARAK ADLANDIRILAN YAMULA BARAJINDA YAPIMI DEVAM EDEN KANO VE YELKEN TESİSİNİN İNŞAATINI İNCELEDİ. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kayseri’nin denizi olarak adlandırılan Yamula ... Read more »

Galatasaray'ın hedefi Arsenal denirken Juventus çıktı! Defansa takviye

Galatasaray’ın hedefi Arsenal denirken Juventus çıktı! Defansa takviye Galatasaray yeni sezona üst düzey bir sol bek ile girmek istiyor. Kazımcan Karataş’tan memnun olan ancak genç oyuncunun hem lig hem Avrupa ... Read more »

Yapay zekayla ilgili tarih verip uyardı: Çok sayıda ölüme yol açabilir

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın teknoloji danışmanı Matt Clifford, yapay zekanın iki yıl içinde ölümcül silahların üretilmesine yardımcı olabileceği uyarısında bulundu. Clifford, yapay zekaya ilişkin, sadece ulusal hükümetler tarafından değil küresel ölçekte ... Read more »

Kız Kulesi’ne giriş ücreti restorasyon sonrası 40 liradan 110 liraya çıkarıldı

Seçim sürecinde girişler ücretsizdi Kız Kulesi restorasyonun ardından 11 Mayıs’ta yeniden ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Restorasyon öncesi giriş ücreti 40 TL olan kule bileti, seçimlerinde olduğu mayıs ayında ücretsiz, seçimlerin ... Read more »

Online sınavlarda 'ücretli kopya' iddiası: 150 liraya 100 puan

Türkiye’de Açıköğretim Fakültesi bulunan 3 üniversiteye ait final sınavlarının soru ve cevapları parayla satışa çıktı. Cevap anahtarları 300 bini aşkın öğrencinin bulunduğu Telegram gruplarından servis edildi. 150 lira ödeme yapan ... Read more »

Hürjet özel uçuş gerçekleştirdi

Türkiye’nin eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET çok özel bir uçuş testi gerçekleştirdi. İniş takımlarının ilk kez kapatıldığı o uçuşu yalnızca TRT Haber kameraları kaydetti. HÜRJET, yeni kırmızı beyaz renkleriyle ... Read more »

New York'un hava kirliliği gösteriyi yarıda kesti: "Nefes alamıyorum"

New York’un hava kirliliği gösteriyi yarıda kesti: “Nefes alamıyorum” ABD’nin kuzey doğu eyaletleri, Kanada’da günlerdir devam eden orman yangınlarından oluşan dumanların etkisi altında kaldı Kanada’daki orman yangınları sebebiyle hava kirliliğinin ... Read more »

Eşi kapıyı açmadı, pencereden girdi: Evi arayan adam banyoya gidince dehşete düştü!

Eşi kapıyı açmadı, pencereden girdi: Evi arayan adam banyoya gidince dehşete düştü! İstanbul Büyükçekmece’de 32 yaşındaki yabancı uyruklu kadın, evinin banyosunda boğazından bıçaklanmış halde ölü olarak bulundu. Olay, dün akşam ... Read more »

Elle Fanning: Cinsel arzu uyandırmadığım için istediğim rolü alamadığımı söylediler

Amerikalı oyuncu Elle Fanning, yıllar önce yaşadığı bir olayı ilk kez anlattı. İstediği rolü ‘cinsel arzu uyandırmadığı’ için alamadığını söyleyen ünlü isim, bu olay yaşandığında çok genç olduğunu da vurguladı. ... Read more »

Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli? Merkez Bankası başkanlığı için adı geçen Hafize Gaye Erkan'ın biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde finans alanında çalışmaları bulunan Hafize Gaye Erken, son günlerin en çok merak edilen isimlerinden biri oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in  Merkez Bankası başkanlığı için Hafize Gaye ... Read more »

ABD’de başkanlık yarışı kızışıyor! Mike Pence resmen aday oldu

ABD’de başkanlık yarışı kızışıyor! Mike Pence resmen aday oldu ABD’nin eski Başkanı Donald Trump döneminde başkan yardımcısı olan Mike Pence, 2024’te gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde resmen aday oldu. ABD’de gelecek sene ... Read more »

Will Clyburn son saniyede attı, Anadolu Efes Fenerbahçe'yi yendi

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi 2. maçında Anadolu Efes, Fenerbahçe’yi 92-90 yenerek seride durumu 1-1’e getirdi. Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi 2. ... Read more »

Trafikte kavgaya tutuşan adam hayatının şokunu yaşadı! Rahatlığı hayrete düşürdü

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bugün akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Saat 14.00 sularında Evliya Çelebi Caddesi üzerinde trafikte motosikleti ile seyir halinde bulunan Ramazan Ünal, otomobil sürücüsü adamla korna yüzünden ... Read more »

Ordu’da sel tehlikesi nedeniyle taşımalı sistem eğitime 1 gün ara verildi

ORDU VALİSİ TUNCAY SONEL, SEL VE HEYELAN RİSKİNE KARŞI, OKULLARINA TAŞIMALI SİSTEMLE GELEN ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMLERİNE BİR GÜN ARA VERİLDİĞİNİ DUYURDU. Ordu Valisi Tuncay Sonel, sel ve heyelan riskine karşı, okullarına ... Read more »

OPEC+'tan Suudilere: ‘Siz Kısmaya Devam Edin, Biz Üretmeye Devam Edeceğiz’

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, kameraların önünde zafer kazanmış bir edayla OPEC+’ın geri kalanının 2024 yılına kadar petrol kesintisi sözünü tutacağını, krallığın ise önümüzdeki ay günde bir milyon ... Read more »

Dolar kurunda yeni rekor: 21 lirayı aştı

Dolar kurunda yeni rekor: 21 lirayı aştı Dolar kurundaki günlük yükseliş yüzde 1’e yaklaştı Dolar kuru, haftanın ilk iş gününe 21 lira seviyesini geçerek rekorla başladı. Dolar/TL, pazartesi günü önceki ... Read more »

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan sel bölgelerine ziyaret

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İnebolu ve Bozkurt ilçelerini ziyaret etti. Çataklı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil’in de katılımıyla Bozkurt Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda Kaymakam Murat Atıcı ve yetkililerden ... Read more »

Ali Koç'tan seçim açıklaması: Aday çıkması halinde Olağanüstü Genel Kurul'a gitmeye hazırız

Ali Koç’tan seçim açıklaması: Aday çıkması halinde Olağanüstü Genel Kurul’a gitmeye hazırız Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray derbisinde alınan 3-0’lık ağır yenilginin ardından resmi siteden bir açıklama yayımladı. Spor Toto ... Read more »

Delikanlı Fener nerdesin haney?

G.Saray Başkanı Dursun Özbek, taraftarlarla Delikanlı Fener nerdesin haney şeklinde tezahürat yaptı, G.Saray’la baş edilmez, G.Saray’la bilek güreşi yapılmaz. Bunu kafanıza koyun diye meydan okudu. G.Saray Başkanı Dursun Özbek, taraftarlarla ... Read more »

Uşakta iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı

Uşakta iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı Uşakta iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı Alınan bilgiye göre, Ü.B. (19) yönetimindeki otomobil, 3. Kayhan Sokakta A.S. (44) idaresindeki otomobille çarpıştı. Kazada sürücüler ile ... Read more »

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 üniversiteye rektör ataması yaptı. Resmî Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre; Biruni Üniversitesi’ne Prof. Dr. Adnan Yüksel, Bursa Uludağ Üniversitesi’ne ... Read more »

Kars’ta bulunan yavru vaşak emin ellerde

Kars’ta bulunan yavru vaşak emin ellerde Kars’ta bulunan yavru vaşak emin ellerde ANKARA (İHA) – Kars’ ta vatandaşlarca tavuk kümesinde bitkin halde bulunan yavru vaşak, Doğa Koruma Milli Parklar Genel ... Read more »

Denizli’de ihraç edilen 3 memur FETÖ’den tutuklandı

DENİZLİ’DE FETÖ/PDY SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ SORUŞTURMASI ÇERÇEVESİNDE, ÖRGÜTE ÜYE OLMA SUÇUNDAN YAKALANAN 3 İHRAÇ EDİLMİŞ MEMUR TUTUKLANDI. DENİZLİ(İHA) – Denizli’de FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturması çerçevesinde, örgüte üye olma suçundan ... Read more »

Kripto piyasaları haftaya düşüşle başlarken hangi altcoin’ler pozitif ayrışıyor?

Kripto piyasaları haftaya düşüşle başlarken hangi altcoin’ler pozitif ayrışıyor? Investing.com – Kripto para piyasaları, hafta sonunda düşük hacimli işlemler eşliğinde hafif satıcılı yatay hareket etti. Hafta açılışıyla birlikte satıcı ağırlıklı ... Read more »

Genelkurmay Başkanlığı'na geçici atama! Hem mevcut hem de yeni görevini beraber yürütecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni Kabine’de Milli Savunma Bakanı olarak Yaşar Güler atandı. Güler’in ardından yeni Genelkurmay Başkanı’nın kim olacağı merak konusu olurken, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự